Важливим у розслідуванні даних злочинів є встановлення відомостей про поводження жертви до вчинення злочину. Дані про те, що потерпілий був ініціатором і призвідником бійки, сварки; легковажність його поводження в незнайомій компанії і зловживання спиртними напоями — будуть свідчити про віктимність його поведінки. Знання характеру потерпілого, можливих його дій у конкретній ситуації допоможе слідчому встановити коло можливих знайомств, осіб, з якими у останнього могли бути неприязні стосунки, які-небудь приводи для зведення рахунків.
При розслідуванні навмисного заподіяння шкоди здоров'ю, яке сталося внаслідок навмисного заподіяння різноманітного ступеня тілесних ушкоджень, необхідно встановлювати такі обставини, що відносяться до події злочину:
а) чи мало місце заподіяння тілесного ушкодження;
6) час і місце вчинення злочину;
в) яке тілесне ушкодження заподіяне, чи не було воно небезпечним для життя у момент завдання;
г) спосіб заподіяння ушкодження:
г) знаряддя, яким було заподіяне ушкодження;
д) чи не скоєно діяння в стані необхідної оборони або крайньої необхідності;
е) чи не заподіяне тілесне ушкодження при перевищенні меж необхідної оборони;
є) чи не мало місце систематичне завдання побоїв або інших насильницьких дій, що носять характер мордування або катування. Слідчий повинен встановити також:
а) ким заподіяне тілесне ушкодження;
б) тілесне ушкодження заподіяне навмисно чи з необережності;
в) яке ставлення винного до дії і до наслідків злочину, чи передбачав він. чи бажав і чи повинен був передбачати настання цих наслідків;
г) мотиви і цілі скоєння злочину;
д) чи не заподіяне тілесне ушкодження в стані сильного душевного хвилювання.
При дослідженні обставин, що впливають на ступінь і характер відповідальності обвинуваченого, й обставин, які характеризують його особу, необхідно з'ясувати:
а) наявність обставин, які пом'якшують і обтяжують відповідальність обвинуваченого, викладених у статтях 66 і 67 КК України;
б) вік, стать, освіту, професію й Інші дані про обвинуваченого;
в) наявність судимостей, чи не є обвинувачений особливо небезпечним рецидивістом.
Для визначення тяжкості ушкодження і розміру збитку, заподіяного злочином, слідчий повинен з'ясувати:
1) чи не спричинило тілесне ушкодження:
а) втрати органа або втрати його функцій;
б) душевної хвороби;
в) розладу здоров'я, поєднаного з утратою працездатності;
г) переривання вагітності;
д) незгладимого спотворення обличчя;
2) яка ступінь утрати потерпілим працездатності;
3) яка тривалість розладу здоров'я, викликаного заподіянням тілесного ушкодження;
4) якого матеріального збитку зазнав потерпілий у результаті злочину.
Типові слідчі ситуації початкового етапу розслідування і програма дій слідчого щодо їх вирішення
При розслідуванні заподіяння тілесних ушкоджень слідчі ситуації на початковому етапі розслідування характеризуються умовами надходження інформації про вчинений злочин.
Ситуація І. Надходження інформації про заподіяння тілесних ушкоджень потерпілому, доставленому у лікувальний заклад.
Уданій ситуації програма слідчого щодо її вирішення складається зі з'ясування обставин знайдення потерпілого, виявлення очевидців події, уточнення часу і місця вчинення злочину, прикмет злочинця. Якщо бесіда з потерпілим неможлива, зазначені питання варто з'ясовувати у осіб, які виявили потерпілого, або медичних працівників, котрі можуть охарактеризувати обстановку, у якій він був знайдений, описати стан потерпілого, його одяг, повідомити, що він говорив їм.
Встановлення місця події і його вивчення повинне бути спрямоване на виявлення предметів і слідів, що сприяють виявленню злочинця, обставин учинення злочину. Судово-медичне дослідження тілесних ушкоджень — їхньої локалізації, характеру і механізму заподіяння — також спрямоване на встановлення обставин злочину (час, знаряддя, фізичні дані нападаючих осіб).
Відомості про осіб, можливо причетних до розслідуваної події, можуть бути отримані на основі з'ясованих даних про потерпілого: коло інтересів і знайомств, із ким планував зустрічі в цей день, куди збирався, чому виявився на місці події, характер і поведінка тощо.
Ситуація II. Відомий факт заподіяння тілесних ушкоджень; є інформація про характер події і передбачуваного злочинця.
Ця ситуація звичайно характерна для подій у гуртожитках, комунальній квартирі, у компанії, а також при затриманні підозрюваних на місці події. Програма слідчого в цьому випадку спрямована на процесуальне закріплення факту злочину, встановлення причин виникнення конфлікту, характеру дій кожного з учасників і ступеня їхньої провини.
Особливу складність уданій ситуації мають випадки, коли кожна з протиборчих при конфлікті сторін заперечує свою провину. При цих злочинах нерідко потерпілий може бути призвідником сварки, бійки. Деталізація показань учасників конфлікту й очевидців події і їхнє зіставлення з іншими даними в справі є основним засобом вирішення зазначеної колізії.