Алексеев А.А. Финансовьіе полномочия английского парламента. — СПб., 1914.
Бризгалин А.В. и др. Налоговая ответственность: штрафьі, пени, взьіс-кание. — М., 1997.
Бризгалин А.В., Кудреватш С.А. К вопросу о формировании налогового права как подотрасли права // Государство и право. — 2000. — №6.
Бурцев В.В. Система финансового контроля // Финансьі. — 2000. — №9.
Бутаков Д.Д. Реформирование бюджетньїх систем: опьіт Восточной Европьі // Финансьі. — 2000. — № 9.
Бюджетная система России / Под ред. Г.Б. Поляка. — М., 1999.
Винницкий Д.В. Субьектьі налогового права. — М., 2000.
Витрянский В.В., Герасименко С.А. Налоговьіе органи, налогоплатель-щики и Гражданский кодекс. — М., 1995.
Гаращук В. Контроль та нагляд у державному управлінні. — X.: Фоліо, 2002.
Грачева Е.Ю., Соколова З.Д. Финансовое право России. — М., 1997.
Гриценко В. Гражданин как субьект налогового права в Российской Федерации.—Воронеж, 1999.
Дернберг Р.Л. Международное налогообложение / Пер. с англ. — М., 1997.
Дробозина Л.А. Финансовая система Англии. — М., 1971.
Емелин А.А. Валютньїе операции и валютньїе сделки: понятие и клас-сификация // Деньги и кредит. — 2000. — № 4.
Ерпшлева Н.Ю. Международное банковское право: понятие, предмет, система // Государство и право. — 2000. — № 2.
Ефремова И.А. Государственньїе ценньїе бумаги и обязательства. Налогообложение. Операции. Обращение. Учет. — М., 1995.
Карасева М.В. Бюджетное и налоговое право России (политический аспект). — М., 2003.
Козлова ОМ. Применение упрощенной системи налогообложения для субьектов малого предпринимательства // Финансьі. — 2000. — № 9.
406
Л. К. Воронова
Козирин А.Н. Валютний контроль внешнеторговой деятельности:
Юридический справочник. — М., 1998. Козирин А.Н. Налоговое право зарубежньїх сггран: вопросн теории и
практики. — М., 1993. Козюк В.В. Державний борг в умовах ринкової економіки України. —
Тернопіль: Карт-бланш, 2003. Комягин Д.А. О понятий бюджетних средств // Финанси. — 2000. —
№ 10. Крохина Ю.А. О регулировании бюджетних прав субьектов Федера-
ции // Журнал российского права. — 2000. — № 11. Кугаенко А., Белянин М. Теория налогообложения. — М., 1999. Кучерявенко Н.П. Теоретические проблеми правового регулирования
налогов и сборов в У крайнє. — X., 1997. Кучерявенко И.П., Перепелица М.А. Закон Украйни "О системе налогообложения".— X., 1997. Медведев А. "Двусмьюленное" положение Пенсионного фонда России
вредит плательщикам страхових взносов, пенсионерам и самому
фонду // Хозяйство и право. — 2000. — № 1. Меркулов А. Финансово-правовое регулирование валютних операций
юридических лиц в Российской Федерации. Автореф. дис. канд.
юрид. наук. — М., 1999. Мстиславский В.А., Волков В.С. К вопросу о регулировании аудита //
Финанси. — 2000. — № 7. Налоги в развитих странах / Под ред. И.Г.Русаковой. — М., 1999. Налоговьіе системи зарубежньїх стран / Под ред. В.Г. Князева, Д.Г.
Черника. — М, 1997. Сабанти Б.М. Теория финансов: Учебное пособие. — М., 1998. Сазанов С.А. Проблемьі казначейского исполнения бюджета // Финан-
сьі. — 2000. — № 5. Селюков А.Д, Правовое регулирование межбюджетних отношений в
Российской Федерации. — М., 2003. Сорокина Ю.В. Русское финансовое право: понятие и определение
предмета // Правоведение. — 2000. — № 3. Трофимов А.А. О государственньїх внебюджетньїх фондах // Финанси. — 2000. — № 10. Финансовое право зарубежньїх стран: Сб. науч. трудов. Вьіп. II / Фи-
скальние сбори. Правовьіе признаки и порядок регулирования /
Под ред. С.Г. Пепеляева. — М, 2003. Фролова Н.К. К вопросу о межбюджетних отношениях в России //
Финанси. — 2000. — № 1. Химичева Н.И. Бюджетние права областного. краевого Совета. — М,
1966. Худяков А. И. Основи теории финансового права. — Алмати, 1995. Худяков А. И., Бродский М.Н., Бродский Г. М. Основи налогообложения: Учебное пособие. — СПб., 2002.
Г'
Фінансове право України 407
Цьіпкин С.Д. Доходи государственного бюджета СССР: правовие во-проси. — М., 1973.
Цьіпкин С.Д. Финансово-правовие институтьі, их роль в совершенст-вовании финансовой деятельности Советског государства. — М., 1983.
Шохин С.О. Правовое обеспечение деятельности контрольно-счетних органов субьектов Российской Федерации (проблеми, перспективи). Автореф. дис. д-ра юрид. наук. — М., 1999.
Щоки Д.М. Юридические презумпции в налоговом праве. — Москва: ИЗ Пресе, 2002.
Ялбулганов А.А. Финансовьій контроль как правовой институт: Основ-ньіе зтапьі развития // Правоведение. — 2000. — № 3.
Янжул И.И. Основньїе начала финансовой науки: Учение о государственньїх доходах / Под науч. ред. А.Н. Козьірина. — М., 2002.
408
Л. К. Воронова
СЛОВНИК
АВАЛЬ (фр. а\аІ — порука за векселем) — вексельна порука. Особа, яка здійснила А., авалій — бере на себе відповідальність за виконання зобов'язань будь-якою із зобов'язаних за векселем осіб (акцептантом, векселедавцем, індосантом). Аваліст, який оплатив вексель, має право вимагати відшкодування платежу з тієї особи, за яку він дав А., а також з осіб, відповідальних перед ним.
АВАНС (фр. ауапсе, від ауапсег— платити наперед) — сума коштів, яка вноситься в рахунок наступних платежів, або виплачується в рахунок майбутніх виплат.
АВІЗО (італ. аууізо— повідомлення, попередження) — офіційне поштове або телеграфне повідомлення, яке застосовується в банківській практиці, про зміни у взаємних розрахунках між контрагентами.
АВУАРИ— 1) активи (грошові кошти, чеки, векселі, перекази, акредитиви), якими здійснюються платежі та розрахунки за зобов'язаннями; 2) кошти банку в іноземній валюті на його рахунках в іноземних банках; 3) вклади приватних осіб та організацій у банках.
АДВАЛОРНЕ ВІДРАХУВАННЯ — мито або податок, які стягуються у вигляді відсотків від вартості товару.
АЖІО (Італ. а§£Іо)— відхилення від курсу грошових знаків, векселів та інших цінних паперів від їх номінальної вартості або паритету в бік перевищення.
АКРЕДИТИВ (фр. ассгеШіїТ від лат. ассгесШіуиз — довірчий) — зобов'язання банку провести за проханням Імпортера платіж експорту в межах певної суми і строку.
Грошовий акредитив — документ, що містить розпорядження банку про виплату держателю акредитива вказаної в ньому суми повністю або частинами у валюті країни, де він пред'являється, за курсом на день платежу.
Товарний акредитив—документ про оплату товарно-транспортних документів за відвантажений товар. Розрізняють такі види товарних акредитивів:
відкличний — покупець має право в будь-який момент його анулювати або змінити умови;
безвідкличний — протягом установленого строку дії акредитив не може бути анульований без згоди постачальника; підтверджуючий — банк-кореспондент гарантує постачальнику оплату відвантажених ним товарів;
Фінансове право України
409
револьверний — автоматично відновлюваний на попередніх умовах після використання суми, вказаної в акредитиві; перевідний — постачальник може переадресувати платежі одній або кільком третім особам.
АКТИВНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ— фінансові операції, за допомогою яких банки розміщують вільні грошові кошти з метою отримання прибутку. До них належать: кредитні операції, купівля цінних паперів, лізингові та факторингові операції.
АКТИВИ (від лат. асІІУііз— діяльний, дійовий)— 1) частина бухгалтерського балансу, що відображає на певну дату всі наявні на даному підприємстві чи в установі матеріальні цінності та кошти; 2) сукупність майнових прав, що належать юридичній чи фізичній особі.
АКТУАРНІ РОЗРАХУНКИ — фінансовий аналіз коротко- і довгострокових наслідків функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що містить прогноз фінансових потоків, оцінку фінансових зобов'язань, довгостроковий прогноз стану та стабільності системи, докладний аналіз коротко- і довгострокових фінансових наслідків будь-яких змін у цій системі.
АКЦЕПТ (від лат. ассерШз — прийнятий) — а) згода на оплату або гарантування оплати грошових, розрахункових, товарних документів або товару; б) згода укласти договір на запропонованих умовах; в) форма розрахунків за векселями, чеками та іншими паперами, а також товарними документами (здійснюється за допомогою кредитно-банківських установ). А. широко застосовується як форма розрахунків за товари, що постачаються та надані послуги у внутрішньому й міжнародному товарно-грошовому обороті.
АКЦИЗНИЙ ЗБІР — непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари, що діє в Україні. Об'єктами оподаткування А.з. є обороти з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), визначених законом, а також митна вартість імпортованих (ввезених, пересланих) на митну територію України товарів (продукції). А.з. входить до ціни підакцизних товарів і фактично сплачується споживачем.
АКЦІЯ (лат. асІІо — рух, дія) — цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує участь власника у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство і право на і участь в управлінні ним та дає право на одержання частини -; прибутку у вигляді дивіденду й частини майна в разі ліквідації- ції товариства. А. можуть бути іменними, на пред'явника, * привілейованими та простими.
410
Л. К. Воронова
АЛЬПАРІ (від Італ. аі раті — порівну) — відповідність біржового або ринкового курсу цінних паперів їхньому номіналові.
АНТИДЕМПІНГОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО — національні та міжнародні правові норми і положення, спрямовані проти товарного демпінгу, тобто продажу товарів на зовнішніх ринках за цінами нижче внутрішніх.
АРЕШТ БАНКІВСЬКОГО РАХУНКУ — тимчасове припинення будь-яких операцій на рахунку без згоди на це клієнта і без розірвання договору обслуговування банківського рахунку. Операції на рахунках можуть бути тимчасово припинені рішеннями податкових, судових, правоохоронних органів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.