Визнаючи фінансову відповідальність самостійним видом юридичної відповідальності, фахівці вказують на головну її особливість, яка полягає в тому, що крім штрафних санкцій, вона передбачає й право відновлювальні санкції, які стимулюють виконання фізичними та юридичними особами обов' язків, передбаченим фінансовим (податковим) законодавством, а також забезпечують компенсацію шкоди, завданої державі в результаті їхньої протиправної поведінки.
Заходами фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства слід вважати передбачені санкції податково-правової норми, штрафні (фінансові) санкції та пеню. Їхні особливості:
- застосовують у разі вчинення порушення норм податкового законодавства, й полягають у додаткових майнових стягненнях;
- виступають як міра державного примусу, яку застосовують до правопорушників;
- мають за мету покарання правопорушників, а також компенсацію майнових втрат бюджетів і державних цільових фондів внаслідок ненадходження або несвоєчасного надходження податків і зборів;
- мають майновий (грошовий) характер.
Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов' язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафною санкцією (штрафом) є плата в фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов' язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яку стягують із платник а податків у зв' язку з порушенням ним правил оподаткування, визначеними відповідними законами. Штрафні санкції накладають контролюючі органи, в окремих випадках самостійно нараховує й сплачує платник податків.
Механізм застосування штрафних санкцій до платників податків за порушення правил оподаткування деталізовано в Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, яку затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року № 110.
Поряд зі штрафом, сплату пені також слід розглядати як міру фінансової відповідальності, а саме як плату у вигляді відсотків, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що стягують із платника податків у зв' язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов' язання. В цьому законодавчому визначенні пені, закріпленому в п. 1.4. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов' язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», слід особливо відзначити, що підставою її нарахування є саме порушення терміну погашення податкового зобов' язання.
У податковому праві пеня має подвійну природу. По-перше, вона є способом забезпечення виконання обов' язку зі сплати податків і зборів. До того ж вона виконує стимулюючу функцію. По-друге, пеня є санкцією з порушення встановленого законодавством терміну сплати суми податкового зобов' язання, а тому виступає мірою відповідальності. Відповідальність передбачає застосування санкцій, спрямованих на відновлення порушеного права, примусове виконання обов'язків, усунення протиправного стану. Отже, зазначена санкція, на нашу думку, окрім виховної функції має виконувати роль компенсаційної виплати на користь держави, що ставить за мету скоригувати негативні наслідки, які були спричинені державному бюджету внаслідок скоєного правопорушення.
Порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування й погашення пені, що стягують з платника податків у зв' язку з несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов' язання, регулює ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також відповідними підзаконними актами, ухваленими фіскальними органами України.
Враховуючи викладене можна зробити висновок, що законодавець в цілому забезпечив безпеку фінансової системи держави шляхом введення в дію як класичних складів правопорушень, передбачених адміністративним та кримінальним законодавством, так шляхом застосування «фінансової відповідальності». Однак останнє явище потребує більш детального обґрунтування як в конституційних нормах, так і в галузевих нормативних актах.
Питання для самоконтролю.
1. Поняття, сутність, підстави адміністративної відповідальності за порушення фінансового законодавства.
2. Поняття, ознаки фінансового правопорушення.
3. Поняття, ознаки, види адміністративних правопорушень у сфері фінансової діяльності.
4.Поняття, особливості злочинів у сфері фінансової діяльності.
5. Кримінальна відповідальність за порушення фінансового законодавства України.
6. Види злочинів у сфері фінансової діяльності.
7. Санкції за вчинення адміністративних правопорушень у сфері фінансової діяльності.
8. Фінансова відповідальність за порушення у сфері фінансового законодавства.
9. Санкції за скоєння злочинів у сфері фінансової діяльності.
10. Санкції за вчинення фінансових правопорушень.
Тести
1. Види юридичної відповідальності за порушення фінансового законодавства:
а) кримінальна;
б) матеріальна;
в) економічна;
г) політична.
2. Підставою для адміністративної відповідальності за порушення фінансового законодавства є:
а) злочин;
б) фінансове правопорушення;
в) адміністративне правопорушення;
г) дисциплінарний проступок.
3. Незаконне скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави є:
а) адміністративним проступком;
б) фінансовим правопорушенням;
в) злочином;
г) дисциплінарним проступком.
4. Ознакою адміністративного правопорушення є:
а) суспільна шкідливість;
б) суспільна небезпека;
в) суспільна користь;
г) незначна суспільна небезпека.
5. До адміністративної відповідальності за порушення у сфері фінансового законодавства особа притягується: а) судом;
б) органами Державної податкової служби;
в) органами внутрішніх справ;
г) адміністративними комісіями.
6. Продаж або інша незаконну передачу приватизаційних паперів особою, яка не є власником цих документів, їх купівля або розміщення та інші операції з приватизаційними документами без належного дозволу; викрадення приватизаційних паперів -
а) злочин;
б) адміністративне правопорушення;
в) фінансове правопорушення;
г) дисциплінарний проступок.
7. Підробка документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а так само придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут - це:
а) злочин;
б) адміністративне правопорушення;
в) фінансове правопорушення;
г) дисциплінарний проступок.
8. До кримінальної відповідальності за порушення фінансового законодавства особа притягується:
а) судом;
б) органами внутрішніх справ;
в) органами Державної податкової служби України;
г) територіальною громадою.
9. Емісія громадянином або службовою особою суб'єкта господарської діяльності цінних паперів у формі їх відкритого розміщення без реєстрації емісії у встановленому законом порядку - це:
а) злочин;
б) адміністративне правопорушення;
в) дисциплінарний проступок;
г) фінансове правопорушення.
10. Ухилення від передбачених законом обов' язкової здачі на афінаж або обов' язкового продажу видобутих із надр, отриманих із вторинної сировини, піднятих чи знайдених дорогоцінних металів чи дорогоцінного каміння, якщо це діяння вчинене у великому розмірі, а також ухилення від обов' язкової здачі на афінаж або для обов' язкового продажу скуплених дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, ювелірних чи побутових виробів з них або лому таких виробів а) злочин;
б) адміністративне правопорушення;
в) фінансове правопорушення;
г) дисциплінарний проступок.
Рекомендована література
1. Конституція України// Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. -С 141.
2. Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України. - 4-те вид., перероб та доповн./ Відп. ред. С.С.Яценко. - К.: А.С.К., 2005.- 848с.
3. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 05 квітня 2001 року/ За ред. М.І.Хавронюка, М.І.Мельника. - К.: Каннон, А.С.К., 2001. - 1104с.
4. Кодекс України про адміністративні правопорушення. - К.: Атіка, 2002. -
189с.
5. Административное право Украиньї: Учебник/ Под общ. ред. С.В.Кивалова. - Харьков: Одиссей, 2004. - 880с.
6. Фінансове право України: підручник/ Г.В.Бех, О.О.Дмитрик, І.Є.Криницький; за ред.. М.П.Кучерявенка. - К.: Хрінком Інтер, 2006. - 320с.
5. Орлюк О.П. Фінансове право. - К.: Юрінком Інтер, 2003. - 527с.
6. Дмитренко Е. С. Фінансове право України: Практикум. - К.: Атіка, 2004. -
216с.
7. Музика О.Л. Фінансове право: Навчальний посібник. - К.: Вид. Паливода А.В., 2004. - 220с.
8. Финансовое право. Л.К. Воронова, Н.П. Кучерявенко. - Х.: Легас, 2003. -
360 с.