б) наявність особливих форм, порядку здійснення офіційної ін
терпретації нормативної формули, яка є продуктом волі за
конодавця.
Формами офіційного тлумачення, як правило, є письмові документи із відповідними реквізитами.
Наявність особливого порядку здійснення офіційного тлумачення характеризується правороз'яснювальним процесом (як сукупності, в межах якої і створюється акт тлумачення) уповноваженим органом держави — Конституційним Судом України.
Залежно від такого критерію, як різний ступінь впливу тлумачення на суспільні відносини, офіційне тлумачення поділяється на нормативне І казуальне.
----------------------------------------------------77------------------------------------------------------
На наш погляд, нормативне тлумачення є найбільш ефективним для покращення правозастосовчої практики, оскільки воно є офіційним роз'ясненням, обов'язковим для всіх осіб і органів, які прямо підпадають під конституційну юрисдикцію, і розповсюджується на всі випадки, що передбачені нормою, яка тлумачиться як така, що забезпечує єдине розуміння у право-застосуванні. Нормативне тлумачення оформлюється у вигляді правоположень, які конкретизують і роз'яснюють смисл тієї чи іншої норми права Конституції України чи Закону України.
Для нас важливо вказати, якими юридичними властивостями відрізняються акти нормативного тлумачення:
— вони розповсюджуються на дуже широке коло суспільних
відносин і тому набувають загального характеру;
— вони мають специфічну юридичну форму;
— вони спрямовані на удосконалення правового регулювання
завдяки верховенству Конституції відносно всіх Інших зако
нодавчих актів І по суті є засобами забезпечення ефектив
ності правових норм.
Англійський професор Н. Тейт підкреслював у своїй доповіді в Оксфорді в квітні 1981 року, що «суди є в дійсності органами держави, їм властиві такі ж прерогативи, як і іншим відповідальним установам політичної влади.
Тому роль судів у здійсненні державної політики може бути досить суттєвою... судді все частіше залучаються до того, щоб давати відповіді на питання, які пов'язані з виконанням політичних рішень, з тлумаченням конституції і органічних законів*34.
Чи можна таким чином продовжити думку англійського професора і зробити висновок: практика конституційного правосуддя, яка узагальнена і опрацьована законодавцем, отримує своє втілення у формі судової політики. Але судова
-------------------------------------------------------- 78------------------------------------------------
Конституційний Суд не дуже прискіпливо оцінив досить сумнівну теоретичну аргументацію окремих наукових експертів, зокрема Н. Шукліної, доцента кафедри конституційного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які стверджували, що «обмеження права на зайняття поста Президента України, передбачене статтею 103 Конституції України, може застосовуватися у часі лише щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією Конституцією». Ми далекі від думки, що Суд очікував
--------------------------------------------- 79--------------------------------------
Сам собою наведений приклад належить до прерогатив Конституційного Суду — враховувати чи ні теоретичні висновки науковців-експертів, але сумнівною є офіційно-правова позиція Суду, оскільки через тлумачення надавалося право обиратися на пост Президента України саме тій особі, яка вже два строки займала цю вищу державну посаду. Це ніяким чи-
-------------------------------------------------------- 80------------------------------------------------
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВОСУДДЯ В УКРАЇНІ ном не може належати до конституційної юрисдикції, оскільки це виключне право законодавця визначати в Конституції України строки перебування на посадах, право обирати і бути обраним Президентом України.Щоб була зрозумілою наша позиція відносно особливої думки Судді Конституційного Суду і висновків наукової експертизи, необхідні деякі пояснення.
За своєю природою особлива думка Суддів Конституційного Суду є симбіозом компетентного (професійного) і доктри-нального (наукового) тлумачення, яке спирається на фундаментальні знання в сфері наукового світогляду авторитетних вчених-правознавців. Зміст особливої думки, як і свідчить практика української конституційної юрисдикції, базується на певних, раніше сформульованих або нових стосовно конкретної справи в Суді конструкціях. Особлива думка не охоплює наукового світогляду з проблеми в цілому, а лише фокусується на певній конкретній моделі конституційно-правового регулювання.
Аналіз свідчить, що особлива думка, яка публікується разом з рішенням Конституційного Суду, а відносно вищезгаданого рішення були опубліковані особливі думки Суддів — професора В.Шаповала та кандидата юридичних наук П.Ткачука, — це унікальне явище, притаманне саме конституційному правосуддю. Суддя викладає свою протилежну офіційній інтерпретації думку на рівні індивідуальної правосвідомості, що сприяє уточненню, роз'ясненню, розумінню діалектики різних підходів до оцінки висококомпетентними правознавцями правових явищ, які досліджувалися Конституційним Судом.
Особлива думка у статті 64 Закону України «Про Конституційний Суд України» визначається як окрема думка Судді, який підписав рішення чи висновок Конституційного Суду України. Але та окрема думка Судді висловлюється у письмовій формі як незгода з думкою присутніх на засіданні Суду більшості Суддів. При цьому «незгода» одного чи деяких Суддів не повинна асоціюватися з тим, що більшістю (за висновком одного Судді) прийнято рішення безпідставно. Йдеться про власну аргументацію Судді, яка стосується іншої моделі конституційно-правового регулювання, і тому на думку цього