------------------------------------------------------------81----------------------------------------------
Аналіз, проведений в Російській Федерації, засвідчив, що зміст рішень Конституційного Суду РФ дозволяє спостерігати в них елементи доктринального конституційного тлумачення, на що раніше звертав увагу і автор цієї роботи, а це в, свою чергу, вказує на деякі положення рішень суду як джерело доктринального конституційного тлумачення35. Тобто не тільки українські вчені-юристи намагаються надати нових імпульсів у використанні більш широкого спектра відомих науці і практиці прийомів І способів інтерпретації, але й самі Судді Конституційного Суду, що сприяє розвитку правосвідомості і особливо правової ідеології на доктринальному рівні.
На наш погляд, окремі думки Суддів Конституційного Суду України ще не стали надбанням всебічного теоретичного аналізу вчених-конституціоналістів, проте вони суттєво впливають при осмисленні окремих правових колізій на практику, яка створюється Конституційним Судом України. Не можна виключати, шо їх цінність буде використана в результаті вироблення нових принципів процедурної діяльності (наприклад, в результаті оновлення складу Конституційного Суду України) і деякі окремі думки свого часу можуть отримати нове осмислення. Історичний досвід свідчить, що не завжди меншість в складі суду неправа. Зокрема, слід відзначити, що окремі думки Суддів, які стали суспільно відомими, також здатні певним чином впливати і на громадську думку, особливо коли йдеться про «парламентську опозицію», що може створити еволюцію окремих думок та їх трансформацію як в наукові новели, так і в ефективне законодавство.
Це також стосується експертних висновків, які широко використовуються в практиці Конституційного Суду України. Інститут правової експертизи став обов'язковою складовою
-------------------------------------------------------- 82------------------------------------------------
За всіх обставин все ж таки роль правової експертизи в конституційному провадженні ніяк не можна недооцінювати. Це пояснюється тим, що в процесі дослідження в Суді справи повинні формуватися і збагачуватися різними науковими підходами і критичним осмисленням багажу конституційного тлумачення. Експерт здатний сприяти уточненню і конкретизації власного уявлення Конституційного Суду щодо змісту положень закону, які перевіряються, користуючись джерелом інформації про тлумачення юридичною наукою норм права. Що не менш важливо, Суддя-доповідач має можливість більш аргументовано надати Суду свою позицію.
Досвід проведення експертизи в Конституційному Суді України свідчить, що в деяких випадках юридична спеціалізована експертиза здійснюється з питань, які знаходяться дуже близько від політики, а тому думка наукового експерта може впливати певною мірою на точку зору окремих Суддів і на Суд в цілому, а потім через рішення Конституційного Суду,
-------------------------------------------------------- 83--------------------------- —---------
Якщо звернутися до аналізу діяльності Конституційного Суду України, можна прийти до висновку що, реалізуючи свої повноваження тлумачити норми Конституції України, Суд здійснює інтерпретацію конституційної норми з метою перевірки конституційності юридичної норми, а також норм законів, які передбачають внесення змін до самої Конституції. При цьому Суд зобов'язаний у процесі тлумачення перевіряти дотримання вимог Конституції відносно незмінюваності за обсягом встановлених прав і свобод людини і громадянина, територіальної цілісності держави, стабільності державного ладу.
Акт тлумачення отримує своє вираження, насамперед, у мотивувальній частині рішення Суду і має допоміжний, але обов'язковий характер при підготовці висновку Суду щодо відповідності Конституції норм, які перевіряються.
Коли проводиться абстрактне тлумачення, Конституційний Суд надає офіційне і загальнообов'язкове роз'яснення положень Конституції України поза межами конкретної справи, тому коло осіб, які мають право звертатися з конституційним зверненням згідно з статтею 43 Закону, більш широке (громадяни і юридичні особи), оскільки йдеться про захист конституційних прав не тільки громадян України, але й іноземців, осіб без громадянства. Проте, на наш погляд, дуже спірним є намагання окремих вчених стверджувати, що при роз'ясненні конституційної норми, яка тлумачиться, Суд може застосувати широке розумшня конституційного положення і включити до офіцШної штерпретації нові елементи власного праворозумін-ня, які отримані в процесі ЇЇ тлумачення. Таким чином, пропонується заповнювати прогалини конституційно-правового регулювання офіційною інтерпретацією, що протирічить природі Конституційного Суду і є посяганням на авторитет єдиного законодавчого органу в державі — Верховної Ради України.
Наведена аргументація є достатньою, щоб зробити висновок: офіційне тлумачення, яке проводиться Конституційним
-------------------------------------------------------- 84-----------------------------------------------
Стосовно конкретно-історичних обставин, в яких працює Конституційний Суд України, можна припустити необхідність виявлення нової ролі і місця Суду в структурній перебудові суспільних відносин. Це обумовлено тим, що не треба чекати професійно-соціологічних досліджень, щоб зрозуміти, що у всі часи більшість суддів більш віддані існуючому державному устрою та готові його захищати, ніж результатам реформ або навіть революцій, які знайшли своє відображення у новому праві. Але не маючи можливості підтвердити цю тезу емпіричними даними, візьмемо на себе сміливість стверджувати, що саме в перехідні періоди Судді виявляють великий потяг з найбільшою ретельністю використовувати в актах офіційного тлумачення принцип верховенства права, і це їх надихає застосовувати конституційну юрисдикцію кожного разу, проявляючи відданість своїй професії — Судді Конституційного Суду. Відомий дослідник судової системи Німеччини Бернд Рютерс висловився з чітким розумінням ролі суддів у державі: «Судді є слугами закону, їх обов'язок — осмислена підкоренІсть закону. Вони повинні мати чітке уявлення про це, коли вони застосовують закони, коли вони розвивають (тлумачать) закон для законодавства і коли вони виправляють закони з метою власних регулюючих намірів, тобто коли вони бажають проявити непідкореність закону»36.
ОФІЦІЙНЕ ТЛУМАЧЕННЯ - ВСТАНОВЛЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНИМ СУДОМ УКРАЇНИ, ЩО ДІЙСНО Є ПРАВОМ