Формування правових позицій Конституційного Суду відбувається, як уже відзначалося вище, під впливом різноманітних чинників і обставин. Не другорядну роль відіграють науково обгрунтовані і доказові пояснення, чіткість юридичних характеристик учасників конституційного провадження, які здатні у сукупності сприяти виробленню Судом дійсно теоретично бездоганних дослідницьких висновків, що мають реальний вплив на соціальні відносини.
-------------------------------------------------------- 110----------------------------------------------
Таким чином, чіткість і зрозумілість конституційно-правового висновку Конституційного Суду України має всі підстави виступати суттєвою гарантією конституційного статусу громадянина, якому законодавством забезпечені його кон-
111
Наведемо досить яскравий приклад, пов'язаний з вирішенням фундаментальної проблеми права: яке співвідношення слід визнавати переважним з позицій Конституції України, коли йдеться про норми закону і корпоративні норми, які теж відносяться за певних умов (делеговані повноваження суб'єктів права) до джерел права. Розв'язуючи це досить складне питання, Суддя Конституційного Суду України — відомий вчений професор М.В.Костицький — запропонував у справі за конституційним зверненням закритого акціонер- ного товариства «Оболонь» та громадянина Вінника В.В. про офіційне тлумачення положень статті 28 Закону «Про господарські товариства» і пунктів 1, 5 статті 4 Закону «Про власність» (справа про права акціонерів ЗАТ) від 11 травня 2005 року №4-рп/2005 вирішення складної соціальної проблеми методом правознавства. У прийнятому Рішенні Суд логічно і послідовно визначився, що Закон України «Про господарські товариства» «встановлює, що акції ЗАТ розподіляються між засновниками І не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Іншої заборони щодо купівлі-продажу акцій ЗАТ зазначений Закон не встановлює, і вони можуть купуватися-продаватися у порядку, передбаченому статтею 28 цього Закону, із врахуванням вимог його статті 11, яка зобов'язує учасників товариства додержуватися установчих документів товариства, виконувати свої зобов'язання перед товариством, нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами». Відповідно до аргументованої мотивації Конституційний Суд дійшов висновку про те, що «перелік відомостей, що повинні містити установчі документи товариства, встановлює стаття 4 Закону України «Про господарські товариства».
-------------------------------------------------------- 112----------------------------------------------
Не вдаючись до схоластичної конкуренції між нормами закону і корпоративними актами, позбавляючи правові позиції абстракцій, далеких від застосування на практиці, у Рішенні Суду без ущемлення будь-яких публічних чи приватних інтересів дана відповідь на складне юридичне питання. Правова позиція Конституційного Суду наступна: «серед таких умов може бути закріплення установчими документами ЗАТ переважного права акціонерів товариства на придбання акцій, що відчужуються іншими його акціонерами».
За своїм змістом стаття 28 Закону України «Про господарські товариства» встановлює підстави придбання акцій, тому вона не може забороняти закріплення в установчих документах ЗАТ певного порядку їх відчуження. Вказаний приклад можна вважати гідним для теоретичного узагальнення, підтвердженням існуючого спору щодо правової природи рішень Конституційного Суду.
У своєму виступі на Всеросійській нараді (Москва, 22 березня 2001 року) з проблем виконання органами влади рішень Конституційного Суду РФ та конституційних (уставних) судів суб'єктів Російської Федерації професор, доктор юридичних наук Чепурнова Н.М., яка є головою районного федерального суду у Ростовській області, дійшла висновку, що «академічний рівень постанов конституційних судів у більшості має характер наукової доктрини і резолютивна частина постанов Конституційного Суду за технікою викладення, за технікою формулювання висновку не відповідає юридичній техніці, яка склалася, яка пред'являється до постанов судового органу»40. На підтримку саме такого підходу до з'ясування юридичної природи правових позицій Конституційного Суду висловився відомий вчений-конституціоналіст, фундатор теорії процесу конституційного правосуддя, професор М.В. Витрух. Він відзначив, що «рішення Конституційного Суду ... виступає як ціле, як єдність аргументів і висновків, в основі яких покладено правову позицію Суду. Правова позиція знаходиться і в основі висновку Конституційного Суду про
--------------------------------------------------------- 113------------------------------------------
Отже, порівняно незначний період існування в Україні органу конституційного правосуддя, який здійснює конституційний нормоконтроль, ще не обумовлює намагання наблизитися до вичерпного аналізу зазначених вище проблем на базі вітчизняного досвіду. Але з кожним новим рішенням Суду все більше з'являється підстав для теоретичного осмислення практики методами наукового пізнання предмета конституційного права України.
ЧИ ДОПУСТИМИЙ ПЕРЕГЛЯД АБО ВІДМІНА РАНІШЕ ПРИЙНЯТИХ РІШЕНЬ (ПРАВОВИХ ПОЗИЦІЙ) КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Як уже відзначалось у попередньому розділі нашого дослідження, рішення Конституційного Суду України є остаточними і не підлягають оскарженню. Закон України «Про Конституційний Суд України» (стаття 68) залишив для дискусій питання про те, що перегляд Судом (відміна чи зміна рішень) за будь-якими підставами — матеріальними чи процесуальними — раніше прийнятих рішень не може відбуватися. При цьому Суд згідно з цією нормою відкриває нове провадження, а отже, правові позиції можуть бути уточнені або переглянуті. Чи слід це розуміти як будь-які підстави, що оцінюються Судом для перегляду прийнятого рішення, а не визначені у законі?