б) власний рахунок в іноземній валюті в уповноваженому банку України для використання на:
— оплату праці працівників-нерезидентів;
— виплату коштів на відрядження за кордон;
— представницькі витрати за кордоном відповідно до чинного законодавства України.
Здійснення інвестицій в Україні, інших операцій, що заборонені чинним законодавством України з цього виду рахунків, не дозволяється.
Розміщення коштів на депозитних рахунках в установах банків України здійснюється з рахунку типу «П» з подальшим поверненням коштів та нарахованих відсотків на зазначений рахунок.
Що стосується здійснення інвестицій іноземних інвесторів, то для забезпечення цієї діяльності передбачена можливість відкриття окремого виду поточного рахунку, який так і називається «рахунок нерезидента-інвестора» і який має певні особливості щодо правового режиму його відкриття і функціонування. Так,
113
для його відкриття, крім документів, необхідних для відкриття будь-яких рахунків (заяви на відкриття та картки із зразками підписів), повинні бути подані:
— копія легалізованої довіреності на ім 'я особи, яка має право відкривати та розпоряджатися рахунком, засвідчена нотаріально;
— копія легалізованого витягу з торговельного, банківського чи судового реєстру або реєстраційне посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи, засвідчена нотаріально.
Якщо нерезидентом-інвестором виступає фізична особа, подання копії вищезазначеного витягу не вимагається.
Для забезпечення таких видів діяльності, як виробнича кооперація, спільне виробництво та інших видів спільної діяльності за участю нерезидентів-інвесторів, які здійснюються на підставі договорів (контрактів) без утворення юридичної особи, в уповноваженому банку відкривається поточний рахунок у національній валюті на підставі вищепередбачених документів для ведення обліку коштів за цими договорами (контрактами). Крім того, додаються документи, зазначені вище, щодо відкриття поточних рахунків для спільної діяльності.
На поточний рахунок у національній валюті нерезидента-інвес-тора зараховуються кошти:
— одержані від продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України, що вносяться як іноземна інвестиція;
— одержані у вигляді доходів (дивідендів) від здійснення інвестиційної діяльності на території України, у тому числі від спільної діяльності без створення юридичної особи та від операцій з цінними паперами;
— повернуті у результаті припинення нерезидентом інвестиційної діяльності в Україні;
— одержані в інших випадках, визначених чинним законодавством.
З поточного рахунку в національній валюті нерезидента-інвес-тора проводяться такі операції:
— здійснення реінвестиційної діяльності на території України;
— придбання іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України для подальшого перерахування за кордон доходів, дивідендів від інвестиційної діяльності в Україні;
— розрахунки з митними, податковими та іншими органами у випадках, передбачених чинним законодавством України;
— розрахунки з резидентами при здійсненні спільної інвестиційної діяльності з дотриманням вимог чинного законодавства України;
— сплата послуг уповноваженому банку, який обслуговує рахунок (у порядку, визначеному чинним законодавством України);
114
— інші виплати, якщо вони передбачені договорами (угодами, контрактами) про інвестиційну діяльність і не суперечать чинному законодавству України.
Зарахування та списання коштів з поточних рахунків, що відкриваються для забезпечення таких видів діяльності, як виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності за участю нерезидентів-інвесторів без створення юридичної особи, має здійснюватися виключно на цілі, передбачені договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність, включаючи і розподіл прибутків між сторонами угоди (контракту) з урахуванням вимог чинного законодавства України.
Після завершення розподілу належних сторонам коштів та/або строку дії договору (контракту) про спільну інвестиційну діяльність зазначені кошти перераховуються:
— у грошовій одиниці України — на поточні рахунки резидентів та/або нерезидентів-інвесторів у національній валюті;
— в іноземній валюті — на поточні рахунки резидентів та/або нерезидентів-інвесторів в іноземній валюті.
Варто підкреслити, що на рахунки у національній валюті спеціалізованих установ Організації Об'єднаних Націй не поширюються вимоги щодо відкриття рахунків типу «Н», як для інших міжнародних організацій. Ці спеціалізовані установи ООН, до яких, зокрема, належить і Міжнародний банк реконструкції та розвитку, функціонують відповідно до Конвенції ООН «Про привілеї та імунітети спеціалізованих установ» (від 21 листопада 1947 р.) Згідно з розділом 7 цієї конвенції режим рахунків, які відкриваються таким установам, не обмежується ніяким фінансовим контролем, правилами чи мораторієм. Для відкриття таких поточних рахунків потрібно подати лише заяву та картки із зразками підписів. Ці особливості передбачені п. 4.5, яким була доповнена вищезазначена Інструкція відповідно до постанови Правління Національного банку України за № 364 від 21 липня 1999 р.
Окремим розділом Інструкції про відкриття рахунків регламентується порядок відкриття рахунків військовим частинам, установам, підприємствам та організаціям.
6.5. Відкриття уповноваженими банками України рахунків в іноземній валюті
Банківські рахунки в іноземній валюті поділяють на:
— поточні;
— депозитні (вкладні).
Поточний рахунок в іноземній валюті відкривається:
— підприємству для проведення розрахунків у межах чинного законодавства України в безготівковій та готівковій іноземній валюті при здійсненні поточних операцій, визначених чинним законодавством України, та для погашення заборгованості за кредитами в іноземній валюті;
Розділ 6. Договорибанківськогорахунку. Правоверегулюваннябезготівковихрозрахунків. Міжбанківськірозрахунки ■■
— підприємцям — фізичним особам-резидентам, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, за таким же режимом, як і юридичним особам-резидентам;
— відокремленим підрозділам підприємств за згодою головного підприємства, що має право використовувати іноземну валюту відповідно до чинного законодавства України.
На поточний рахунок відокремленого підрозділу можуть зараховуватися валютні кошти за реалізовані товари та надані послуги у випадках, передбачених чинним законодавством України, а також перераховані головним підприємством чи придбані на міжбанківському валютному ринку України.
Виручка за реалізовані товари та надані послуги після зарахування на поточний рахунок відокремленого підрозділу в повному обсязі перераховується на поточний рахунок юридичної особи-резидента.
Для відкриття поточного рахунку в іноземній валюті підпри-ємство-резидент подає уповноваженому банку ті самі документи, що і для відкриття поточного рахунку в національній валюті.
Якщо поточний рахунок в іноземній валюті відкривається в тому самому банку, де відкрито поточний рахунок у національній валюті, то подання ще одного пакета документів не обов'язкове (крім заяви про відкриття рахунку та картки із зразками підписів і відбитком печатки).
Аналогічні правила діють і щодо відкриття поточного рахунку в іноземній валюті відокремленому підрозділу юридичної особи-резидента.
Поточні рахунки в іноземній валюті відкриваються також:
— фізичним особам-резидентам:
а) громадянам України (без підтвердження джерел походження коштів в іноземній валюті);
б) іноземцям та особам без громадянства, які отримали посвідку на проживання в Україні (без підтвердження джерел походження коштів в іноземній валюті);
— фізичним особам-нерезидентам:
в) іноземцям та особам без громадянства, які проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до одного року або документів, що підтверджують законність їх перебування на території України відповідно до вимог чинного законодавства (за наявності підтвердження джерел походження іноземної валюти);
г) громадянам України, які постійно проживають за кордоном (за наявності відкритої візи строком до одного року або документів, що підтверджують законність їх перебування на території України, та підтвердження джерел походження іноземної валюти).
116
= Особливачастина
Поточний рахунокв іноземнійвалюті фізичнійособі— суб'єкту підприємницької діяльності
Поточний рахунок віноземній валютіфізичній особі, якане займається підприємницькою діяльністю
Поточний рахунокв іноземнійвалюті фізичнійособі-нерезиденту
Документи длявідкриття поточного рахунку віноземній валюті
представництву юридичної особи-нерезидента
Документи длявідкриття поточного рахунку віноземній валюті
Поточний рахунок в іноземній валюті фізичній особі — суб'єкту підприємницької діяльності відкривається на підставі договору за умови пред'явлення паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, та подання до уповноваженого банку:
— заяви встановленої форми;
— копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності, засвідченої нотаріально чи органом, що видав свідоцтво;
— картки із зразком підпису, що зроблений у присутності працівника банку, який відкриває рахунок, та засвідчується цим працівником або нотаріально.
Поточний рахунок в іноземній валюті фізичній особі, яка не займається підприємницькою діяльністю, відкривається на підставі договору за умови пред'явлення паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, та подання до уповноваженого банку таких же документів, крім копії свідоцтва про реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності. Картка із зразком підпису в цьому разі засвідчується працівником банку, в присутності якого зроблений зразок підпису.