Головною особливістю безспірного стягнення з рахунків у іноземній валюті є те, що воно здійснюється лише в межах наявних коштів на рахунку на день надходження документів. Картотека заборгованості до валютних рахунків не ведеться.
Порядок безспірного стягнення з валютних рахунків нагадує порядок безспірного стягнення з додаткових рахунків у національній валюті України. Особливістю стягнення з рахунків в іноземній валюті є те, що в більшості випадків при цьому має здійснюватися конвертація іноземної валюти в національну валюту, якщо стягувачем (одержувачем) коштів є резидент України. Продаж іноземної валюти за гривні не вимагається, якщо стягувачем є нерезидент України. У цьому разі відповідна іноземна валюта перераховується безпосередньо на його рахунок. У випадку здійснення безспірного стягнення нерезидентом на відміну від загального правила розрахунковий документ може направлятися безпосередньо до уповноваженого банку боржника.
6.9. Арешт коштів на рахунках
На режим функціонування рахунків фізичних та юридичних осіб можуть суттєво впливати такі заходи, як арешт коштів та зупинення (припинення) операцій на рахунках. У разі їх застосу-
142
вання безготівкові операції, а також і видача готівки з рахунків значно обмежуються або і зовсім «блокуються».
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про банки і банківську діяльність» арешт може бути накладений на грошові кошти та інші цінності юридичних осіб та громадян, що знаходяться у банках, тільки за рішенням судів і арбітражних судів та постановами слідчих органів, а на кошти іноземних та міжнародних організацій — тільки на підставі рішень судів або арбітражних судів.
На сьогодні арешт коштів на рахунках може застосовуватися для забезпечення цивільного позову відповідно до статей 149—152 Цивільного процесуального кодексу України та статей 66—67 Арбітражного процесуального кодексу України судами загальної юрисдикції та арбітражними судами. Крім того, згідно зі статтями 29, 126 Кримінально-процесуального кодексу України для забезпечення можливого цивільного позову арешт можуть накладати також слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, служби безпеки, податкової міліції та прокурори на стадії попереднього слідства за порушеними кримінальними справами. Відповідно до статей 5, 50, 51 Закону України «Про виконавче провадження» арешт може бути накладений державними виконавцями. Арешт може накладатися за заявою сторони, що подала позов, або за ініціативою судді (суду, арбітражного суду), слідчого, прокурора, державного виконавця.
Крім того, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України арешт може бути накладений на кошти фізичних осіб для забезпечення можливої конфіскації майна.
Варто зауважити, що відповідно до ст. 152 Цивільного процесуального кодексу України забезпечувати позови до державних підприємств, установ, організацій, колгоспів та інших кооперативних організацій, їх об'єднань, інших громадських організацій дозволяється тільки у формі заборони проводити певні дії, тобто арешт судами загальної юрисдикції коштів таких юридичних осіб не передбачається.
Залежно від ухвали суду, постанови прокурора, слідчого арешт може бути накладений на кошти, що знаходяться на всіх або декількох рахунках юридичної (фізичної) особи або на яко-му-небудь конкретному рахунку, на кошти на рахунку в цілому і на конкретно визначену суму.
Чинне законодавство докладно не регламентує порядок виконання ухвал (постанов) про накладення арешту, а лише передбачає можливі випадки його застосування.
Механізм виконання банками ухвал (постанов) про накладення арешту на кошти на рахунках визначається розділом XІнструкції № 7. Суть його полягає в тому, що банк списує суму, на яку накладено арешт, з поточного чи іншого рахунку власника, який зазначено в ухвалі (постанові), і перераховує його на спеціальний рахунок, який відкривається клієнту на час накладен ня арешту на окремому аналітичному рахунку того самого балансового рахунку, що й рахунок, на який накладено арешт (далі
143
спеціальний рахунок). Якщо необхідної суми коштів на рахунку немає, то накопичення коштів на спеціальному рахунку здійснюється в міру надходження коштів на поточний або інший рахунок клієнта, на кошти якого накладено арешт. Накопичення коштів на спеціальному рахунку на виконання ухвали суду (постанови прокурора, слідчого, державного виконавця), здійснюється в тій же групі черговості, що і оплата розрахункових документів за виконавчими документами судів, згідно з установленим порядком черговості виконання платежів.
У разі накладення арешту до моменту накопичення необхідної суми на спеціальному рахунку банком припиняється списання коштів за розпорядженням власника рахунку (в тому числі використання коштів на потреби підприємства та виплату заробітної плати і прирівнених до них платежів), за винятком платежів до бюджету і обов'язкових зборів до державних цільових фондів.
За загальним правилом арешт накладається на конкретно визначену суму, яка відповідає розміру цивільного позову. У цьому разі після накопичення (резервування) такої суми на спеціальному рахунку, поточний чи інший рахунок, на кошти якого було накладено арешт, продовжує функціонувати в звичайному режимі.
Проте в деяких випадках (наприклад, при провадженні справи про банкрутство, або на стадії попереднього слідства, коли немає змоги визначити можливу суму позову) арешт може накладатися на кошти на рахунку в цілому, без зазначення конкретної суми. У цьому разі накопичення коштів на спеціальному рахунку здійснюється без обмеження суми на весь час дії ухвали (постанови) про накладення арешту (до прийняття судом рішення за позовом), тобто операції за розпорядженням клієнтів не можуть здійснюватись, практично рахунок «блокується» до скасування арешту.
Ухвала суду або постанова прокурора, слідчого, державного виконавця надсилається безпосередньо до банку, в якому відкрито рахунок юридичної або фізичної особи, на кошти якої накладено арешт. Заходи щодо здійснення арешту коштів виконуються банками негайно після отримання ухвали суду або постанови прокурора, слідчого, державного виконавця про накладення арешту. Якщо ухвала суду або постанова прокурора чи слідчого про накладення арешту надійшла до банку після закінчення операційного дня, то заходи щодо здійснення арешту коштів виконуються банками за станом на початок наступного операційного дня.
Якщо на кошти юридичних осіб арешт накладає арбітражний суд, то, крім винесеної ухвали, ним має бути виданий також наказ.
Процедура виконання банками ухвал (постанов) про накладення арешту дещо нагадує механізм безспірного стягнення, про який вже мовилося. Мається на увазі, що кошти списуються банком з рахунків, зазначених в ухвалі (постанові) про накладення арешту і перераховуються на інший рахунок, обмежується вико-
144
нання розпоряджень власника рахунку щодо перерахування коштів. Якщо коштів на рахунку бракує для негайного накопичення на спеціальному рахунку, ухвала (постанова) про арешт також, як і документи на безспірне стягнення, вміщується до картотеки для подальшого стягнення коштів у разі їх надходження на рахунок, причому у тій же групі черговості, що і оплата розрахункових документів за виконавчими документами судів.
Відмінність полягає в тому, що при накладенні арешту власник рахунку не може використати за своїм розпорядженням кошти навіть у межах розміру невідкладних потреб та на виплату простроченої заробітної плати, на які він має право у разі застосування безспірного стягнення коштів. Крім того, за безспірним стягненням списані кошти негайно перераховуються на рахунки стягувачів або відповідні рахунки Державного бюджету України та місцевих бюджетів. У разі накладення арешту кошти резервуються на спеціальному рахунку, який банк відкриває тій же юридичній або фізичній особі, на кошти якої накладено арешт. Ці кошти до прийняття рішення судом продовжують належати такій особі, вони лише «відокремлюються» від інших коштів і не можуть витрачатися нею.
У Інструкції № 7 чітко зазначено, що кошти, які накопичуються на спеціальному рахунку, забороняється використовувати до отримання рішення суду про їх стягнення або ухвали суду (постанови прокурора, слідчого) про зняття арешту. Накопичені кошти використовуються виключно для забезпечення позову (конфіскації). Будь-які інші претензії до спеціального рахунку висуватися не можуть. Перерахування коштів з цього спеціального рахунку стягувачам або до бюджету можливе тільки після прийняття судом рішення за цивільним позовом, для забезпечення якого був накладений арешт, про повне або часткове задоволення позову або в разі конфіскації майна на підставі виконавчого документа суду. Якщо суд приймає рішення про стягнення суми меншої, ніж накопичена на спеціальному рахунку, або про відмову в позові і знятті в зв'язку з цим арешту, невикористана сума повертається банком на той рахунок, з якого вона була вилучена і відновлюється проведення операції у встановленому порядку. Викладене стосується і інших випадків скасування арешту органом, який прийняв рішення про його застосування, або судом, що розглядає справу.
Якщо до банку надійшло кілька ухвал (постанов) про накладення на кошти на рахунку арешту, то вони виконуються банком у календарній черговості їх надходження.
6.10. Зупинення (припинення) операцій на рахунках
Деякими законами України передбачається право відповідних державних органів зупиняти (припиняти) операції на рахунках. У різних законах вживається то термін «зупинення», то «припинення» операцій, хоча мається на увазі одне і те саме: заборону банкам здійснювати операції за розпорядженням власника рахунку (обмеження можливості власника рахунку проводити роз-