253
сновників (учасників) іноземних (спільних) банків з точки зору їх фінансової надійності, ділової репутації та запобігання можливим спробам відмивання «брудних грошей».
Формування статутного фонду банку відбувається тільки за рахунок власних вільних коштів учасників (акціонерів). Забороняється використовувати для формування статутного фонду комерційного банку бюджетні кошти, а також кошти, одержані в кредит та під заставу. Частка будь-якого з учасників не повинна перевищувати 35 % статутного фонду. Банкам забороняється збільшувати статутний фонд за рахунок нерозподіленого прибутку та коштів інших фондів, а також збільшувати статутний (Іюнд для покриття збитків.
Внесок учасників (акціонерів) до статутного фонду комерційного банку здійснюється тільки у вигляді коштів.
Перерахування сум з іноземної вільно конвертованої валюти, внесених іноземними засновниками та акціонерами (учасниками), у національну валюту України здійснюється за офіційним курсом Національного банку України на дату підписання установчого договору про створення банку. Кошти можуть перераховуватися: юридичними особами — тільки з розрахункових рахунків, фізичними особами — з особистих рахунків або готівкою.
Для формування статутного фонду до реєстрації комерційного банку в територіальному управлінні Національного банку України за місцем створення комерційного банку засновникам відкривається тимчасовий рахунок, на який кожний засновник вносить визначену чинним законодавством і установчими документами частку статутного фонду. Підставою для відкриття тимчасового рахунку є установчий договір засновників банку і заява на відкриття рахунку. До подання Національному банку пакета документів для реєстрації комерційного банку на тимчасовому рахунку повинна бути зібрана сума коштів відповідно до установчого договору, але не менша ніж передбачено статтями ЗО, 31, 52 Закону України «Про господарські товариства». Комерційний банк вважається створеним і одержує статус юридичної особи після його реєстрації Національним банком України.
Після реєстрації банку зібрані кошти перераховуються до статутного фонду комерційного банку на кореспондентський рахунок в установі Національного банку України. У разі відмови в реєстрації банку кошти з тимчасового рахунку повертаються засновникам банку за їх заявою у тижневий строк.
Якшо вихід на фінансовий ринок регулюється і перебуває під контролем і якшо контролюючий орган здатний здійснювати цей контроль за суб'єктами, що створюють новий банк або купують контрольний пакет акцій існуючого банку, то небезпека неефективної роботи банку, зокрема неефективного керівництва, значно знижується. Тому Націонапьний банк України як регулюючий та контролюючий орган передбачив у Положенні про порядок створення та реєстрації комерційних банків відповідну процедуру та ряд вимог щодо заснування банків.
Формування
статутного фонду
банку
254
Для реєстрації комерційного банку орган управління банку (рада банку) в двотижневий строк після аудиторської перевірки фінансового стану засновників подає до територіального управління Національного банку України за місцем створення банку такі документи:
— заяву про реєстрацію банку установчими зборами (зборами учасників) за підписом уповноваженої особи, яка призначена відповідальною за реєстрацію банку;
— установчий договір, підписаний засновниками банку та завірений їхніми печатками;
— статут банку, затверджений установчими зборами (зборами учасників) і підписаний уповноваженою особою. Статут банку повинен відповідати вимогам законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про господарські товариства» та іншим чинним законодавчим актам;
— протокол установчих зборів (зборів учасників), підписаний головою та секретарем зборів, який повинен містити рішення про створення банку, прийняття статуту, обрання ради (спостережної ради банку) і ревізійної комісії, призначення голови правління, головного бухгалтера банку і особи, відповідальної за реєстрацію банку в Національному банку України;
— економічне обгрунтування створення банку, включаючи прогнозний розрахунковий баланс і розрахунок плану доходів, витрат і прибутку на кінець першого року його діяльності;
— висновок аудиторської організації (аудитора), яка має ліцензію Аудиторської палати України, про фінансовий стан та платоспроможність засновників, учасників (акціонерів) банку, наявність у них вільних власних коштів у розмірі, який забезпечує виконання їхніх зобов'язань щодо формування статутного фонду банку та достовірність балансових даних бухгалтерської і фінансової звітності, наданої на дату перед здійсненням внеску до статутного фонду за тими учасниками (акціонерами) банку, які мають частку в загальному оголошеному статутному фонді не менше 5 %.
Достовірність висновків про фінансовий стан засновників і акціонерів банку, що мають п'ять і більше відсотків у статутному фонді банку, може також перевірятися підрозділами Національного банку України.
Фізичні особи для підтвердження відповідності фінансового стану подають:
— довідки державної податкової адміністрації про наявність доходів, достатніх для внесення коштів, визначених в установчих документах банку, якщо їх розмір перевищує сто неоподатковуваних мінімумів заробітної плати, встановленої на день сплати коштів;
— бухгалтерську і фінансову звітність учасників (акціонерів) банку на перше число місяця, в якому здійснюється внесок до
255
статутного фонду банку, незалежно від розміру їх участі в статутному фонді банку;
— наявність професійно придатних перших керівних осіб банку (голови правління та головного бухгалтера), кандидатури яких погоджені Національним банком;
— копію платіжного документа про внесення плати за реєстрацію банку на рахунок в операційному управлінні Національного банку України;
— копію звіту про проведення відкритої підписки на акції, прийнятого Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку України, з доданням переліку акціонерів банку;
— угоду про надання приміщення для розміщення банку за підписом уповноваженої за установчим договором особи;
— установчі документи акціонерів (учасників) банку (нотаріально завірені копії або в оригіналі).
Територіальне управління Національного банку України за місцем знаходження комерційного банку в двотижневий строк з дати одержання від банку повного пакета документів готує висновок про фінансовий стан, платоспроможність і репутацію акціонерів (учасників) банку, наявність вільних власних коштів для внеску до статутного фонду банку і підтвердження про внесок на тимчасовий рахунок банку коштів до статутного фонду кожним акціонером (учасником) у передбачених законом розмірах; наявність приміщення, придатного для розміщення банку; професійну придатність і репутацію голови виконавчого органу (правління) банку і головного бухгалтера банку.
Пакет цих документів, включаючи статут банку в 4-х примірниках і висновок територіального управління Національного банку України, подається до Національного банку України.
Документи для реєстрації банку розглядаються підрозділами банківського нагляду, департаментом валютного регулювання, юридичним департаментом та у разі необхідності — іншими департаментами і подаються Комісії Національного банку України з питань нагляду і регулювання діяльності банків.
Перед реєстрацією банку його готовність до здійснення банківських операцій може перевірятись на місці працівниками Національного банку.
Рішення про реєстрацію комерційного банку, створеного за участю іноземного капіталу, приймає Правління Національного банку України, а комерційного банку, створеного за участю вітчизняного капіталу,— Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків. Реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідного запису до Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ у місячний строк з дня одержання всіх передбачених документів.
До розгляду питання про реєстрацію банків на засіданні Правління Національного банку України або на засіданні Комісії з пи-
256
тань нагляду та регулювання діяльності банків кандидати на посади голови правління і головного бухгалтера комерційного банку проходять співбесіду з членами комісії. Анкета співбесіди додається до пакета документів з реєстрації банку, результати співбесіди враховуються при розгляді питання про реєстрацію банку.
Національний банк може відмовити у реєстрації комерційному банку в разі порушення порядку створення банку, невідповідності його статуту та інших установчих документів законодавству України, незадовільного фінансового стану засновників, що загрожуватиме інтересам вкладників і кредиторів банку, а також у разі професійної непридатності рекомендованого керівництва банку, відсутності відповідної матеріально-технічної бази.
Рішення про відмову в реєстрації комерційного банку може бути оскаржено в судовому порядку.
Установчі документи банку, зміни та доповнення до яких підлягають реєстрації, зазначені у ст. 22 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Комерційні банки зобов'язані у місячний строк після прийняття компетентним органом банку рішення про внесення змін та доповнень до установчих документів, подати до Національного банку України (територіального управління) для їх реєстрації пакет необхідних документів за правилами, які встановлені для реєстрації банків.
Рішення про збільшення статутного фонду банку може бути прийняте за умови повної сплати кожним учасником (акціонером) банку своєї частки в попередньо зареєстрованому статутному фонді банку.