З 1998 р. об'єктом оподаткування є також операції банку з купівлі-продажу валют.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують у розмірі 32% від фактичних витрат банку на оплату праці та 1 % від операції банку з купівлі-продажу валют.
Цей збір сплачують до Пенсійного фонду України одночасно з одержанням коштів на оплату праці.
Збір до Державного інноваційного фонду
Збір до Державного інноваційного фонду банки сплачують згідно з Законом України «Про систему оподаткування» до Державного інноваційного фонду в розмірі 1 % від обсягу валового доходу у банківській діяльності, зменшеного на суму податку на додану вартість та акцизного збору.
295
Податок з власників транспортних засобів
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів банки сплачують згідно з Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» в редакції від 18 лютого 1997 р., якщо вони є власниками транспортних засобів.
Податок обчислюється банками на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів.
Державне мито________________
Державне мито банки сплачують згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 р. № 7-93 за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Плата за торговий патент
Плату за торговий патент на діяльність у сфері торгівлі іноземною валютою банки сплачують на підставі Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23 березня 1996 р.
Торговий патент — це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у патенті видами підприємницької діяльності.
Патентуванню підлягають операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, які здійснюються банками або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах обміну іноземної валюти: продаж готівкової іноземної валюти, інших готівкових платіжних засобів, виражених в іноземній валюті (у тому числі дорожніх, банківських та персональних чеків), а також операції з дебетування кредитних (дебетових) карток в обмін на валюту України, інших готівкових платіжних засобів, виражених у валюті України, а також в обмін на іншу іноземну валюту.
Якщо банк має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (обмінного пункту).
Вартість торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями встановлюється у фіксованому розмірі 320 гривень за календарний місяць.
Термін дії торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями становить 36 календарних місяців.
Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями банк вносить одноразову плату в розмірі вартості торгового патенту за один місяць. На цю суму зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
296
Література
1. Вилкова Е. С. Налоговое регулирование банковской деятельности. — СПб., 1995.
2. Гега П. Правовий режим оподаткування в Україні. — К., 1997.
3. Гончаренко Л. Налогообложение коммерческих банков. — М.,1997.
4. Криницький І., Кучерявенко Н. Податкове право. — Харків, 1995.
5. Онищенко А. Финансовнй и налоговьій учет проблемной задолженно-сти коммерческого банка // Бизнес. — 1999. — № 32.
6. Соколовська А. Кодифікація податкової системи: уроки для України // Вісник Національного банку України. — 1997. — № 11.
7. Тиртьішний С. Зарубежньїй опьіт налогообложения коммерческих банков // Финансьі. — М., 1996.
8. Федосов В. Податкова система України. — К., 1994.
297
Розділ 13
Правові засади бухгалтерського обліку в банках
^ Нормативніактипробухгалтерськийоблік убанках
^ Графікидокументообороту
^ Інвентаризаціїмайна, коштівіфінансових зобов'язань
^ Бухгалтерськірахунки
^ Планрахунківбухгалтерськогообліку
Нормативні акти про бухгалтерський облік у банках
Для нормального функціонування будь-якої ланки економіки необхідно, щоб суб'єкти господарювання та інші користувачі інформації, приймаючи рішення, мали правдиві й об'єктивні відомості про майно, грошовий та фінансовий стан, результати роботи як свого підприємства, так і партнерів. Таку інформацію надає бухгалтерський облік, який не тільки відбиває господарські процеси, а й активно впливає на них.
Бухгалтерський облік у банках здійснюється на підставі:
— Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 р.;
— Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків, затверджених постановою Правління Національного банку України за № 388 від 21 листопада 1997 р.;
— Правил бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків, затверджених постановою Правління Національного банку України за № 316 від 25 вересня 1997 р.;
— Правил бухгалтерського обліку банками України обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах, затверджених постановою Правління Національного банку України за № 238 від 21 липня 1997 р.;
— роз'яснень Національного банку України щодо бухгалтерського обліку.
Господарські операції, тобто факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і на фінансові результати, відображаються в облікових регістрах на підставі первинних документів.
298
Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення операції, а якщо це неможливо, — безпосередньо після закінчення операції.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах і необхідна для відображення у бухгалтерському обліку, нагромаджується та систематизується в облікових регістрах.
Регістри — носії спеціального формату (паперові, машинні) у вигляді машинограм, ордерів, журналів, особових рахунків тощо. Форми облікових регістрів рекомендує Національний банк України або банки їх розробляють самі.
Згруповані відомості про господарські операції банку за звітний період з облікових регістрів переносять до фінансових (бухгалтерських) звітів.
Графіки документообороту_____
Щоб упорядкувати рух та своєчасно відобразити господарські операції у бухгалтерському обліку, банки розробляють графіки документообороту. Рух паперів за банківськими операціями — це
послідовне переміщення розрахунково-грошових документів із моменту їх виписування або надходження іззовні до завершення операцій цього робочого дня і здавання в поточний архів. Графіком встановлено чітко визначене переміщення документів між банком і клієнтами, між різними установами банків; кількість підрозділів, через які проходить кожен первинний документ, та виконавців, які беруть у цьому участь. Цим же графіком визначено максимальний час перебування даних паперів у підрозділі, строки, відведені для відображення інформації у обліку.
Рух документів залежить від специфіки тих або інших операцій, структури обліково-операційного апарату банку, автоматизації обліку тощо. Тому порядок проходження документів у банку встановлюється ним самостійно з урахуванням вимог Національного банку до окремих операцій, а також із дотриманням основних правил: кожний документ підлягає попередньому контролю; документи по безготівкових розрахунках спочатку проводяться за дебетом рахунків платників і лише потім — за кредитом рахунків одержувачів; прибуткові касові документи обліковуються після того, як гроші прийме каса, а видаткові направляються в касу для оплати тільки після відображення їх за рахунками бухгалтерського обліку.
Графіки документообороту за різними операціями банку можуть набувати різних форм. Вони оформляються у вигляді схеми або переліку робіт зі створення, перевірки та обробки документів, що розробляються кожним підрозділом банку, а також усіма виконавцями із зазначенням їх взаємозв'язку і строків виконання робіт. Національний банк надає комерційним банкам ліцензії на ведення банківських операцій лише тоді, коли у них є внутрішні документи, які регламентують діяльність, що за законом підлягає ліцензуванню.
299
Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності банк проводить інвентаризацію майна, коштів і фінансових зобов'язань.
Інвентаризації__________________
Інвентаризації
майна, коштів
іфінансових
зобов'язань
Інвентаризації бувають повні (коли охоплюються всі кошти, грошові зобов'язання та майно установи банку) і часткові (коли охоплено лише один або кілька господарських об'єктів).
Кількість інвентаризацій у звітному році, дати їх проведення, перелік майна і зобов'язань, що підлягають інвентаризації під час кожної з них, визначаються банком, крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов'язковим, наприклад, при зміні матеріально відповідальних осіб (на день прийому-передачі справ); при встановленні фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей, а також за приписом судово-слідчих органів; у разі пожежі або стихійного лиха; у разі ліквідації банку.