Смекни!
smekni.com

Управління житловим фондом шляхом утворення кондомініумів (стр. 2 из 5)

На різних стадіях процесу реєстрації можуть виникнути певні труднощі, перш за все через відсутність чітих вимог та через бюракратичну некомпетентність окремих чиновників. Міська Рада або виконком можуть суттєво допомогти обєднанням в частині скорочення часу і витрат, пов"язаних з реєстрацією.

Етапи створення об"єднання власників житлового будинку

1) Власники квартир, що хочуть створити об"єднання, створюють "ініціативну групу". Ця група повинна :

- скласти список мешканців, що бажають створити об"єднання;

- підготувати проект установчих документів, скликати загальні збори власників квартир;

2) Ці ж власники проводять загальні збори власників квартир за участю представника міськвиконкому (міської Ради); на загальні збори можуть прийти мешканці квартир, які ще не приватизовані, однак права голосу вони не мають. Загальні збори повинні :

- проголусувати за створення об"єднання;

- ухвалити статут об"єднання;

- обрати правління та ревізійну комісію об"єднання;

- вирішити, чи буде стягуватися вступний внесок, визначити його розмір;

- вирішити, в якій спосіб будуть покриватимуться видатки, пов"язані з розробкою та оформленням документів для реєстрації об"єднання;

- доручити одному з учасників зареєструвати об"єднання в міській Раді чи в іншому місцевому органі влади.

3) Документи, необхідні для реєстрації об"єднання, предаються до виконкому або іншого міського, або районного органу влади, уповноваженого здійснювати реєстрацію.

4) При наявності всіх необхідних документів виконком зобов"язаний зареєструвати об"єднання та видати свідотцтво про реєстрацію протягом п"яти робочих днів з дня подання документів.

5) Після реєстрації необхідно виготовити штамп та печатку. Для цього необхідно отримати дозвіл місцевого відділення міліції. Для отримання дозволу необхідно подати у це відділення наступні документи :

- заяву;

- макети печатки та штампу, які відповідають статуту;

- квітанцію про оплату;

- копію реєстраційного свідотцтва.

6)Після отримання дозволу печатку та штамп замовляють у відповідній майстерні за окрему плату.

7) Наступним кроками є відкриття бануківського рахунку, реєстрація об"єднання у податковій інспекції та міському бюро технічної инвентаризації.

Список документів для реєстрації обє"днання-кондомініуму у виконавчому комітеті.

1. Заява, адресована голові виконавчого комітету - 2 примірники.

2. Витяг з протоколу загальних зборів з результатами голосування щодо рішення про створення об"єднання - 2 примірники.

3. Статут об"єднання, затверджений рішенням загальних зборів власників і нотаріально засвідчений - 8 примірників.

4. Список членів правління - 2 примірники.

5. Квитанція про оплату державног мита за реєстрацію.

Спиок додаткових документів, які необхідні для виготовлення печатки та штампу :

1. Намальвані макети печатки та штампу засвідчені у відділенні міліції - 2 примірники.

2. Виписка з рішення про реєстрацію об"єднання у виконавчому комітеті.

Крім перерахованих документів, кожне об"єднання має мати правильно складений технічний паспорт на будинок. Теоретично цей документ легко можна отримати за відповідну плату у міському бюро технічної інвентаризації або у відповідніх відділах міськвиконкому.

Установчі докіменти

Виходячи з існуючої в Україні ситуації ( недостатність законодавчих документів, що регулюють процедуру створення кондомініумів ) проблема розробки установчих документів для кондомініуму повністю знаходиться в компетенції міської влади і самого об"єднання.

Орієнтуючись на досвід кондомініумів в інших державах, а також враховуючи перші етапи цієї роботи в Україні, було вирішено, що в документах повинна міститись юридична характеристика власності об"єднання, опис процедури створення, діяльності і ліквідації об"єднання, означення ролі мешканців, власників квартир, власників та наймачів нежитлових приміщень та членів правління.

Установчий договір та статут об"єднання світова юридична практика визнає за два основних документи, які є достатніми для успішної подальшої діяльності кондомініуму.

Установчий договір

Установчий договір об"єднання повинен чітко визначити та описати межі спільної і приватної власності в будинку. Він складається для того, щоб наперед було зрозуміло, які частини будинку перебувають у спільній власності, а які у приватній, і хто відповідає за утримання та ремонт окремих частин і систем будинку. В установчому договорі таож повинна бути визначена і зафіксована часта участі власника кожної квартири у спільних витратах ( в процентах ). Крім того договір повинен описувати процедуру вирішення суперечок та внесення поправок до договору та статуту об"єднання, визначає умови припинення своєї дії.

Статут об"єднання

Статут об"єднання визначає права та обов"язки окремих членів об"єднання, членів правління, а також об"єднання в цілому.

В статуті вказується форми діяльності та мета діяльності об"єднання, відображаються питання бюджету, бухгалтерської звітності та описується органи управління об"єднанням та процедури прийняття рішень в об"єднанні ( ведення протоколів зборів, організація голосування, порядок виборів і звіт правління ). Статут визначає, хто і як відповідає за організацію утримання будинку, проведення ремонтів, забудову прибудинкової території. Отже, як бачимо статут об"єднання є основним нормативним докментом, який відображає усі сторони його діяльноті.

Політика міської влади

Підходи до розробки спеціальної міської політики у сфері реорганізації житлового фонду міста

Сьогодні власники приватизованих квартир мають можливість створювати об"єднання , але лише деякі подинокі громади використовують цю можливість. Якщо міська влада дійсно підтримає створення таких об"єднаннь , їй слід задуматись над им, чому створено так мало об"єднаннь, проаналізувати причини та розробити план дій, спрямованих на збільшення їх кількості.

Можна виділити кілька основних етапів процесу вироблення спеціальної міської політики у сфері реорганізації житлового фонду міст шляхом створення об"єднаннь :

1. Провести реальну оцінку ситуації (скільки об"єднаннь створено, визначити типи будинків, проаналізувати що заважає їх створенню).

2. Визначити першочергові завдання, що стоять перед містом в ділянці вирішення житлової проблеми; продумати, як організція об"єднаннь зможе сприяти її вирішенню.

3. Визначити, які типи будинків слід підбирати і які форми стимулювання для мешканців будуть застосовуватися.

4. Розглянути, як втілення програми позначиться на ресурсах міста (мається на увазі робоча сила і фінанси.)

5. Втілити програму.

6. Підбити підсумки та розробити план більш широкої реалізації програми.

Крім того на нашу думку існує необхідність створення підрозділу у справах об"єднаннь. Це можна пояснити двома причинами : по-перше кількість будинків що потрапляє під дію вище згаданої Постанови КМУ є дуже значною в будь-якому місті України, по-друге існує проблема підготовки спеціальних документів для реєстрації об"єднання (зокрема технічний паспорт на будинок).Варто також взяти до уваги, що міська адміністрація стосовно об"єднаннь виступає у двох ролях : вона здійснює реєстрацію об"єднання і одночасно діє як член об"єднання в процесі його формування і функціонування ( у випадках з будинками які не є повністю приватизованими). Ці дві ролі характерезуються різними інтересами, що накладає додаткові труднощі у процесі взаємодії міської влади з об"єднаннями. Крім того, навіть за наявності чіткого законодавства з питань кондоиініумів та повній підтримці ідеї організації кондомініумів з боку міської влади, успіх справи залежатиме від того чи достатньо чітко мешканці міста та представники влади уявлятимуть принципи організації кондомініумів та механізм їх функціонування. Без такого розуміння і відповідних знань у членів об"єднання справа створення об"єднаннь не буде успішною. Ключовим елементом створення належно інформованої групи мешканців та посадових осіб у місті є розробка та реалізація довгострокової програми навчання, доступної для всіх, хто бере участь у процесі створення об"єднання.

ДОДАТОК № 1

Послідовність дій при створенні об"єднаннь власників квартир :

1. Об"єднання може бути створене з ініціативи власників квартир, власника будинку або упвноваженого органу.

2. Власники, які виявили бажання створити об"єднання, створюють ініціативну групу.

3. Ініціативна група складає :

список мешканців, які бажають створити об"єднання;

проект Статуту;

скликає загальні збори власників квартир;

4. На загальних зборах повинен бути присутнім представник місцевої адміністрації або органів самоуправління. На зборах можуть бути присутніми орендарі квартир і власники неприватизованих квартир, але вони мають право дорадчого голосу.

5. Загальні збори :

голосують за рішення створити об"єднання;

затверджують Статут об"єднання;

вибирають правління і ревізійну комісію;

визначають розмір вступного внеску;

вибирають відповідального за реєстрацію об"єднання в виконавчому комітеті;

6. Документи, необхідні для реєстрації в виконавчому комітеті :

Статут об"єднання, затверджений загальними зборами і завірений в нотаріуса - 8 приміників;

заява про реєстрацію на ім"я Голови виконкому - 2 примірники;

рішення загальних зборів про створення об"єднання - 2 примірники;