Отже, існує декілька способів відтворення прислів’їв та приказок з однієї мови на іншу. В першому та третьому способі лексична образність прислів’їв та приказок зберігається, в інших не зберігається.
Не дивлячись на це можна зазначити, що в будь-якому випадку лексичні одиниці зооніми в обох мовах хоча і мають різні значення та виконують однакову функцію. Взяти, наприклад, таке прислів’я На свиню хоч і сідло надінь, то все конем не буде. Його відповідником в англійській мові буде: Anassisbutanass, thoughladenwithgold. Можна зазначити, що хоча лексичні зооніми в цих двох прислів’ях різні (в українській мові це свиня та кінь, в англійській мові – осел) та все одно ці лексичні одиниці виконують у прислів’ї однакову функцію, тобто саме прислів’я не втрачає свого емотивного значення та смислової нагрузки ні в одній із мов.
Висновки
На початку дослідження ми ставили перед собою наступні цілі та завдання:
1) визначити, що таке фразеологія;
2) визначити яку роль у фразеології грає наука паремологія (наука про прислів’я та приказки);
3) винайти основні методи відтворення прислів’їв та приказок з української мови на англійську та навпаки;
4) порівняти лексичні одиниці паремій, що мають у своєму складі зоонім – назву тварини чи птаха.
Дослідивши спочатку фразеологію ми дізнались, що предмет фразеології – це сполучення слів, що не утворюються спонтанно у мовленні. А входять у нього як готові блоки з певними значеннями. Фразеологізмам властива метафоричність та образність, вони можуть належати до стилістично забарвленої лексики.
Також дізнались, що існують різні підходи щодо принципів класифікації фразеологізмів: структурно-семантичний, граматичний, функціонально-стилістичний. Найбільш поширеною є структурно-семантична класифікація В.В. Виноградова.
Ураховуючи те, як класифікував фразеологізми Л.А. Булаховський, а саме: 1) прислів’я і приказки; 2) професіоналізми; 3) усталені вислови з анекдотів, жартів тощо; 4) цитати з Біблії; 5) переклади іншомовних висловів; 6) крилаті вислови письменників; 7) влучні вирази видатних людей; ми винаходимо яку роль відіграє наука паремологія у фразеології.
Розглянувши прислів’я та приказки як жанр усної народної творчості ми дізнались про основні проблеми дефініції прислів’їв та приказок.
Визначили, що таке прислів’я та що таке приказка: прислів’я – це короткий, усталений у мовній практиці, як правило, ритмічно організований вислів переважно повчального характеру, в якому зафіксовано багатовіковий досвід народу, має форму речення (простого чи складного); приказка – це також короткий вислів, що може мати форму словосполучення чи неозначено-особового чи інфінітивного речення, усталеного та здебільшого повчального.
Також перед тим як розбирати основні способи відтворення паремій ми визначили, що паремії англійської та української мов можуть бути подібними за лексичним складом, комунікативним значенням та стилістичним забарвленням, та все ж значна частина англійських, і українських прислів’їв мають свої особливості, і відповідник у порівнюваній мові часто буває тільки приблизним
Потім ми у процесі дослідження винайшли основні способи відтворення паремій з української мови на англійську та навпаки, та порівняли лексичні зміни при відтворенні. Ми визначили, що при повній відповідності (еквіваленту) прислів'я не втрачається лексична образність зоонімів. Паремії можуть відтворюватись частковою відповідністю прислів'я, коли прислів'я мови перекладу еквівалентне прислів'ю оригіналу по сенсу, функції і стилістичному забарвленню, але розрізняється своїм образним змістом. Розібравши цей спосіб відтворення можна зазначити, що тут втрачається лексична відповідність.
При передачі прислів'їв нерідко використовується прийом калькування. При такому способі відтворення зберігається повна специфіка прислів’я чи приказки. Спосіб калькування зберігає усі образні лексеми в їх початковій формі, у формі мови оригіналу.
Також при відтворенні паремій можна звернутись до так званої «псевдо паремії». Ми визначили, порівнюючи паремії англійської та української мов,
що при такому способі відтворення паремій, як бачимо, зазвичай зоонімічна лексика не зберігається.
Ще один спосіб відтворення паремій – це переказ фразеологізму, тобто описовий спосіб відтворення. При такому способі відтворення паремій лексичний фон зазвичай частково зберігається. Образна лексика, звичайно, порушується. Також слід зазначити, що при такому способі відтворення перекладач має превілегію обирати чи залишити образну лексику оригіналу, чи змінити на іншу.
Тож, хоча і більшості випадках первісне значення зоонімічної лексики у прислів’ях та приказках англійської та української мов розбіжне та функцію зоонімічна лексика виконує однакову: зберігає емотивне значення паремії та несе в собі відповідну смислову загрузку.
Список використаної літератури
1. Авксент’єв Л.Г. Семантична структура фразеологічних одиниць сучасної української мови та особливості її формування – «Мовознавство.» 1997
2. Алєксєєва І.С.Професійний тренінг перекладача. – вид.«Союз», 2001 р.
3. Алефіренко М.Ф. Проблема фразеологічного рівня мови – «Мовознавство» 1984
4. Арнольд І. В. Стилістика. Сучасна англійська мова.–Підручник для ВНЗ-4-е изд. 2002
5. Булаховський Л.А. Вибрані праці в п’яти томах. – Київ, 1978. –
Т.3
6. Верба Л.Г. Порівняльна лексикологія англійської та української мов – вид. «Нова книга» 2003
7. Виноградов В.В. Лексикология и лексикография – Москва 1987
8. Виноградов В.С. Общие лексические вопроси – Москва 2004
9. Голікова Ж.А. Перевод с английского на русский – Москва 2003
10. Карабан В. Теорія і практика перекладу з української мови на англійську мову – Вінниця 2003
11. Кунін А.В. Английская фразеологія – Москва 1990
12. Кочерган М.П. Загальне мовознавство: Підручник для студентів філологічних спеціальностей вищих закладів освіти – Київ 1999
13. Мезеника М.В. Поговорим о поговорках. –«Иностранные языки в школе» 1993
14. Мирам Г. Переводные картинки – Київ 2001
15. Мокиєнко В.М. Славянская фразеология. – Москва, 1989
16. Мостовий М. І. Лексикологія англійської мови – Харків 1993
17. Намакштанська І, Романова О. Світ тварин у світі фразеології – «Урок української» 2000
18. Раєвська Н.М. English lexicology– Київ 1991
19. Редін П.О. Типи системних зв’язків фразеологічних одиниці у мові – Мовознавство 1993
20. Сміт Л.П. Фразеология английского язика – Пер. с англ.
21. А.Р. Игнатьева. – М., 1979
22. Соссюр Ф. Курс общей лингвистики. – Екатеринбург, 1999
23. Стефанович Т.А., Швидкая Л.И. та ін.Английский язык в пословицах и поговорках. Сборник упражнений для учащихся 8–10 классов средней школы.– «Просвещение». 1990
24. Сухенко К.М. Лексичні проблеми перекладу. – Київ. Нац. Універ. Ім..Тараса Шевченка. 1992
25. Єрченко П.Г. Класифікація фразеологічних одиниць – «Іноземна філологія» 1994
Довідкова література
26. Русско-английский словарь пословиц и поговорок. / Под ред. С.С. Кузьмина, Н.Л. Шадрина. – СПб.: Мик / Лань, 1996.
27. Словарь иностранных слов. / Под ред. А.В. Боброва. – М.: «Цитадель», 1999.
28. Современный русско-английский фразеологический словарь. 7000 фразеологизмов / Д.И. Квеселевич. – М.: «Русский язык», 2005
29. Толковый словарь английских пословиц. – Рейдаут Р., Уиттинг К. «Лань». 1997
30. Толковый словарь русского языка: 80000 слов и фразеологических выражений/ Ожегов С.И., Шведова Н.Ю. – 2-е изд. – М.:«Российский фонд культуры»1994.
31. Longman Dictionary of Contemporary English, 2000