Кембридж — батьківщина другого найдавнішого британського університету.
Йорк був столицею Північної Англії. Зараз це одне із середньовічних міст Європи. Воно було побудоване римлянами, завойоване англосаксами й управлялося вікінгами.
Бірмінгем часто називають "містом 1500 ремесел" через велику кількість галузей промисловості.
Шотландія
Шотландія — північна частина Великобританії. У Шотландії п’ять мільйонів мешканців. Единбург — столиця Шотландії. Є тут і два великі міста — Глазго та Абердін. У Шотландії багато гір і озер. Найвища тора — Бен Невіс. Тут багато річок. Море майже розділяє гори на частини.
Прапор Шотландії — білий хрест на синьому тлі. Цей хрест є хрестом Святого Андрія. Святий Андрій був учнем Ісуса.
Багато років тому шотландці побудували велику кількість церков біля річки. Ці церкви було названо абатствами. Абатство Мелроуз було побудоване шотландцями в 1136 році, проте англійці руйнували його в 1544 році. За часів абатств у горах та на фермах було багато овець, як і зараз.
Деякі люди подорожують до Шотландії літаком. Інші — кораблем. Щодня з Лондона вирушає багато поїздів і автобусів на Глазго та Единбург.
Глазго – найбільше місто в Шотландії і третє за розміром в Сполученому Королівстві. До 1750 року Глазго було маленьким містечком. У ньому були собор і універсами, але воно не було багатим містом. Після 1707 року шотландські кораблі могли плавати в англійські колонії в Америці. Кораблі возили тютюн у Глазго, а назад — шотландські товари. У 1776 році американські колонії стали незалежними й торгівля тютюном припинилася. Почала розвиватися важка промисловість. Вона використовувала вугілля та залізо з долини . Глазго стало багатим, але дуже забрудненим містом.
Глазго відоме завдяки футбольним командам "Рейнджерс". Більшість людей у Глазго – фанати однієї з цих команд. Коли вони грають одна проти одної, тисячі фанатів ідуть на це дивитися. "Рейнджере" виграли більше футбольних матчів, ніж будь-які інші шотландські команди.
Глазго живе насиченим культурним життям. Багато музикантів, акторів і співаків приїжджають до Глазго давати концерти. Вечорами оперний театр, кінотеатри та концертні зали переповнені. У кафе й пабах маленькі групи співають, грають і декламують вірші.
Уельс
Уельс – це країна на сході Великобританії. Це, головним чином, гориста місцевість переважно із сільськогосподарською економікою та промисловим і вуглевидобувним районом на півдні. Ландшафт її чудовий. Багато англійців їдуть до Уельсу, коли виходять на пенсію.
Кардіфф, величезне місто на півдні, було обрано столицею Уельсу в 1955 році, головним чином, через його розмір. З 1536 року Уельс перебуває під владою Англії, і спадкоємці англійського престолу носить титул принца Уельського, але і мають сильне почуття незалежності. Існує Уельська національна партія, яка домагається незалежності від Сполученого Королівства, а уельська мова й досі використовується в окремих куточках країни.
Уельська мова походить від, давньокельтської мови і є спорідненою з бретонською, на якій говорять у Бретоні, у Франції. У 60-ті роки уельській мові була присвоєно статус офіційної мови, поряд з англійською, і вона почала використовуватися в судовому діловодстві. Її вивчають у школі, і нею говорять деякі телевізійні канали в Уельсі. Проте лише близько 20% населення говорить уельською.
Північна Ірландія
Північна Ірландія, відома як Ольстер, також є частиною Сполученого Королівства. Вона складається з шести частин: Антрім, Даун, Ферманаг, Лондондеррі. Третина населення живе в столиці — Белфасті — і навколо неї. Белфаст також є найважливішим портом, комерційним і промисловим центром. Деякі частини території, розміщені не зовсім близько до столиці, залишаються переважно сільськими.
Ірландське населення поділяється на дві групи: протестантів і католиків. Протестанти — британського походження. Вони є нащадками британських поселенців, які прийшли до Ірландії в XVI—XVIIстолітті, за часів Реформації та після неї. Католики, в основному, уродженці Ірландії.
Протестанти мали зверхність і домінували над католи_ами, причому мала місце сильна дискримінація. У 1968 році католики почали рух за рівні громадянські права. Боротьба між двома групами населення триває й досі.
У Північній Ірландії збереглися сильні культурні традиції: пісні, танці, література та фестивалі. Є своя власна Академія мистецтв, а також оркестри, театри, балетні та оперні трупи.
List Of Books
1. "Britain 2003", an official handbook
2. "This is Great Britain" L. Kolodyazhnaya IRIS PRESS, Moscow, 2008
3. "How Do You Do, Britain?" L.S. Baranovsky, D.D. Kozikis, Minsk, SADI Agency 2010
4. "English-Ukrainian dictionary" D.O. Romanov, Kyiv 2009