Херсонське обласне відділення МАН
Херсонське міське наукове товариство учнів "Пошук"
Фізико-технічний ліцей при ХНТУ та ДНУ
Історія виникнення англійської мови
Семенов Олександр Володимирович
Дніпровський,Фізико-технічний ліцей,
11-А клас
Кірієнко Вадим Вадимович,
вчитель англійської мови
Херсон – 2010
Зміст
Вступ
1. Стара Англійська
1.1 Англосаксонське поселення
1.2 Скандинавське поселення
1.3 Норманське вторгнення
2. Середня Англійська
3. Сучасна Англійська
Висновок
Список літератури
Вступ
Основним завданням роботи є пошук правильного шляху дослідження розвитку Англійської мови.
Частіше за все, дослідження еволюції Англійської мови ділиться на чотири етапи: Стара Англійська, Середня Англійська і Сучасна (теперішній час) Англійська мова. Однак, немає жорстких правил про те, коли один період Англійської мови закінчується,а коли починається інший. Дата періодів Англійської часто формулюється наступним чином:
Стара Англійська - 500 – 1100
Середня Англійська - 1100 – 1500
Рання Сучасна Англійська - 1500 – 1800
Сучасна Англійська - 1800 – сьогодні
Кожна з цих дат скоріше означає хронологію історичних подій, а не мовний розвиток. Тим не менш, саме вони вплинули на еволюцію Англійської мови.
1. Стара Англійська (450-1100 н.е)
1.1 Англосаксонське поселення
Завжди важко визначити, коли саме виникла та чи інша мова, але у випадку з англійською ми можемо принаймні говорити з впевненістю, що вона як окреме явище існувала до приходу англосаксів.
Мало відомостей існує про цей період, але з упевненістю можна стверджувати, що німецькі загарбники прийшли з північно-західного узбережжя Європи в п'ятому та шостому століттях.
Племена Англів, Саксів та Ютів перетнули Північне море з боку Північної Германії та Данії і облаштувалися у Великобританії. Як пишуть історики: "Англійська мова прибула у Великобританію на кінці меча".
В ті часи жителі Англії говорили кельтською мовою та більшість із них була витіснена загарбниками на північ та на схід – переважно на території нинішніх Уельсу, Шотландії та Ірландії.
Загарбницькі германські племена говорили схожими мовами, які в Англії розвинулися в те, що ми зараз називаємо Старою Англійською. Англи прийшли з Англії (Englaland) та їхню мовою була Англійська (Englisc) - від яких слова Англії і англійська походять.
Ми мало знаємо про мовну ситуацію в цей період, тому що існує не так багато письмових архівів що до германських мов північно-західної Європи.
Також мало відчутних слідів кельтської мови в Сучасній англійській. Деякі вчені вважають, що кельтська мова, можливо, мала вплив на основний граматичний розвиток англійської мови, особливо в деяких частинах країни, але це тільки здогадки. Кількість запозичених слів, що прийшли зі Старої Англійської з цього джерела дуже мала. Ті, що вижили в сучасній англійській мові включаючи "brock" (борсук), і "coomb" тип долини. Кельти зберегли свою мову в деяких частинах Англії, але вони не додали багато слів до англійського словника. Ті, які використовуються зараз, є в основному топоніми: назви регіонів, міст, річок. Кельти мали ряд подібних слів, ім'я річок, таких як: Exe, ЕСК, Usk. Всі з них походять зі слова, що означає вода (Uisge). Спочатку, Стара Англійська мова мала різні групи діалектів, що відображають різне походження з англо-саксонських королівств Англії. Один з цих діалектів, пізній Уест-Саксон, врешті-решт став домінуючим. Стара англійська мова не звучить і не виглядає як сьогоднішня. Англійцям в даний час було б дуже важко зрозуміти Стару Англійську. Тим не менше, близько половини з найбільш часто вживаних слів у сучасній англійській мові мають коріння Старої Англійської. Слова be, strong і water, наприклад, отримані від Старої Англійської. Старою Англійською говорили приблизно до 1100 року.
Частина Beowulf, поема, написана Старою Англійською мовою.
1.2 Скандинавське поселення
Наступними загарбниками були Нормани. З середини IX століття велика кількість норманських загарбників поселилися у Великобританії, переважно у північних та східних областях, і в XI столітті уся Англії була під владою датського короля Каната. Різні північно-німецькі мови норманів мали величезний вплив на англійську, це видно в словах, котрі англійська мова запозичила із цього джерела. Вони включають в себе самі основні слова, такі як взяти, і навіть граматичні слова, такі, як вони.
Спільна Германська основа обох мов вказувала на схожість між Старої Англійською і мовою загарбників. Деякі слова, наприклад, дати, вказує свого роду гібридизацію з деякими написаннями, що повертають нас далеко в Стару Англійську, а інші мають Скандинавське походження. Ці подібності між двома мовами настільки великі, що в багатьох випадках не можна бути впевненим у точному походженні того чи іншого слова або орфографії. Однак, величезний вплив скандинавського діалекту, включаючи велику кількість запозичених слів, не з’являються у письмовій англійській мові, аж до чергового великого історичного та культурного перевороту, нормандського завоювання.
Культурні відмінності між англосаксами та вікінгами були порівняно невеликі. Вони вели приблизно такий же спосіб життя і говорили двома різновидами однієї германської мови(які в сукупності утворюють основу сучасної англійської мови). Крім того, датчани незабаром прийняли християнство. Ці подібності спростили політичне об'єднання, і до кінця 10 століття Англія була одним королівством, з німецької культурою. Більша частина сучасної Шотландії також об'єдналась до цього часу в Gaelic kingdom, принаймні за назвою. Початок розмовної мови, ховається в таємничості та в теоретичних тенетах. Історія писемної Англійської мови також зникає в джунглях за відсутності писемних джерел. Але принаймні ті слова, які пов’язані з письмом розповідають нам чимало про ранній розвиток даного мистецтва та об'єктів, які використовувалися для написання символів.
Слово писати в Старій Англійській мові виглядало writan. Спочатку воно означало шкрябати, а це саме те, що первісні люди робили на бересті або черепиці за допомогою гострого каміння та інших загострених інструментів. У більш розвинених країнах, які оточували Середземномор'я папірус використовувався замість кори дерев, як ви вже знаєте, що це й дало нам слово папери. Ручка якою ми зараз пишемо це латинське слово penna, що означало пір’їна і в деяких стародавніх колекціях ти все ще можеш знайти пташине пір’я. І олівець, яким ми користуємося успадковує його назву з латинської penicillum, що означає маленький хвостик і звертається до часу, коли писали за допомогою маленького пензля, який дійсно виглядав, як маленький хвіст. Термін літера, що позначає письмовий знак, буква алфавіту вважається спорідненим з Латинським словом linere, залишити клякси на поверхні. Але те, що написано повинно бути прочитано. У слові читати ми маємо дивне маленьке слово raedan зі Старої Англійської, яке означало спершу вгадати, розгледіти. Все, що треба було розтлумачити називалося raedels. Пізніше люди стали думати, що слово raedels мало форму множини через "S" на кінці. Нова форма однини raedel була утворена і стала предком сучасного слова riddle(загадка). Нарешті, слово читати набуло сучасного значення: якщо ти можеш читати, у вас є можливість побачити і зрозуміти, що написано.
Звичайно, основою всіх письмових знаків є мова. Але це в першу чергу, розмовна діяльності і, отже, цей іменник походить від слова, що спочатку включало звернення до органу мовлення. У даному випадку це французьке слово мова, яке походить від латинського Лінгва, мову. Англійська мова зберегла її власне слово , що означало м'яку рухому частину тіла, яка знаходиться всередині рота, яку ти використовуєш для куштування та говоріння. Іноді ви можете почути, що слово tongue вживається в значенні мова, але це застаріле літературне вживання. Якщо ти хочете прочитати, те що написано іноземною мовою ти потребуєш словник. Термін словник походить від латинського слова dictio від DICO, сказати або говорити. Словник це дійсно запис того, що люди говорять, вимови, написання і значення, які вони надають словам.
1.3 Норманське вторгнення
Наступними загарбниками були нормани, котрі прийшли через Ла-Манш, з частини Франції, що зветься Нормандією. Вони підкорили Англію на чолі з герцогом Вільгельмом, який пізніше отримав ім'я Вільгельма Завойовника. Нормани принесли в Англію не тільки свого короля, але і їх французьку мову також. Це пояснює чому так багато французьких слів в англійському словнику. Успішне вторгнення в Англію норманами в 1066 році направило Великобританію в основне русло західної європейської культури. Раніше більшість зв'язків були зі Скандинавією. Тільки в Шотландії вони вижили; західні острови (аж до тринадцятого століття) і північні острови (до п'ятнадцятого століття), залишаються під контролем скандинавських королів. Протягом цього періоду англійські королі, які правили землями на континенті, часто вели війну з французькими королями у спорах з приводу прав власності.
На відміну від німецьких, норманські завоювання були маловпливовими. Не відбулося нічого подібного до норманського розселення. Замість того, Норманським солдатам, які були частиною армії вторгнення, було надано право власності на землю - і людей, що живуть на ній. Була введена Сувора феодальна система. Велика знать та барони, несли відповідальність перед королем, нижчі лорди кожен з яких володів селом, звітували перед бароном. Під ними були селяни, пов'язані в сувору систему взаємних обов'язків і зобов'язань перед місцевими лордами, і заборонялося виїжджати без їх дозволів. Селяни розмовляли англійською мовою саксів. Лорди і барони були франкомовними норманами. Це було початком англійської класової системи. Існування двох слів для більших тварин в сучасній англійській мові є результатом класового розподілу, започаткованим норманським завоюванням. Існують такі слова для живих тварин (наприклад, корови, свині, вівці), які мають англосаксонське походження, і слова, що означають мясо цих тварин(яловичина, свинина, баранина), котрі походять з англійської мови, яку нормани принесли в Англію. Як правило нормани їли м’ясо, а не англосаксонські селяни. Сурова система правління, котру нормани започаткували означало, що англонорманське королівство було найбільш впливовою політичною силою на британських островах. Недивно, що влада англійського монарху поступово розповсюдилась в інші частини британських островів в наступні 250 років. До кінця 13 ст. велика частина східної Ірландії була під контролем англонорманських лордів від імені англійського короля і втой час Уельс був також під його безпосереднім правлінням(в той час була започаткована традиція називати найстаршого сина монархом, Принцом Уельським). Шотландії вдалось залишити політичну незалежність в середні віки, але змушена була час від часу ступати у війни заради цього.