Найважливіші види словотвору
1. словоскладання ( Zusammensetzung )
2. деривація ( Derivation )
3. зрощення ( Zusammenbildung )
4. конверсія ( Konversion )
5. словоскорочення або абревіація ( Wortkürzung, Abreviation )
Словоскладання
Словоскладання – це такий вид словотвору, де слово завдяки з'єднанню двох коренів або основ утворює нове слово, із сполучувальним елементом або без нього, напр. Muttersprache, Tageslicht, Landesregierung.
Словоскладання в німецькій мові поділяється за різними критеріями:
1. за походженням та структурою – Deutschlehrer – ( структурно-генетична класифікація) ;
2. за семантичними і синтаксичними відносинами між компонентами композитів – die Langweile, der Taugennichts – ( семантично-синтаксична класифікація );
3. за належністю складеного слова до відповідної частини мови – kinderlieb, abhehmen, spazierengehen – ( морфологічна класифікація ).
Деривація
Деривація представляє собою такий вид словотвору, де до кореневої морфеми чи до основи слова приєднується словотворчий афікс. Поділяються на суфіксацію ( Freund+schaft = Freundschaft ) та префіксацію ( Ur+Mensch = Urmensch ).
В. Фляйшер розрізняє 2 види деривації – експліцитну та імпліцитну.
Експліцитна деривація – морфемна конструкція з якої із невідокремлюваних складових тільки перший корінь може існувати вільно. Перший конституент позначається також як базис деривації: sand+ig = sandig; Les+er = Leser; Schön+heit = Schönheit.
Імпліцитна деривація – тип словотвору, при якому нове слово утворюється завдяки зміні належності до певної частини мови. Це полягає у переході в іншу частину мови, напр. ( binden – Band, Bund; greifen – Griff; treiben – Trieb ).
Зрощення
Зрощення – це такий вид словотвору, при якому одночасно відбувається словоскладання та деривація. Таким способом утворюються іменники та прикметники, напр. ( früh+aufstehen = das Frühaufsteher; breite+Schulter = breitschultrig ).
Конверсія
Найпростіша форма словотвору це перехід слова в іншу частину мови. При цьому новоутворене слово отримує якості нової частини мови. Конверсія в німецькій мові продуктивна, теоретично перехід може відбуватися у кожну частину мови, але найбільш частими переходами є:
1. субстантивація ( lernen – das Lernen, grün – das Grün )
2. ад'єктивізація ( Schade, Laut )
3. вербалізація ( das Land – landen, der Film – filmen ).
Абревіація
Абревіація це дуже популярний та продуктивний вид словотвору. Скорочені слова полегшують роботу, особливо у сфері техніки та науки. Розрізняють такі типи абревіації:
1. скорочення – найстаріший вид абревіації, що представляє собою позначки для швидкого письма – chr., km., usw., bzw., Dr.;
2. короткі ( скорочені ) слова – за кількістю сегментів поділяють короткі слова на три великі групи:
- моносегментальні ( при цьому тільки перша частина повнозначного слова перетворюється в одне ціле слово ( Info, Labor, Foto, Zoo );
- частково скорочені слова – таким способом скорочується лише перша частина слова, друга залишається незмінною ( U-Bahn, O-Bus, S-Bahn );
- полісегментальні скорочені слова – вони представляють групу скорочень, які поділяються на літерні та складові скорочення. Літерні скорочення це скорочення із перших букв повнозначних слів ( die BRD, die UNO, die NATO), складові ж скорочення – це перші декілька букв повнозначних слів ( die Kripo, die Stasi, das Moped ).
1.3 Запозичення як один із основних видів словотвору
На цей час у сучасній німецькій мові спостерігається підйом процесу запозичення i активізація англійської лексики у сфері економіки у зв’язку з високим розвитком американського бізнесу.
Запозичення - один iз шляхів збагачення лексики кожної мови. Hoві, ще не зафіксовані словниками слова одержали широке розповсюдження під впливом певних соціально-економічних відносин.
Численні англійські запозичення в німецькій мові займають провідне мicцe. Ці слова відносяться до важливих семантичних груп, які означають фундаментальні поняття в економіці:
- банківська справа: das Banking, die Gross-rate, das Floating, der Stock;
- біржова справа: die Scalping operations, die Stock - Exchange;
- маркетинг: das Marketing-Research;
- менеджмент: die Supervision, der Tallyman;
- реклама: die Publicity, der Sandwichman, der Slogan;
- оподаткування: das Roy airy, die Surtax;
- фінансування: das Deficit-spending, das Factoring.
Деякі запозичення розширили своє значення i змінили стилістичне забарвлення. Прикладом може бути слово Sandwich у німецькій мові воно має п'ять значень:
l.doppelte, mit Käse, Schinken o.a. belegte Weibbrotschnitte;
2.(österr.) belegtes Brot, Brötchen;
3.Kurzform von – Sandwichmontage;
4.Belag des Tischtennisschlägers aus einer Schicht Schaumgummi o.ä. u- einer Schicht Gummi mit Noppen;
5.auf Brust u. Rücken zu tragendes doppeltes Plakat.
Нова спеціальна лексика широко представлена субстантивними композитами, абревіатурами. Це свідчить про продуктивність синтаксичного, морфологічно-синтаксичного способів творення досліджуваної сфери.
1. Як перший чи другий компонент нових слів або термінологічних словосполучень часто виступають іменники der Manager, der Investment:
-der Brand-Manager, der Fonds-Manager, der Produktmanager;
-der Investmenttrast, das Investmenthaus, das Investmentpapier.
2. Запозичення прикметників зустрічається рідше:
big, clever, instant, inzentiv, reflatinär, small, smart, soft, transferabel, unfair.
Необхідно виділити складні прикметники, у яких один iз компонентів є докорінно німецьким:
teamfähig, trastartig.
3. Високопродуктивними виявляються словоскладення i складноскорочені слова:
der IG-Metall-Chef, das US-Business, das US-Investmenthaus, das Scanti-Drogeriemarkt, das Discountmarkt, der toom-Baumarkt.
4. Слово Computer, словосполучення Personal Computer або абревіатура PC є одним з компонентів складних слів:
der Computerausdrück, computergesteuert, das PC-Geschäft.
5. Серед представленої лексики можна зустріти складні комбінації; які мають як основне слово німецького походження:
das Clearing-Verfahren, der Charterflug, der Spotmarkt;
6. як компонент нових термінологічних одиниць часто використовують теж словотворчі засоби як:
а) числа: 1-, 2- und 5-Cent-Münzen, 10 -, 20 - und 50 - Cent-Münzen, l- und 2- Euro- Münzen;
б) абревіатури:
CDI Abk. für Center for the Development of Industry (Zentrum für industrielle Entwicklung);
PR Abk. für die Public Relations (Bemühungen eines Unternehmens).
Picт буквених абревіатур пов’язано з процесом раціоналізації мови.
Група запозичень отримала морфемне переоформлення на rрунті адаптації:
engl. to fix, to float, to lease, to manage, to pool, to push, to soft, to transfer, to trand,
нім. fixen, floaten, leasen, managen, poolen, pushen, soften, transferieren, trandieren.
8. Необхідно відзначити запозичення, які мають латинські корені. Багато запозичень проникли в німецьку мову через французький або американський національний варіант англійської мови :
das Cash , das Management, der Charter , der Merchandiser.
9. Hoвi поняття входять у мову не ізольовано, а в мікросистемах, у словотворчих гніздах, які відображають широке коло явищ, оточуючих дане поняття i супроводжують його:
die Charter, der Discounter, der Transfer, das Leasing.
Ряд запозичень має форму герундія, вони означають абстрактні поняття, якості, процес, властивості, предмет i отримують артикль середнього роду:
das Banking, das Floating, das Handling, das Mailing.
Необхідно відзначити слова, що складаються з двох, трьох, чотирьох слів, i пишуться вони через дефіс:
das Field - Reseach, das Non – food, das Field – work.
Деякі запозичення пишуться в два, три окремих слова:
cash before delivery, cash and carry, on the road.
Розширення семантичної структури слів породжує цілу череду новоутворених складних слів, як, наприклад, слово Markt:
der Markt, die Vermarkung.
Численний потік запозичень не слід розцінювати як негативне явище в сучасній німецькій мові перш за все тому, що вони свідчать про відкритість лексичної системи, про їх життєздатність. Мова на подальших етапах еволюції має надлишок елементів, запозичених лексичних одиниць, які змогли адаптуватися в системі, включитися в системні відношення в мові, збагатити сучасну німецьку мову.
Іноземне слово має деяку перевагу - це точність. Іноземне слово, запозичене для визначення будь-якого одного конкретного предмета або поняття, означає його, не збуджуючи побічних уявлень i асоціацій. Часто запозичення слів отримує більш точне i певне значення, ніж у мові, з якої запозичене. Ця якість запозичення давно i продуктивно використовується в термінології.
Запозичення лексики американського бізнесу міцно утвердилось i є самою яскравою рисою розвитку сучасної німецької мови.
Висновки до розділу
Словотвір – це невід'ємна складова кожної мови. Мова – це, в свою чергу, не статичне, а динамічне явище; вона постійно перебуває у русі, змінюється, удосконалюється. Деякі слова переходять у розряд архаїзмів, історизмів, застарілих слів. Але з'являється дуже багато нових, які позначають або вже існуюче явище, предмет, або ж використовуються для назви зовсім нових.
Розвиток мови, поповнення її словникового складу відбувається на сучасному етапі дуже швидко. Це пов'язано із шаленою швидкістю розвитку промисловості, техніки, із загальною комп'ютеризацією. Тому наш лексикон потребує все нові слова, назви, які б найточніше могли б назвати предмет та дати йому чітке та конкретне пояснення. Поява нової лексики в мові - наслідок економічного, правового, політичного, фінансового та соціального розвитку на новому рівні в умовах нових міжнародних відносин. Поповнення лексики - історично неминучий процес, необхідний для того, щоб на кожному етапі свого розвитку мова відповідала потребам суспільства в спадкуванні, у закріпленні результатів знання дійсності, розвитку i збагачення культури народу, у тому числі внаслідок економічних, політичних, культурних та мовних контактів з іншими народами.
Словотвір саме і слугує для утворення нових слів, причому використовує дуже багато засобів – словоскладання, конверсію, деривацію, абревіацію, та ін., що допомагають збагачувати лексичний склад мови та знаходити нові шляхи для її поповнення.
2. Дослідження словотвору в німецькій публіцистиці на сучасному етапі
2.1 Публіцистичні жанри та їхні мовні особливості
Публіцистичний стиль – це функціональний різновид мови, який обслуговує широку сферу суспільних відносин: суспільно-політичних, культурних, спортивних та інших. Найбільш виразно публіцистичний стиль представлений у газетах та суспільно-політичних журналах, тому його також називають газетно- чи журнально-публіцистичним ( крім того, він представлений на радіо та телебаченні, у документальному кіно).