Розділ 3. Лексико-синтаксичні засоби вираження інтенсивності якісної
3.1 Прислівник+прикметник
Поєднання прислівників із прикметниками у позитиві набагато рідше , ніж суфікси , що утворюють елaтивні значення.
Наприклад:
Et nunc accipter,nulli satis aequus in omnes Saevit aves aliisque dolens fit causa dolenti.
[Ovid.,Met.,XI, 344-345].
Нині він яструб,ворожий усім;на пернатих чигаєХижий. Страждаючи сам, він примушує інших страждати.
Тепер він яструб, до жодного достатньо милостивий,Лякає усіх птахів і, страждаючи сам, стає причиною для страждання інших.
У даному прикладі поєднання прислівника satis- «досить» із позитивом прикметника «aequus » - “милостивий, прихильний” відображає не елативний (високий) або надмірний (дуже високий) ступені, а швидше ступінь достатній (середній).
Прислівник satisтакож вживають для вираження незначного чи найменшого ступеня прояву ознаки при дієприкметниках, які перейшли в розряд прикметників1.
Satis scitum filium mulieris(Plaut.Merc.755)
Досить хитрого сина жінки.
Vereorergo, utsitsatiscongruens(Plin.Ep.I,8,11)
Я боюся, що це не є достатньо відповідним.
На позначення дуже високого ступеня прояву ознаки зустрічається прислівник nimis.
…de meo quodam amore gloriae nimis acri fortasse,verum tamen honesto vobis confitebor(Cic.Arch.28)
Я вам признаюсь у своїй любові до слави, можливо надтогарячій, однак гідній поваги.
Nam cur iussa patris nimius mihi dura videntur?
Ось чому батьків наказ мені видався надто суворим.
[Ovid.,Met.,VII, 14].
Прикметники, сполучаючись із прислівниками, створюють підсилювальніконструкції. За своєю конструкцієювони звичайно є двоскладними: інтенсив+ прикметник. Для словосполучень цього типу властиві два значення: якісна характеристикаознаки і вказівка на ступінь її виявлення 1. Підсилювальні конструкції можуть мати значення ступеня безвідносно щодо порівняння,наприклад:
…quid est, quod in hoc tam exiquo vitae curriculo et tam brevi tantis nos in laboribus exerceamus?(Cic.Arch.28)
Навіщо нам на цьому настільки малому і настількикороткому життєвому шляху наражати себе на такі труднощі?
…Graeca lequuntur in omnibus fere gentibus, Latina suis finibus, exiguis sane,continentur(Cic.Arch.23)
На грецькій мові читають майже у всіх народів, а латинська мова обмежена своїми , доволі незначними границями.
а можуть позначати і ступені порівняння:
L.Sulla litteris Graecis atque Latinis iuxta atque doctissime eruditus fuit(Sall.Iug.95,3)
Луцій Сулла був в однаковій мірі і при тому прекрасноосвічений(обізнаний) в грецькій та латинській літературі.
Iuxtaoказіально вказує на високий ступінь якісної ознаки ад'єктивованого дієприкметника eruditus, але через atquedoctissimeця ознака ще більше посилюється.Таким чином, весь вираз iuxtaatquedoctissimeслужить інтенсифікатором високого ступеня інтенсивності якісної ознакиlitterisGraecisatqueLatiniseruditus, інакше кажучи має елатив не значення.
Щодо підсилювальних конструкцій в латинській мові знаходимо й таку, коли прикметник із залежним від нього іменником в Genetivusrelationis родовий відношення, служить інтенсифікатором якісної ознаки предмета:
Est in conspectus Tenedos, notissima fama insula,dives opum…
(Verg.Aen.I,22)
Видніється Тенет, острів преславний, дуже багатий...
Цікаво, що у латинській мові існували прикметники, що утворювали лише аналітичні ступені порівняння (передусім, прикметники, що закінчуються на -us, а, um з попереднім magisdubius, magisiolaneus, magisnecessarius, тощо).Цей спосіб утворення ступенів порівняння існував у латинській розмовній мові з найдавніших етапів її історії1.Так, в комедіях Плавта і Теренція, які відображать розмовну мову в ІІІ-ІІ ст.. до.н.е., зустрічається велика кількість аналітичних ступенів порівняння різноманітних прикметників(наприклад magismiser,magisfidelis, magistranquillus та інші.)
Крім того, у латині усіх періодівможливимбув лише аналітичний спосіб утворення компаративу нестачі. Для цього вживалися прислівники minus,minume.
Solvit et arbitrio matris de mille sagittis Unam seposuit,sed qua nec acutior ulla, Nec minus incerta est, nec quae magis audiatarcum.
[Ovid.,Met., V, 380-382].
Миттю відкрив сагайдак свій і вийняв, як мати веліла, З тисячі стріл лиш одну- найгострішу, як найтонше Била й найкраще лягала на лук, його волі покірна.
Відкрив сагайдак і за велінням матері З тисячі стріл одну відкрив,як найгострішу, Менш невпевнену і більш покірну луку.
Quique minus celebres nostra sub moenibus urbis Procubuere manu.
[Ovid.,Met.,XIII, 261-262].
Далі- й безвісних чимало лягло поза стінами містаВід оцієї ж руки.
Менш відомі полягли поза стінами міста Від оцієї ж руки.
А для вираження ступеня надлишку – рlus, magis, maxume, valde. Якщо взяти до уваги той факт, що суфікси, які утворюють синтетичні ступені порівняння, вживалися й для вираження елативних значень, то можна припустити, що вищеназвані прислівники використовувалися також і для утворення елативів. Наприклад :
…factionis Barcinae opes, quae apud milites plebemque plusquam modicae errant(Liv.XXI,2,4)
Вплив партії Баркідів, який був більш ніж скромний(дуже сильний) серед воїнів і простого народу.
Слід зазначити, що описовий вираз поставлений ще й тому, що не має флективних ступенів порівняння.
Якщо взяти до уваги той факт, що суфікси, які утворюють синтетичні ступені порівняння вживаються й для вираження елатив них значень, то можна припустити, що вищеназвані прислівники використовувалися також і для утворення елятивів.
3.2 Конструкція з узагальненим об'єктом порівняння
Також виражають високий ступінь інтенсивності ознаки, а не порівняння,конструкція з узагальненим об'єктом порівняння. За формою вони подібні до родового часткового з відносним суперлативом. Але на відміну від останніх, у яких родовий частковий чітко зберігає своє граматичне і лексичне значення, у конструкціях з узагальненим об'єктом порівняння другий член порівняння тратить вмотивованість і конкретність образу, часто повністю де -лексикалізується, розриває функцію підсилення і таким чином разом із суперлативом виражає значення елативності . Наприклад:
Igitur Sulla , postquam in Africam atque in castra Mari cum equitatu venit, rudis antea et ignarus belli, solertissumus omnium in paucis tempestatibus factus est(Sall.Iug.96,1)
Отже Сулла після того як прибув з кіннотою в Африку і саме а табір Марія, недосвідчений і необізнаний раніше у військовій справі, за короткий час став дуже вправний в цьому.
Solertissumusomnium-конструкція з посиленим суперлативом за допомогою узагальненого об'єкта порівняння omniumдля вираження елативного значення.
Metellus, homo sanctissimus modestissimusque omnium (Cic.Arch.9)
Метелл , людина надзвичайно чесна і скромна.
У наступному прикладі:
Ex hoc esse numero C.Laelium,L.Furium,moderatissimos hominess et contimentissimos, ex hoc fortissimum virum et illis temporibus doctissimum,M.Catonem illum senem(Cic.Arch.16)
З числа таких людей є Гай Лелій, Луцій Фурій , дуже помірковані та дуже стримані люди, з цього числа є найхоробрішийі найосвічений в ті часи муж, той славнозвісний старець Марк Катон.
знаходимо два суперлатива з елативним значенням –fortissimum, doctissimumу конструкції з узагальненим об'єктом порівнянняillis temporibus.
Ще наведено приклади конструкції суперлатива з узагальненим об'єктом порівняння для вираження елативного значення:
Quid agis,dultissime rerum?(Hor.Sat.I,9,4)
Як поживаєш, мій милий(найдорожчий у світі)?
DulcesanteomniaMusae(V.Georg.II,475) Більше всього (над усе) солодкі Музи.
Сюди можна віднести приклад з”Енеїди” Вергілія :
Est in conspectus Tenedos, notissimafama insula…
(Verg.Aen.I,22)
Видніється Тенет, острів преславний, ...
де елативне значення суперлатива посилене іменником в інструментальномуаблативі, який через семантичну близькість до суперлатива теж частково де лексикалізувався(служить своєрідним інтенсифікатором).
Primaque de totatenuissima quaeque liquescunt,…
[Ovid.,Met.,V, 431].
Те, що тендітним було, в першу чергу водою спливає Те ,що було тендітнішим за все тане першим …FuritaudacissimusomnidenumeroLucabas, quiTuscapulsusaburbeexsiliumdirapoenamprocaedeluebat.
[Ovid.,Met.,III,623-625].
...З усіх найлютіший гнівом кипить Лікабант:вигнанець із туського міста, на чужині він за вбивство страшне відбував тоді кару.
Лютує Лікабант найсміливіший у всіх відношеннях, Який був вигнаний з туського міста,На чужині відбував покарання за страшне вбивство.
3.3 Прикметники з елативним значенням
Серед засобів вираження інтенсивності якісної ознаки можна відзначити також прикметники, котрі своїм елативним значенням вказують на елативний ступінь якості. Це такі прикметники, як ingens, grandis,amplus,immanis- «дуже великий, значний за величиною, розмірами, об'ємом, протяжністю».Це спільне для усіх прикметників значення сформувалось як відображення порівняння певних ознак предметів(у даному випадку величини).Проте, ступінь даної ознаки може бути неоднаковим, що уможливлює виділення диференційного елементу значення градаційного типу у деяких прикметників цього синонімічного ряду. Прикметник magnus має нульовий(або нейтральний)градаційний ступінь. Прикметникам ingens,grandis,amplus,immanisпритаманна зростаюча градаційна ознака(сема „вище норми”),до того ж максимальний ступінь градації, виражений прикметникомimmanis(великий +сема „надзвичайно”)1.