Смекни!
smekni.com

Сигові риби (стр. 4 из 4)


Ряпушка Європейська (Coregonus albula)

Ряпушка Європейська відноситься до найменших сигів, що мешкають в озерах басейну Балтійського моря, в Карелії і в районі Мурманська, в озерах верхньої течії Волги, на захід до Данії. Розміри ряпушки не більш 30-40см, вага, як виняток, до 1200 г, звично набагато менше. Деякі форми ряпушок дозрівають, ледве досягнувши 8 см в довжину і 4-4,5 г ваги.

Це струнка, рухома рибка із зеленою спинкою і сріблястими боками і черевцем. У деяких озерах зустрічаються ряпушки золотисто-рожевого забарвлення. Рот у ряпушки верхній і харчується вона в основному планктоном. Разом з корюшкою і уклейкой ряпушка споживає значну частину планктону озер. Хоча це в основному озерний вигляд, значна популяція ряпушки мешкає у Фінській затоці, звідки для нересту входить до Неви і нереститься в Ладозькому озері.

Всю різноманітність форм європейської ряпушки можна розділити на три великі угрупування: 1) Типова, середніх розмірів форма, що дозріває в масі на 2-у році життя (самці іноді на 1-у, а самки на 3-у). Розміри близько 16 см і вагу 25-50 г (максимум до 130 г). Ряпушка рідко живе більше 4-5 років. Нереститься вона пізньою осінню і на початку зими, нерідко вже під льодом, на твердому піщаному або кам'янистому ґрунті.

Помічено, що ця форма віддає перевагу озерам з середніми глибинами. 2) Крупна форма ряпушки, що дозріває на третьому році життя, при розмірах 17-21 см і вазі 50-90 г, називається ріпусом, на Онежському озері - кильцом. Живуть ріпуси не менше 6-7 років і досягають 200-400 г, украй рідкісне 1кг і вище. Вони населяють глибокі холодноводниє озера. Ладозький ріпус весною, коли біомаса планктону мала, переходить на живлення дрібною рибою (снетком). Відрізнити його від тієї, що мешкає спільно з ним звичайною ряпушки можна по розвитку статевих продуктів: пятнадцатіграммовая ряпушка має вже добре розвинені гонади, а у ріпуса вони ледве помітні.

Онежський кілец, досягаючі 34 см в довжину і 460 г вагу (в середньому 100 г), тримається на глибині 15 і більше метрів і харчується в основному придонними рачками-мизидами. Схожа форма описана з мекленбургського озера Люцин, вона мешкає на глибинах до 58 м, і якщо її витягнути на поверхню, плавальний міхур роздуває її черево, як у справжньої глибоководної риби. Ріпуси у нас служать об'єктами розведення і акліматизації і з успіхом вселені в ряд озер, наприклад, в Уральські. Відомо, що темп зростання ріпуса залежить від живлення.

Якщо памолодь ріпуса годувати хирономідами (мотилем), вона за рік досягає 53 г ваги, а при планктонному живленні - всього 16 р. За три роки ладозький ріпус, переселений в озеро Шарташ, досягає 300 г ваги. Крупна (до 300 г) і жирна ряпушка з Переславського озера («переславський оселедець») удостоїлася в 1675 р. царського указу.

Стурбований станом її запасів, цар Олексій Михайлович писав переславському воєводі: «А буде твоїм недоглядом рибні ловці учнуть оселедця ловити частими неводами, а нам великому государю чинитиметься про те відомо або в присиланні на наш ужиток і на торгу появляться дрібні оселедці, і тобі зате від нас великого государя бути в опалі, а старості і рибним ловцям в смертній страті».

Мабуть, такі круті заходи вплинули. У дрібних озерах, що заболочуються, з кислою водою (такі водоймища називаються дістрофними) ряпушка вироджується в дрібну форму, що дозріває на 2-3-у році, 10-15 г вагу. Живе вона всього 3-4 роки.

Висновок

Сиги - одна з найважчих для систематики груп риб. Вони утворюють величезну кількість різних форм, племен і рас; навіть один вид в одній і тій же водоймі може мати декілька різних форм. Ці риби дійшли до нас з часу льодовикового періоду. У міру ізоляції окремих прильодовикових озер і їх подальшого складного розвитку у населяючих ці водоймища риб формувалися свої особливості в будові і біології, які часто виникали і змінювалися паралельно, але у результаті давали схожий результат. Сиги в цьому відношенні, напевно, перевершили всі реліктові організми.В даний час вважають, що в Європі є шість видів сигів, які утворюють більше 50 різних форм різного рівня відособлення.

Список використаної літератури

1. Правдин И.Ф. 1966. Руководство по изучению рыб. М.: Пищ. пром-сть. 376 с.

2. Черешнев И.А., Шестаков А.В., Скопец М.Б., Коротаев Ю.А., Макоедов А.Н. 2001. Пресноводные рыбы Анадырского бассейна. Владивосток: Дальнаука. 336 с.

3. Шестаков А.В. 2001. Биология чираCoregonusnasus (Coregonidae) Анадырского бассейна // Вопр. ихтиологии. Т.41. № 6. С.784-792.

4. Шестаков А.В. 2003.Современное состояние популяции валька ProsopiumcylindraceumАнадырского бассейна // Чтения памяти В.Я. Леванидова. Вып.2. Владивосток: Дальнаука. С.377-381.

5. www.fishing.kz

6. www.fishing.com.ua

    www.hunter.kz