П Л А Н:
1. Нове природознавство
2. Життя і творчість Миколи Коперника
3. Астрономічні відкриття в творі Коперника "Про обертання небесних сфер"
Література
В середині XVI сторіччя гуманізм платонівської школи в Італії перейшов свій зеніт, його основний час пішов. В другій половині XVI і на початку XVII в. на сцену виходить специфічна філософська область – філософія природи. Філософія природи - типовий вираз природи Ренесансу. Її батьківщиною була Італія, найзнаменитішим представником - Джордано Бруно.
Прихід філософії природи був підготовлений всім попереднім розвитком гуманістичної філософії і культури Ренесансу. В цей поворотний період людина відкриває нові горизонти, приходить до переконання свого міцного, творчого і вільного закріплення в цьому світі, вірить, що він здатний пізнати природний характер миру і самого себе в ньому. Ідея незамінної цінності і гідності людини, ідеали свободи є духовним кліматом, в якому народжується і нова філософія природи, що завершується пантеїстичним матеріалізмом Бруно.
Філософія природи Ренесансу виходила з античної філософської спадщини - платонізму, стоїчного пантеїзму, іонічної філософії. Вона звертається до неортодоксальних традицій середньовічного філософського мислення, аверроїстским і неоплатоністским пантеїстичних напрямів. Характерним для філософії природи в період Ренесансу є перш за все огида до схоластики і схоластичному аристотелізму.
1. Нове природознавство
Паралельно з філософією природи розвивається нове природознавство, що реалізовує радикальну переоцінку старих традицій і передумов. Воно приносить ряд епохальних відкриттів, стає одним з найважливіших джерел нової філософії. Відкидаються пануючі в середні століття філософські і методологічні основи науки, і створюються нові. Схоластичне вчення про природу, вищий рівень якого був досягнутий паризькою і оксфордськими школами в XIV в., в єстві ніколи не переходило меж теоретичних спекуляцій. В протилежність цьому учені Ренесансу на перший план висувають досвід, дослідження природи, експериментальний метод досліджень. Видне місце завойовує математика, принцип математизації науки відповідає основним прогресивним тенденціям розвитку науки, наукового і філософського мислення.
Нові тенденції в науці одержали віддзеркалення в творчості Леонардо да Вінчі (1452-1519), Миколи Коперника (1473-1543), Іоганна Кеплера (1571-1630) і Галілео Галілея (1546-1642). Найважливішим полем бою, на якому відбувалася битва між новим і старим світом, між консервативними і прогресивними силами суспільства, релігією і наукою, була астрономія. Середньовічне релігійне навчання було засновано на уявленні про Землю як богом вибраної планета і про привілейоване положення людини у всесвіті. Геніальна ідея старогрецького астронома Аристарха була повністю забута (Аристарх з Самоса жив в III в. до н. э., грецький астроном і математик, виступив проти геоцентричного навчання, протиставивши йому своє, по суті справи перше в історії європейської астрономії геліоцентричне навчання. За це був звинувачений в безбожнику). Микола Коперник розгромив штучну систему, засновану на геоцентричних уявленнях, і створив геліоцентричну теорію. Його основна праця "Про кругові рухи небесних тіл" вийшла в рік його смерті.
Навчання Коперника було революційною подією в історії науки. "революційним актом, яким дослідження природи заявило про свою незалежність і як би повторило лютерівськеспалювання папської булли, було видання безсмертного творіння, в якому Коперник кинув, - хоча і боязко і, так би мовити, лише на смертному одрі - виклик церковному авторитету в питаннях природи. Звідси починає своє літочислення звільнення природознавства від теології...",- писали Маркс К., Енгельс Ф. в своїх творах.
2. Життя і творчість Миколи Коперника
Геніальний реформатор природознавства, засновник нової астрономії, Микола Коперник народився 19 лютого 1473 року в польській містечку Торуні, розташованому на Віслі. До цього часу Торунь, завдяки своєму тому, що вигідному розташовує, став крупним торговим центром, через який йшла жвава торгівля між країнами Західної Європи, Польщею і Угорщиною.
Відомо, що ще задовго до завоювання цих районів Польщі хрестоносцями в 30-х роках XIII сторіччя, на місці нинішнього міста було стародавніше слов'янське поселення. В 1233 році магістр ордена хрестоносців видав ремісничому і купецькому селищу "право міста" і, таким чином, виник, разом із старим Торунем, містом купців і ремісників, Нове Місто (Нове Място), заселене в основному колоністами. Виключно сприятливі економічні умови зробили Торунь одним з багатющих міст Польщі, до складу якої він ввійшов в 1454 році.
Батько великого астронома, Микола Коперник старший, уродженець тодішньої столиці Польщі (найбільш вірогідно, що він народився в 1420 році), стародавнього містечка Кракова, був видним представником купецьких кругів. Біля 1460 року керуючись, мабуть, своїми торговими інтересами, він переїхав з Кракова в Торунь, де і прожив решту частини життя. В Торуні Микола Коперник-старший одружувався на дочці голови міського суду, Варварі Ватзенроде, що походила з багатої старовинної торуньскої сім'ї. Одруження відбулося між 1458 і 1463 роками (більш точна дата невідома). Від цього браку з'явилося четверо дітей: старший син Андрій, сестри Варвара і Катерина, молодший син Микола. Найвірогідніший рік народження старшого брата, Андрія, 1464-й. Свою освіту він почав в краківському університеті, а завершив в Італії. Після повернення на батьківщину посідав посаду каноніка у Фромбурге, де і помер в 1518 або 1519 році. Старша сестра Варвара постриглася в черниці і прожила життя в Цистерокськом монастирі. Померла, мабуть, в 1517 році. Молодша сестра Катерина вийшла заміж за купця і члена муніципалітету в Торуні, Бартоломея Гертнера, після чого переїхала з сім'єю до Кракова.
Коперник-батько помер в 1483 році, коли майбутньому ученому пішов всього десятий рік. Після його смерті турбота про сім'ю переходить у владні руки брата матері, Лука Ватзетроде (1447-1512), що зіграв в житті Миколи Коперника виняткову роль. Він вчився в кращих університетах того часу і, мабуть, був неабиякою особою.
В 1489 році померла мати Коперника, Варвара Ватзенроде і турбота про всіх дітей стала обов'язком дядька.
Початкову освіту Микола Коперник і його брат дістали в торуньскої школі, а дещо пізніше вони були переведені в кафедральну школу у Влоцлавське з метою підготовки для вступу до краківського університету, що славився у всій Європі високим науковим рівнем викладання і кращими гуманістичними традиціями. На факультеті вільних мистецтв, студентом якого був Коперник на першому році навчання, викладалися математика, фізика, теорія музики. Тут же він одержав і певні пізнання в медицині. Велику увагу у викладанні надавалося навчанню Арістотеля, літературі Стародавньої Греції і Стародавнього Рима. Астрономію читав відомий професор Войцех (Альберт) Бляр Брудзевській (1445-1497), який в педагогічній діяльності керувався кращою у той час книгою по астрономії "Нові теорії планет", написаної чудовим віденським астрономом Пурбахом.
Виховуючи в молоді глибоку пошану до стародавніх мислителів, грядущим поколінням, що залишили, вражаючі астрономічні результати, Брудзевській учив порівнювати і зіставляти різні теорії і йти далі за просте освоєння досягнень стародавньої науки. Цю межу істинного дослідника Коперник проніс крізь усе життя. До всього цьому слід додати, що в університеті була хороша інструментальна база (астролябії, глобуси, арміллярні сфери), що давала студентам можливість засвоїти навики наглядової астрономії і оволодіти мистецтвом спостерігача.
На настійне прохання Луки Ватзенроде Коперник повернувся в 1495 році з Кракова в Торунь. У зв'язку з тим, що в цей час з'явилася вакансія каноніка Вармійськой єпархії (в соборному місті цієї єпархії, Фромборке), Копернику було запропоноване брати участь у виборах на це місце, проте він вибраний не був. Не виключено, що в цій справі основну роль зіграла відсутність у Коперника вченого ступеня, бо за традицією каноніки повинні мати диплом про закінчення університету.
Після невдачі, що осягнула його при балотуванні на вакансію каноніка, влітку 1496 роки Коперник покинув рідні краї і відправився до Італії для продовження своєї освіти в болонськом університеті, де колись вчився його дядько. Приблизно через рік знову звільнилася вакансія каноніка Фромборкського собору, що входить у Вармійськую єпархію, і цього разу старання дядька-покровителя принесли свої плоди. В серпні 1497 року Коперник був вибраний каноніком з офіційною трирічною відпусткою для отримання вченого ступеня в Італії. Місце каноніка давало йому засоби вільно продовжувати свої вчені заняття.
Коперник провів в різних містах Італії майже десять років, в перебігу яких став освіченим і широко ерудованим ученим. Коперник жив в епоху Відродження і був сучасником видатних осіб, що збагатили безцінними досягненнями різні області людської діяльності. В плеяді цих людей Коперник зайняв гідне і почесне місце завдяки своєму безсмертному твору "Про обертання небесних тіл".
Хоча Коперник був відправлений в Болонью для отримання юридичної освіти (в цей час державне і цивільне право мало чим відрізнялися від церковного права), на ділі вийшло не так, як було, мабуть, задумано дядьком. Пам'ятаючи бесіди по астрономії з своїм професором Брудзевськім, Коперник захопився астрономічними наглядами і став помічником відомого болонского астронома Доменико Маріа ди Новара (1454-1504), який також заохочував його присвятити себе астрономії. Перший з двадцяти семи власних наглядів, Коперником, що використовуються, в його знаменитому трактаті, був зроблений саме в болон’є 9 березня 1497 року.
Проучившися в Болонье близько трьох років, в 1500 році Коперник переїхав до Рима, де читав лекції по математиці.