Смекни!
smekni.com

Автоматизація та інтеграція інформаційних технологій у систему шкільних бібліотек району (стр. 5 из 6)

- фіксацію видачі й повернення одиниць зберігання з паралельною зміною даних про їхнє місцезнаходження й відомостей у читацькому формулярі про отримані документи;

- наявність довідкових текстів для ситуацій, які можуть викликати утруднення в користувача;

- уведення записів про документи, що замовляються, і облік надходження їх у бібліотеку;

- видачу результатів пошуку на екран і на принтер у прийнятій формі;

- завантаження даних з текстових файлів і вивантаження записів з бази даних у текстові файли;

- захист бази даних від несанкціонованого доступу;

- відновлення бази даних у випадку аварійної ситуації.

Кожна бібліотека вибирає найбільш підходяще для себе програмне забезпечення. Серед українських розробників найбільш відомі ПП "Політек-софт" (продукт "Бібліограф"), ЗАТ "УФД" (Бібліотека-УФД) та Харківський Національний університет внутрішніх справ (UNILIB). На російському ринку представлений значно ширший вибір розробок програмних комплексів: ГІВЦ (Головний інформаційно-обчислювальний центр), що виконав такі розробки АБІС, як " Ас-Бібліотека", "АБІС-Бібліофіл", "Бібліотека для сліпих"; Библиотека з природничих наук Російскої Академії наук ("SOLAR", "Сочі", "DIISKAT"); ГПНТБ Росії ("АС ГПНТБ", "ІРБІС" і ін.); "Відкриті бібліотечні системи" (РУСЛАН) та ін. Не слід залишати поза увагою і зарубіжних виробників (Франція, Ізраїль, бюро ЮНЕСКО та багато інших).

Комплекси програмних засобів складаються з модулів ПО (програмного забезпечення) автоматизованих робочих місць (АРМ). Тобто створюються АРМи, які забезпечують виконання наступних функцій: комплектування, обробка, обслуговування абонемента й ін. Залежно від обраного комплексу програмних засобів.

При виборі програмного забезпечення АБІС слід також звернути увагу на особливості шкільних сільських бібліотек, які відрізняють їх від інших видів бібліотек:

- невеликий книжковий фонд;

- розділення фонду підручників та іншої літератури;

- вся робота проводиться одним, часто некваліфікованим працівником;

- переважна повторюваність фондів у різних бібліотеках району.

Проведемо невеликий аналіз деяких вітчизняних АБІС.

Найпоширенішою серед українських бібліотек є російська система "ІРБІС". Система призначена для автоматизації традиційних бібліотечно-інформаційних технологій у малих і середніх бібліотеках. Дана система є досить функціональною, і забезпечує реалізацію майже всіх функцій, потрібних шкільним бібліотекам. Розробник даної АБІС має своє представництво в Україні, яке проводить підтримку свого продукту на всіх етапах його впровадження. До недоліків даної системи можна віднести надлишковість і складність освоєння для нефахівців, що є суттєвою проблемою для масового впровадження в систему шкільних бібліотек.

Система UniLib, розроблена Харківським науково-дослідним інформаційно-комп'ютерним центром Національного університету внутрішніх справ призначена для автоматизації бібліотечних процесів обслуговування читачів, а також комплектування, обліку та обробки літератури. Дана система відрізняється зручністю і простотою користування в поєднанні з повнотою функціональних можливостей. З недоліків системи слід зазначити деяку її недоробленість, зв'язану з прагненням авторів постійно удосконалювати своє творіння.

Система "УФД/Бібліотека", розроблена ЗАТ "Український фондовий дім", має забезпечити автоматизацію основних виробничих циклів: Каталогізація видань - облік фонду - аналіз стану фонду; реєстрація читачів та організацій МБА; пошук документів - замовлення - комплектація - видача - повернення. На жаль, дана система не дає можливості реалізувати багато функцій, специфічних для шкільних бібліотек, хоча і має деяку надлишковість в інших функціях.

Російська система "МАРК-SQL" (ЗАО НПО "Информ-система") свого часу широко впроваджувалась в мережу шкільних бібліотек Росії. Серед плюсів даного продукту можна відзначити те, що він спеціально розроблений для використання в шкільних бібліотеках, а отже якнайкраще підходить для використання в закладах освіти. Розробка супроводжується досить докладною інструкцією. Але є і значні недоліки: перший - підтримка даного продукту на Україні не проводиться, другий – система пристосована до російських стандартів, які не підходять для українських бібліотек. Аналогічний висновок можна зробити про ще одну російську розробку – "Шкільна бібліотека" (ООО "ФинПромМаркет – XXI").

ПП "Політек-СОФТ" займається розробкою програмного забезпечення для навчальних закладів України. Однією з розробок підприємства є пакет програм "Бібліограф", призначений для використання у бібліотеці навчального закладу. Головною його особливістю є простота та наявність необхідних бібліотекарям та читачам функцій. Пакет "Бібліограф" вирізняється серед інших подібних систем відсутністю функціональної та інформаційної надлишковості. Система дозволяє в короткий термін сформувати електронний каталог, організувати пошук та замовлення літератури читачами і розпочати реєстрацію видачі та повернення книг та періодики. Програми пакету мають зручну та детальну довідкову систему, яка допоможе швидко навчитись ефективно їх використовувати. Недоліком системи є те, що даний продукт не підтримує пошук у каталогах інших бібліотек і зведених каталогах району, хоча в останній версії програм з’явилася можливість побудови корпоративної мережі бібліотек-клієнтів ПП "Політек-СОФТ" за зразком "ІРБІС-Україна" з метою обміну бібліографічними описами.

Є й інші конкурентноспроможні АБІС, огляд яких може зайнняти багато часу. Конкретний вибір програмного забезпечення найкраще вирішувати безпосередньо школам, у кожному конкретному випадку відповідно до власних потреб і ресурсів. Проте, питання про спеціалізовану АБІС для шкіл постійно ставиться на порядок денний.

Завдяки впровадженню АБІС і наявності доступу до інформаційної мережі будь-яка бібліотека може стати віртуальною бібліотекою, тобто вона зможе не тільки надати інформацію про документи, але й тексти самих документів у машиночитаємому вигляді. Віртуальні бібліотеки, поєднуючись у єдину глобальну структуру – електронну бібліотеку району, будуть забезпечувати інтерактивний доступ будь-якому споживачеві до інформаційного ресурсу в будь-якій формі в будь-якому місці.

Отже, автоматизація бібліотечних процесів, створення локальної мережі, дозволяють максимально повно, оперативно, точно задовольняти інформаційні потреби читачів, підвищувати їхню інформаційну культуру - це і є основна мета будь-якої бібліотеки.


Висновки

Бібліотекам належить важлива роль у процесі навчання – роль інтелектуальних посередників, які відбирають, організують, зберігають інформацію й забезпечують до неї доступ.

Використання традиційних форм поширення інформації сьогодні не може забезпечити необхідного рівня бібліотек. Бібліотеки мають активно вивчати й впроваджувати нові технології, які дозволяють значно підвищити інформаційний статус бібліотеки.

Найбільша роль у цей час приділяється розвитку нових інформаційних технологій, заснованих на використанні можливостей обчислювальної техніки й комп'ютерних мереж. Одним з найважливіших завдань шкільної бібліотеки в таких умовах є створення автоматизованої системи інформаційного забезпечення навчального процесу, тобто надання необхідної інформації учням, викладачам як на друкованих, так і на інших видах носіїв. У сучасних умовах основою такої системи є новітні комп'ютерні інформаційні технології, які широко впроваджуються в традиційні бібліотечні процеси.

Бібліотека повинна стати не тільки джерелом ідей, думок, технологій у вигляді журналів, дисертацій, книг, каталогів і ін., але й автоматизованим інформаційним центром, що обслуговує користувачів у локальному й мережному режимах, центром впровадження нових інформаційних технологій, творцем власних баз даних і комплексів автоматизованих послуг завдяки розробці й впровадженню АБІС.

Існує два основних напрямки автоматизації шкільних бібліотек:

- створення шкільного медіацентру із забезпеченням широкого доступу користувачам до загальних пошукових систем в Інтернеті.

- введення АБІС, на основі яких будуть створюватися електронні каталоги і об’єднання шкільних бібліотек району в локальну мережу для передачі даних між бібліотеками; автоматизація довідково-інформаційного обслуговування;

Зрозуміло, через недостачу фінансових засобів цей процес буде проходити поступово, накопичуючи досвід і створюючи електронний масив документів. Але це єдиний шлях для виживання шкільних бібліотек в умовах стрімкого зростання об’ємів інформації і посилення значення оперативності пошуку.


Список скорочень

АБІС - автоматизована бібліотечно-інформаційна система

АРМ - автоматизоване робоче місце

ББК - бібліотечно-бібліографічна класифікація

БД - база даних

ЕК - електронний каталог

ІРБІС - Інтегрована библиотечно-інформаційна система, що розвивається

МБА - міжбібліотечний абонемент

ПК - персональний комп'ютер

ТКШБ – типовий каталог шкільної бібліотеки


Список використаної літератури

1. Андрєєва И.А. На порозі радикальних змін.- // Бібліотека.- 2004.-№1.-с. 49-52.

2. Бібліотечна справа: Термінологічний словник.- 3-е изд.- М., 1997.-168с.

3. Бібліотечні програми в Україні // http://www.idea.com.ua/forum/viewtopic.php?t=24

4. Бєляєва И.Р., Самойлова Л.І. Бібліотека вузу - центр поширення знань, духовного й інтелектуального спілкування // Університетська книга. -2006.-№6.-С. 31-34

5. Довідник бібліотекаря /Під. ред А.Н. Ванеева, В.А. Минкиной.- Спб.: Изд-У Професія, 2000