Смекни!
smekni.com

Годівля, утримання та догляд за козами (стр. 2 из 3)

Які ознаки характерні для молочної кози.

Молочна коза повинна мати міцне здоров’я, гармонійну будову тіла, добре розвинене вим”я і походити від батьків з високими продуктивними ознаками. Здорова коза жвава, її вовновий покрив гладенький, блискучий. Шкіра тонка і щільна, легко відтягується на стегнах. У кози з гармонійною будовою тіла мають бути глибокі й широкі груди, широка пряма спина, рівні і широко поставлені ноги з міцними копитами, міцний, добре розвинений кістяк, довгий з широкою задньою третиною тулуб.

Найважливішою ознакою продуктивності є ступінь розвиткувим”я. Краще, коли воно добре розвинене, не відвисає, грушоподібної або кулястої форми, не обросле грубим волоссям. Перед доїнням у молочної кози на вим”ї помітні венозні судини (молочні жили), воно пружне. Після доїння таке вим”я зменшується і зморщується. Якщо після доїння воно не зменшується, то це буде не молочне, а жирове вим”я. Відвисле, що гойдається при ходьбі, а також розділене борозною на дві половини вважається небажаним. Дійки повинні бути середнього розміру і спрямовані дещо вперед і в боки.

Треба пам”ятати, що найкращий спосіб визначення молочної продуктивності - доїння. Походження кози також має велике значення. Продуктивні ознаки передаються за спадковістю. Коза, предки якої давали високі надої молока, буде продуктивнішою порівняно з тією, що походить від низькопродуктивних батьків. Вовновий покрив у молочної кози повинен бути помірним, характерним для місцевих кіз молочного типу. Такі ознаки, як масть, наявність або відсутність ріг чи сережок тощо, не пов”язані з молочністю.

Вік кози визначається по зубах-різцях. У дорослої кози 32 зуби. На верхній щелепі тільки 12 корінних зубів, на нижній - 12 корінних зубів і 8 різців. Форма молочних і постійних різців у кіз така, як і в овець. До річного віку у кіз всі різці молочні, потім вони починають випадати і змінюватися на постійні. Постійні різці ширші й більші, ніж молочні, за формою нагадують лопаточки. До 15 - 18-місячного віку виростає перша пара постійних різців (зачепів) замість молочних. До 24-27 міс змінюється друга пара молочних різців, приблизно в три роки - третя і в 3 - 4 - остання пара крайніх різців, так званих окрайків. Усі різці на цей час стають довгими й рудими і нагадують долото, в 6 - 7 - це вже рідкі пеньки, які хитаються.

У молодої кози, як і в старої, можуть бути відсутні деякі різці. Щоб правильно визначити вік тварини, треба добре знати різницю між молочними й постійними різцями. Найвища молочність маток у віці 3 -5 років, а далі вона знижується.

Окіт кіз та вирощування молодняка.

За 10 - 15 діб до окоту з приміщення видаляють гній, білять його розчином вапна, настилають товстий шар сухої соломи в станки, утеплюють двері, усувають протяги. За кілька діб до окоту уважно стежать за козою, щоб у разі потреби подати їй допомогу, а в деяких випадках покликати ветеринарного працівника.

Наближення родів визначити легко: коза починає непокоїтись, лягає, встає, жалібно мекає. Вим”я збільшується, зовні статеві органи набрякають і також збільшуються. У здорової, добре розвиненої і нормально вгодованої матки при правильному положенні плода окіт відбувається протягом 30 -40 хв і, звичайно, ніякої допомоги в цей час не потрібно. Козеня при нормальних родах виходить передніми ніжками, на яких лежить голова. Якщо матка після народження одного козеняти не заспокоюється, слід чекати другого, яке народжується приблизно через 10-15 хв після першого. Коли матка довго не може окотитися, а з петлі показуються одна або обидві ніжки козеняти, це свідчить, що плід лежить неправильно. В такому разі необхідне втручання спеціаліста.

Послід у матки відокремлюється через 1-2 год. після родів і для цього не потрібна допомога. Якщо він протягом 4-5 год не вийшов, тоді необхідно звернутися до працівника ветеринарної служби. Послід разом з мокрою підстилкою зразу ж виносять і закопують.

Щоб запобігти маститу багатомолочної кози, через 1-2 год після закінчення родів її здоюють. У перший тиждень кіз доять 5-6 разів на добу, потім поступово переходять на трьохразове доїння. Через 1-1 - 1,5 год після родів козі дають теплу воду. В перші три доби матку годують помірно доброякісними кормами (доброякісне сіно, висівки, свіжа трава).

У новонародженого козеняти зразу ж звільняють чистою ганчіркою ніздрі, рот, і очі від слизу. Пуповина звичайно обривається сама, а якщо ні її відрізають на відстані 7-10 см від живота і змазують розчином йоду або марганцевокислого калію. Козеня дають матері облизати, а потім витирають сухою ганчіркою і поміщають у тепле сухе місце.

Існує два способи вирощування козенят: під маткою і без неї. Перший спосіб - найпростіший. Він більше поширений у пуховому та вовновому козівництві. Козенят разом з матками утримують до 3-4 місячного віку, потім відлучають, а маток ще доять 1,5-3 міс. У молочному козівництві також застосовують цей спосіб. Маломолочних маток з одним козеням починають доїти через 1,5 міс після окоту, коли воно вже добре їсть траву, сіно та інші корми. Таких маток з двома або трьома козенятами починають доїти через 3-4 міс після окоту, як тільки відлучають приплід. Козу можна також доїти після окоту і вирощувати під нею козенят. В цьому разі частину молока не видоюють, а залишають козенятам, яких пускають до матері три рази на добу.

Вирощування без маток складніше і вимагає ретельного догляду за молодняком. Новонароджених козенят відразу відлучають від матерів і вигодовують із пляшки з гумовою соскою або з миски. Молоко дають зразу ж після доїння або підігрітим до 38 С.

У перші 2-4 доби після окоту коза дає молозиво, яке обов’язково згодовують козенятам. Перші цівки молока здоюють в окремий посуд і знищують, тому, що в ньому багато небезпечних мікробів. Це необхідно мати на увазі й при вирощуванні козенят під маткою.

Пити молоко з миски козеня привчають так: спочатку дають йому проголодатися. Перед напуванням його ставлять біля миски, підгинають передні ноги і лівою рукою нахиляють голову до миски. Коли воно не п’є саме, в молоко занурюють вказівний палець чисто вимитої правої руки і змушують козеня ссати з пальця, притримуючи іншими його мордочку. Коли воно почне пити молоко, палець із рота виймають. Якщо ж після цього козеня перестає пити, все повторюють знову, доки воно не буде пити самостійно. Привчати козеня пити тільки з пальця не слід, оскільки потім його важко буде від цього відлучити. Пляшки, миски, соски постійно утримують чистими і після кожної годівлі миють гарячою водою й просушують.

Першого тижня козенят годують п’ять разів на добу, через кожні 2,5 год. У перший день дають по 100 г молока, потім разову норму поступово збільшують, а кратність годівлі зменшують. До 10-20-денного віку добову норму молока доводять до 1,1-1,2 л, а з 40-денного її поступово зменшують за рахунок того, що козенята в цей час уже їдять концентровані, соковиті і грубі корми.

З 15-денного віку козенятам щоденно дають невелику кількість доброякісного сіна або висушений пучок гілок з листям. У 1,5 міс. вони вже добре поїдають грубі корми. З 30-денного віку молодняку дають концентровані корми: висівки, подрібнений овес або ячмінь, макуху, а краще суміш цих кормів з добавкою 5 г крейди і 5 г кухонної солі на голову за добу.

Добре варити рідку вівсянку (100 г борошна на 1 л води), яку добавляють у молоко з розрахунку 150-200 г на голову з 10-денного віку. Вівсянку варять щоденно, її цідять, остуджують і трохи підсолюють. Поступово кількість цього корму збільшують до 600 г на добу, а з 2-місячного віку його поступово виводять з раціону.

З 1,5 місячного віку козенятам дають дрібно порізані кормові буряки: спочатку 100 г, а потім 200-300 г на голову. Переводять на безмолочну годівлю з 3 - місячного віку поступово, протягом 7-10 діб. Одночасно збільшують кількість концентрованих, грубих і соковитих кормів, які згодовують три рази на добу. Незалежно від годівлі молоком козенят щоденно напувають досхочу чистою нехолодною водою.

Концентровані корми змішують з дрібно нарізаними коренеплодами (у вигляді локшини) і засипають у годівницю.

Як розводити кіз у домашньому господарстві.

За напрямом продуктивності породи кіз поділяють на молочні, пухові та вовнові. Але переважно утримують кіз молочного напрямку та пухових. Розводити кіз дуже вигідно: від них одержують молоко, м’ясо, шкури, а також пух і вовну (могер).

Козяче молоко має ряд переваг перед коров’ячим:

Воно містить більше жиру і білка, легко засвоюється в організмі людини. Крім того, у нього чимало солей кальцію, що запобігає захворюванню дітей на рахіт.

Кози поїдають різноманітні корми, тому в їхньому молоці багато поживних речовин.

З козячого молока виготовляють масло, кефір, кисле молоко, сир, бринзу, та інші молочні продукти.

Козяче молоко за смаком і поживністю не поступається перед бараниною. Від однієї кози з двома козенятами, яких забивають у 7-8 місячному віці, одержують 25-30 кг м’яса й жиру.

Утримують кіз у невеликих приміщеннях.

Випасати їх можна на пасовищах малого розміру.

Грубого корму козі потрібно в 4-5 разів менше, ніж корові.

Присадибна ділянка розміром 0,1 - 0,15 га дає змогу утримувати козу, і за рік сім’я одержить 300-400 кг свіжого поживного молока та іншої продукції.