Смекни!
smekni.com

Особливості епізоотології, діагностики, лікування та профілактики демодекозу собак в умовах м. Києва (стр. 8 из 15)

В загальному обсязі компресорним методом досліджено 65 зіскрібків з уражених ділянок шкіри. Всього одержано 50 позитивних результатів.

Методом Алфімової було досліджено 79 зіскрібків, взятих з уражених ділянок шкіри (дослідження проводилось у всіх групах кожні 7 днів до отримання негативних результатів).

Як перед початком експерименту, так і після, проводили клінічне обстеження тварин. Температуру визначали за допомогою електронного термометра (°С), пульс – пальпаторно з внутрішньої поверхні гомілки, дихання – візуально по коливанню грудних стінок.

Для визначення ефективності лікувальних заходів собак поділили на 3 групи по 7 тварин в кожній. При поділі тварин на групи проводили клінічне обстеження, враховуючи ускладнення патогенною мікрофлорою і породну належність тварин. Також відбирали кров з вени і відправляли в баклабораторію на виявлення супутньої мікрофлори, та визначення чутливості її до лікарського препарату. Були зроблені лабораторні дослідження на наявність зовнішньої грибкової мікрофлори. У тварин, в яких спостерігалось ускладнення демодекозу патогенною мікрофлорою, відбирали матеріал з уражених ділянок тіла і відправляли у лабораторію для з’ясування чутливості мікрофлори до антибіотиків. Таких тварин було двоє, в залежності від відповіді баклабораторії їм призначали додаткове лікування.

Всім тваринам, у яких було знайдено ураження шкіри грибковою мікрофлорою, призначали внутрішньом’язово ін’єкції “Вакдерм”, які вводили 3 рази по 1 мл з інтервалом 10 днів.

Основними засобами для лікування демодекозу були “Івермектин” і “Амітразін”. Івермектин застосовували перорально у дозі 600 мкг/кг за добу у першій групі тварин. Кожні 7 днів робили контрольні зіскрібки із уражених ділянок шкіри, які готували спочатку методом компресорного дослідження. При виявленні кліщів для вивчення їх життєздатності використовували метод Алфімової. Якщо були знайдені живі кліщі, то тваринам продовжували лікування в тій же дозі, а через 7 діб знову брали контрольні зіскрібки і досліджували їх обома методами. Під час лікування уражені ділянки шкіри очищали від кірочок і ексудату за допомогою розчину перекису водню 3% (H2O2). В цій групі були 2 тварини з ускладненням демодекозу гнійною мікрофлорою. Їм, на підставі лабораторних даних бак висіву, призначили 4%-ий розчин гентаміцину в дозі 1 мл/10 кг (4 мг/кг), двічі на день протягом 5 днів.

До цієї групи були відібрані собаки з характерними клінічними ознаками демодекозу, що було підтверджено лабораторними дослідженнями:

1. Німецька вівчарка (вік 3,5 року) – спостерігали локалізовані алопеції у ділянці голови: біля вуха, на спинці носа, навколо очей та в ділянці передніх кінцівок. Тварина млява, з уражені місця вкриті лусочками, вологі і почервонілі, з подряпини виділявся гнійний ексудат.

2. Німецька вівчарка (вік 10 міс) – виявляла занепокоєння. Виявлено характерні демодекозні ураження на голові: демодекозні “окуляри”, облисіння у кутах рота та дрібними червоними крапочками в ділянці грудей, що помітні на не пігментованій ділянці, на дотик шкіра шершава та масна.

3. Ротвейлер (вік 11 міс.) – спостерігали появу червонуватих вузликів в ділянці повік та верхній і нижній губах, тварина чухається. На нижній щелепі та в шкірі губ, в кутах рота помітні вузлики завбільшки з просяне зерно, шерсть в цих місцях випадає, шкіра грубіє, вкрита лусочками.

4. Ротвейлер (вік 8,5 міс.) – наявні невеликі гнійники в ділянці голови: за вухами, в ділянці очей, рота та на шиї. Спостерігаються алопеції в цих місцях, шкіра гіперемійована та волога, відчувається неприємний запах.

5. Ротвейлер (вік 1 рік) – спостерігали на ліктях та лапах випадіння шерсті, шкіра груба і суха, волосся погано утримується в шкірі і висмикується пучками, шкіра лап і ділянка грудей покриті лусочками, ніби посипано, змін у поведінці немає.

6. Дворова собака – спостерігаються локальні почервоніння на голові та шиї, припухання та прорідження шерстного покриву в цих місцях. Шерсть тьмяна.

7. Дворова собака – спостерігаються дифузні ураження шкіри в ділянці голови та тулуба, дві алопеції круглої форми на грудній стінці, оголена шкіра має синюшний відтінок і зморшкувата, з дрібних тріщин виділяється прозорий ексудат, що засихає кірочками.

Розчин амітразіну 0,05%-ї концентрації застосовувався зовнішньо для обробки уражених ділянок тіла у другій групі тварин. Уражену ділянку тіла тварини перед обробкою очищали від кірочок і ексудату за допомогою 3% розчину перекису водню, потім висушували її ватними тампонами. Після цього обробляли ураженні поверхні 0,05% розчином амітразіну. Обробки амітразіном проводили 1 раз на добу. Розчин амітразіну за допомогою щітки ретельно втирали в ураженні ділянки тіла тварини, причому раз у 7 днів прводили повну обробку тварини. Після 7-ми обробок робили контрольний зскрібок з ураженої поверхні тіла і розглядали його застосовуючи метод компресорного дослідження. При виявленні кліщів для визначення їх життєздатності проводили дослідження за методом Алфімової. Якщо у тварин виявлялись живі кліщі, то проводили ще 7 обробок 0,05%-м розчином амітразіну і потім знову брали контрольні зіскрібки і досліджували їх двома методами.

До цієї групи були відібрані собаки з характерними клінічними ознаками демодекозу, діагноз був підтверджений лабораторними дослідженнями:

1. Колі (вік 9 міс.) – спостерігаються почервоніння в ділянці голови, повіки набряклі та припухлі, шкіра вкрита лусочками і на дотик здається шорсткуватою, помітні чорні крапочки. Також, біля кореня хвоста і сідничної частини шерсть скуйовджена і місцями випадає.

2. Німецька вівчарка (вік 5 років) – спостерігаються локальні почервоніння на голові та шиї, припухання та прорідження шерстного покриву в цих місцях. Шкіра з ознаками еритеми, місцями вкрита лусочками та струпами.

3. Ротвейлер (вік 6 міс.) – спостерігаються ураження шкіри в ділянках голови та нижніх частинах кінцівок. Розвинута еритема (почервоніння шкіри), випадає волосся і формуються алопеції у вигляді окремих круглих плям діаметром близько 5 см – 4 ділянки. Жирна себорея шкіри уражених ділянок.

4. Ротвейлер (вік 6 міс.) – спостерігали ураження шкіри на голові, ліктях та лапах випадіння шерсті, шкіра груба і суха, складчаста, волосся погано утримується у волосяних цибулинах і висмикується пучками, шкіра лап у зморшках, вкрита лусочками.

5. Дворова собака (до року) – спостерігаються дифузні ураження шкіри в ділянці голови, дрібні алопеції круглої форми на носі, біля губ та щоках, шкіра зморшкувата, має синюшний відтінок і вкрита кірочками.

6. Дворова собака (вік 4,5 роки) – спостерігали появу червонуватих вузликів в ділянці повік та на верхній і нижній губах. Під нижньою щелепою на шкірі ділянки облисіння, шкіра груба, зморшкувата і вкрита лусочками.

7. Дворова собака (вік 5 міс.) – спостерігаються локальні ділянки облисіння шкіри на голові та шиї, припухання та запалення оголених ділянок, шкіра їх потовщена, нееластична, із лусочками.

В третю групу тварин входили собаки з характерними ознаками демодекозу:

1. Колі (вік 9 міс.) – спостерігаються вогнища прорідження волосків в ділянці голови, лап та живота. На уражених ділянках шкіра потовщена, почервоніла із синюшним відтінком, горбкувата, помітні рожеві дрібні вузлики, жирна.

2. Колі (вік 2,5 року) – спостерігаються ураження в ділянці голови: навколо очей та губ, на спинці носу, від його кінчика до лоба, на вушних раковинах. Волосся на цих ділянках проріджене і скуйовджене, шкіра потовщена і вкрита дрібними лусочками.

3. Бобтейл (вік 7 міс.) – спостерігаються дифузні ураження на голові та тулубі. Шерсть місцями випадає, помітні ознаки затримки линьки, тварина пригнічена. На уражених ділянках шкіра жирна, брудного кольору із дрібненькими червоними вузликами. Шерсть тьмяна і скуйовджена.

4. Бобтейл (вік 1,5 року) – спостерігаються характерні демодекозні ураження на голові: демодекозні “окуляри”, облисіння у кутах рота та дрібні червоні крапочки, шкіра потовщена, із дрібними складочками, шершава та масна.

5. Німецька вівчарка (вік 3,5 роки) – спостерігаються ураження локалізовані на голові характерні для лускатої форми демодекозу: демодекозні “окуляри”, ураження ділянки губ та підборіддя, припухання повік, кон’юнктивіт. Шкіра припухла із чорними вуграми – комедонами і вкрита лусочками.

6. Дворова собака (вік до року) – спостерігаються дрібні алопеції круглої форми на грудній стінці, шкіра із синюшним відтінком і зморшкувата, на дотик волога, вкрита кірочками.

7. Дворова собака (більше 5 років) – спостерігаються локальні облисіння на голові та шиї, припухання та прорідження шерстного покриву в цих місцях. Шкіра із дрібними вузликами, жирна, шерсть тьмяна.

Оскільки застосовувати івермектин для собак порід (колі, бобтейл і шелті) системно не можна, ми вирішили застосувати для лікування цих тварин розчин амітразіну у мінеральній олії або пропіленгліколі (1мл розчину амітрази 12,5% у 30мл мінеральної олії). На обробку однієї хворої тварини витрачали 1,5-3,5мл розчину. Обробки ним проводили 2 рази на тиждень. Один раз на 7 днів проводили лабораторні дослідження для перевірки ефективності лікування за методами компресорного дослідження і Алфімової. Перед тим як наносити розчин амітразіну вражені ділянки тіла очищували ватними тампонами, змоченими у 3% розчині перекису водню.


3.2. ХАРАКТЕРИСТИКА КЛІНІКИ

Клініка знаходиться при притулку для безпритульних собак, який належить товариству охорони тварин “SOS”. Притулок розташований в Голосієвському районі м. Києва за адресою: Сталінградське шоссе, 90.

Фінансування притулку здійснюється за рахунок благодійних внесків від громадян та організацій і завдяки підтримці керівних установ України та інших країн (Австрія, Швейцарія). Притулок добре забезпечений медикаментами, кормом для тварин.