Деформацію і розриви витків, тріщини в зварювальних швах відновлюють не знімаючи шнека з жатки.
При деформації і розривах кожуха шнека, спрацюванні підшипникових вузлів необхідно попередньо провести розбирання вузла. Деталі непридатні до подальшої експлуатації відремонтувати або замінити.
Для зняття і розбирання шнека необхідно зняти натяжки обладнання і ланцюг привода шнека. Зняти з осі штопорну шайбу, регулювальні шайби і зірочку. Зняти пружину,витягти тягу,відкрутити болти і зняти полку. Заштопорити шнек і притримати краном. Послабити стяжний болт і витягти вісь в зборі з підшипниковим вузлом шнека.
Виконати роботи по зняттю вісі з другої сторони шнека і зняти шнек.
Розібрати підшипниковий вузол. Для цього викрутити болти, зняти кришку, відкрутити круглу гайку, розконусувати підшипник і спресувати корпус підшипника з вісі.
Промити деталі, протерти і перевірити їх технічний стан на відповідність до вимогам до деталей загального призначення.
Складання і встановлення шнека на жатку проводити в послідовності зворотній розбиранню і зняттю.
3.3.4 Ремонт транспортера
Поточний ремонт транспортера проводиться при деформації і поломці скребка і пошкодженні ланцюга.
При знятті і ремонті транспортера необхідно послабити натяг транспортера, відпустити болти кріплення передньої балки і фланцевих корпусів підшипників і упорні болти роз’єднати ланцюг. Витягти транспортер через простір між балкою і піддоном обертаючи шків привода циліндричного редуктора.
При значній деформації або поломці скребка необхідно зрубати заклепки, які кріплять скребок до ланцюга, вибити їх, і від’єднати скребок.
Перевірити придатність вкладиша до подальшої експлуатації. При необхідності замінити вкладиш. Для цього зрубати і вибити заклепки, встановити новий вкладиш и приклепати.
Погнуту планку скребка виправити. Відремонтований скребок приклепати до ланцюга.
Ланцюг перевірити на відповідність до технічних вимог. Ланцюг який не відповідає вимогам замінити.
Непаралельність сусідніх планок виміряна по їх кінцях повинна бути не більше 4 мм. Похитування планок на заклепках не допускається. Всі три ланцюги транспортера по довжині повинні бути рівними. Відхилення від номіналу повинно бути не більше 4,7 мм.
4. Безпека життєдіяльності
4.1 Охорона праці і протипожежна безпека
Усі прийняті на роботу працівники повинні бути ознайомлені із умовами роботи,правами і обов’язками, що вони повинні виконувати.
У статтях розділу «Охорона праці» Кодексу законів про працю сказано, що на кожному об’єкті, де працюють люди повинні бути створені здорові і безпечні умови праці, що відповідають вимогам охорони праці. Усі будівлі ф устаткування не повинні створювати загрози працюючим, а також негативно впливати на стан їхнього здоров’я чи самопочуття. Керівник підприємства зобов’язаний приділяти увагу умовам праці працівника, забезпечуючи контроль за здоров’ям працівника, забезпечувати спецодягом. Стежити за дотриманням трудового законодавства, піклуватися про відпочинок працюючого.
Виробничий персонал який проводить ремонт жаток кормозбирального комбайна КСК-100 повинен знати їх конструкцію, загальноприйняті вимоги безпеки і пройти інструктаж з техніки безпеки.
Перед початком роботи необхідно надіти спецодяг, спецвзуття, головний убір і при необхідності захисні окуляри. Перед тим як розпочати роботу необхідно перевірити справність інструмента, пристроїв, верстатів і інше.
Вимоги техніки безпеки:
- Встановити жатку на рівній площадці;
- При розбирально-складальних операціях вузли і механізми вагою 20 кг переміщувати за допомогою підйомно-транспортних механізмів;
- Гідравлічні домкрати повинні мати щільні з’єднання, запобігаючи витіканню гідравлічного масла із робочих циліндрів під час піднімання вантажу;
- При розбиранні і складанні складальної одиниці її необхідно надійно встановлювати на верстаку або спеціальному стенді;
- Молотки, кувалди повинні мати поверхню бійка злегка випуклою, гладкою без тріщин, наклепів, вони повинні посаджені на дерев’яні ручки, які виготовляють із сухого дерева твердих порід;
- Напилки, ножівки і інший інструмент загостреним неробочим кінцем повинен міцно закріплений в рукоятці;
- Ударні інструменти (зубила, крейцмейселі, бородки, кернери та ін.) не повинні мати скошених затилків, вм’ятин, тріщин. При роботі зубилом або крейцмейселем для захисту очей робітників від відлітаючих кусочків металу необхідно надівати захисні окуляри;
- Гаєчні ключі повинні відповідати розмірам гайок і болтів і не мати тріщин і загусениць, губки ключів повинні бути паралельними, забороняються збільшувати довжину ключа трубами;
- Верстатні лещата повинні бути справними, міцно втримувати вироби;
- Переносний електрифікований інструмент (дрелі, гайковерти, паяльники і ін.) повинні бути справними, мати надійну ізоляцію і заземлення корпуса;
- Зняття і встановлення пружин необхідно здійснювати спеціальними знімачами;
- Випресовувати і запресовувати втулки, підшипники і інші вставні деталі здійснювати за допомогою спеціальних пристроїв, пресів;
В відділенні по ремонту сільськогосподарських машин повинно бути встановлено протипожежне обладнання згідно з нормами пожежної безпеки.
Всі робітники повинні знати сигнали які сповіщають про пожежу, місця де знаходиться протипожежне обладнання і вміти ним користуватися.
Не допускається використовувати протипожежне обладнання для других цілей.
Забороняється загромаджувати доступ до протипожежного обладнання.
Використаний обтиральний матеріал необхідно збирати в спеціальні ящики.
Електропроводку що спалахнула спочатку знеструмити а потім тушити одним із доступних методів. В випадку неможливості знеструмлення застосовувати тільки вуглекислі вогнегасники.
4.2 Охорона навколишнього середовища
Охорона навколишнього середовища – це науково обґрунтована система заходів яка направлена на охорону, раціональне використання природних ресурсів і покращення навколишнього середовища в інтересах теперішнього і майбутнього покоління. В нашій країні охороні навколишнього середовища приділяють велику увагу. В Конституції України записано «В інтересах теперішнього і майбутнього покоління в Україні проводиться необхідні заходи для збереження чистого повітря і покращення навколишнього середовища». Важливу роль в охороні навколишнього середовища відводиться працівникам сільського господарства. Своєчасна і чітка для механізму охорони навколишнього середовища залежать від працівників сільського господарства.
Розглядаючи центральну ремонтну майстерню в відношенні охорони навколишнього середовища, можна відмітити що джерелами забруднень може бути миючі засоби, продукти згорання нафтопродуктів і самі нафтопродукти.
Для запобігання забруднення навколишнього середовища необхідно провести слідуючи заходи:
Озеленювати територію навколо майстерні;
Миючі засоби забороняється зливати в грунт і водоймища, миття проводити по замкненому циклу;
Відпрацьовані масла збирати в спеціальні ємкості.
5. Конструктивна частина
5.1 Будова і робота пристосування
При ремонті кормозбирального комбайну КСК-100 одним із трудомістких процесів є зняття підшипників 86640 з вала гідромуфти. Раніше такі підшипники знімали за допомогою різних підручних інструментів (молотків, зубил та ін.), при цьому пошкоджувались дорогі і дефіцитні деталі гідромуфти.
Рис.5.1 Знімач підшипників 86640 з вала гідромуфти комбайна КСК-100 1. - силовий гвинт; 2. - головка; 3. - корпус; 4.- днище; 5. - ручка.
В дипломному проекті розроблено знімач підшипників 86640 з вала гідромуфти комбайна КСК-100. Із стального відрізка труби виготовили корпус 4 в виді циліндра з однієї сторони корпуса нарізали різьбу куди вгвинчуємо головку 2,а з другої сторони приварюємо днище. В головку пристосування вгвинчуємо силовий гвинт 1. При роботі силового гвинта він спочатку впирається в вал гідромуфти, а потім при подальшому загвинчуванні знімає підшипник.
5.2 Розрахунок деталі пристосування на міцність
Найбільше навантаження в знімачі для зняття підшипників витримує різьбове з’єднання між силовим гвинтом і головкою. Тому проводимо розрахунок міцності різьби на зріз.
τ зр =
[ τ зр ]; (5.1) [ 4 ст. 158 ]де Q – осьове навантаження, 60 Н
d – діаметр різьби, 24 мм
к – коефіцієнт, який враховує тип різьби
Н – висота головки
[ τ зр ] – допустиме навантаження
[ τ зр ] = 100МПа
τ зр =
= 44,2 МПа44,2
[ 100 ]Із розрахунку видно що запас міцності різьби достатній для роботи на зріз.
6. Економічна частина
6.1 Розрахунок собівартості виготовлення пристосування
Собівартість виготовлення пристосування визначається за формулою
С = С о + С д + С с. страх. С ф. з + С п. ф.+ С з + С м + С н грн. (6.1)
де С о - основна заробітна плата;
С д- додаткова заробітна плата;
С с. страх. – відрахування на соціальне страхування;
С ф. з – відрахування в фонд зайнятості
С п. ф. – відрахування в пенсійний фонд
С з – вартість запасних частин
С м – вартість матеріалів
С н – накладні витрати
Визначаємо основну заробітну плату.
Таблиця 6.1. Визначення основної заробітної плати
Назва операції | Спеціаль-ність | Розрядроботи | Нормачасу хв. | Годиннаставка,грн. | С у м агрн. |
1. Виготовленнясилового гвинта2. Виготовлення ручки3. Виготовлення днища4. Виготовлення головки5. Виготовлення корпуса6.Приварювання днища до корпуса | токартокарслюсартокарслюсарзварю- вальник | 443433 | 25291824168 | 6,046,045,376,045,375,58 | 2,512,911,612,411,430,74 |
Основна зарплата становить С0 =11,61 грн.