У ВАТ птахофабрика "Ражнівська" ведеться така первинна документація по охороні праці:
· Картка вступного інструктажу по техніці безпеки.
· Журнал реєстрації інструктажу по техніці безпеки.
· Акти про нещесний випадок на виробництві.
· Журнал реєстрації навчання по техніці безпеки.
· Журнал обліку і видачі індивідуальних засобів захисту.
· Журнал реєстрації нещасних випадків на виробництві.
Всі працівники тваринництва при прийомі на роботу повинні проходити вступний інструктаж. Він повинен включати і правила внутрішнього розпорядку, обов’язки робітника по виконанню інструкції, правил і норм по техніці безпеки, виробничій санітарії, міри запобігання при перебуванні на території господарства, загальні правила електробезпеки, основні причини виробничого травматизму в тваринництві. Вступний інструктаж оформляється заповненням картки обліку вступного інструктажу [форма 1], яка зберігається в особовій справі робітника.
Проводиться вступний інструктаж в господарстві головним зооінженером з працівниками, які прийняті на роботу по обслуговуванню птиці.
Працівники при направленні на птахофабрику при зміній умові і характеру роботи проходять інструктаж на робочому місці. Безпосередньо керівник даної ділянки робіт з наглядним показом безпечних прийомів роботи і застосування запобігливих пристосувань.
При проведенні інструктажу на робочому місці вносять відповідний запис в "журнал реєстрації інструктажу по техніці безпеки /форма 2/, який зберігається в керівника виробничого підрозділу .
Періодичний інструктаж в господарстві проводять за рішенням адміністрації господарства, але не рідше як через кожниі 6 місяці. Проводять цей інструктаж головні спеціалісти, які відповідальні за даний об’єкт.
У роботі по профілактиці травматизму одне з важливих місць належить знання по техніці безпеки і виробничій санітарії, організації навчання робітників і спеціалістів.
Аналіз нещасних випадків у сільськогосподарському виробництві показує, що значна частина їх виникає внаслідок невиконання чи порушення вимог і правил та інструкцій з техніки безпеки.
Заходи по попередженню виробничого травматизму є ефективними тільки тоді коли вони розроблені на основі глибокого і всебічного аналізу причин травматизму встановлення загальних обов’язків між умовами праці і нещасними випадками засновані на зборі матеріалу розслідування нещасних випадків на певний період часу.
В зв’язку з тим що у ВАТ птахофабрика "Ражнівська" створює всі умови для охорони праці працівників підприємства, зменшилася кількість нещасних випадків.
Таблиця 17Характеристика основних показників охорони праці на птахофабриці "Ражнівська".
Показники | Роки | |||
1999 | 2000 | 2001 | ||
Кількість працюючихКількість нещасних випадківКількість днів непрацездатнихКоефіцієнт частоти травматизму | Р ТДК2 | 6811214,7 | 63––– | 5813517,2 |
Визначається за формулою:
Р – середньосписочне число працюючих.
Так для ВАТ птахофабрика "Ражнівська" цей показник становив:
1999 – 1/68*1000=14,7%
2001 – 1/58*1000=17,2%
Коефіцієнт частоти відображає лише кількісну сторону травматизму на виробництві. Його доповнює другий умовний показник – коефіцієнт важкості, який показує число днів тимчасової непрацездатності, що припадає в середньому на одного потерпілого.
Він визначається за формулою:
Де, Д – сумарне число робочих днів, витрачених за звітний період в результаті нещасних випадків,
Ч – число травм за звітний період за виключенням летальних випадків.
Створення здорових умов праці забезпечується додержанням діючих санітарних норм у тваринництві.
У ВАТ птахофабрика "Ражнівська" всі дороги на фермі з твердим покриттям. При в’їзді на територію птахофабрики, а також при вході в пташники створені дезбар’єри. Обслуговуючий персонал проходить на територію фабрики через ветеринарно-санітарний пропускник.
Працівники птахоферми допускаються до роботи тільки після попереднього медичного огляду, який надалі вони проходять двічі на рік.
Обслуговуючий персонал птахофабрики забезпечується спецодягом і взуттям за існуючими нормами.
Стан протипожежної безпеки у ВАТ птахофабрика "Ражнівська".
Приміщення побудовані на відповідному протипожежному розриві. Корми зберігаються у відповідному приміщенні. Біля кожного приміщення створено протипожежний куток. Тут знаходиться ящик з піском, бочка з водою, вогнегасник, обладнаний протипожежний щиток з інструментами. Всі пташники, а також приміщення виробничого і невиробничого призначення обладнані блискавковідводами.
Для гасіння пожежі у господарства є пожежний автомобіль. Воду для забезпечення пожежного автомобіля можна взяти із водонапірної башти,яка споруджена поруч із птахофабрикою, або із річки яка знаходиться на віддалі 500 метрів від ферми.
Висновки і пропозиції по покращенню охорони праці в господарстві.
1. Своєчасно і регулярно проводити інструктаж ро техніці безпеки.
2. Завчасно проводити записи в журналі по техніці безпеки.
3. Полагодити і закупити нові протипожежні засоби.
7. ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА
Особливості ведення та одержання продукції птахівництва в умовах радіоактивного забруднення місцевості.
В результаті розвитку науково-технічного прогресу з 70-х років ХХ ст. у багатьох промислових технологіях, біології, медицині і сільському господарстві, широко використовуються джерела іонізуючого випромінювання.
Проте за останні два десятиліття рівень іонізуючого випромінювання в навколишньому середовищі збільшився в результаті радіоактивних викидів після випробувань ядерної зброї та аварій на атомних електростанціях, серед яких і катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції.
Після аварії на ЧАЕС, радіоактивного забруднення зазнали значні площі сільськогосподарських угідь, що призвело до забруднення радіонуклідами рослин, тварин і птиці.
Тому на сьогодні є актуальним завдання правильно вирощувати і використовувати продукцію птахівництва в умовах радіоактивного забруднення навколишнього середовища.
Домашня птиця удвічі стійкіша проти дії іонізуючого випромінювання порівняно з домашніми тваринами. Загальне зовнішнє опромінення курей- несучок в 700 Р не позначається на їхній несучості і не є стерилізуючим фактором.
При перебуванні курей-несучок на території, забрудненій радіонуклідами, які надходять всередину організму, але в меншій кількості ніж у свійських тварин. Це зумовлено тим, що основна частина раціону складається із зернових кормів в яких вміст радіонуклідів значно менший, ніж у листках і стеблах рослин, які споживають тварини.
Яйця одержані від курей, які зазнали загального зовнішнього впливу іонізуючих випромінювань в реалізацію, допускаються після ветеринарно-санітарної експертизи.
З яйцями з організму птиці виводиться значна кількість радіонуклідів. Яєчники курей – критичний орган для йоду-131, рівнозначний щитовидній залозі, тому при надходженні в їх організм радіонуклідів, у жовтку яйця відкладається до 3,25% йоду-131 введення в організм, в білку депонується до 9,25% цезію-137, в шкарлупі – до 37,5% стронцію-89 і 90. До 50% радіонуклідів з організму птиці переходить в яйце, в перші дні після ядерного вибуху. На двадцяту добу, коли взяти радіоактивність яйця за 100%, вона становить такі частини: на стронцій-90 припадає 93,4%, цезій-137 –2,9%, йод-131 – 3,7%.
Радіонукліди лужно-земельних елементів (стронцій-90 і барій-140) накопичується переважно в шкарлупі яйця. В білку найбільш інтенсивно відкладається цезій-137. Його концентрація в білку є вищою, ніж у жовтку в два-три рази. При тривалому надходженні в яйце цезію-137, кількість його швидко збільшується, а стан рівноваги настає приблизно через тиждень, при чому в білку швидше ніж у жовтку. Значно менше накопичується в білку йоду-131, стронцію-89 і 90, барію-140 та радіонуклідів земельних елементів.
У жовтку накопичується йод-131, концентрація якого в 20-50 разів вища, ніж в білку та шкарлупі. Крім того, жовток містить стронцію-90 і цезію-137, а також радіонуклідів рідко-земельних елементів.
Концентрація в шкарлупі стронцію-90 залежить від рівня забруднення корму радіонуклідами та періоду яйцекладки. З яйцем із організму курей-несучок виводиться 40-60% щоденного надходження стронцію-90. При цьому 96% радіонукліда міститься в шкарлупі, 3,5% – у жовтку і 0,5% у білку. Такий нерівномірний розподіл пояснюється не однаковим вмістом кальцію в основних компонентах яйця. При наявності в кормах великої кількості кальцію всмоктування стронцію-90 зменшується. Інтенсивність несучості навесні та влітку сприяє підвищенню концентрації стронцію-90 в шкарлупі, в подальшому кількість його поступово зменшується. Це пояснюється тим, що в період яйцекладки, з одного боку, відбувається збільшений вихід кальцію (а з ним і стронцію-90) з кісток, а з другого – радіонуклід, що надійшов з кормами, відразу ж переходить в шкарлупу, не затримуючись в організмі курей.
Яйця з високим вмістом радіонуклідів, вищим за допустимий рівень :
по цезію-137 – 6 Бк/кг
по стронцію-90 – 2 Бк/кг,
не використовується для харчових цілей.
При підвищенні радіоактивності білка й жовтка за рахунок довгоживучих радіонуклідів яйця використовуються на корм тваринам. При надходженні в організм птиці короткоживучих радіонуклідів, коли в їстівну частину яйця включаються переважно ізотопи йоду та інші радіонукліди з невеликим періодом напіврозпаду, їх зберігають до зменшення радіоактивності білка й жовтка до допустимих рівнів. Радіоактивність білка яйця зменшується в 10 разів за 43 доби, а жовтка – за 14 діб зберігання.