Смекни!
smekni.com

Стан та напрямки удосконалення бухгалтерського обліку тварин на вирощуванні та відгодівлі (стр. 3 из 4)

По великій рогатій худобі м'ясного напрямку на аналітичних рахунках обліковують молодняк, що випоюватиметься шляхом утримання під матками, на підсосі до 8 місяців. Як правило, не використовують рахунків для обліку тварин на відгодівлі, корів-первісток для реалізації та корів-донорів ембріонів.

У випадку загибелі (падежу) тварин та птиці з вини громадян заподіяний збиток відшкодовується господарству у встановленому порядку.

Відправку на заготівельні пункти худоби і птиці, прийнятих від громадян для реалізації за договорами, оформляють відповідними товарно-транспортними накладними (сільгоспоблік, ф. № 1-сг (твар.).

Заготівельні організації приймають тварин та птицю у встановленому порядку. На прийняту продукцію виписують “Приймальну квитанцію” (ф. № ПК-1 та № ПК-3).

Тварини, які загинули або вимушено забиті, у встановленій оцінці списують на дебет рахунку № 94 “Інші витрати операційної діяльності”, субрахунок 946 “Нестачі і втрати від псування цінностей” або на дебет рахунка 99 “Надзвичайні витрати”. Тут аналітичні рахунки відкривають за видами і групами тварин. На дебет їх відносять вартість загиблих тварин за плановою собівартістю та інші суми, зокрема заробітну плату осіб, які зайняті утилізацією тварин та одержанням продукції, придатної для використання (шкур, м'яса тощо).

Для обліку молодняка тварин і тварин на відгодівлі використовують журнал-ордер № 9, записи в якому виконують на підставі звітів про рух тварин і птиці на фермі, а оцінку здійснюють в загальноприйнятому порядку.

В журналі-ордері накопичують дані про наявність та рух поголів'я за місяць та наростаючим підсумком з початку року на зазначених вище аналітичних рахунках та за каналами надходження і причинах вибуття поголів'я.

Операції по списанню в кінці року різниці між плановою та фактичною собівартістю продукції вирощування та відгодівлі тварин відображають безпосередньо в журналі-ордері.

Схеми бухгалтерських проводок, зв”язаних з тваринами на вирощуванні та відгодівлі.

№ п/п Зміст операції Відображення операцій в бухобліку
Дебет Кредит
1 Оприходування приплоду тварин 21 232
2 Оприходування привісу живої маси і приросту тварин по плановій собівартості 21 232
3 Оприходування лишки молодняка тварин, виявлених при інвентаризації 21 749
4 Відображена купівля племінного молодняка тварин від інших господарств, по фактичній вартості 21 631
5 Відображена сума податкового кредита по ПДВ 641 631
6 Відображена купівля молодняка ВРХ у населення для відгодівлі 21 377
7 Відображено оприходування тварин, вибракуваних із основного стада для реалізації, вігодівлі та забою по балансовій вартості 21 107
8 Відображено списання в кінці року калькуляційних різниць по приплоду, привісу і приросту тварин, якщо фактична собівартість продукції вище планової 21 23
9 Відображено переводення молодняка тварин в основне стадо 155 21
10 Оприходуванні тварини, переведені в основне стадо 107 155
11 Відображено списання на реалізацію різних видів тварин по плановій собівартості 901 21
12 Відображено списання тварин, які погибли в результаті стихії 991 21
13 Відображено списання недостачі тварин, виявлених в результаті інвентаризації 947 21
14 Відображено списання молодняка тварин на забій:по плановій собівартостіпо договорній ціні 90123 21701
15 Відображено досягнення в кінці року калькуляційних різниць по реалізованому, переведеному в основне стадо і вибувших по інших причинам тварин:по переведеному в основне стадопо реалізованому на м”ясо 155901 2121

2.4.ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА ПЕРЕОЦІНКИ ТВАРИН

Порядок проведення і оформлення результатів інвентаризації регламентується Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових засобів і документів, розрахунків, затвердженої наказом Мінфіна України від 11 серпня 1994 року № 69.

Інвентаризація молодняка тварин, худоби на відгодівлі, кролів, звірів, піддослідних тварин та птиці проводиться щомісяця, а в спеціалізованих підприємствах з промисловими методами виробництва, де птиця утримується в широкогабаритних пташниках, в безвіконних приміщеннях з регульованим мікрокліматом тощо, — один раз на рік за станом на 31 грудня звітного року; інвентаризація бджолосімей здійснюється не менше двох разів на рік (весною — не пізніше 10 квітня та восени, як правило, 1 жовтня).

Періодичність проведення інвентаризацій визначається власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов”язковим. Порядком подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міфністрів України від 28 лютого 2000р. №419, зі змінами, визначені ивипадки, коли проведення інвентаризації активів підприємства є обов”язковим:

перед складанням річної фінансової звітності;

при передачі майна державного підприємства в оренду, приватизації майна державного підприємства, перетворенні державного підприємства на акціонерне товариство;

призміні матеріально відповідальних осіб (на день приймання-передачі справ);

привстановлені фактів розкрадання або зловживань, псування цінностей, а також за розпорядженням судово-слідчих органів;

у випадку пожежі, стихійного лиха або техногенної аварії;

при ліквідації підприємства;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядок проведення інвентаризації та врегулювання розбіжностей стосовно фактичної наявності активів і зобов”язань з даними бухгалтерського обліку визначається Міністерством фінансів України (п.12 Порядку № 419).

Інвентаризація виробничих запасів проводиться інвентаризаційною комісією, призначеною наказом керівника підприємства, по місцям зберігання цінностей в присутності матеріально-відповідальних осіб.

Матеріально-відповідальна особа до початку інвентаризації дає розписку, що всі прибуткові і видаткові документи ним здані в бухгалтерію і що ніяких не оприходованих і не списаних матеріалів на складі не має.

Дані інвентаризації тварин на вирощуванні і відгодівлі заносяться у інвентаризаційний опис робочої худоби та продуктивних тварин, птиці і бджолосімей за формою № 162.

Молодняк тварин і тварин на відгодівлі, а також птиця відображаються в інвентаризаційних описах у розрізі встановлених у господарстві виробничих і вікових груп, із зазначенням кількості голів і ваги (живої маси) окремо за матеріально відповідальними особами.

Після перевірки фактичної наявності і відображення кількісних показників в інвентаризаційних описах, в окремих графах здійснюються записи за даними бухгалтерського обліку, де крім кількості відображається вартість товарно-матеріальних цінностей (запасів, а значить і тварин на вирощіванні і відгодівлі).

Описи підписують усі члени інвентаризаційної комісії та матеріально-відповідальні особи. Крім того на кожному описі матеріально відповідальні особи дають розписку в тому, що всі цінності, включені у даний опис, перевірені комісією в натурів їх присутності і претензій до комісії у них немає; цінності, перераховані в описі, знаходяться на їх відповідальному зберіганні.

Виправлення та підчистки в інвентарізаційних описах (актах) не допускаються.

Складені і підписані інвентаризаційні описи (акти) опрацьовують працівники бухгалтерії. При встановленні відхилень від облікових даних, складають звіряльні відомості. У них наводяться відповідні дані бухгалтерського обліку й інвентаризаційних описів (актів) і визначаються результати інвентаризації: лишки, нестачі, пересортиця.

Результати інвентаризації повинні бути відображені у звітності за той період, у якому інвентаризація закінчена, а також у річній звітності і викладені ві примітках до неї.

Інвентаризаційна комісія робить свої виводи і пропозиції по результатам інвентаризації і оформляє протоколом, який дається керівнику підприємства на затвердження. Керівник підприємства в п”ятиденний строк повинен прийняти рішення щодо оприбуткування лишків або списання недостачі (якщо такі є в наявності) і затвердити протокол.

В бухгалтерському обліку результати інвентаризації відображаються по тваринам на вирощуванні і відгодівлі по лишкам оприходуються на дебет рахунка 21 “тварини на вирощуванні та відгодівлі” по субрахункам в кореспонденції з кредитом субрахунка 746 “Інші доходи від звичайної діяльності”.

Вартість виявленої недостачі тварин на вирощуванні та відгодівлі, незалежно від причин виникнення, списують на дебет субрахунка 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” в кореспонденції з дебетом рахунка 21 “тварини на вирощуванні та відгодівлі” по субрахункам.

Після прийняття рішення керівником пілприємства по виявленим недостачам їх списують з кредита субрахунка 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” на дебет рахунків:

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей в предєлах норм звичайної втрати на рахунок 91 “Загальноносподарські витрати”, на рахунок 92 “Адміністративні витрати”, на рахунок 93 “Витрати на збут”;

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей зверху норм звичайних втрат по вині матеріально-відповідальних осіб (коли винні встановлені) на субрахунок 375 “Розрахунки по поверненню спричинених збитків”;

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей зверху норм звичайних втрат (коли винні не встановлені) на субрахунок 443 “Прибуток використаний у звітному періоді”.