Смекни!
smekni.com

Батик (стр. 4 из 7)

Крім описаних вище способів оформлення тканини з застосуванням гарячого складу, що резервує, існує дуже ефектний прийом обробки закінченого малюнка. Це гак названий ефект кракле .

Після того як нанесений основний малюнок (але не більш ніж у два перекриття), тканина, натягнута на раму, за допомогою широкої кисті-флейтца покривається розігрітим складом, що резервує. Коли він застигне, тканину знімають з рами, обережно мнуть і струшують, щоб на шарі резерву з’явилися часті тріщини, потім тканину знову натягають на раму і губчатим чи ватяним тампоном перекривають більш темною фарбою. Фарба, проникаючи в тріщини, залишає на тканині тонку темну сітку, крізь яку просвічує раніше нанесений малюнок. Зняття складу, що резервує, виробляється раніше описаним способом.

2.5. Вільний розпис

Техніка вільного розпису одержала значне поширення, тому що вона виявляє своєрідність почерку кожного художника й індивідуальну неповторність добутків, властиву ручній праці.

Вільний розпис по тканинах з натурального шовку і синтетичних волокон виробляється в основному аніліновими барвниками (іноді з різними загустками), а також олійними фарбами зі спеціальними розчинниками. Особливо цікаві результати виходять від сполучення вільного розпису з контурним наведенням і обробкою складом, що резервує.

Вільний розпис із застосуванням сольового розчину. Сутність цього способу полягає в наступному: натягнуту на раму тканина в залежності від характеру малюнка або просочують водяним розчином повареної солі і після висихання розписують, або розпис ведуть фарбами з основних барвників, у які введений розчин повареної солі. Усе це обмежує розтікаємість фарби по тканині, дає можливість виконувати малюнки вільними мазками, варіюючи форму і ступінь насиченості кольором.

Розпис роблять за допомогою ватяних тампонів і кистей різної величини, більш-менш насичених фарбою, завдяки чому можна виконувати соковитим, насиченим чи кольором напівтонові мазки різного характеру. Для кожного кольору необхідно мати окремий тампон, форма і величина якого повинна відповідати виконуваному малюнку. Якщо малюнок вимагає дрібних розробок, тампон роблять з тонким загостреним кінцем; для малюнка з великими округлими формами застосовують тампон великого розміру і кругліший. Щоб тампон не утрачав форму і не куйовдився, його можна обтягти тонким шовковим чи капроновим трикотажем. Щоб фарба з тампона не капала, його віджимають (у залежності від необхідної насиченості кольору).

Вільний розпис фарбами з введенням у них сольового розчину можна сполучити зі звичайним розписом холодним батиком. Для цього деякі частини малюнка виконують вільним розписом з доробкою графічним малюнком, а фонові перекриття роблять на ділянках, обмежених складом, що резервує. При розписі тканини, попередньо просоченої сольовим розчином, заливання ділянок тла яким-небудь кольором виключається, тому що в цьому випадку фарба не може рівно розтікатися по поверхні тканини.

Сольовий розчин (для просочення чи тканини для введення у фарбу) приготовляється в різних концентраціях у залежності від матеріалу, на якому буде вироблятися розпис:

Для крепдешину 20%

Для креп-жоржету 10—15%

Пропонований спосіб розпису з уведенням сольового розчину у фарбу рекомендується тільки для групи основних барвників. Іншими видами барвників для вільного розпису цим способом можна користатися, тільки попередньо просочивши матеріал сольовим розчином.

Вільний розпис фарбами з загусткой зі складу, що резервує. Розпис тканини аніліновими барвниками прийомами сухого мазка найчастіше не дає потрібної колірної насиченості, тому був розроблений новий спосіб розпису з застосуванням складу, що резервує, приготовленого на основі гумового клею.

Рецепт готування фарби наступний:

Основний барвник (у порошку) 15 — 20 м чи Денатурат оцтова кислота 40 — 50 м склад, Що Резервує, 450 — 500 м Бензин 400—500 м Барвник розчиняють у спирті чи оцтовій кислоті, отриманий розчин проціджують через складену в два-три шаруючи марлю, потім змішують зі складом, що резервує, приготовленим для розпису способом холодний батик. Енергійно помішуючи цю суміш, доводять її до кипіння на водяній лазні, щоб одержати однорідну масу з досить інтенсивним фарбуванням. Коли потрібні півтони, збільшують кількість складу, що резервує, при готуванні фарби. Якщо ж потрібно ущільнення фарби, тобто досягнення меншої прозорості, до складу додають невелика кількість цинкового масляного білила.

Приготовлена фарба в закритому посуді може зберігатися тривалий час. Перед уживанням фарбу розбавляють бензином до потрібної консистенції. Під час роботи бензин випаровується, тому час від часу в міру потреби його додають у фарбу.

Фарби різного тону, приготовлені з однієї групи барвників, добре між собою змішуються, підкоряючи законам змішання квітів, і дають широку гаму різноманітних відтінків.

Розпис такими фарбами роблять щетинними кистями різних чи номерів тампонами-штампами. Фарбу набирають на кисть, віджимають злегка об край судини і легенею ковзним рухом наносять на тканину.

Бажано, щоб на тканині залишався кистьовий мазок із просвітами, характерними для роботи «сухою кистю». Він повинний лягати на тканину рівномірно від початку мазка до моменту відриву кисті від тканини. Треба прагнути до того, щоб кожен мазок, кожна лінія були пружними і пластично виражали форму малюнка.

Приготовлена вище зазначеним способом фарба може бути використана і як резервуючого склад, яким можна виконувати графічні розробки малюнка за допомогою скляної трубочки. Оскільки фарба приготовлена на основі складу, що резервує, тло виробу можна заливати фарбами за допомогою тампонів і фонова фарба не буде заходити на малюнок, а вільно підійде до кожної форми, не порушуючи її контурів.

Вільний розпис фарбами з загусткою. За останнім часом одержала широке поширення розпис фарбами з різних груп барвників із застосуванням загустки з траганта, чи крохмалю сальвитози. Як і у випадку застосування в якості загустки складу, що резервує, ці загустки дають можливість працювати фарбами по тканині без застосування складу, що резервує, для обмеження колірної плями.

Застосування для розпису щетинних кистей, ватяних і губчатих тампонів, накладення кольору на колір дозволяють використовувати самі різноманітні прийоми оформлення тканин. Прозора фактура малюнка дуже підходить для оформлення легких тканин, особливо капрону. При цьому способі оформлення, що відрізняється широкими колористичними можливостями, надзвичайно збагачується тканина і разом з тим зберігаються природні якості волокна — його блиск, пружність і т.п.

Світлість і насиченість фарби можна регулювати кількістю введеної в неї загустки. Якщо фарба виявиться занадто густий і погано буде сходити з кисті, її можна розбавити кип’яченою водою, при цьому її потрібно добре розмішати.

З’єднуючи розпис рідкими, що злегка розтікаються фарбами з розписом більш густими, можна досягти цікавих художніх ефектів у розробці квіткового орнаменту, у покритті фонових площин і облямівки.


3. КОМПОЗИЦІЯ

Створення добутку декоративно-прикладного мистецтв-складний творчий процес: художник утілює свій задум, свою художню ідею засобами даного виду мистецтва. Основа цього творчого процесу— пошуки гармонії композиції, орнаментального ритму, кольору і матеріалу.

Композиція декоративного текстильного добутку це ритмічно організоване членування його площини, коли всі орнаментальні чи образотворчі елементи виконані в єдиних художніх і технічних прийомах і підлеглі загальному художньо-декоративному задуму. Іншими словами, це внутрішній взаємозв’язок матеріалу, художніх засобів і ідейно-образного змісту.

Формальні прийоми композиції у всіх художньо повноцінних добутках коштують у тісному зв’язку з основним ідейним задумом художника, із усім його художньою мовою, емоційним складом його натури. Робота над композицією полягає у свідомому перебуванні композиційних рішень у кожнім окремому випадку в залежності від поставлених собі художником задач, від усього його творчого відношення до світу».

У значній мірі характер композиції визначається ритмом — одним з найважливіших художніх засобів створення твору декоративно-прикладного мистецтва.

Ритм — це закономірне чергування порівнянних елементів малюнка, що сприяє досягненню ясності і виразності композиції, чіткості її сприйняття. З ритмічним початком людин постійно зіштовхується, спостерігаючи природні явища: у природному розподілі листів на стеблах рослин, у чергуванні хвиль, що набігають, колах, що розходяться по воді від кинутого каменю. Велика роль ритму в музиці. Існують свої системи в простій ритміці народної пісні, що складає з повторюваних куплетів, і в складній композиції симфонічного добутку, часом побудованого на основі тієї ж народної пісні, але збагаченої більш складними ритмічними варіаціями і різноманітною оркестровкою, що дають можливість додати тієї ж мелодії нове звучання, більш монументальне і значне.

Послідовний розподіл елементів композиції художнього твору — чи збільшення зменшення відстаней між ними, зміна заповнювання візерунком до чи країв середині виробу — також варіювання руху у визначеному ритмі.

Ритмічна побудова в текстильному малюнку досягається різними прийомами:

а) рапортним повторенням візерунка, при якому елементи композиції рівномірно чергуються на площині виробу на основі різного типу сіток. Сітка може бути побудована з квадратів, трикутників, чи ромбів прямокутників, розташованих у визначеному порядку. Таке розташування найчастіше зустрічається в метрових декоративних і плательних тканинах. У штучних виробах цей прийом застосовують тоді, коли за принципом рапортного побудови зважується середина, що закінчується гладкою облямівкою. На відміну від метрових тканин тут розмір і розташування рапорта повинні бути розраховані таким чином, щоб по краях виробу він укладався цілком. Навіть при дуже чіткій і простій сітці відмовляються від багаторазового повторення тих самих елементів на всім полі декоруємого виробу, часто чи розряджають, навпаки, навантажують центр;