2.3 Релігія стародавніх росів
"У культурі древніх слов'ян центральне місце займала язичницька релігія" (1, 2). Вона проявлялася у фольклорі (райське дерево Вирій, дуб, береза), в мотивах північній вишивки, в скульптурі, в архітектурі (ковзани на дахах будинків), в вузликової писемності слов'ян. Язичництво - це перш за все форма освоєння людиною природи, говорить у своїй статті Чернишова і я з нею згоден. Вона ж виділяє три етапи в розвитку язичницької культури на Русі (цитати були взяті у книжника XII століття):
спочатку слов'яни "клали треби упирям і Берегині"
потім "почали трапезу ставити Роду і породіллям"
почали поклонятися "проклятому Перуна і Хорса і мокша і льних"
Давайте коротко розглянемо цих богів, їх функції та призначення в язичницькій культурі древніх слов'ян.
Упирі - злі духи (вампіри, перевертні, ожилі мертвяки), підстерігають і нападають на людей по ночах, смокчуть у них кров і заподіюють інші неприємності.
Берегиня - добрі духи, що допомагають людям та провідні постійну боротьбу зі злими духами.
Треба відзначити, що культ служіння добрим і злим духам з'явився ще в епоху кам'яного віку.
Рід і Породіллі - божества родючості (поява подібних божеств говорить про перехід давніх слов'ян від кочового життя до осілого). Рід - творець всесвіту, повелитель дощів, неба, вогню і підземного царства. Разом з ним 2 породіллі - богині родючості. Кожен рік 9 вересня відзначалося свято День Рода і Породілей (свято врожаю). У Роду були помічники Ярило і Купала. Ярило - молодий юнак на білому коні, бог весни. Купала - "плодотворящее божество літа", свято відзначалося 24 червня.
Час минав, і на зміну старим богам приходили нові:
Сварог - володар неба і всесвіту.
Сварожич (син Сварога) - бог вогню, покровитель ковалів і ковальської справи.
Волос (Велес) - покровитель худоби і скотарів, свято відзначалося на початку січня (2 і 6 числа). До свята випікали печива у вигляді звірів і надягали звірині маски і шкури. Треба відзначити, що незважаючи на гадану незначність Велес був одним з центральних богів у слов'ян (наприклад руські князі клялися його ім'ям).
Перун - спочатку повелитель грому і блискавок, покровитель воїнів, а потім і головний бог (те, що головним божеством став бог воїнів говорить про те, хто приходить до влади в стародавній Русі). Свято його відзначався 20 липня. Щочетверга вважався його днем, з цього всі роботи намагалися починати в четвер.
Але перелічені язичницькі боги аж ніяк не всі існуючі в той час на Русі, а тим більше у слов'ян. Практично кожне плем'я поклонялася своїм богам, або підносило одних над іншими. Таке разновір’я тривало аж до приходу до влади князя Володимира. Він, у 980 році, захопивши Київ, провів свою релігійну реформу, піднявши над іншими язичницькими богами шістьох: Перуна, Сімогола (крилатий пес, що охороняє посіви), Джадьбога (Син Сварога уособлює сонце), Стрибога (бог вітру, бурі, урагану), мокші (покровителька жінок і рукоділля) і Хорса (божество у вигляді білого коня).
Але Русь не прийняла цієї реформи, не дивлячись на те, що в столиці щороку проходили пишні свята на честь цих богів, і п'ятьом з них були поставлені величезні ідоли біля града Києва, поза столицею люди продовжували молитися своїм богам. Русі потрібна була єдина релігія, і князь Володимир зупинив свій вибір на візантійському православ'ї. Отже, в 988 році князь Володимир хрестив Русь візантійським хрестом.
2.4 Історичний і культурний образ Русіна рубежі першого тисячоліття
Підіб'ємо підсумок, з яким - ж багажем підійшла стародавня Русь до другого етапу свого розвитку - Київської Русі. Отже, Руська держава, що утворилися в VI - VII століттях зі слов'янських племен (Полян, кривичі і інших) проживали на території від Чорного моря і Дніпра, до Балтійського моря і верхів'я Волги, стало швидко рости і розвиватися. Швидко збільшувалася кількість міст, а також населення в них. Як наслідок цих процесів збільшувалася полюддя, а також процвітала торгівля. Руські купці активно відвідували культурні країни, і як наслідок на Русь почали проникати елементи іноземної культури (не тільки одяг або прикраси, але і слова, писемність, а згодом й християнство). Посилювалися процеси розшарування суспільства, все більше виділялися купці, державні чиновники, армія. Ця верхівка отримувала якісь свої особливі пільги. А в самому низу йшли процеси інтеграції. Маленькі племена (а також племена, які приєднувалися до Русі) асимілювалися рештою, при цьому відбувалося утворення єдиної руської народності і культури. Отже, до X століття практично все було готово до утворення з "союзу племен" єдиного, повноцінного держави Київської Русі.
3.Київська Русь
3.1 Історичні реформи князя Володимира і подальший розвиток Київської Русі
Прихід до влади князя Володимира на Русі ознаменував собою новий етап у розвитку держави. Проведені ним реформи навіки змінили обличчя тодішньої Русі. Як я вже говорив, коли вони прийшли до влади в 980 році, Володимир проводить релігійну реформу, прагнучи об'єднати племена, що складали тоді Російська держава. Ця реформа не отримала народної підтримки і тому фактично провалилася. Тоді у виборі релігії Володимир зупинився на християнстві. Цей вибір мав кілька плюсів для Русі: по-перше дозволяв об'єднати різношерсте населення під одним релігією, а в других дозволяв укласти вигідний договір з Візантією. Отже, 988 року князь Володимир таємно приймає хрещення, 1 серпня 990 року відбувається хрещення киян, а вже 8 / 9 вересня того ж року хрестять мешканців непокірного Новгорода. Але це далеко не всі реформи князя Володимира, не менш важливою його заслугою було створення першої Руського збірника законів Руської Правди. Ця збірка по-перше скасовував і забороняла деякі старі закони і звичаї такі, як: кровна помста, багатоженство, людські жертвоприношення, спалювання дружин з мертвими чоловіками. Наступні князі також реформували і доповнювали законодавство, причому слід зауважити, що руські закони не копіювали сліпо Візантійські. Так у російських законах не було такого покарання, як смертна кара або членоушкодження, замість них були введені штрафи. Також потрібно зауважити, що саме за Володимира з'явилася писемність на Русі. Але такий образ міцної і сильної держави Київська Русь зберігала не довго, вже в XII столітті з'являються ознаки феодальної роздробленості. Можливо, саме це і стало причиною падіння великої Русі під натиском татаромонголов.
3.2 Християнство на Русі
З'явившись на Русі наприкінці X століття, християнство починає свій швидкий підйом. Будуються собори і церкви. Незважаючи на те, що християнство прийшло до нас з Візантії, його канони не залишаються незмінними, відбувається як би інтеграція між язичництвом і християнством. Це робить нову релігію самобутньою, Руське християнство обзаводиться своїми законами та обрядами, несхожими на Візантійські. Церква поступово ставати основним інститутом феодальної культури давньої Русі. Отже, перший крок до створення християнської релігії на Русі був зроблений за князя Володимира. А другий не менш важливий за князя Ярослава в 1051 році. До цього часу Руськими митрополитами були виключно намісники з Візантії, і Руська церква підпорядковувалася їй. При Ярославі Мудрому вперше Руським митрополитом був поставлений руський священик Іларіон. З цього моменту церква на Русі стала повністю незалежною. Але, незважаючи на такий потужний прогрес церкви не вдалося повністю змінити стародавні традиції. Як говорить у своїй статті Рябова З.А.: "Світ культури Київської Русі був світом традицій, обрядів, канонів спочатку язичницьких, потім православних" (1,58) 1. За цим, не дивлячись на заборони церкви, на Русі відбувалися різні язичницькі свята (це явище сусідства двох культур отримало назву "культурний дуалізм"), такі, як вигнання зими і старого року. Сміх був магічним символом примноження людського роду і врожаю, звідси і пішла "сміхова культура" давньої Русі. Таким ось змішанням двох культур, двох релігій: язичницької давньослов'янської і Візантійської православної, залишається християнство на Русі до сих пір.
3.3 Держава і церква
Під взаємовідносини держави і церкви в Київській Русі можна виділити два періоди:
Перший період (X - XI ст). Формою грошового забезпечення церкви була грошова десятина - "відрахування на користь церкви від данини та інших надходжень на княжий двір". Власної землі у церкви не було. Церква виконувала деякі судові функції (шлюби і т.д.).
Другий період (XI - XIII ст). Цей період відзначений появою і різким збільшенням церковної земельної власності. Церковна десятина перетворюється "з частки централізованої державної ренти в особливу подать, яку церковні організації стали збирати самі через своїх чиновників - десятників" (3,126).
Офіційна дата виникнення руської метрополії - 1037 (закладка Софійського собору в Києві), але є дані, що перша Руська церква була заснована в 970 - 997 г (імовірно в 995г). З самого свого виникнення Руська церква стає самобутньою, так централізована система її єпископій повторювала систему підпорядкування давньоруських князівств Києву, тоді, як у Візантії не було подібної централізації. Із зростанням церкви зростали її державні функції, так їй було доручено контроль над системою мір і ваг. Також церква поступово починає втручатися і в політичне життя країни: "церква і її діячі на Русі в політичних питаннях не відстоювали або захищали яку або свою, особливу лінію, але підтримували одну зі сторін у суперечці" (3,4). Звідси можна зробити висновок, що церква в Київській Русі відігравала велику роль у державному житті.