8-ма група - іграшки-забави. Це особлива група іграшок: вони виховують у дітей життєрадісність, почуття гумору і вміння дивуватися. Головне в таких іграшках - елемент несподіванки. Ці іграшки з механізмом руху: завідні іграшки, співаючі пташки, акробати і клоуни, що перевертаються, ляльки-неваляшки, дзиґи, набори фокусів та різноманітні аморфні маси з рисами обличчя людини (очі, ніс), яким можна надавати найрізноманітнішу форму тощо.
За віковим призначенням іграшки поділяються на три основні групи: для дітей ясельного віку до трьох років; для дітей дошкільного віку від 3 до 6 років; для дітей шкільного віку від 6-7 до 17-18 років.
1-ша група - іграшки для дітей ясельного віку (до З років). Ясельний вік дітей поділяється на такі групи: перша група раннього віку (перший рік життя дитини); друга група раннього віку (другий рік життя дитини); і перша молодша група (третій рік життя дитини).
Для дітей першого року життя іграшки є предметом першої необхідності: адже за допомогою них у дитини розвивається зір, слу сприйняття кольору, хапальні рухи. Ці іграшки, як правило, яскраво забарвлені, легкі, добре озвучені, з простою і досконалою геометричною формою. Оскільки дитина в цьому віці часто іграшки бере до рота, вони повинні бути абсолютно безпечними, гігієнічними, добре митися теплою водою.
До цієї групи відносяться брязкальця, підвіски, кубики, кульки та інші невеликі за розміром іграшки із гуми і пластичних мас (полікарбонату, поліетилену).
2-га група - іграшки для дітей дошкільного віку (від З до б років). Дошкільний вік прийнято років); середню групи (від 4 до 5 років) і старшу групу (вік 5 до 6-7 років).
Дітям другої молодшої групи рекомендують прості (нескладні) іграшки, які сприяють фізичному розвитку, знайомлять з оточуючим середовищем. Діти цієї групи полюбляють музичні іграшки та іграшки-забави, ляльки, лялькові меблі і посуд, іграшки для ігор у піску, триколісні велосипеди, транспортні іграшки, будівельні матеріали, найпростіші конструктори та ін.
За принципом дії або механізмом руху іграшки поділяються на:
1. механічні - це іграшки з механізмом або пристроєм (заводним, інерційним, пружинним, важільним, гумово-моторним тощо), який приводить їх у дію або створює інший ігровий момент;
2. електромеханічні - цс електротехнічні (тобто діють від джерела постійного або змінного струму) іграшки, в яких використовується мікроелектродвигун;
3. електронні - це. іграшки, до конструкції якої входять електронні складні одиниці;
4. аеродинамічні - це іграшки, принцип дії яких засновано на законах аеродинаміки;
5. гідравлічні - це іграшки, принцип дії яких засновано па використанні властивостей рідин, законів гідростатики та гідромеханіки;
6. пневматичні - це іграшки, які приводяться у дію енергією стиснутого повітря.
7. магнітні - це іграшки, принцип дії яких оснований на використанні магнітних властивостей матеріалів.
1.2. Контроль і оцінка якості іграшок.
Відповідно до ДСТУ 2167-93 «Іграшки. Види та порядок проведення випробувань. Правила приймання» іграшки повинні бути піддані приймальним, кваліфікаційним, приймально- здавальним, сертифікаційним випробуванням та на безпеку.
Випробування (крім сертифікаційних та на безпеку) повинні здійснюватися випробувальними організаціями (ВО), атестованими на право проведення конкретного виду випробувань іграшок у порядку, встановленому Держстандартом України. Випробування набезпеку та сертифікаційні мають проводити незалежні організації акредитовані Держстандартом України ВО.
Вирішальні випробування повинні проводитися па відповід-ність вимогам технічного завдання (технічним вимогам замовника) і вимогам, які забезпечують безпеку дітей. Випробування дослідних зразків, виготовлених за технологією, близькою до серійної, слід виконувати на відповідність вимогам технічного завдання, державного стандарту України па відповідне асортиментне угруповання іграшок та проекту технічного опису зразка (ТО). Випробування слід здійснювати не менше, ніж на 2-х зразках. Результати випробувань оформляються протоколом.
Кваліфікаційні випробування зразків установчої серії або першої промислової партії є обов'язковими, якщо зразок-еталон не був затверджений на стадії дослідного зразка. Перевіряється відповідність вимогам державних стандартів України па відповідне асортиментне угруповання і проекту ТО зразка. Результати оформлюються протоколом.
Випробування слід викопувати на етапі серійного виробництва па відповідність вимогам (аналогічним кваліфікаційним випробуванням). Випробування здійснюється службою технічного контролю підприємства-виробника. Результати оформлюються в журналі в довільній формі.
Періодичні випробування здійснюють на етапі сталого серійного виробництва. Випробуванням підлягають іграшки, які пройшли приймально-здавальні випробування не рідше одного разу на рік. Результати оформлюються протоколом.
Випробування на безпеку здійснюються на етапі виробництва (при приймальних або кваліфікаційних випробуваннях) і при періодичних на відповідність вимогам безпеки, що встановлені чинними нормативно-технічними документами на іграшки. Результати оформлюються протоколом.
Сертифікаційні випробування здійснюються на відповідність вимогам безпеки, що встановлені чинними нормативно-технічними документами на іграшки, та, за бажанням замовника, - на відпо-відність іншим вимогам. Випробування повинні провадитися ВО за призначенням органу з сертифікації. Результати оформлюються протоколом. Іграшки підлягають обов'язковій сертифікації, яку було введено в Україні з1 липня 1994 р. Наказом Держстандарту України від 30.06.93 № 95 обов'язкова сертифікація передбачає перевіркуіграшок вітчизняного виробництва та імпортних на відповідність вимогам безпеки ГОСТ 25779-90 "Игрушки. Требования безопаспости и методов контроля". Вимоги цього стандарту гармонізовані з чинним міжнародним стандартом на безпеку іграшок. Вимоги безпеки, відповідно до ГОСТ 25779-90, поділяються на вимоги до конструкції, кріпильних деталей, гострих кутів, дротів, жорстких деталей, до складних пристроїв і привідних механізмів. Стандарт також регламентує вимоги безпеки для іграшок: для дітей до 3 років, які призначені для контакту з ротом дитини і для використання в дитячому ліжечку та колисці тощо.
2.ХАРАКТЕРИСТИКА ЯЛИНКОВИХ ПРИКРАС.
Контроль якості іграшок і ялинкових прикрас в торгівлі передбачає перевірку відповідності окремих показників їх якостей; вимогам стандартів або технічним умовам, а також опломбованим зразкам-еталонам.
Під оцінкою якості іграшок і ялинкових прикрасі в торгівлі розуміють результат порівняння двох показників. Таким чином , результат оцінки - величина відносна і виражається в співвідношеннях.
Якість іграшок, їх комплектність, маркування упаковку па підприємствах торгівлі перевіряють товарознавці за якістю. Па підприємствах оптової торгівлі перевіряють 15 % кожної партії іграшок, що поступила. Відповідно до ГОСТ 2Т971-81 «Іграшки. Правила приймання» є кількість іграшок одного вигляду, оформлена документом, що засвідчує якість. Фахівці підприємстві оптової торгівлі перевіряють якість іграшок н па підприємствах. Іграшки при цьому відбирають вибірково і перевіряють па складі готової продукції або в експедиції. Порядок і терміни контрольної перевірки якості товарів фахівцями підприємств оптової торгівлі на промислових підприємствах встановлюються в особливих умовах постачання. Результат контрольної перевірки розповсюджується тільки на фактично оглянуті товари..
У роздрібній торгівлі всі поступили від промислових підприємстві або підприємств оптової торгівлі іграшки перевіряють на відповідність їх якості стандартам та технічним умовам, договорам постачання, а також Санітарним правилам по виробництву і продажу іграшок № 867-70 і Методичним вказівкам за оцінкою рівня якості гумових виробів культурно-масового призначення Міністерства хімічної промисловості. Згідно наказу міністра торгівлі «Про заходи по посиленню дії торгівлі па підвищення якості товарів народного споживання» непродовольчі товари, у тому числі і іграшки, піддаються 100%-співай перевірці за якістю в процесі приймання, підготовки до продажу і реалізації їх населенню. Крім товарознавців якість іграшок перевіряють суспільні контролери (продавці, завідуючі секціями і їх заступники) універмагу, магазина або філіалу торгової фірми (об'єднання).
Іграшки, як і всі товари для дітей, виготовляють тільки 1-м сортом (умовна міра якості). Їх не атестують по категоріях якості не привласнюють індексів.
Якість іграшок в торгівлі перевіряють, як правило, органолептичним методом відповідно до стандартів та технічними умовами, суцільним або вибірковим методом.
При вибірковому контролі іграшки відбирають у вибірку по ГОСТ 18321-73. Залежно від об'єму партії іграшок товарознавець за якістю складає план контролю: одноступінчатий нормальний або двоступінчатий нормальний (по ГОСТ 182-12-72).
Об'єм вибірки, приймальні і бракування числа (по ГОСТ24971-81 «Іграшки. Правила приймання») одноступінчатого нормального плану контролю встановлюють залежно від об'єму партії іграшок в штуках від 2 до 50 шт. включно. При цьому об'єм вибірки повинен складати від 2 до 8 шт. Приймальне число 0 не встановлюється, а число, бракування, для всіх об'ємів партії - одна іграшка.
При двоступінчатому нормальному контролі іграшок об'єм вибірки, приймальні і бракування числа також залежать від об'єму партії, що перевіряється. Так, при об'ємі партії від 51 до 90 включно об'єм першої і другої вибірки буде 8 іграшок; число першої вибірки 0, а другої-1 шт.; число, бракування, і при першій і другій вибірці - по 2 іграшки.
При об'ємі партії іграшок від 10 001 до 35 000 шт. об'єм вибірки для контролю першої і другої вибірки буде по 200 іграшок; приймальне число першої вибірки; при цьому складе 7 іграшок, а другої - 18. Число, бракування першої вибірки, складе 11 шт., а другої - 19.