Смекни!
smekni.com

Класифікація і характеристика асортименту іграшок (стр. 1 из 3)

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ІНСТИТУТ

КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Реферат

з дисципліни «Товарознавство»

на тему: «Класифікація і характеристика асортименту іграшок»

Виконала:

студентка економічного

факультету

групи МР-06

Перевірив:

викл. Кузьменко І. Е.

Харків – 2009

ПЛАН

Вступ………………………………………………………………………...3

1.Характеристика іграшок.Контроль і оцінка якості…………………...4

1.1. Характеристика іграшок………………………………………………4

1.2. Контроль і оцінка якості………………………………………………9

2.Характеристика ялинкових прикрас…………………………………..12

Висновок…………………………………………………………………..15

Література…………………………………………………………………16

ВСТУП

Головним компонентом, «матеріальною основою», «життєвим нервом» гри є іграшка — річ, призначена дітям для гри. В народі її ще називають цяцька, лялька, цяцянка, виграшка, забавка. Без неї гра неможлива. Як найсуттєвіший компонент гри, вона відіграє важливу освітню, розвивальну, виховну, навіть організаційну ролі. Як і гра, іграшка є важливим фактором психічного розвитку дитини, що забезпечує поступове здійснення нею усіх видів діяльності на більш високому рівні.

Виховна цінність іграшки полягає в тому, що вона сприяє формуванню самостійності творчої діяльності дітей. Традиційні іграшки різних народів здавна використовують з метою естетичного, морального, розумового, фізичного виховання. Під час гри дошкільник розвивається, пізнає світ, наслідує і засвоює соціальний досвід. Іграшка є засобом передавання культурного досвіду народу від покоління до покоління.

Розумовому вихованню дітей особливо сприяють дидактичні (навчальні) іграшки. Використовуючи їх, дошкільники вчаться розпізнавати, розрізняти, називати форму, розмір, колір предметів, ознайомлюються з кількісними співвідношеннями, числом, цифрою, з просторовими поняттями.

Різноманітні іграшки (конусні башточки, кольорові мисочки, кульки, різноманітні мозаїки тощо) покликані допомагати сенсорному розвитку дитини. Розбірні іграшки, конструктори формують у дошкільників здатність до аналізу, синтезу, узагальнення, порівняння, класифікації. Ігри з образними іграшками розширюють й уточнюють уявлення дитини про навколишній світ, розвивають мислення, уяву, мовлення, збагачують словниковий запас. Використання технічної іграшки розвиває її конструкційні здібності, формує інтерес до техніки, створює передумови для технічної винахідливості, творчості. Використовуючи в іграх будівельний матеріал, діти ознайомлюються з об'ємними геометричними тілами, у них розвиваються уявлення про форму, розмір, напрямок, положення, протяжність тощо.

1. ХАРАКТЕРИСТИКА ІГРАШОК. КОНТРОЛЬ І ОЦІНКА ЯКОСТІ.

1.1. Характеристика іграшок.

Іграшки класифікують за належністю до асортиментного угруповання (згідно з ДСТУ 2165-93), за виховним і віковим призначенням, матеріалами виготовлення, принципом дії або механізмом руху тощо.

Класифікація і характеристика асортименту іграшок.За належністю до асортиментного угруповання іграшки поділяються на такі групи:

1. транспортні іграшки, техніка, споруди (іграшки, що відображають різновид транспорту; космічна, будівельна, сільськогосподарська, військова техніка, моделі-копії; іграшки, що відображають будівельні системи, призначені для виконання різноманітних виробничих процесів);

2. предмети для дитячої творчості (конструктори універсальні й тематичні, збірні моделі, набори матеріалів, іграшки-саморобки, інструменти, устаткування тощо);

3. ляльки (іграшки у вигляді скульптури з шарнірними кінцівками, прообразом якої є людина чи олюднений казковий, літературний або техногенний персонаж);

4. фігурки людей та тварин (іграшки, прообразом якої є людина чи олюднений, казковий, літературний або техногенний персонаж, тварини або казкові персонажі, виготовлені у вигляді скульптури без одягу або в одязі, що являє собою, як правило, єдине ціле зі скульптурою);

5. предмети ігрового вжитку, які є прообразом предметів побуту людини, побутової техніки, предмети військового вжитку, іграшки-імітації музичних інструментів, карнавальні костюми, маски, ігрові меблі, предмети для ігор з піском і водою, предмети лялькового вжитку, іграшки для немовлят, брязкальця, підвіски для колиски тощо;

6. настільні ігри та іграшки (іграшки, що призначені для ігрової діяльності на горизонтальній поверхні, настільно-друковані, дидактичні та логічні ігри, книжки-іграшки, книжки для розфарбування, перебивні малюнки);

7. спортивні іграшки (іграшки, що призначені для фізичного розвитку дитини, для їзди, катання, гойдання, спортивні комплекси, каталки, іграшки для ігор на воді, спортивний інвентар);

8. ялинкові та новорічні прикраси (штучні ялинки, дощики, гірлянди, підставки під ялинки та різноманітні предмети для оздоблення ялинки та приміщення);

9. музичні іграшки (струпні щипкові, струпні ударні, клавішні, духові, язичкові, ударні самозвучні та перетинкові, іграшки з заданою мелодією; електронні та електромеханічні музичні іграшки);

10. оптичні іграшки (фільмоскопи, калейдоскопи, стереоскопи, кінопроектори тощо);

11. піротехнічні іграшки (хлопавки, пістони, бенгальські вогні та різні іграшки для одержання світлового та (або) шумового ефекту і використанням слабких вибухових речовин).

За виховним призначенням іграшки поділяються па 8 груп:

1-ша група - іграшки, що сприяють розвиткові початкових рухів сприйняття. До них належать сепсорно-моторні (від латинського "хепхия", що означає, "почуття, відчуття, чуттєвий") іграшки -- різноманітні брязкальця, підвіски, кульки та інше. Ці найперші в житті дитини іграшки розвішають у неї почуття дотику, координацію рухів. До цієї груші входять і деякі дидактичні іграшки, які містять елементи навчання і дають дитині перше уявлення про форму, розмір, колір: кубики з картинками, розбірні пірамідки, роз'ємні кулі, матрьошки та ін. У них поєднуються пізнавальні функції з емоційністю і захопленістю.

2-га група — іграшки, що сприяють фізичному розвитку дітей. Іграшки цієї групи сприяють розвитку у дітей сили, спритності, влучності ударів і кидків, координації рухів, тобто зміцненню фізичної сили, а також зміцненню мускулатури, посиленню пружності тіла.

3-тя група - іграшки, які знайомлять дітей з оточуючим середовищем (образно-сюжетні іграшки). У цій групі іграшки дуже різноманітні за своїм змістом: вони знайомлять дітей з оточуючим зовнішнім світом, тваринами, природою, людьми, з предметами домашнього вжитку (посуд, одяг, меблі), транспортом, сприяють розвитку мовлення, кмітливості, розширенню кругозору дітей.

Особливе місце в іграх дітей займають ляльки. Сьогодні можна зустріти Барбі-гімнастку, Барбі-модницю, Барбі-танцюрнстку, Барбі- "нова зачіска", Барбі-всршниця, Барбі- з серцем що відкривається, в якому розташована фотографія її друга. Також можна зустріти тематичні набори Барбі й Кена "Гаванські канікули", "Квітковий сюрприз" тощо.

Серед багатьох ляльок представлені її ляльки, які знайомлять з різними національностями і професіями.

4-та група - іграшки, які знайомлять дітей з елементами науки і техніки (політехнічні іграшки). Іграшки цієї групи в захоплюючій, доступній формі знайомлять дітей з конструкцією і дією окремих машин, механізмів, різних споруд. Деякі моделі передбачають можливість перебудувати техніку (наприклад, автомобіль) та збільшити її швидкість. Більшість наборів мають не тільки деталі конструкції, а й книгу з інформацією про модель, що збирається.

5-та група - іграшки, які знайомлять дітей з процесами праці. До цієї групи відносять лопатки, граблі, відерця, лійки, совки, дерев'яні молотки, гайкові ключі, викрутки, тачки, усі вони сприяють трудовому вихованню дітей ясельного і дошкільного віку. Для дітей шкільного віку виготовляють різні будівельні набори, різні набори слюсарних і столярних інструментів, набори для випалювання і випилювання, в'язання, вишивання, склеювання і для технічної творчості, набори для виготовлення м'якої іграшки, набори кольорового паперу для вирізання, перебивні картинки, аплікації, дитячі швейні машинки, фільмоскопи.

6-та група - іграшки, які сприяють музичному і художньому розвитку дітей. Музичні іграшки - це іграшки, що відтворюють звуки музичного звукоряду або задану мелодію, яка настроюється або нспастроюсться.

Музичні іграшки допомагають дитині відтворити нескладні мелодії, розвивають в неї слух і почуття ритму, прищеплюють любов до музики, знайомлять з основами музичної грамоти. Зрозуміло, іграшки це не засіб навчання дитини музиці, а тільки іграшки-забави.

Щодо ялинкових і новорічних прикрас, то прикрашаючи ялинку за своїм смаком, керуючись своєю фантазією, діти вчаться самостійній художній творчості.

7-ма група — настільні ігри, які призначені для ігрової діяль-ності дітей на обмеженій горизонтальній поверхні. До цієї групи відносяться настільно-друковані ігри (тобто ігри з ігровим полем і (або) картками, чи іншими деталями, виготовленими поліграфічним способом), дидактичні (тобто ігри, призначені для навчання і розвитку просторової уяви, ознайомлення з оточуючими предметами, явищами тощо), логічні (тобто ігри, які призначені для логічного мислення) та ігри головоломки, які призначені для вирішення конкретних задач і кмітливості.

Ці іграшки сприяють розвитку у дітей пам'яті, витримки, винахідливості, почуття колективізму, дисциплінують дітей, розвивають у них влучність, спритність.