Смекни!
smekni.com

Організація функціонального управління на підприємстві ДП "Рівнестандартметрологія" (стр. 4 из 6)

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

Період погашення дебіторської заборгованості

Коефіцієнт оборотності власного капіталу

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

Період погашення кредиторської заборгованості

Табл.2.5.

Аналіз показників ділової активності

Показники 2006 2007 Відхилення абсол. Нормативні значення
Оборотність активів 1,3 1,2 -0,01 Збільшення
Фондовіддача 2 1,4 -0,6 Збільшення
Коефіцієнт оборотності обігових коштів 10,1 10,8 +0,07 Збільшення
Період одного обороту обігових коштів 35,6 33,3 -2,3 Зменшення
Коефіцієнт оборотності запасів 63,7 43,9 -19,8 Збільшення
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості 98,1 211,7 +113,6 Збільшення
Коефіцієнт оборотності власного капіталу 3,7 1,7 -2 Зменшення
Період погашення дебіторської заборгованості 1,7 1,3 -0,4 Зменшення
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості 4,4 7,3 +2,9 Збільшення
Період погашення кредиторської заборгованості 81,9 49,3 -32,6 Зменшення

Коефіцієнт фондовіддачі становить у 2006 р. - 2 і у 2007р. – 1,4, тобто існує тенденція до його зниження, внаслідок значного збільшення основних виробничих фондів.

- У попередньому періоді (2006 р) коефіцієнт оборотності запасів становив 63,7, що говорить про те, що запаси протягом року обертаються майже 64 рази, а у звітному періоді – 43,9, тобто протягом звітного періоду суттєво зменшилось число обороту запасів. Тобто даний коефіцієнт характеризується спадаючою тенденцією, що несприятливо відбивається на фінансово-господарському становищі підприємства.

- Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості у звітному періоді становить 211,7. Високе значення коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості свідчить про те, що зростає оборотність дебіторської заборгованості та знижується розмір зобов’язань, які підприємство має зі своїми контрагентами.

- У звітному періоді коефіцієнт оборотності власного капіталу становить 1,7 обертів, у попередньому – 3,7. Зменшення даного показника свідчить про зниження оборотності та зростання власного капіталу.

- Період погашення дебіторської заборгованості викликано невідповідністю обсягів дебіторської та кредиторської заборгованості. В даному випадку значення цього показника має спадаючий характер, тобто розрахунки з дебіторами пришвидшуються, що є сприятливим фактором для підприємства.

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості становить 4,4 у попередньому та 7,3 у звітному періоді, тобто має зростаючу тенденцію. Це означає, що зростає оборотність кредиторської заборгованості та знижується розмір кредиту, який підприємство отримує від своїх контрагентів.

Період погашення кредиторської заборгованості має спадаючий характер, що є позитивним фактором для функціонування підприємства.

2.6. Аналіз управління персоналом

Персонал – основний, постійний штатний склад кваліфікованих працівників, який формується під впливом внутрішніх та зовнішніх факторів. Вплив зовнішніх факторів конкретизується в таких напрямках, як кількість активного населення, загальноосвітній рівень та кон’юнктура ринку праці.

Основні показники діяльності ДП «Рівнестандартметрологія» за період 2006 - 2007рр.

Табл.2.6.

Загальні показники 2007р. (факт) 2006 р. (факт) Темп росту,%
Середньоспикова чисельність працівників, всього. (чол), в. ч.,що виконують роботи по держнагляду, (чол) 1108 988 112,2100

За даними таблиці можна зробити висновки про те, що за період 2006-2007рр. на підприємстві збільшилась чисельність працівників.


Табл.2.7.

Кількісний та якісний склад працюючих у 2006 році

Працівники Спискова чисельність У тому числі:
За віком Освіта
До 28 років пенсійного вища Середня спеціальна
Всього: 110 16 12 75 24
Керівники 16 - 1 16 -
Спеціалісти 70 9 11 57 13
Робітники 24 3 2 4 20

Табл.2.8.

Кількісний склад працюючих у 2007 році

Працівники Спискова чисельність У тому числі:
За віком Освіта
До 28 років пенсійного вища Середня спеціальна
Всього: 117 23 10 78 30
Керівники 14 - - 14 -
Спеціалісти 80 17 10 63 16
Робітники 23 2 2 3 20

Кадровий потенціал ДП «Рівнестандартметрологія» забезпечує виконання поставлених завдань в галузі стандартизації, метрології, сертифікації та акредитації.

Кількість працівників з вищою освітою у 2007 році становить 68,0% від загальної кількості працюючих, із середньою спеціальною – 21,8%.

Кількість працівників пенсійного віку у 2007 році – 8,5%, а у 2006 році – 10,9%.

Працівників пенсійного віку у керівному складі центру – 1 чоловік.

Проводиться робота по заміщенню спеціалістів пенсійного віку молодими кваліфікованими працівниками. Так, спеціалістів до 28 років було у 2006 році – 19,6%, у 2007 році – 20,9%.

У 2007 році по заочній формі навчалося:

а) у навчальних закладах 1-2 рівня акредитації навчалося – 2 чол.;

б) у навчальних закладах 3-4 рівня акредитації – 13 чол., з них закінчили навчання – 4 чол.;

в) по направленню ДП «Рівнестандартметрологія» в аспірантурі при ДП «Український науково-дослідний інститут і навчальний центр з проблем стандартизації, сертифікації та якості» навчається - 1 чоловік.

Підвищили кваліфікацію всього – 12 чоловік.

Персонал підприємства витрачається у вигляді заробітної плати. Підприємство самостійно визначає рівень витрат на виробництві. За економічною однорідністю всі витрати поділяються на: економічні елементи і статті витрат. Економічний елемент представляє собою однорідні витрати за своїми економічним змістом, незалежно від місця виникнення, їх не можна розподілити на складові частини.

Отже, можна сказати, що найбільша частина витрат – витрати на оплату праці (46%), адміністративні витрати (19%) та відрахування на соціальні заходи (17%)

Середньооблікова чисельність – 110 чол., порівняно з 2006 роком відбулось зростання на 12,2%.

Середня заробітна плата по підприємству в 2007 році склала 1429,1 грн., що на 30,3% більше, ніж в попередньому.

Продуктивність праці показує співвідношення між витратами робочого часу та кількістю наданих робіт та послуг. Чим більше надається послуг за одиницю робочого часу або чим менше витрачається робочого часу на надання послуги, тим вища продуктивність праці. Кожне підприємство зацікавлене у збільшенні продуктивності праці, оскільки завдяки цьому збільшується обсяг робіт, послуг, зменшуються витрати. Рівень продуктивності праці характеризується двома показниками: виробіток і трудоємність, але основним обліковим показником на підприємстві є річний виробіток у грошовому виразі з розрахунком на середньоспискового працівника.

Продуктивність праці за 2007 рік становить 3164,3 грн., в порівнянні з 2006 роком – 2642,4грн., з 2005 роком – 1902грн., 2004 рік – 1780грн. Зниження продуктивності праці може означати, що збільшення обсягу робіт та послуг відбувається із збільшенням трудозатрат т. б. ріст заробітної плати випереджає ріст продуктивності праці. Підвищити його можна за рахунок досягнення нормативного рівня внутрізмінних простоїв обладнання у зв'язку з його технічним та організаційним обслуговуванням; за рахунок впровадження прогресивних систем оплати праці робітників; за рахунок удосконалення технології виконання робіт.

У залежності від виконуваних функцій у процесі надання робіт та послуг, персонал підприємства поділяється на, керівників, спеціалістів, робітників.

До категорії керівників і спеціалістів відносяться особи, що здійснюють організацію і керівництво наданням робіт та послуг на підприємстві. До них відносяться директор підприємства, заступники, головний бухгалтер, провідний юрисконсульт, начальники відділів, їх заступники, інженери.

Зазначу, що структура персоналу зумовлена специфічними особливостями підприємств, сферою їх діяльності, наданням послуг.

Розділ 3. Основні заходи вдосконалення функціонування організації та очікуваного результату

Оцінку сильних та слабких сторін підприємства та його зовнішні можливості, загрози називають SWOT-аналізом. Цей аналіз дозволяє швидко оцінити стратегічне положення підприємства. Загальний принцип говорить про те, що «при розробці стратегії необхідно забезпечувати відповідність внутрішніх можливостей підприємства (тобто баланс сильних та слабких сторін), зовнішньої ситуації (тобто умовами та ситуацією на ринку, державній ситуації, специфічним зовнішнім загрозам прибутковості). Стратегія повинна бути направлена на максимально ефективне використання ресурсів підприємства, використання ринкових можливостей та уникнення загроз.

Під сильними сторонами підприємства розуміють види діяльності, в яких підприємство є прибутковим, або особливості, що забезпечують його конкретні можливості.

Отже, проведемо SWOT-аналіз ДП «Рівнестандартметрологія».

Можливості Загрози
Обслуговування нових груп споживачів Залежність від інфраструктури регіону
Можливість впровадження нових технологій Нестабільна ситуація в державі
Розвинута інфраструктура регіону
Сильні сторони Слабкі сторони
Висококваліфікований постійний персонал, що має значний досвід роботи в даній сфері Застаріле обладнання вимірювальних лабораторій
Партнерські відносини з багатьма підприємствами Низька прибутковість
Специфічні види діяльності, що надаються в нашому регіоні Слабкий приток нових клієнтів по певних видах діяльності

Можемо зробити висновок про те, що дане підприємство має, як позитивні сторони, так і негативні. Державне підприємство вже понад 60 років кваліфіковано надає свої послуги, але нестабільна економіко-політична ситуація певною мірою унеможливлює високий ріст фінансово-господарської діяльності підприємства, на якому вже тривалий час використовують застаріле обладнання, як наприклад у виробничих лабораторіях; політика держави і ринку взагалі тільки починає надавати значущості щодо контролю за якістю у багатьох сферах нашого життя. Хоча, як ми бачимо, дане підприємство досить впевнено крокує вгору, використовуючи весь свій наявний потенціал.