Смекни!
smekni.com

Становлення педагогічної науки в Римській імперії (стр. 1 из 5)

Курсова робота на тему:

Становлення педагогічної науки в Римській імперії

План

Вступ

Розділ I. Історичний шлях розвитку педагогіки Риму

1.1 Якнайдавніший або царський період Римської цивілізації

1.2 Римська цивілізація епохи республіки

1.3 Римська цивілізація епохи імперії

Розділ II. Педагогічні погляди Катону, Цицерона, Квінтілліана, Лукреція

2.1 Педагогічні погляди Катону

2.2 Педагогічні погляди Цицерона

2.3 Педагогічні погляди Квінтілліана

2.4 Педагогічні погляди Лукреція

Висновок

Список використаної літератури

Вступ

Колиска Римської цивілізації місто Рим виникло на південному заході Европи, на Аппенінському півострові, який греки називали Італією, по назві одного з племен, що населяли цю територію. Які племена створили Римську цивілізацію? Це був цілий комплекс племен. Спочатку на цій території жили: Сарди, на острові Сардинія, Корси, на Корсіці, Італи, Секакни. Приблизно у 2-1 тисячолітті до н. е відбувається масове переселення племен, з одного боку - зі сходу, а з іншого - з боку Іліріка, нинішній території Югославії. В результаті цих пересувань місцеві племена частково були винищені, а частково асимілюють. Надалі, до моменту виникнення Римської цивілізації, спостерігалася наступна етнічна картина: на півночі знаходилися Венети, звідси і назва міста - Венеція, а також Ятиги, серединну частку Аппенінського півострова населяли Італіки і Латіни, від назви яких і пішла назва--латинська мова і назва області - Лаци, саме на цій території і виникло місто Рим. Рим виник на лівому березі Тібру. Яким чином це сталося? У районі Тібру розселялися три племена, мимо них минала дорога на солеварні, в результаті уздовж цієї дороги, особливо між Капітолійським і Палатінським горбами осідають люди, пов'язані з цією дорогою, і на місці цих поселень і виникає Рим. Він виник на стику розселення трьох племінних об'єднань: окрім місцевих племен: венетів, ятигів, етрусків, латинів, італликів, Римську цивілізацію створювали грецькі колоністи що створили свої колонії на південному і навіть середньому побережжі Італії, вони внесли дуже великий вклад в становленні цивілізації: вони навчили римлян заняттю сільським господарством, познайомили з релігією. Проте, вважається, що найбільший вклад до становлення Римської цивілізації внесли племена етрусків, хоча це і спірне питання. Питання про появу етрусків в Італії до кінця не дозволене, але передбачають, що вони прийшли зі сходу, це припущення засноване на тому, що етруський алфавіт дуже схожий з фінікійським. Етруски були прекрасними металургами і гончарями, особливо відомий їх посуд, також вони були прекрасними мореплавцями і займалися піратством. У етрусків римляни запозичили багато традицій: відзначати ті або інші події якимсь тріумфом, також ворожіння на нутрощах тварин, жертвопринесення. І третім народом що зробив величезний вплив на становлення Римської цивілізації були карфагеняни, вони заснували свої колонії на острові Сицилія. Карфаген - держава в Тунісі, заснована фінікійцями. Таким чином, можна зробити вивід: достатньо сприятливі природні умови і вплив розвиненіших культур сприяли розвитку Римської цивілізації.

З питання про місце Римської цивілізації або просто Риму існує дві точки зору, одні дослідники, такі як німецький філософ Освальд Шпенглер і англійський історик Арнольд Тойнбі, вважали, що Римська цивілізація не є самостійним цивілізаційним етапом, це всього лише кризисний період в розвитку античної цивілізації, остання стадія греко-римскої цивілізації. Чому вони так вважали? Згідно їх концепції цивілізація - це насамперед культура, римська культура, із їхньої точки зору не досягла тих висот, на які піднялася грецька культура, вони вважали, що та цивілізація дуже утилітарна, в цій цивілізації духовність і моральність відсунуті на другий план, а насамперед розвивалися прикладні науки, техніка, все те, що потрібне людині в сьогохвилинному житті. Вони вважали, що духовна культура римлян носить наслідувальний характер. Існує, також і інша думка, яка домінує в даний час в світовій історіографії, воно зводиться до того, що саме ті недоліки, які відзначали Тойнбі і Шпенглер, є її індивідуальністю, тим, що дає їй повну характеристику. Що ж специфічне, особливе є в цій цивілізації? По-перше, встановлення демократичної форми правління. результате боротьби між патриціями і плебеями, по-друге - безперервні війни. Саме ці два чинники і стимулювали розвиток цивілізації, визначали всю її історичну зовнішність.

Римська середземноморська культура, будучи закономірним продовженням власне римсько-італійською, була в багатьох своїх компонентах новим історичним явищем. Вона в значній мірі втратила свій вузький полісний, так би мовити, "національний" характер і придбала космополітичні риси. Її імперський характер виражався не лише в тому, що жителі Риму і Сиракуз, Александрії і Лугудуна, Фессалонік і Кордови жили в одній державі і в цілому мали якщо не однаковий, то схожий спосіб життя. В рамках нової "світової" культури сформувалася своя система цивільних цінностей, яка пронизувала складові частини і напрями культурному життю, філософію і релігію, літературу і мистецтво, архітектуру і, особливо, освіту. Ця система цінностей передбачала особливий стиль життя, що містить досить упорядкований міський побут, відомий рівень добробуту, гордість за велику державу, сильну і добродійну для всіх підданих владу Риму, апеляцію до деяких загальнолюдських цінностей.

Введемо періодизацію, визначимо хронологічні рамки існування Римської цивілізації, вона унікальна тим, що період її існування ми можемо назвати не лише з точністю об століття і навіть до року, але і навіть з точністю до днів. Умовно, вдень підстави Риму і всієї Римської цивілізації вважається 21 квітня 753 року до н.е., фінал настав тоді, коли був повалений останній Римський імператор Ромул Августул, варварським вождем Адаакром, це сталося 23 серпня 476 г н. е. Таким чином Римська цивілізація проіснувала 12 століть, які розбиваються на три періоди царський 8-6 вв. до н. е., період римської республіки 4-1 вв. до н. е., період римської імперії 1 ст. до н.е. - 5 ст. н.е.

Римське виховання в кожному з цих періодів мало свої специфічні особливості, обумовлені економічним і політичним життям римлян. Поступово складалася ідеологія, система цінностей римських громадян. Її визначав насамперед патріотизм - уявлення про особливу богообраність римського народу і самою долею перемогах, що призначалися йому, про Рим як про вищу цінність, про борг громадянина служити йому всіма силами, не жаліючи сил і життя. Справами, гідними римлянина, особливо із знаті, признавалися політика, війна, землеробство, розробка має рацію. На такій основі складалася рання культура Риму. Іноземні впливи, насамперед грецькі, сприймалися лише постільки, оскільки вони не суперечили римській системі цінностей і перероблялися відповідно до неї.

Розгледимо особливості освіти і виховання кожного з трьох періодів розвитку Риму.

Розділ I. Історичний шлях розвитку педагогіки Риму

1.1 Якнайдавніший або царський період Римської цивілізації

Виникнення Риму є відправною точкою Римської цивілізації, він виник на території області, що отримала назву Лаци, на стику розселення трьох племінних об'єднань, які називалися триби. У кожній трибі було по 10 курій, в кожній курії по 10 пологів, таким чином, населення, що створило Рим складалося всього з 300 пологів, вони стали громадянами Риму і склали римський патриціат. Вся подальша історія Риму - це боротьба не громадян, тих, хто не входив в 300 пологів - плебеїв за цивільні права. Державний пристрій архаїчного Риму мав наступні форми, во розділу стояв цар, який виконував функції жерця, воєноначальника, законодавця, судді, найвищим органом влади була сенат - рада старійшин, в яку входили по одному представникові від кожного роду, іншим найвищим органом влади було народне зібрання або збори курій - куріатні комісії. У 7 столітті до н. е. правителі Етруського міста Тарквінія підпорядковують Рим і правлять там до 510 р. до н. е. Найбільш відомою фігурою того часу був реформатор Сервій Тулій. Його реформа була першим етапом боротьби плебеїв з патриціями. Він розділив місто на округи: 4 міських і 17 сільських, провів перепис населення Риму, все чоловіче населення ділилося на 6 розрядів вже не по родовому, ознаці, а залежно від майнового положення. Найбагатші складали перший розряд; нижній розряд називався - пролес, це були неімущі, біля яких нічого, окрім дітей, не було. Римська армія теж почала будуватися залежно від нового ділення на розряди. Кожен розряд виставляв військові підрозділи - центурії. Крім того, плебеї віднині були включені до складу громадян. Це відбилося на суспільному житті Риму. Колишні збори по гуріям втратили своє значення, вони були замінені народними зібраннями по центуріях, які мали свої голоси на народних зібраннях, причому перший розряд мав більше половини центурій. Це, природно завдавало удару по патриціату, тому була влаштована змова і Тулій був убитий, після цього сенат вирішує скасувати інститут пануючи і встановити республіку в 510 р. до н. е.

Основним соціально-економічним вічком римського суспільства була сім'я. Римська сім'я, у міру ослабіння родових зв'язків посилювалася і протягом століть продовжувала залишатися основною господарською і суспільною одиницею. Структура сім'ї була традиційна впродовж століть. На чолі сім'ї стояв отець сімейства (pater familias). Влада його над особою дружини і дітей була необмеженою. Він мав над ними право життя і смерті. Всі ці особи, що знаходилися під батьківською владою, називалися агнатами і до них належали тільки ті, хто мав кровний зв'язок в сімействі, а так само усиновлені ними і жінки, що вийшли заміж за його дітей і внуків.

Таким чином, сім'я ставала цілком самостійним соціальним і господарським організмом, але ще була поміщена в систему спорідненості, що і було gens. Gens царської епохи і gens що існували в республіканський і імператорський час, мали свої певні відзнаки, що прямим чином позначалося на їх ролі в соціальних стосунках серед членів общини. Рід царської епохи носив гетерогенний, громадський характер, коли родові організації пізньої епохи вже не складали общин, а визначалися лише спільністю імені і культів, і скорочували загалом екзогамію, хоча практично люди відходили від заборон на браки навіть у межах шести ступенів спорідненості. Ці явища відображають посилення ролі сім'ї у зв'язку із затвердженням приватновласницьких початків. Римська сім'я в основному займалася землеробством, також в житті римлян величезне значення грала участь у військових походах, які зазвичай зачиналися в березні і закінчувалися в жовтні. Як уже згадувалося, окрім патриціату в Римі був і інший прошарок - плебеї, це були ті, хто прийшов до Риму після його заснування або жителі скорених територій. Вони не були рабами, це були вільні люди, але вони не входили до складу пологів, курій і триб, а тому не приймали участі в народному зібранні, не мали ніяких політичних прав. Прав на землю вони також не мали, тому для отримання землі вони поступали на службу до патриціїв і орендували їх землі. Також плебеї займалися торгівлею, ремеслом. Багато хто з них багатів.