Смекни!
smekni.com

Компютерна підтримка уроків математики у початковій школі (стр. 8 из 9)

38. Основи нових інформаційних технологій навчання: Посібник для вчителів /Авт. кол.; За ред. Ю. І. Костюка АПН України. — К.: ІЗМН, 1997. — 264 с.

39. Пейперт С. Переворот в сознании: Дети, компьютеры и плодотворные идеи. — М.: Педагогика, 1989.

40. Первин С.П. Дети, компьютеры и коммуникации. // Информатика и образрвание. 1994. – №4.

41. Пидкассистый П. И., Тищенко О. Б. Компьютерные технологии в системе дистанционного обучения // Педагогика. – 2000. - № 5.

42. Підласий І.П. Як підготувати ефективний урок. — К., 1989.

43. Поздняков С. Продуктивне навчання та інформаційні технології // Завуч. – 2002. – № 16. – С. 3-4

44. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. – К.: Бліц, 1997. – 206 с.

45. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 3-4 класи. – К.: Початкова школа, 2003. – 296 с.

46. Сутирин Б., Житомирський В. Компьютер в школе сегодня и завтра. // Народное образование, - 1986. – №3. – З 21-23.

47. Сухомлинський В.О. Вибрані твори в 5-ти томах. Т.3.

48. Ткачишина І.П. Роль гри і нестандартних уроків у підвищенні інтересу учнів до вивчення математики // Математика в школах України – 2004. – №4. – С. 6-7.

49. Тур С. Н., Бокучава Т. П. Первые шаги в мире информатики. Методическое пособие для учителей 1-4 классов. — СПб.: БХВ-Петербург, 2002. — 544 с.: ил.

50. Фіцула М.М. Педагогіка. Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – Тернопіль, 1999.– 192 с.

51. Хантер Б. Мои ученики работают на комп’ютерах. – М.: Просвещение, 1989

52. Цветкова М.С. Рекомендации по использованию компьютеров в начальной школе // Информатика и образование. – 2002. - № 6. – С. 12-14.

53. Чашечникова О.С. Використання системи підказок з метою розвитку математичних здібностей учнів // Математика в школі. –1998. - № 1. - C.44.

54. Щербаков А.Г. Навчальні програми в середовищі “Знайка” // Комп’ютер в школі та сім’ї. – 2001. – № 5. – С.25-26.

55. Эльконин Д.Б. Избранные психологические труды – М.: Педагогика, 1989.

Додаток 1

Санітарно-гігієнічні вимоги до комп’ютерного класу. [38]

1. На один комп’ютер у класі повинно відводиться не менше 6 м2 площі, при цьому об’єм приміщення повинен бути не менше 24 м3. Якщо робочих місць понад 10, то для кабінету потрібна обладнана лаборантська кімната площею 18 м2.

2. Не дозволяється розміщення місць з комп’ютерами в навчальних закладах в цокольних і підвальних приміщеннях. Стіни приміщення фарбуються у холодні кольори, а штори на вікнах повинні гармонувати з кольором стін. Чорні штори використовувати забороняється.

3. Природне освітлення в комп’ютерному класі має забезпечувати коефіцієнт не нижче 1,5 %.

4. Штучне освітлення в приміщеннях повинно здійснюватися системою загального рівномірного освітлення. Слід обмежувати нерівномірність розподілу яскравості в полі зору користувача. Освітлювачі при периметральному розташуванні повинні встановлюватися локалізовано над робочим столом ближче до його передньої межі.

5. Робочі місця повинні розташовуватися так, щоб природне світло падало збоку, зліва.

6. Для підвищення вологості повітря в приміщеннях слід використовувати зволожувачі повітря. Приміщення повинні забезпечуватися аптечкою першої допомоги і вуглекислотними вогнегасниками.

7. Кабінет інформатики не повинен межувати з приміщеннями, що є джерелами шуму і вібрацій. Допустимий рівень шуму — 40 дБ.

8. Не дозволяється ремонтувати комп’ютери безпосередньо в робочих приміщеннях.

9. Екран монітора комп’ютера повинен знаходитись на відстані 600-700 мм від очей користувача. Кут погляду на екран (кут між променями від країв екрана) повинен бути не менший 45°.

10. Клавіатура не повинна бути жорстко зв’язана з монітором. Поверхня клавіатури — матова.


Додаток 2

Огляд прикладного програмного забезпечення

Основними програмами, що використовуються у вчителями початкової школи є текстові, табличні, графічні, музичні редактори та програми створення комп’ютерних презентацій.

MS Word – програма для створення, редагування, друкування текстових файлів (документів). Але окрім звичайної роботи над текстом ця програма може вставляти у текст графічні зображення (малюнки), звукові файли, відеозаписи, таблиці, діаграми тощо.


MS PowerPoint – програма для створення презентацій. Вона може бути використана для створення та перегляду слайдів. У презентацію можна вставляти аудіо-, відеофайли, графіку та ін. Використовують PowerPoint для створення наочних посібників, електронних підручників тощо.


Програмою, що працює з графікою та є легкою у користуванні є Paint. Він служить для створення зображень, малюнків, розфарбовування їх у різні кольори. Також однією з його функцій є обробка графіки. Використовувати Paint можна для створення дидактичних карток.

Ще одним елементом уроку математики можуть стати звукові пояснення задач чи прийомів розв’язання прикладів. В цьому випадку на допомогу вчителю можуть прийти програми, що працюють зі звуком. Наприклад, Media Player.

Ця програма допоможе записати голос вчителя чи прослухати (переглянути) вже наявні файли (на диску чи на комп'ютері).


Додаток 3

Огляд педагогічних програмних засобів

“Країна Фантазія” – комплект програм, розроблених спеціально для початкової школи. Автори Тур С.Н., Ковальов А.В., Бокучава Т.П (1999 р., м. Виборг, Росія).

В комплекті представлені програми тренувального характеру з математики, письма, образотворчого мистецтва тощо. Завдання розраховані на розвиток творчого, просторового, логічного мислення і запропоновані з урахуванням вікових особливостей учнів (підібрані окремо для кожного року навчання школяра в молодших класах). Програми насичені цікавими ілюстраціями, музичним супроводом, що забезпечують мотиваційну складову та, разом з цим, налаштовують дитину на робочий лад.

Для уроків математики (зокрема подання геометричного матеріалу) можна використати наступні програми:

“Третій зайвий” – відшуковування зайвих геометричних фігур;

“Танграм” – складання геометричних фігур;

“Фантазія” – складання геометричних фігур різноманітних кольорів;

“Конструктор” – малювання за допомогою геометричних фігур.

“Алгоритми” – комплекс програм, створених Інститутом нових технологій (м. Москва, Росія). Автори комплексу Сіманов А., Кулаков А., Ландо С. та ін.

Комплект з більше, ніж десяти програм створений у двох варіантах: перший – тренувальний, для самих учнів, другий – контрольний, для перевірки результатів вчителем. Серед програм слід виділити такі, що направлені на розвиток логічного мислення (“Перевізник”, ”Водолій”, ”Коник-стрибунець”), усного рахунку (“Подвоювач”) та ін.

Для вивчення геометричного матеріалу можна запропонувати програми “Робот”, “Кресляр”, “Черепаха”, “Будівля”. Ці програми розраховані на закріплення знань про геометричні фігури та чудово розвивають просторові уявлення дітей.

“Вежа знань” – розвивальна програма, розроблена російською компанією “New Media Generation”, запропонована у формі розвивальної гри, під час якої учні демонструють свої знання і вправляються у вправах з різних предметів.

Така гра розвиває мислення учнів, вміння самотужки знаходити відповіді на питання, самостійно розв’язувати проблемні ситуації.

Коротко охарактеризуємо інші програмні продукти математичного спрямування:

“Дроби” – програма для вправляння учнів 4 класу у дробових числах;

“Письмове додавання” – комп’ютерна тренувальна програма для закріплення знань учнів, пов’язаних із додаванням 2-, 3- та багатоцифрових чисел у стовпчик.


Додаток 4

Анкета для опитування вчителів

Шановні вчителі, просимо Вас взяти участь у письмовому опитуванні, ціллю якого є удосконалення методики навчання математики в початкових класах за рахунок використання на уроці комп’ютера.

Дякуємо за допомогу!

1. Яка з нижче запропонованих моделей використання комп’ютерних технологій у навчанні є найефективнішою в початковій школі?

· системне вивчення інформатики;

· оволодіння знаннями про ПК на рівні користувача;

· інтеграція з навчальними предметами;

· управління навчальною діяльністю;

2. Чи використовували б Ви комп’ютер у навчанні дітей (з огляду на всі труднощі та перспективи)?

· так;

· ні;

· скоріше, так;

· скоріше, ні;

· не знаю;

3. Що найбільше подобається дітям у застосуванні ІКТ на уроці математики?

_______________________________________________________________________________________________________________________________

4. Як покращилися (погіршилися) результати навчання після експерименту?

· учні краще орієнтуються в геометричних поняттях;

· учні вміють застосувати свої знання на практиці (наприклад, на контрольній роботі);

· учні швидше сприймають матеріал;

· учні погано орієнтуються в матеріалі;

· учні не вміють застосувати свої знання на практиці;

· експеримент на знання учнів не вплинув;

· свій варіант (потрібно вказати):

_______________________________________________________________________________________________________________________________

5. Як, на Вашу думку, найкраще застосувати комп’ютер на уроці математики?

· лише для демонстрації наочних посібників;

· для демонстрації наочних посібників з деяким залученням учня у самостійну роботу з комп’ютером;

· для роботи учнів у комп’ютерному навчальному середовищі (за ПК);

· для систематичної роботи в комп’ютерному навчальному середовищі;

· свій варіант (потрібно вказати):

_______________________________________________________________________________________________________________________________