Концепція стратифікації Пітирима Сорокіна розглядає нерівність як природний стан суспільства, тому страти не тільки розрізняються по своїх критеріях, але і розміщуються в жорсткій системі підпорядкування одних шарів іншим, привілейованого положення вищих і підлеглого положення нижчих. Три підпростори соціального простору Сорокін іменував системами стратифікації, серед яких найголовнішими він виокремлював три – економічну, професійну і політичну.
Аналіз відношення П. Сорокіна до проблеми коливань політичної, економічної і професійної стратифікації показує відсутність якої-небудь постійної тенденції в цій області. Він вважає, що безцільно відшукувати будь-які закони і закономірності в динаміці стратифікаційних процесів. Всі такі тенденції фіксовані тільки для обмеженого періоду часу. Протягом тривалих періодів вони можуть діяти у зворотному напрямі. Історія не дає достатньої підстави затверджувати якихсь постійних тенденцій, а показує тільки безцільні флуктуації.
Список використаної літератури
1. Гавриленко І.М. Соціологія: Кн.2. Соціальна динаміка – К., ВЦ Киівський університет, 2000. – 464 с.
2. Сорокин П. Общедоступный учебник социологии. Статьи разных лет. – М.: Наука, 1994. – 560 с.
3. Сорокин П. Человек, цивилизация, общество. – М., Изд. полит. литературы, 1992. – 234 с.
4. Социологический энциклопедический словарь / Г.В. Осипов (ред.), З.Т. Голенкова (сост.). – М. : ИНФРА-М, 1998. – 488с.
5. Соціологія: Підручник (ред. В.Г. Городяненка) – К., ВЦ Академія, 2002. – 356 с.
6. Фролов С.С. Социология: Учебник. –М.: Гардарики, 1999. – 344с.