Смекни!
smekni.com

Система охолодження ВАЗ-2107 (стр. 3 из 6)

1-трубки; 2 — сталеві пластини; 3— випускний клапан; 4 — впускний клапан; 5-горловина радіатора; 6 - корпус пробки; 7 — патрубок до розширювального бачка;

Рисунок -6 Серцевина (а) і пробка (б) радіатора.


1-вехній бачок; 2-кришка радіатора; 3-вентилятора; 4-насос; 5-кожух; 6-датчик; 7- болт кріплення радіатора; 8-підставка. Рисунок-7 Радіатор і електро вентилятор.

Термостат і робота системи охолодження

Термостат служить для підтримки необхідного теплового режиму роботи двигуна.

Термостат складається з корпуса , кришки, що завальцовані разом із сідлом основного клапана , патрубка для входу охолодженої рідини з радіатора, патрубка пропускного шланга голівки циліндрів і відвідного патрубка подачі охолоджувальної рідини в насос. У склянку, запресована в основний клапан , завальцована гумова вставка . У гумовій уставці знаходиться сталевий полірований поршень , що закріплений на нерухомому тримачі. Між стінками склянки і гумовою вставкою поміщений термочутливий твердий наповнювач. Основний клапан притиснутий пружиною до сідла. На основному клапані закріплені дві стійки, на які встановлений пропускний клапан , що підгортається пружиною.

При температурі охолодної рідини нижче 80° С основний клапан закритий, пропускний клапан відкритий. При цьому охолодна рідина циркулює із сорочки охолодження головки блока циліндрів по шлангу через пропускний клапан термостата в насос і далі в сорочку охолодження блока циліндрів, минаючи радіатор (рідина циркулює по малому колу). Цим забезпечується швидкий прогрів, двигуна.

Якщо температура рідини вище 90С, твердий наповнювач термостата розширюється, стискає гумову вставку і видавлює поршень , переміщаючи основний клапан до повного відкриття, а пропускний —до закриття. Рідина при цьому циркулює по великому колу: із сорочки охолодження головки блока циліндрів по шлангу в радіатор і далі охолоджена рідини по шлангу через основний клапан термостата надходить у насос і сорочку охолодження.

У межах температур 80-94C рідина циркулює по малому і великому колах (клапани знаходяться в проміжних положеннях). Величина відкриття основного клапана забезпечує поступове підмішування охолодженої в радіаторі рідини і найкращий тепловий режим роботи двигуна.

Температура початку відкриття основного клапана термостата повинна знаходитися в межах 80,6-81,5° С, хід клапана не менше 6мм. . Найпростіша перевірка роботи термостата може бути зроблена на ощуп безпосередньо на автомобілі. Після пуску холодного двигуна при справному термостаті нижній бачок радіатора починає нагріватися, коли стрілка покажчика температури рідини знаходиться приблизно на відстані 3—4 мм від червоної зони шкали, то відповідає 80— 85°С.


a — основний клапан цілком закритий; пропускний відкритий; б— основний клапан цілком відкритий, пропускний закритий; 1 — твердий наповнювач; 2 — склянка; 3 — гумова вставка; 4 — прийомний від радіатора патрубок; 5 - основний клапан; 6 — пропускний клапан; 7 — корпус; 8 — пропускний патрубок; 9 -— патрубок до насоса; 10 — кришка; 11— стрижень; 12 — пружина пропускного клапана; 13 — пружина основного клапана; 14 - термочутливий елемент.

Рисунок- 8 Будова і робота термостата.

3 ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

Таблиця –1 Роботи при технічному обслуговуванні

ЩТО Перевірити рівень рідини в радіаторі або в розшиювальномубачку. Рівень рідини в радіаторі має бути на 15...20 мм нижчий від заливальної головки. Заповнюючи систему охолодження антифризом, треба заливати його на 6...7 % менше (за об'ємом), ніж води, оскільки під час нагрівання він розширяється більше, ніж вода. В разі випаровування антифризу доливають воду, а в разі витікання — антифриз. Перевірити, чи немає підтікання рідини в системі охолодженні.
ТО-1 Перевірити, чи не підтікає рідина в усіх з'єднанняхсистеми охолодження, й, якщо треба, усунути підтіканняЗмастити підшипники водяного насоса (за графіком мащення). Мастило нагнітають шприцом через оливницю до появи його в контрольному отворі насоса. Подальше нагнітання мастила може призвести до видавлювання сальників).
ТО-2 Перевірити герметичність системи охолодження; вразі потреби усунути витікання рідини. Перевірити, якщо треба, закріпити радіатор, його облицювання та жалюзі. Перевірити натяг паса привода вентилятор; в разі потреби відрегулювати натяг паса й підтягнути кріплення. Перевірити кріплення вентилятора. Змастити підшипник водяного насоса (за графіком). Перевірити дію та герметичність системи опалення, дію жалюзі. У крайньому передньому положенні рукоятки пластини жалюзі мають бути повністю відкриті; поступово закривати їх, переміщуючи рукоятку на себе. Перевірити дію пароповітряного клапана пробки радіатора.
СТО Двічі на рік промивати систему охолодження. IIеревірити стан утеплювального чохла (взимку) й надійність його кріплення. Готуючи автомобіль до зимової експлуатації, перевірити стан і дію пускового підігрівника та інших допоміжних засобів полегшення пуску двигуна, встановлених на автомобілі, й, якщо треба, усунути несправність. У разі безгаражного зберігання автомобілів у холодну пору року після закінчення роботи треба злити воду із системи охолодження, відкривши краники на блоці та нижньому патрубку радіатора, пробку горловини радіатора та краник системи опалення кузова.

4 РЕМОНТ

Таблиця-2 Ремонт системи
Несправність Причини несправності Метод усунення
перегрівання двигуна 1 недостатня кількість її в системі охолодження;2 пробуксовування паса вентилятора в разі слабкого його натягання або внаслідок замаслювання;3 забруднення або відкладення накипу в системі;4 неправильна робота термостата. 1 долити охолоджуючу рідину, підтягнути з’єднання патрубків 2 підтягнути пас та усунути бруд 3 промити систему охолодження 4 перевірити термостат, при необхідності замінити
Переохолодження двигуна 1 несправна робота термостата; 2 заїдання жалюзі у відкритому положенні. 1 замінити термостат; 2 перевірити жалюзі
Недостатній рівень охолодної рідини 1 витікання рідини; 2 викіпання рідини. • злити охолодну рідину;• послабити пас вентилятора й зняти його;• послабити хомутик;• від'єднати гумовий шланг й обережно, аби не пошкодити прокладку, зняти водяний насос;• викрутивши болт кріплення крильчатки, зняти її.
Нещільності в з'єднаннях патрубків зі шлангами 1 послаблення затягування хомутиків. 1 поміняти або затяггнути хомутик. 2 підкласти металеву штабку.
Циркуляція охолоджуючої рідини по великому колу заїдання термостата в відкритому положенні Зняти термостат і перевірити його справність, та при необхідності замінити його.
Пробуксовування паса вентилятора 1 недостатній натяг паса вентилятора2 попадання на пас мастила 1 підтягнути пас (8-10мм при натисканні рукою із силою 29,4-39,2Н)2 очистити пас від мастила, та усунення течі.
Циркуляція охолоджуючої рідини по малому колу заїдання термостата в закритому положенні Зняти термостат і перевірити його справність, та при необхідності замінити його.

Під час експлуатації автомобіля на стінках порожнини охолодження відкладається накип, унаслідок чого погіршується відведення теплоти від деталей. Канали приладів системи охолодження засмічуються накипом і продуктами корозії, що призводить до перегрівання двигуна. Накип видаляють промиванням приладів системи охолодження. Слід знати, що розчини, які застосовуються для промивання радіатора, не можна використовувати для промивання порожнини охолодження блока й головки циліндрів, виготовлених з алюмінієвого сплаву.

Перед промиванням радіатор треба зняти з автомобіля й заповнити його 10 %-м розчином їдкого натру (каустична сода), нагрітого дотемператури 90 °С. Цей розчин витримати в радіаторі протягом ЗО х^ потім злити й до патрубка нижнього бачка приєднати змішувач, ш якого підвести гарячу воду та стиснене повітря. Для контролю тиску стисненого повітря до патрубка, що йде від нижнього бачка радіатора до опалювача, приєднати манометр.

Радіатор треба промивати водночас гарячою водою й стисненим повітрям так, щоб вода витікала через патрубок верхнього бачка, тиск у нижньому бачку не перевищував 0,1 МПа.

Із розчином їдкого натру слід поводитися дуже обережно, що( уникнути опіків шкіри та роз'їдання тканини одягу.

Якщо накип на стінках порожнини охолодження в трубах радіатора невеликий, його видаляють за допомогою розчину хромпіку, не знімаючи радіатор з автомобіля. Цей розчин приготовляють із розрахунку 4...8 г хромпіку на 1 л води й заливають його в систему. Розчин із вмістом хромпіку менше ніж 3 г на 1 л води застосовувати не можна, оскільки він спричинює підсилену корозію деталей системи охолодження.

Коли систему охолодження заправлено таким розчином, автомбіль експлуатується протягом місяця (в разі википання води з розчину доливають воду, а якщо витікання відбувається через нещільності з'єднань — додають розчин). Зливши розчин, систему треба добре промити чистою водою в напрямі, зворотному циркуляції, пропустивши 10...15-кратний об'єм води.