- при побудові підготовки передзмагання ефективно використовувати 2-3 тренування протягом дня у кваліфікованих велосипедистів, тоді як для менш кваліфікованих спортсменів застосування декількох тренувань протягом дня повинне носити епізодичний характер, в розвиваючих мікроциклах в умовах централізованої підготовки;
- для раціональної організації двух- і триразових занять доцільно чергувати засоби тренування по переважній спрямованості;
- протягом дня одне заняття є основним, останні додатковими, в окремих випадках можуть проводитися два основні заняття з великими або значними навантаженнями, що сприятиме підвищенню функціональних можливостей, або два додаткові заняття для зниження сумарного навантаження і запобігання можливому перенапруженню;
- проведення ранніх уранішніх тренувань (8-9 годин) замість зарядки з великими і значними навантаженнями не доцільно, в той же час бажаний проводити тренування, що включають легкий біг і вправи на розтягання;
- основні заняття швидкісно-силової спрямованості ефективно проводити в першій половині дня (10-13 годин), що пов'язане з участю в змаганнях саме в цей час доби;
- основні заняття по розвитку аеробних можливостей у велосипедистів доцільно проводити в другій половині дня (15-18 годин), оскільки в цей час в крові переважають жири, які поволі окислюються і служать основною енергетичною сировиною для аеробного функціонування організму;
- кожне заняття повинне мати тісний взаємозв'язок з попереднім і плануватися залежно від нього, а також повинно бути початком для подальшого, що дасть можливість розглядати тренування протягом дня як єдине фізичне навантаження.
ВИСНОВКИ
1. Аналіз літературних джерел і педагогічних спостережень показав, що в даний час немає чітко вироблених рекомендацій, що стосуються методики використання індивідуально-групової побудови і корекції тренувального процесу по плануванню безпосередньої підготовки до змагань кваліфікованих велосипедистів в індивідуальній гонці.
2. За останні роки результат в індивідуальній гонці переслідування на 4 км виріс з 4.22.53 секунд до 4.09.15 секунд, що складає 13 секунд. Але не можна судити, що результат виріс тільки із-за хорошої підготовленості спортсменів, удосконалення інвентарю і нових технологій в конструкції велосипеда і устаткування до нього.
3. Також чинниками впливають на результат є: місце розташування велотреку ( високогір'я, среднегорье ); покриття полотна велотреку; погодні умови при відкритому треку.
4. Досліджуючи систему підготовки велосипедистів до індивідуальної гонки переслідування на 4 км. слід зазначити, що потрібно добитися добрих результатів на рівні майстрів спорту на шосе, виконати великий об'єм навантаження змагання на шосе (5000-7000 км) і повинна бути система т етапів підготовки на треку, з урахуванням індивідуальних особливостей спортсменів.
5. У мікроциклі тренувань періоду передзмагання для гонщиків переслідувачів слід виконати спочатку укочування, звикання до трека, а потім правильно підійти до змагань з урахуванням індивідуальних особливостей гонщиків.
Практичні рекомендації.
Результати дослідження дозволяють дати наступні практичні рекомендації.
1. Для цілеспрямованої і ефективної підготовки кваліфікованих велосипедистів необхідно здійснювати планування тренувального процесу з урахуванням індивідуальних особливостей, фізичної підготовки, технико-тактического майстерності і програми змагань.
2. У підготовці передзмагання велосипедистів ефективно використовувати наступне поєднання мікроциклів: ударний, такий, що відновно-підтримує, ударний (модельний), такий, що підводить.
У першому, ударному мікроциклі підготовки передзмагання доцільно включати 3-4 тренування з великими навантаженнями анаеробної і аеробної спрямованості. Основним завданням його є стимуляція адаптаційних процесів в організмі спортсменів, вирішення основних завдань фізичної, психічної і інтегральної підготовки.
У відновно-підтримуючому мікроциклі бажано проводити тренування в другій зоні інтенсивності, які сприяють відновленню всіх функцій і систем організму, що забезпечують високу фізичну працездатності. Велике значення як засіб відновлення має і компенсаторна робота – вправи, що виконуються з невисокою інтенсивністю. Окрім цього в дні активного відпочинку бажано використовувати повільний біг і спортивні ігри, які є ефективним засобом прискорення відновних процесів між навантаженнями змагань і тренувальних.
У другому, ударному (модельному) мікроциклі кількість великих і значних навантажень досягає 4-5, в той час, як поновлюючі (другі тренування).
Підготовка в мікроциклі, що підводить, багато в чому носить індивідуальний характер. Тренування, повинні бути направлені на розвиток вибухової швидкості і швидкісно-силових якостей.
3. При побудові передзмагання мезоцикла необхідний комплексний підходу до системи управління, який повинен враховувати наступні параметри:
а)контроль за реакцією організму велосипедистів на навантаження в окремому тренувальному занятті (оперативний контроль) і після серії занять (поточний контроль);
б)динаміку відновних процесів після різних по величині і спрямованості тренувальних і змагань навантажень;
в) використання медикаментозних, фізіотерапевтичних і інших засобів стимулювання працездатності і відновлення після тренувальних і змагань занять.
4. Представлені в роботі практичні рекомендації можуть використовуватися при підготовці не тільки кваліфікованих велосипедистів, але і в ДЮСШ.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
велосипедист тренування індивідуальний гонка
1. Ашмарин Б.А. Теория и методика педагогических исследований в физическом воспитании / Ашмарин Б.А. - М.: ФиС, 1978. - 233 с.
2. Бахвалов В.А. Роль тренера в организации выступления велосипедистов в соревнованиях по треку / Бахвалов В.А. - М.; ФиС., 1977г. –С. 23-37 (Велосипедный спорт).
3. Веpхошанский Ю.В. Основы специальной физической подготовки спортсменов / Веpхошанский Ю.В.– М.: Физкультуpа и спорт, 1988. – С. 276-330.
4. Верхошанский Ю.В. Принципы организации тренировки спортсменов высокого класса в годичном цикле / Веpхошанский Ю.В. - М.: Физкультура и спорт, 1991.- № 2. – С. 24-31.(Теория и практика физической культуры).
5. Виру А.А. Изменения белкового обмена в процессе адаптации / Виру А.А. –Тарту: Минвуз СССР, 1984. – С. 13-18. (Физиол. проблемы адаптации).
6. Виру А. Биологические аспекты управления тренировкой / Виру А., Виру М., Коновалов Г., Ээпик А.– К.: Олимпийская литература, 1993. – С. 12-24. (Современный олимпийский спорт).
7. Ердаков С.В. Подготовка велосипедистов-преследователей к ответственным соревнованиям / Ердаков С.В. -М. ФиС., 1975г. –С.12-34.(Ежегодник1975г. Велосипедный спорт)
8. Ердаков С.В. Итоги сезона / Ердаков С.В. -М., ФиС.,1985г (Ежегодник. Велосипедный спорт).
9. Ердаков С.В. Некоторые вопросы подготовки велосипедистов-профессионалов и постановка работы с юношеским велоспортом в Италии / Ердаков С.В., Капитонов В.А., Кузнецов А.А. Служебные документы. 1986. -38 с.
10. Крылатых Ю.Г. Подготовка юных велосипедистов / Крылатых Ю.Г., Минаков С.М. - М.: ФиС, 1982. - 201 с.
11. Крылатых Ю.Г. Техника гонщиков-преследователей / Крылатых Ю.Г. -М.,ФиС.,1985г. –С.25-49.(Ежегодник).
12. .Матвеев Л.П. Теория и методика физического воспитания / Матвеев Л.П. - М.: ФиС, 1976. - 304 с.
13. Минченко В.Г. Содержание тренировочных нагрузок в годичном цикле подготовки велосипедистов-шоссейников / Минченко В.Г., Михайлов В.В. - М.: ФиС, 1985, с. 54-57. (Велосипедный спорт: Ежегодник).
14. Мищенко В.С. Оценка функциональной подготовленности квалифициpованных споpтсменов на основании учета стpуктуpы аэpобной пpоизводительности / Мищенко В.С., Булатова М.М. Наука в Олимпийском споpте. – 1994. – №1. – С. 63-72.
15. Нижегородцев А.Д. Исследования эффективности различных видов соревнований в связи с воспитанием специальной выносливости велосипедиста (на примере гонки преследования на 4 км: автореф. дис. на здобуття наук ступеня канд. фіз.вих.: спец. 24.00.01 „Олімпійськийі професійний спортˮ/ Нижегородцев А.Д.-М., 1970г.-20с.
16. Нижегородцев А.Д. Исследования специальной выносливости при различных сочетаниях объемно-интенсивной нагрузки / Нижегородцев А.Д.-М., ФиС.,1973г. –С.32-51.
17. Озолин Н.Г. Настольная книга тренера: наука побеждать / Озолин Н.Г. –М.: Изд. АСТ, 2003. – 863с.
18. Осадчий В.П. Система педагогического контроля за развитием специальных физических качеств велосипедистов / Осадчий В.П., Полищук Д.А. -М.,ФиС.,1980г. –С.24-37.(Велосипедный спорт).
19. Осадчий В.П. Управление развитием физических качеств при подготовке велосипедистов высокого класса / Осадчий В.П. -М., ФиС., 1983г. –С.30-61. (Ежегодник).
20. Платонов В.Н. Общая теория подготовки спортсменов в олимпийском спорте / Платонов В.Н.- К.: Олимпийская литература, 1997. 583с.
21. Платонов В.Н. Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая теория и её практическое приложение / Платонов В.Н. –К.: Олимпийская литература, 2004. –С. 365-389.
22. Платонов В.Н. Организационно-методические проблемы подготовки велосипедистов / Платонов В.Н. -М., ФиС., 1983г.(Ежегодник).
23. Полищук Д.А.Пути совершенствования методики соревновательной подготовки велосипедистов высокой квалификации / Полищук Д.А. -М.,ФиС.,1976г. (Велосипедный спорт).
24. Полищук Д.А. Итоги сезона-80 в гонках по треку / Полищук Д.А. -М.,ФиС. 1981г. (Ежегодник).
25. Полищук Д.А. Подготовка велосипедистов / Полищук Д.А.- К.: Здоров’я, 1986.-197 с.
26. Полищук Д.А. Велосипедный спорт / Полищук Д.А. -К., Вища школа 1986г. (Учебное пособие).
27. Полищук Д.А. Велосипедный спорт / Полищук Д.А.-К.,Олимпийская литература, 1997г.
28. Пруднікова М.С. Теорія і методика обраного виду спорту (велосипедний спорт) / М. Пруднікова, В. Мулик. - Харків: 2006. - 100с. (Методичний посібник).
29. Прудникова М.С. Исследование физического развития юных велосипедисток 12-15 лет в период становления репродуктивной функции / Прудникова М.С.- Харків: 2008. – №3- С.117-120. (Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту).