Смекни!
smekni.com

Підготовка велосипедистів до індивідуальних гонок на треку (стр. 9 из 11)

Дані експерименту дозволили зробити вивід про те, що збільшення об'єму інтенсивних вправ на 2 етапі підготовчого періоду до 65% від загального об'єму навантаження позитивно впливає на рівень спеціальної витривалості велосипедистів.

Слід зазначити, що рівень швидкісних можливостей певною мірою відображає виконану величину навантаження. Якщо швидкісні можливості спортсменів впродовж декількох мікроциклів знаходяться на високому рівні, то показник спеціальної витривалості залишається без змін або навіть знижується. Особливо явно виявляється в періоді змагання. Можна припустити, що рівень швидкісних можливостей є одним з основних критеріїв оцінки стану спортсменів.

При підведенні підсумків можна зробити висновок про те, що у велосипедному спорті доцільно збільшувати об'єм інтенсивного навантаження на другому етапі підготовчого періоду до 75%.

Іншим чинником впливає на рівень спеціальної витривалості є співвідношення навантажень силового і швидкісного характеру, в загальному об'ємі інтенсивного навантаження. Не слід забувати про постійне спостереження за частотою серцевих скорочень, враховуючи індивідуальні здібності кожного гонщика, що представляє можливість простежити за індивідуальною можливістю спортсмена переносити навантаження, якісним виконанням даної роботи і своєчасним попередженням надмірною пері навантаження.

Таким чином, ефективність розвитку спеціальної витривалості на 2 етапі підготовчого періоду залежить від питомої ваги інтенсивної роботи швидкісної і силової спрямованості. Рівномірне співвідношення об'ємів тренувальних навантажень швидкісного і силового характеру більшою мірою сприяє вихованню спеціальної витривалості, чим переважне виховання одне з них. Наступним етапом дослідження було вивчення дії на спортсмена інтенсивного навантаження, виконаного з різною швидкістю на 2 етапі підготовчого періоду.

Застосування підвищеного об'єму тренувального навантаження із швидкістю 90-95% від максимального, переважного в даних відрізках дистанції на 2этапепідготовчого періоду сприяють ефективнішому зростанню спеціальної витривалості.

Проте отриманий вивід правомірний тільки при арифметиці рівня розвитку спеціальної витривалості. У подальших дослідженнях було виявлено, що при високому початковому рівні спеціальної витривалості це вивід втрачає своє значення.

Велосипедисти з експериментальної групи на початку 1 етапу підготовчого періоду мали високий рівень спеціальної витривалості оскільки в грудні вони вже мали об'єм 5000 км. з них 500 км. змаганнях в одноденних гонках в Криму, і відповідно, були добре підготовлені. Останнє навантаження планувалося так, щоб спортсмени на 1 етапі підготовчого періоду мали хороший фундамент для підготовки до основних змагань сезону. Проте застосування на 2 етапі підготовчого періоду інтенсивних навантажень, що виконуються переважно в даних відрізках дистанції із швидкістю 90-95%, не дало очікуваного збільшення спеціальної витривалості, хоча рівень загальної витривалості значно виріс. І лише включення в періоді змагання вправ, що виконуються на середніх відрізках дистанції з швидкістю змагання сприяло зростанню спеціальної витривалості.

Наступне завдання дослідження передбачало вивчення два варіантів навантаження бреши проведенні спортсменів до відповідальних змагань сезоні.

Велосипедисти були розділені на досвідчені групи контрольну і експериментальну. Кожен варіант навантаження складався з 7 денних мікроциклів, що входить в один передзмагання мезоцикл. об'єми тренувальних навантажень в мезоциклі були також об'єми навантажень третього мезо циклу, оскільки істотних змін при виконанні їх спортсменами не протязі спортивних семи днів не спостерігалося. Об'єми навантажень в сумі за два перші мікроцикли в обох групах також були рівними і наголошувалися лише розподілом швидкісного навантаження при подоланні спортсменами середніх відрізань дистанції на цьому етапі підготовки були такими, що визначає і складала 60% всієї швидкісної роботи. Тому основна увага була направлена на визначення, в якому з двох мікроциклів навантаження повинне бути інтенсивним.

3.3 Підготовка в передзмагальний період

Останніми роками у велосипедному спорті спостерігається тенденція до збільшенню навантаження змагання. Сильні велосипедисти мають більше 120 стартів в році. У зв'язку з тим, що навантаження змагань є одній з форм спортивного тренування і займають в загальному об'ємі навантаження значне місце. Було завдання визначити вплив різних видів змагань на розвиток спеціальних фізичних якостей [19, 27, 31, 35].

Таким чином, було встановлено, що збільшення спортивного результату в індивідуальній гонці переслідування можна чекати при використанні рівномірного, а не змінного режиму роботи, як це має місце в групових і командних гонках. Участь гонщиків-переслідувачів в багатоденних змаганнях робить позитивний вплив на динаміку загальної і спеціальної витривалості і позитивно позначається на їх швидкісних можливостях в підготовчому періоді.

На підставі проведених досліджень були найраціональніше згруповані види тренувальних і змагань навантажень на різних етапах річного никла підготовки.

Проведений аналіз двох систем підготовки до індивідуальної гонки переслідування на прикладі двох груп спортсменів контрольною і експериментальною, достовірних відмінностей в їх результатах немає (рµ0,05).

Аналіз підготовки на 1 етапі підготовчого періоду показав, що контрольна група виконувала роботу з низькою інтенсивністю, але з великим об'ємом кілометражу, а експериментальна з не великими об'ємами, але з високою інтенсивністю.

Моделювання в процесі силової підготовки адаптує спортсмена до вигляду змагання, наприклад застосування максимальних стартів на малій передачі в круту гору розвиває у гонщика вибухову силу на старті.

Модель п'яти хвилинної максимальної роботи в круту гору на малій передачі розвиває силу і витривалість в індивідуальній гонці. Її слід включати в підготовчий період в тренувальні заняття 2 -3 разу на тиждень залежно від мікроциклу.

Також повне виключення силової роботи за 20 днів до змагань на треку.

Другим не маловажним чинником в підготовці є викочування, вихід на необхідну швидкість і освоєння полотна в течії 10 денного мікроциклу.

Викочування командах в 3 тренувальних заняттях 2 рази по 20 хвилин по чорній лінії і 2 рази по 10 хвилин під бортом з відпочинком по 10 хвилин. Всі роботи необхідно виконувати не перевищуючи аеробний поріг на ЧСС 120 - 140 уд/хв.

У другий день вже можна починати відпрацьовувати старт 1-го круга з місця 2 рази. Увечері обов'язкове загортання 50 км. на малій і середній передачі.

В наступні дні слід проводити на всіх тренувальних заняттях розминки по 20 хвилин в гуркіт з кожним днем збільшуючи швидкість до змагання.

Завдання наступних тренувань вивести спортсмена на дистанційну швидкість змагання суміщаючи з м'якою зміною передачі і ЧСС.

Четвертий день проводиться 20-ти хвилинна робота під бортом не перевищуючи аеробний поріг на частоті 150 - 160 уд/хв і 4 рази по 4 кілометри в командах на тих же пульсових режимах (розгін з синьої лінії).

З 5-го дня можна застосувати 5и кілометрові відрізки (80-90% зусиль) на шосе в уранішній час. Вечірньої пори це накладення сили варто перетворити в швидкість. Після розминки на треку 2 відрізання по 2км на швидкості змагання індивідуально (розгін з синьої лінії), передачу слід поставити ту на якій виступатиме спортсмен. 1 раз 4 км. в команді на тій же швидкості.

День відпочинку 2-а тренуваннями 50 і 40 км. на малій передачі.

7-й день 5 відрізань по 10 км. за машиною на малих передачах, але з 120 оборотами ноги в хвилину, не перевищуючи аеробного порогу.

8-й день трек: 20 хвилин. Розминка до майже максимальної швидкості, відпочинок 7 хвилин. Два повтори по 5 км. У колоні з просвітами 5 - 7 м на 95% від максимальної швидкості (розгін з під борти). Відпочинок між роботами 10 хвилин.

День передзмагання необхідно зробити прогревочную тренування; після розминки 1 круг індивідуально максимально з ходу. Після відпочинку по 5 хвилин двічі по 2 км в командах по 4 людини з просвітами 2-3 метри з під борти в гуркіт із змінами 500 метрів необхідно вийти на максимальну швидкість, гонщик який розгонив команду на першому відрізку починає другий останнім.


Висновок

Аналіз літературних даних показав, що наявні публікації досліджень різних сторін підготовки кваліфікованих велосипедистів не охоплюють всю систему підготовки передзмагання. Тому проведені нами педагогічні дослідження, дозволили конкретизувати окремі положення, що представляють безпосередню підготовку до змагань, як єдиний злитий процес безліччю його компонентів, що становили.

Загальновідомо, що тренувальний процес направлений на підготовку і участь в змаганнях, проте, як показав науково-теоретичний аналіз, в даний час вельми слабо розроблені критерії і структура їх проведення у велосипедистів.

На нашу думку, при розробці програми підготовки у велоспорті необхідно враховувати:

а) системний характер, головною метою якого є підготовка до головних стартів сезону;

б) доцільність кількості змагань індивідуально для кожного спортсмена залежно від різних чинників і, перш за все, від функціонального стану організму.

В результаті проведених досліджень нами виявлено, що енерговитрати при пересуванні у велоспорті залежать від рельєфу місцевості, тривалості дистанції, якості інвентаря, ефективності застосування педалювання на окремих ділянках траси, спортивної кваліфікації і інших чинників.

Проведені експерименти підготовки кваліфікованих велосипедистів дозволяє зробити нам наступне висновки: