Смекни!
smekni.com

Економічна основа оподаткування доходів фізичних осіб та його роль в умовах ринкових відносин (стр. 2 из 3)

Рис. 1. Підсистема оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності (підприємств) в Україні

Аналіз системи оподаткування в Україні, її становлення і роз­витку дає змогу зробити висновок про серйозні недоліки, що їй притаманні. По-перше, це нестабільність податкової системи. Час­ті зміни в законодавчих актах щодо окремих податків негативно впливають на розвиток підприємницької діяльності. По-друге, ос­новним є фіскальне спрямування податкової системи, недостатня регулювальна функція основних податків. По-третє, система в цілому надто громіздка, розрахунки окремих податків невиправ­дано ускладнені.


3. Основні податки, які сплачують фізичні особи

3.1. Загальнодержавні податки

Прибутковий податок з громадян — є одним з найбільш розповсюджених прямих податків, який стягується з доходів фізичних осіб. До складу таких доходів, в першу чергу, входять доходи, одержані за місцем основної роботи, за сумісництвом, за вико­нання робіт по договорах-підряду, від здачі житла у найм, від підприємницької діяльності без створення юридичної особи.

Ставки використовуються прогресивні, з більших доходів податок сплачується по більш ви­соких ставках.

При нарахуванні прибуткового податку з гро­мадян застосовується система пільг, яка включає:

1) зменшення суми сукупного оподатковуваного доходу на один неоподатковуваний мінімум доходів;

2) зменшення суми сукупного оподатковуваного доходу на певну кількість неоподатковуваних мінімумів (одному з батьків на кожну дитину віком до 16 років, для учасників бойових дій, інвалідам війни, особам, що постраждали віл аварії на ЧАЕС, реабілітованим);

3) не включаються, до сукупного оподатковува­ною доходу допомоги по соціальному страхуванню і забезпеченню, аліменти, пенсії, компенсаційні ви­плати, доходи від продажу вирощеної продукції у власному підсобному господарстві тощо.

Мито - ще один непрямий податок, який спла­чується з товарів, які перетинають митний кордон України. Об'єктом оподаткування с митна вартість

ціна, яка фактично сплачена або підлягає сплаті за товар на момент перетину митного кордону України.

Державне мито — це плата, яка справляється за вчинення юридичних дій та за видачу документів юридичного значення уповноваженими на те орга­нами. Державне мито справляється із позивних заяв, за вчинення нотаріальних дій, за реєстрацію актів громадського стану, за видачу документів, віз, до­зволів. за прописку, за операції з цінними паперами, за проведення аукціонів тощо.

Ставки державного мита можуть бути:

— в твердому розмірі (по відношенню до неопо­датковуваного доходу громадян);

— пропорційні (у % до певної суми). При стягненні державного мита застосовуються пільги для неповнолітніх, інвалідів Великої Вітчиз­няної війни, реабілітованих, громадян, що постраж­дали від Чорнобильської катастрофи тощо. Від сплати державного мита звільняються позивачі — робітники та службовці за позовами про стягнення зарплати, з авторських прав, прав винаходу, відкриття, позивачі — за стягнення аліментів, про від­шкодування матеріальних збитків, завданих злочи­ном та ін. Від сплати звільняються деякі установи та організації, такі як Національний банк України. Пенсійний фонд України, Фонд України соціально­го захисту інвалідів, Генеральна прокуратура, ряд доброчинних товариств і об'єднань.

Плата за землю. Використання землі в Україні є платним. Плаї а за землю справляється у вигляді зе­мельного податку або орендної плати, що визна­чається в залежності від грошової оцінки земель. Земельний податок сплачують власники землі та землекористувачі (крім орендарів). За земельні ді­лянки, здані в оренду, справляється орендна плата. Важливим елементом у механізмі стягнення плати за землю є те, що розмір її не залежить від результатів господарської діяльності на земельній ділянці.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Всі землі діляться на землі сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення (населених пунктів). Ставки земельного податку з одного гек­тара сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їхньої грошової оцінки для:

— ріллі, сіножатей, пасовищ - 0,1

— багаторічних насаджень - 0,03.

За земельні ділянки, що знаходяться в населених пунктах, земельний податок стягується по ставках в грошових одиницях за 1 кв. метр площі. Ставки ди­ференційовані по групах населених пунктів в залеж­ності від чисельності населення.Для міст обласного підпорядкування, Києва, Симферополя, Севастопо­ля, курортних міст при обчисленні податку за землю застосовуються збільшуючі коефіцієнти, встановле­ні діючим законодавством.

Пільги щодо плати за землю у вигляді звільнен­ня від податку надаються заповідникам, ботанічним садам, пам'яткам природи та садово-паркового мис­тецтва, бюджетним установам, зареєстрованим релі­гійним та благодійним організаціям, що не займаються підприємницькою діяльністю. Не справляєть­ся плата за сільськогосподарські угіддя зон радіоак­тивного забруднення і хімічно забруднених тери­торій. за землі дорожнього господарства автомо­більних доріг загального користування. Для фізич­них осіб — платників податку, пільги встановлені для інвалідів І і II груп, громадян, що пострадали від Чорнобильської катастрофи тощо.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачують як фізичні, так і юридичні особи. Об'єктами оподатку­вання є трактори, автомобілі, мотоцикли, човни, ях­ти та інші транспортні засоби, що є у власності гро­мадян або належать юридичним особам.

Ставки податку встановлюються на рік з 100 см куб. об'єму циліндра двигуна, з 1 кВт. потужності двигуна або 1 см довжини — в твердих розмірах (ЕКЮ).

З нарахованої суми податку:

— 90% використовується на покриття витрат з експлуатації та утримання автомобільних доріг, на проведення природоохоронних заходів на водой­мищах;

— 10% для зміцнення матеріально-технічної бази органів, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд цих транспортних засобів.

Податок сплачується перед реєстрацією, пере­реєстрацією або технічним оглядом транспортних засобів.

Від сплати податку звільняються: підприємства автомобільного транспорту загального користуван­ня, бюджетні організації, а також громадяни, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, інва­ліди І і II груп, ветерани війни та ін.

Податок на промисел сплачують громадяни, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяль­ності і здійснюють несистематичний, не більше чо­тирьох разів протягом календарного року, продаж виробленої, переробленої та купленої продукції, речей, товарів. Об'єктом оподаткування є сумарна вартість товару за ринковими цінами, що зазна­чається громадянином у поданій в податкові органи декларації.

Ставки податку:

— 10% вказаної в декларації вартості товарів, що підлягають продажу протягом трьох календар­них днів (але не менше розміру однієї мінімальної заробітної плати);

- 20% вартості у випадку збільшення терміну продажу товарів до семи календарних днів.

Податок на промисел сплачується у вигляді при­дбання одноразової о патенту на торгівлю. Не опо­датковується продаж продуктів, вирощених в осо­бистому підсобному і господарстві, на присадибній, дачній, садовій і городній ділянках.

Збір до Фонду для здійснення заходів щодо лікві­дації наслідків Чорнобильської катастрофи та соці­альною захисту населення. Платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, громадські та інші установи (крім бюджетннх), які проводять діяльність, спрямовану на огриманя прибутку і здійснюють оплату праці. Об'єктом оподаткування є фактичні витрати на оплату праці, які перебувають у трудових відноси­нах з платником збору. Ставка становить 10% від об'єкта оподаткування з віднесенням затрат на ва­лові витрати.

Збір на обов'язкове соціальне страхування. Плат­никами збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюд­жетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а та­кож фізичні особи — суб'єкти підприємницької ді­яльності, які використовують працю найманих пра­цівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичних осіб.

Ставку збору встановлено в розмірі 4,0% від фактичних витрат на оплату праці. Для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів не менше за 50 % від загальної чисельності працюючих, збір визначається за став­кою 1% фактичних витрат на оплату праці всіх працівників цих підприємств.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхуван­ня. Платниками збору є юридичні особи всіх форм власності, їх філії і підрозділи; фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які використо­вують працю найманих працівників; адвокати, при­ватні нотаріуси; фізичні особи, які працюють на умовах контракту або згідно з цивільно-правовими договорами.

Ставки збору:

— для юридичних осіб, їх філій, відділень; фізич­них осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників — 32% фактичних витрат на оплату праці;

— для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів не менше за 50 % працюючих — 4 % фактичних витрат на оплату праці;

— для фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, приватних нотаріусів, адвокатів — 32% оподатковуваного доходу;