Фінансова стійкість у довгостроковому плані характеризує співвідношення власних та позикових коштів. Однак цей показник дає лише загальну оцінку фінансовім стійкості, унаслідок чого було розроблено систему показників.
Аналіз фінансової стійкості (платоспроможності) підприємства здійснюють за даними Балансу підприємства. Проведений аналіз характеризує структуру джерел фінансування ресурсів підприємства, суть фінансової стійкості та незалежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування його діяльності.
Аналіз фінансової стійкості (платоспроможності) підприємства здійснюють через розрахунок та оцінку таких коефіцієнтів.
3.1 Коефіцієнт автономії (фінансової незалежності)
Коефіцієнт автономії (незалежності) — показник, нормативне значення якого більше за 0,5.
Зростання коефіцієнта свідчить про збільшення фінансової незалежності підприємства, зниження ризику фінансових ускладнень у майбутньому, збільшує гарантії погашення підприємством своїх зобов'язань.
Кавт2005 =
Кавт2006 =
На підприємстві спостерігається збільшення цього коефіцієнту у 2006 році, що свідчить про налагодження ситуації.
3.2 Коефіцієнт фінансової стабільності (фінансування) дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості підприємства. Воно мас досить легку інтерпретацію: його значення, яке становить 0,6 у 2005р. і 1,04 – у 2006р., вказує, що на кожну гривню власних коштів, вкладених в активи підприємства, відповідно, 60 коп. і 104 коп. припадає на позикові кошти.
Зростання показника в динаміці свідчить про посилення залежності підприємства від зовнішніх інвесторів та кредиторів, тобто про деяке зниження фінансової стійкості, та навпаки.
Кф.с2005 =
Кф.с2006 =
3.3 Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного капіталу використовується для фінансування поточної діяльності, тобто яку вкладено в оборотні кошти, а яку капіталізовано. Значення цього показника може значно варіювати залежно від структури капіталу та галузевої приналежності підприємства.
Км2005 =
Км2006 =
Коефіцієнт повинен бути більшим за 0,1 і збільшуватись, тобто на даному підприємстві повністю витримується.
3.4 Коефіцієнт фінансової залежності є оберненим до коефіцієнта концентрації власного капіталу. Коли його значення наближається до 2, це означає, що власники повністю фінансують своє підприємство.
Кф.з2005 =
Кф.з2005 =
У даному випадку у 2005р. спостерігалось деяке перевищення нормативного значення, але у 2006р. ситуація стабілізувалась.
3.5 Коефіцієнт концентрації залученого капіталу показує скільки припадає позикового капіталу на одиницю сукупних джерел і згідно з вимогами до показника, критичне значення не більше 0,5.
Кп.к2005 =
Кп.к2006 =
У 2005р. показник перевищував нормативне значення, але протягом 2006 ситуація стабілізувалась.
3.6 Показник фінансового левериджу характеризує залежність підприємства від довгострокових зобов'язань. Збільшення показника свідчить про підвищення фінансового ризику.
Фл2005 =
Фл2006 =
Цей показник за розглянутий період залишався стабільним і не перевищив нормативне значення.
3.7 Коефіцієнт фінансової стійкості показує частку стабільних джерел фінансування у їх загальному обсязі.
Кф.с2005 =
Кф.с2006 =
За нормативними даними цей показник має бути 0,85 – 0,90, що свідчить про те, що цей показник на даному підприємстві не відповідає заданому значенню.
Отже, проведений аналіз свідчить, що на підприємстві протягом періоду, за який проведено аналіз, фінансування необоротних активів і частини оборотного капіталу підприємства відбувається за рахунок власного капіталу. Переважна частина оборотних активів покривається за рахунок позикового капіталу, що відповідає правилам фінансування. Вони визначають принципи, за якими підприємство має мобілізувати фінансовий капітал для покриття потреби у фінансових ресурсах.
Підприємство при дотриманні правил фінансування забезпечує собі стабільну ліквідність та платоспроможність.
2.5 Аналіз рентабельності підприємства
Таблиця 2.4
Показники рентабельності підприємства
№ пор. | Показник оцінки | Порядок розрахунку або джерело отримання вихідних даних |
4.1 | Рентабельність реалізованої продукції за прибутком від реалізації | Прибуток від реалізації / Виручка |
4.2 | Рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком | Чистий прибуток / Виручка |
4.3 | Рентабельність власного капіталу | Чистий прибуток / Середня величина власного капіталу |
4.4 | Період окупності власного капіталу | Середня величина власного капіталу / Чистий прибуток |
4.5 | Рентабельність активів за прибутком від звичайної діяльності | Прибуток / Підсумок балансу |
4.6 | Рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком | Чистий прибуток / Активи |
У процесі аналізу ефективності використання майна підприємства доцільно використовувати показники, що характеризують рентабельність роботи підприємства. Це комплексні показники що характеризують прибутковість підприємства.
На короткострокову та довгострокову платоспроможність підприємства оказує вплив його здатність отримувати прибуток. У зв’язку з цим розглянемо наступний аспект діяльності підприємства, який є якісним показником ефективності роботи підприємства.
Зазвичай при розрахунку рентабельності визначають співвідношення прибутку до наступних показників: рівню продажу, активам, власному капіталу. При розрахунку цих показників використовують:
- чистий прибуток, який визначається як балансовий прибуток з відрахуванням платежів до бюджету;
- чиста реалізація, визначається як виручка від реалізації без ПДВ, акцизного збору та інших відрахувань з доходу.
Розглянемо більш детально деякі показники та проаналізуємо рентабельність підприємства.
4.1 Рентабельність реалізованої продукції за прибутком від реалізації показує скільки припадає прибутку від реалізації на одиницю виручки. Цей показник у динаміці повинен збільшуватись.
Rq2005 =
Rq2006 =
Рентабельність реалізованої продукції за прибутком від реалізації на підприємстві є нормальною і відповідає необхідним вимогам.
4.2 Рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком показує скільки припадає чистого прибутку на одиницю виручки.
Rчq2005 =
Rчq2006 =
Відбувається збільшення показника за періоди, що свідчить про позитивні тенденції у розвитку.
4.3 Рентабельність власного капіталу показує ефективність використання всього капіталу. Динаміка показника впливає на рівень котирування акцій підприємства.
У практиці фінансового аналізу рентабельність власного капіталу вважають найважливішим підсумковим показником, де фокусуються результати всіх напрямків діяльності. Рентабельність власного капіталу залежить і від змін рентабельності продукції (операційна діяльність), ресурсовіддачі (інвестиційна діяльність) і співвідношення сукупного та позикового капіталу (фінансова діяльність ).
Rв.к2005 =
Rв.к2006 =
У динаміці показник збільшується, що свідчить про позитивні тенденції.
4.4 Період окупності власного капіталу показує за який період власний капітал буде компенсований чистим прибутком.
Тв.к2005 =
Тв.к2006 =
Цей показник повинен зменшуватись, що і спостерігається під час аналізу даного підприємства.
4.5 Рентабельність активів за прибутком від звичайної діяльності показує скільки прибутку від звичайної діяльності припадає на одиницю коштів, інвестованих в активи.
Rзв2005 =