Смекни!
smekni.com

Виконуйте правила особистої гігієни (стр. 2 из 2)

Кожну вправу повторюйте не більше 10—15 разів, у залежності від її складності. Включайте до комплексів ранкової гімнастики вправи з різними вихідними положен­нями — стоячи, сидячи і лежачи. Поступово змінюйте вихід­ні положення — положення тулуба, рук і ніг. Це зробить вправи цікавішими, вони по-іншому впливатимуть на ор­ганізм.

Змінюйте комплекси ранкової гімнастики через 1— 2 тиж, проте протягом року повторюйте їх кілька разів.

Дуже важливо, щоб під час виконання ранкової гімнас­тики дотримуватися культури рухів, правильно і чітко ви­конувати кожну вправу, стежити за правильністю своєї по­стави.

Якщо під час виконання комплексу ранкової гімнастики ви відчуєте втому, зробіть дихальну вправу та вправу на розслаблення. Це відновить сили. Вправи на розслабленнябажано виконувати й після закінчення ранкової гімнас­тики.

У наведених нижче комплексах вправ ранкової гімнас­тики для хлопчиків 1 дівчаток 4—8-х класів кожна друга вправа — дихальна, яку ви можете використовувати для відпочинку.


ПОСТАВА. ЯК СПРИЯТИ ТТ ФОРМУВАННЮ

Постава — це звичне положення тіла під час стояння, сидіння, ходьби та іншої діяльності.

Правильна красива постава так само, як і ваші знання, вміння і навички потребує тривалого й постійного вихо­вання, навчання й тренування.

Звідки ж беруться дефекти постави?

Найчастіше вони виникають від неправильного поло­ження вашого тіла під час ходьби, сидіння, або надмірного навантаження, а також внаслідок захоплення якимось од­ним видом фізичних вправ. У вашому віці особливо шкідли­ва неправильна поза при сидінні. Адже ви сидите в школі за партою та вдома за столом, готуючи уроки, в кіно, те­атрі, та інших закладах протягом 5,5—8,5 год (залежно від віку). Якщо ви сидите за незручною партою чи столом, гор­битеся, нахиляєте тулуб в один бік, лягаєте грудьми на парту або стіл, низько опускаєте голову, ви поступово створюєте умови для викривлення хребтового стовпа (ско­ліозу) , яке згодом фіксується внаслідок швидких у вашому віці процесів окостеніння. Крім того, неправильна поза по­рушує легеневу вентиляцію, зменшує надходження кисню до мозку, утруднює приплив крові до нього.

Пам'ятайте! Легше не допустити викривлення хребто­вого стовпа, аніж потім працювати над його виправленням (коригуванням): у підлітків викривлення дуже важко ви­правляються!

Для того щоб виховати правильну поставу, потрібна систематична, копітка робота не тільки над зміцненням м'язів шиї, спини, грудей та ніг, а й над вихованням на­вички тримання тіла в правильній позі — установкою тіла в позі правильної постави.

Які ж ознаки правильної постави?

Лоб і підборіддя знаходяться в одній площині, пер­пендикулярній до підлоги, мочки вух на одному рівні, плечі опущені, трохи відведені назад і на одній лінії, паралель­ній підлозі, що забезпечує правильне положення лопаток, живіт злегка підтягнутий, груди трохи виступають уперед, тулуб має бути прямий, фізіологічні вигини хребтового стовпа (лордози — вигини вперед у шийному і попереко­вому відділах і кіфоз — вигин назад у грудному відділі) помірно окреслені, кут нахилу таза — в середньому 45°,ноги в положенні стоячи помірно розігнуті в тазостегнових і колінних суглобах, перпендикулярні до підлоги, носки трохи розведені або ступні паралельні, склепіння ступень добре виражені.

У фронтальній площині (з боку обличчя й спини) при правильній поставі всі частини фігури встановлюються так, щоб симетричні точки правої і лівої сторін тіла розташовувалися на горизонтальних лініях. Вертикальна вісь про­ходить через середину голови, зовнішній слуховий прохід, VI—VII шийний і XI—XII грудний хребці, головку стегно­вої кості, передню поверхню колінного суглоба і човновид-ної кістки ступні.

Для неправильної постави характерні такі ознаки: ви­сунута за продольну вісь тіла голова (опущена або задер­та), зведені вперед, напружено підняти плечі або асимет­ричне положення плечей, різні лінії талії, боковий вигин хребтового стовпа, випнутий живіт, надто збільшений попе­рековий вигин, відставлений назад таз, кругла спина і за­пала грудна клітка, випинання або сплющення одного з бо­ків грудної клітки.

Тож як перевірити свою поставу?

Станьте біля вертикальної площини (стіни або двері з рівною поверхнею), торкаючись її потилицею, спиною, ло­патками, плечима, сідницями, литками, п'ятками. У цьому положенні «підтягніть» своє тіло й розташуйте голову так, щоб козелок вуха був на одній горизонталі з нижньою границею носа. Це й буде правильне положення тіла у вер­тикальній площині. Щоб перевірити положення правиль­ної постави в лицьовій площині, накресліть на дзеркалі вертикальну лінію. Станьте перед дзеркалом так, щоб лінія проходила через середину тіла, і ви побачите, чи си-. метричні права й ліва його половини.

А як визначити стан склепіння ступні?

Перший спосіб — відби­ти на аркуші паперу підо­шовну поверхню ступень, змочених у воді, злегка під­фарбованій чорнилом або марганцівкою. Другий — стати на стілець у положен­ня ноги нарізно: якщо під внутрішній бік склепіння стопи можна вкласти два

пальці, стопа нормальна, один палець — стопа сплощена. При плоскій стопі підошовна частина ноги щільно при­лягає до опори, та й сама стопа має сплощений вигляд.

Правильну поставу виховують за допомогою спеціаль­них вправ, спрямованих на зміцнення відповідних груп м'язів. Якщо ви систематично виконуєте ранкову гімнас­тику, активно працюєте на уроках фізкультури, виконуєте домашні завдання з фізичної культури і відвідуєте спор­тивні секції, ваші м'язи зміцнюються й розвиваються. Це забезпечує створення м'язового корсету вашого тіла. Впра­ви для тренування пози правильної постави необхідно ро­бити всім, адже вони привчають вас триматись рівно, невимушено, красиво ходити й легко бігати, сприяють гармонійному розвиткові. Це вправи біля вертикальної площини й з предметами на голові.

Вправи біля вертикальної площини

1. Набути положення правильної постави біля вертикальної площини (стіни, дверей). Запам'ятати це положення 1, не порушуючи його, зро­бити крок уперед, а потім назад.

2. Те саме, але зробіть 4—8 кроків.

3. Те саме, але перевірити положення постави перед дзеркалом, щоб запам'ятати його.

4. Притулитися до стіни спиною, сідницями й п'ятками. Присісти з прямою спиною (не втрачаючи торкання зі стіною потилицею, спиною та сіданнями), руки вгору й повернутися у вихідне положення.

5. Набути правильної постави біля стіни. Підняти руки вгору, в сторони, вперед, поставити на пояс, не втрачаючи правильної пози й не відходячи від стіни.

6. В. п.— те саме. Підняти праву ногу, зігнуту в коліні, захопити гомілку руками і притиснути до тулуба, не втрачаючи правильної пози і не відходячи від стіни. Те саме лівою ногою.

7. В. п.— те саме. Підняти вперед руки й випрямлену ліву ногу, не відходячи від стіни. Те саме правою ногою.

8. В. п.— те саме, руки на пояс, лікті притиснуті до стіни. Підняти ліву ногу в сторону до горизонтального положення, не відходячи від стіни. Те саме правою ногою.

9. В. п. — те саме, руки в сторони. Нахилитися до лівої ноги, не змінюючи положення рук 1 не відходячи від стіни. Те саме до правої ноги.

Виконувати кожну вправу 8 — 10 разів.

Вправи з предметами на голові

1. У положенні правильної постави біля стіни покласти на голову квиту (або інший предмет), пройти до протилежної стіни й назад, обі­йти стілець, стіл тощо, не загубивши предмет і зберігши позу.

2. З положення стоячи з книгою на голові сісти на підлогу, стати на коліна і сісти на п'ятки, повернутися у в. п. Те саме із заплющени­ми очима.

3. З предметом на голові станьте на стілець і зійдіть з нього.

4. В. п. — ступні на одній лінії (одна за одною), дотримуючись правильної пози з книгою на голові, виконати різні рухи руками — в сто­рони, вгору, вперед, лицьові кола тощо. Те саме із заплющеними очима.

5. Тримаючи гімнастичну палицю на пальцях вертикально і пред­мет на голові, пройти 8 — 10 кроків, не загубивши предметів. Те саме з поворотом кругом.

6. Тримаючи гімнастичну палицю на долоні вертикально і предмет на голові, сісти на стілець і встати.

7. З предметом на голові зігнути ліву ногу вперед якомога вище, не втративши його. Те саме правою ногою.

8. В. п. — те саме. Зігнути праву ногу вперед, лівою рукою захопити за коліно, праву руку відвести назад, не втративши предмет. Те саме лівою ногою і правою рукою.

9. Стати на коліна з книгою на голові на відстані 0,5 » од стіни. Триматися руками за стіну, тулуб прямий. Поставити праву ногу в упор, ве втративши книгу. Те саме лівою ногою.

Виконувати кожну вправу 8 — 10 разів.

Вправи для зміцнення склепіння стопи

1. Ходьба на носках (звичайна, з високим підніманням стегон, впе­ред, назад, приставним кроком).

2. Підскоки на одній і двох ногах (на місці, з просуванням уперед 1 в сторони), стрибки через скакалку, обертаючи IIвперед і назад.

3. Ходьба на п'ятках (пальці ніг зігнуті). Те саме з набивним м'я­чем у руках.

4. Сидячи на стільці, піднімання предметів з підлоги ногами. Виконувати кожну вправу 10 — 12 разів.