Смекни!
smekni.com

Податкова політика держави 2 (стр. 8 из 15)

Протягом календарного року дозволяється заміна квар­тального податкового періоду на місячний з початку будь-якого кварталу поточного року. Заява про таку заміну на­дається платником податку до податкового органу за один місяць до початку кварталу. Зворотні зміни в одному ка­лендарному році не дозволяються.

Таким чином, платники податків, котрі мають обсяг опо­датковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) із врахуванням податку на додану вартість менш ніж 7200 неоподатковуваних мінімумів, повинні подати в податкову адміністрацію заяву про встановлення вибраного ним по­даткового періоду (місяць чи квартал) за один місяць до початку календарного року.

На виконання Закону України «Про податок на додану вартість» наказом Державної податкової адміністрації України затверджено форми та порядок ведення податко­вого обліку, обумовленого вимогами статті 7 Закону. А саме, розроблено та затверджено форму і порядок заповнення:

— податкової накладної;

— розрахунку коригування кількісних і вартісних по­казників;

— книги обліку продажу товарів (робіт, послуг);

— книги обліку придбання товарів (робіт, послуг). Ці документи складаються виключно особами, котрі зареєстровані в податковому органі як платники податку на додану вартість та яким присвоєно індивідуальний по­датковий номер платника. Якщо особа, котра не підпадає під визначення як платник податку, у зв'язку з обсягами оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг), меншими ніж 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, вважає за доцільне зареєструватись як платник податку, то реєстрація здійснюється за її заявою.

Податкова накладна є важливим документом, оскільки одночасно виконує функції звітного податкового і розра­хункового документа, який підтверджує факт продажу чи придбання товарів (робіт, послуг), що тягне за собою виник­нення права на податковий кредит та податкове зобов'я­зання. Вона складається у двох примірниках на момент виникнення податкових зобов'язань продавця, тобто з від­вантаження або з оплати, залежно від того, яка з операцій здійснилась раніше, відповідно до вимог пункту 7.3 «Дата виникнення податкових зобов'язань» статті 7 Закону, і зберігається в продавця. Платник податку зобов'язаний надати покупцеві податкову накладну, що має містити:

а) порядковий номер-податкової накладної;

б) дату виписування податкової накладної;

в) назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по бать­кові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

д) місце розташування юридичної особи або місце по­даткової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та кількість їх (обсяг, об'єм);

є) повну назву отримувача;

ж) ціну продажу без врахування податку;

з) ставку податку та відповідну суму податку у цифро­вому значенні;

й) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з ураху­ванням податку.

У разі звільнення від оподаткування у випадках, передба­чених Законом, у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідний підпункт статті Закону.

Якщо операції звільнено від оподаткування, складають­ся окремі податкові накладні.

Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). Коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним податковим органом України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.

Для фізичних осіб, не зареєстрованих як суб'єкти під­приємницької діяльності, котрі ввозять (пересилають) товари (предмети) на митну територію України в обсягах, що підля­гають оподаткуванню згідно з законодавством України,оформлення митної декларації прирівнюється до подання податкової накладної.

Глава 2 Специфіка діяльності Чернігівської міжрайонної ДПІ

2.1 Оцінка результатів контрольної роботи Чернігівської міжрайонної ДПІ

Основними функціями Чернігівської міжрайонної ДПІ є: контроль за дотриманням законодавства про податки, інших платежів до бюджету; забеспечення повного обліку платників податків та інших платежів, правильності їх обчислення та своєчасності надходження, реєстрація фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів; контроль за своєчасністю надання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням податків, інших платежів, перевірка вірогідності цих документів щодо правильності визначення об’єктів оподаткування і обчислення податків та інших платежів до бюджетів; ведення обліку внесків на сплату ввізного та вивізного мита, здійснення контроля за його погашенням;забезпечення застосування та своєчасного сплачування сум фінансових санкцій, передбачених законодавчими актами України, за порушення законодавства про оподаткування; проведення перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів до бюджетів та інші.

Згідно даних таблиці 2.1 за звітний період було перевірено 325 підприємств в Чернігівському районі, які сплачують податки та інші платежі, з них у 206 виявлені порушення з податкового законодавства. Із цих 206 підприємств матеріали по 33 передані до суду, а на інші накладені фінансові санкції в розмірі 329 тис.грн. та нараховані пені на суму 449 тис. грн. Збільшення у порівнянні із аналогічним періодом 1998 року, в основному, відбувається за рахунок пені по картках особистих рахунків.

Кількість перевірених платників податків та зборів, у яких виявлено порушення податкового законодавства, представлена на рис.2.1.


Рис. 2.2 Кількість платників податків та зборів, у яких виявлено порушення податкового законодавства

В 1999 році найбільші суми донарахувань разом з фінансовими санкціями проведені по агрофірмі “Авангард” на загальну суму 133,2 тис.грн., в тому числі по ПДВ – 4,7 тис.грн., по інноваційному фонду – 29,1 тис.грн., та по відрахуванню на дорожні роботи – 46,6 тис.грн. Накладено фінансових санкцій 4,7 тис.грн. та нараховані пені 48,1 тис.грн.

По Олишівському ЛВМГУ донараховано 217 тис.грн., в т.ч. по податку на прибуток 3 тис.грн. та нараховані пені 214 тис.грн. Порушення по недорахуванню платежів допущені головними бухгалтерами даних підприємств.

Структурними підрозділами донараховано разом з фінансовими санкціями 3081 тис.грн. найбільші суми донарахувань проведено по відділу документальних перевірок юридичних осіб на суму 878 тис.грн., що більше проти минулого року на 185 тис.грн.

По сектору зовнішньоекономічної діяльності в поточному році донараховано 260 тис.грн., що менше в порівнянні з минулим роком на 89 тис.грн.

По відділенню податкової міліції донараховано 260 тис.грн., в минулому році було 746 тис.грн., донарахування зменшились на 486 тис.грн.

Менші донарахування проведені проти минулого року відділами по оподаткуванню фізичних осіб та місцевих податків і зборів, відповідно на 11 та 10 тис.грн. Донарахування склали по цих відділах 36 та 15 тис.грн. По прибутковому податку з громадян в 1999 році донараховано 36 тис.грн., донарахування на одного працівника склали 18 тис.грн. проти 15 тис.грн. в 1998 році. По громадянах, суб’єктах підприємницької діяльності донараховано податків в сумі 49 тис.грн., що більше проти відповідного періоду минулого року на 42 тис.грн. Збільшення донарахувань здійснено за рахунок нарахувань ПДВ по приватному підприємцю Грунтову Г.В. У звітному періоді за порушення податкового законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності 81 особу та винесено адміністративних штрафів на 4 тис.грн., що більше проти минулого року на 1 тис.грн.

Відділом документальних перевірок юридичних осіб згідно національному плану контрольно – перевірочної роботи на 1999 рік здійснено 23 комплексні перевірки. Також здійснено 72 позапланові перевірки, в тому числі :

- 36 зустрічних перевірок;

- 8 тематичних перевірок;

- 26 перевірок по відшкодуванню ПДВ;

- 1 комплексна перевірка на закриття підприємства;

- 1 перевірка по завдвнню правоохоронних органів.

В 1999 році здійснено на 73 перевірки менше проти 1998 року. Із 33 перевірок, що передбачають донарахування, по 26 суб’єктах підприємницької діяльності встановлені порушення, що складає 78,8% від перевірених.

За 1998 рік із 132 перевірок, що передбачали донарахування, по 75 підприємствах встановлені порушення, що складає 56,8% перевірених.

За 1999 рік донараховано до бюджету 878 тис.грн.; донарахування на одну перевірку становить 33,8 тис.грн., на одно підприємство – 17,6 тис.грн.; на одного працівника – 198,6 тис.грн.

За 1998 рік донараховано до бюджету 683,7 тис.грн., донарахування на одну перевірку складають 9,1 тис.грн.; по одному підприємству – 6,2 тис.грн.; одним працівником – 136,7 тис.грн. Таким чином, донарахування в 1999 році збільшились на 194,3 тис.грн. або на 128,4% в порівнянні з 1998 роком.

Проведеними перевірками звітного року зменшено збитки по 7 підприємствах на суму 890,8 тис.грн. і по 2 підприємствах зменшено відшкодування на суму 56 тис.грн. 17 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на суму 1,4 тис.грн. 20 матеріалів перевірок передано до підрозділів податкової міліції, по яким донараховано 863,7 тис.грн., по яких 2 справи за 1998 рік – на 34,2 тис.грн. Надійшло до бюджету за 1999 рік 631,9 тис.грн., за 1998 рік – 506,1 тис.грн., що складає 124,9 % або збільшення на 125,8 тис.грн.

Відділом оперативного контролю за 1999 рік проведено 218 перевірок, за 1998 рік – 214. За 1999 рік встановлено 130 порушень, що на 66 більше, ніж за 1998 рік.