У міжрайонному поділі суспільної праці Урал виділяється також розвиненою промисловістю будівельних матеріалів, яка працює на місцевому нерудна сировина. Цементні заводи розміщені в Нижньому Тагілі, Магнітогорську, Невьянська, Катав-Іванівське, Новотроїцьке, Єманжелинський та ін. Урал - основний виробник азбесту і виробів з нього, а також вогнетривкої цегли, лицювальних та інших матеріалів. У Свердловській області введена в експлуатацію найбільшу гірничо-збагачувальна фабрика з виробництва азбесту та здійснено будівництво Киємбаєвське родовище азбестового гірничо-збагачувального комбінату в Оренбурзькій області.
Галузі, що доповнюють територіальний комплекс. З галузей, що доповнюють територіально-виробничий комплекс Уралу, слід назвати вугільну та торф'яну промисловість. Видобувні вугілля і торф не покривають потреб району. Урал є великим споживачем західно-сибірського газу і ковальського вугілля.
Велика увага на Уралі приділяється розвитку легкої та харчової промисловості, яка в порівнянні з важкою промисловістю розвинена поки що недостатньо. У район ввозиться багато товарів широкого вжитку та продуктів харчування з інших районів країни.
Для Уральської економіки характерною рисою є слабкий розвиток галузей промисловості, що працюють на споживача, тобто легкої і харчової. Слабо розвинена й інфраструктура, особливо соціальна. Тому основною проблемою реформування економіки Уралу є структурна перебудова, соціологізації, що так важливо в умовах становлення і розвитку ринкових відносин.
На Уралі в умовах тоталітарного режиму склався потужний військово-промисловий комплекс, який в даний час зазнає особливо великі труднощі у зв'язку з відзначенням конверсією.
Вся сучасна економіка Уралу відчуває глибоку кризу, різкий спад виробництва, особливо чорна металургія і машинобудування. Необхідні дієві заходи з відродження економіки Уралу, реконструкції промислових підприємств, що важко вирішити без припливу інвестицій, в тому числі і закордонних.
Складною проблемою є для Уралу й екологічна проблема, особливо в Челябінській області, де проводилися ядерні випробування та захоронення ядерних відходів.
На Уралі сформувався і продовжує розвиватися Оренбурзький газопромислових комплекс. Розвитку Оренбурзького газопромислового комплексу сприяло його вигідне географічне положення на транспортних шляхах, що пов'язують центральні і східні райони, а також наявність місцевих природних ресурсів - газового конденсату, залізних і мідних руд, вугілля. Поблизу комплексу виділяється за своєю якістю Гайський родовище мідних руд. У сусідньому Орсько-Халиловское промисловому районі зосереджена велика гірничодобувна промисловість, представлена гірничо-збагачувальним комбінатом, нафтопереробна, чорна та кольорова металургія, а також тут є підприємства важкого машинобудування, верстатобудування, енергетичне машинобудування, хімічної промисловості, розвивалася легка і харчова промисловість. Одночасно із зростанням провідних галузей важкої промисловості зростала і будівельна індустрія. Район має потужну базу промисловості будівельних матеріалів.
Оренбурзьке газоконденсатне родовище є найбільшим в європейській частині Росії. Оренбурзький газ містить конденсат і сірку. Склад газу представлений важкими вуглеводнями. Крім метану, у ньому є етан, пропан, бутан, а також інші вуглеводні і сірководень, газова сірка, гелій, азот. Основні запаси газу розташовуються на дуже невеликій площі. Глибина продуктивних горизонтів складає 1200-1800 м. Газовий конденсат високої якості, містить нафтенові і ароматичні вуглеводні і насичений сірчистими сполуками.
Склад газу і конденсату вимагає комплексної переробки, відділення газу від сірководню, вилучення вуглеводнів, одержання в промислових масштабах метану і сірки. Вже в даний час тут видобувається 30 млрд. м3 газу, а в перспективі його видобуток зросте до 45 млрд. м3 у рік.
Головними споживачами оренбурзького газу є райони Уралу та Поволжя. Газ транспортується по газопроводах:
Оренбург - Самара, Оренбург - Заінек, Оренбург - Стерлітамак, Оренбург - Новопсковськ. Побудований газопровід від Оренбурга до західного кордону, і оренбурзький газ надходить до європейських країн.
В Оренбурзі розміщується велике виробництво важкого органічного синтезу; створена потужна вуглеводнева сировинна база для отримання синтетичного каучуку, хімічних волокон, пластичних мас і мінеральних добрив; налагоджено виробництво дешевої газової сірки з газу і конденсату в результаті сіркоочищення; побудований газопереробний завод.
Оренбурзький газ дає можливість для створення в районі потужної енергетичної бази. Газ використовується на Іріклінской і Оренбурзької ГРЕС. На території комплексу відкрито ряд нафтових родовищ, що дозволить у перспективі створити тут нафтову промисловість.
Сільське господарство. Сільське господарство Уралу спеціалізується на виробництві продуктів тваринництва, зерна і картоплі. На північному заході району, в Пермській області й Удмуртії переважають посіви жита, кормових культур, льону та картоплі, тваринництво має молочно-м'ясний напрям. У Свердловській області сільське господарство має приміський характер і спеціалізується на молочному тваринництві, виробництві овочів і картоплі. Найбільш розвинені в сільськогосподарському відношенні південні райони Уралу. Головною сільськогосподарською культурою в Челябінській, Оренбурзькій, Курганської областях і в Башкортостані є яра пшениця, а тваринництво має м'ясо-молочну та вівчарську спеціалізацію. Ці регіони дають 90% усього виробництва товарного зерна Уральського району. Значне місце в південній частині Уралу займають посіви проса, кукурудзи на силос, ячменю і овоче-баштанних культур.
Серед порід великої рогатої худоби переважають високопродуктивні Курганська і Тагільська. За надоями молока Урал виділяється серед східних районів країни. У приміських зонах на базі харчових відходів розвинене свинарство. На півдні розводять тонкорунних та напівтонкорунних овець. Урал, особливо Оренбурзька область, славиться високоякісної козячої шерстю. Тут склався центр пухової козівництва і виробництва знаменитих оренбурзьких пухових хусток.
Транспорт год. економічні зв'язки. Найважливіша роль серед видів транспорту Уралу належить залізницям. Основу залізничної мережі складають пересічні майже під | прямим кутом широтні і меридіональні магістралі. Найбільше значення з широтних магістралей має ділянку Транссибірської магістралі Челябінськ - Владивосток. Широтні магістралі перетинають Урал на широті Челябінська й Оренбурга, Орська. Меридіональні дороги одночасно виконують роль розподільників вантажів, що прибувають на Урал у порядку міжрайонного обміну. Краще розвинена мережа меридіональних доріг на Східному схилі Уралу. Виділяється лінія Опівнічне - Орськ; паралельно їй йде дорога Сєров - Челябінськ. На Західному схилі Уралу проходить залізниця Соликамск - Бакал. Збудована також залізниця в Тюменську область Ивдель - Об.
Отримав розвиток трубопровідний транспорт. Через територію Уралу проходять основні магістральні нафтопроводи і газопроводи із Західного Сибіру в європейські регіони Росії і країни Східної та Західної Європи.
Чималу роль грає й автомобільний транспорт, особливо для внутрішніх перевезень. Головною широтної дорогою залишається старовинний Сибірський тракт, що зв'язує Москву з Сибіром. Зазнали реконструкції Челябінський тракт, що з'єднує Єкатеринбург з Орському, а також Верхнетурскій і Солікамський тракти.
Отримав розвиток авіаційний транспорт. Через територію Уралу проходять багато внутрішні і міжнародні авіалінії. Головний вузол авіаліній - Єкатеринбург.
Уральський економічний район належить до районів найбільш високого в країні грузо споживача і грузо відправки. Він вивозить паливо, особливо газ, кольорові і чорні метали, сталеві труби, різноманітну продукцію машинобудування, нафтопродукти, мінеральні добрива, папір, пиломатеріали, будівельні матеріали. Вивозяться вантажі в основному в європейську частину Росії. Ввозити Уральський район вугілля, залізну руду, хліб, продукцію легкої і харчової промисловості.
Найбільш розвиненою промисловою республікою на Уралі є Башкортостан. Головні галузі промисловості Башкортостану - нафтовидобуток і нафтопереробка, машинобудування (верстатобудування, електротехніка), хімічна промисловість, виробництво синтетичного каучуку, пластичних мас, смоли, мінеральних добрив, отрутохімікатів і т.д. Виділяється республіка своєї чорної та кольорової металургією. Найважливішими напрямками сільського господарства є виробництво зерна, цукрових буряків, картоплі та розведення молочної та м'ясної худоби.
економічний район уральський башкортостан
Столиця республіки Уфа - крупний промисловий і культурний центр. Тут розвинені нафтопереробна промисловість, виробництво гумових виробів, штучного волокна, синтетичного спирту. Машинобудівні заводи виробляють обладнання для нафтової промисловості, мотори для легкових машин, кабель, друкарські машинки тощо Розвинені в місті легка і харчова галузі промисловості. Уфа - важливий центр науки і культури.
Удмуртська Республіка спеціалізується на нафтовій промисловості, видобутку газу, машинобудуванні та металообробці, якісної металургії та лісової промисловості. Великий розвиток отримала легка і харчова промисловість (м'ясо-молочне, лляна та шкіряно-взуттєве виробництво). Приділяється увага розвитку складного і кваліфікованого машинобудування і галузям сфери послуг.
Сільське господарство Удмуртії спеціалізується на виробництві зернових (жито, овес, пшениця) і технічних культур (льон). Розвинені також картоплярство і тваринництво м'ясо-молочного напрямку.
Столиця Удмуртії Іжевськ - найважливіший промисловий центр республіки, що спеціалізується на виробництві високоякісного металу, складному висококваліфікованому машинобудуванні, металообробній промисловості. Тут побудований автомобільний завод, що випускає малолітражні автомобілі.