Міністерство освіти і науки України
Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара
Дипломна робота
Парадокси в математичній статистиці
Виконавець:
студентка групи МС-08-1с Хмара М.С.
"__"________2009р.
Керівник роботи:
Дніпропетровськ 2009
Реферат
Дипломна робота містить: 87 сторінок, 7 джерел, 2 рисунки.
Об’єктом дослідження є парадокси математичної статистики.
Мета роботи: пояснити парадокси математичної статистики.
Методика дослідження: оцінювання параметрів розподілів.
Результати досліджень можуть бути застосовані при читанні лекцій з дисципліни "Математична статистика" у вищих навчальних закладах як ілюстративний матеріал основних понять математичної статистики, таких як точкові оцінки, оцінки мінімальної дисперсії, метод максимальної правдоподібності, метод найменших квадратів.
Перелік ключових слів: ВИБІРКА, НЕРІВНІСТЬ КРАМЕРА - РАО, ОЦІНКА, МАТЕМАТИЧНЕ СПОДІВАННЯ, ФОРМУЛА БАЙЄСА, МЕТОД НАЙМЕНШИХ КВАДРАТІВ, МЕТОД МАКСИМАЛЬНОЇ ПРАВДОПОДІБНОСТІ.
Зміст
Розділ І. Основні поняття математичної статистики
1.1 Нерівність Крамера - Рао (розподіл дискретний)
1.2 Теорема 1.2.2 (нерівність Крамера - Рао, розподіл дискретний)
1.3 Метод максимальної правдоподібності
Розділ ІІ. Парадокси в математичній статистиці
2.1 Парадокс оцінок математичного сподівання
2.3 Парадокс методу найменших квадратів
2.8 Парадокси методу максимальної правдоподібності
2.9 Парадокс інтервальних оцінок
2.10 Парадокс - критерію Стьюдента
2.11 Парадокс перевірки гіпотез
Статистика - це фізика чисел
П. Діаконіс
Спочатку статистика була “державною арифметикою". Саме слово “статистика" походить від латинського слова status - держава. З найдавніших часів статистику використовували для того, щоб інформувати володарів держав про величину податку, який можна зібрати з громадян, або про кількість солдат, на яку можна розраховувати у воєнний час. Перший англійський статистичний документ “Книга судного дня", написаний в ХІ віці, також виник у зв’язку з потребами армії і податкообкладання. Статистика стала наукою аж в ХVІІ віці. Її основоположниками є Джон Граунт (1620 - 1674) і сер Вільям Петті (1623 - 1687). В роботі Петті “Політична арифметика” Англія, Голландія і Франція порівнювалися за їх населенням, торгівлею і судноплавством. З розвитком капіталізму статистичними даними стали цікавитися не тільки державні діячі. Поступово розвиваючись, математична статистика перетворилася в самостійну галузь математики. Математична статистика багата на парадокси. Ейрес стверджував, що 50 найбільш часто вживаних слів складають приблизно 50% звичайного тексту, 300 найбільш часто вживаних слів складають 75% тексту, а 1000 найбільш часто вживаних слів складають 90%. Не дивлячись на цей факт, не можна сказати, що коли нам відомі 50 чи 100 слів якоїсь мови, то ми вже наполовину її розуміємо, оскільки знання деяких слів, навіть якщо вони часто вживаються, навряд чи допоможе в розумінні будь-якого тексту. Не дивно, що багато людей вважають, що існує три види неправди: невинний обман, нахабна брехня і статистика.
Точкові оцінки.
Означення. Випадковий вектор
Вибірку
Множину
Ми розглядатимемо вибірки, розподіли (функції розподілу) яких залежать від параметра
Постановка задачі оцінювання параметрів розподілів. Нехай
Єдине, що нам відомо для оцінювання невідомого параметра