По-друге, значне різноманіття у системі первинного обліку злочинів. А від цього багато в чому залежить повнота і якість статистичних даних, які друкуються в окремих країнах світу. Так, наприклад, викликає значний сумнів якість офіційних кримінально статистичних відомостей Туреччини, Іспанії, Португалії, Мексики, деяких країн Азії, Африки, кримінальна статистична звітність яких навіть не поділяє справи на кримінальні та цивільні. В деяких країнах Азії і Африки офіційної кримінальної реєстрації злочинів зовсім не існує.
По-третє, значні розбіжності існують і у одиницях виміру злочинності і адміністративних правопорушень. Офіційні статистичні дані характеризують зареєстровані злочини, розглянуті кримінальні справи, вироки, заарештованих, обвинувачених, засуджених і т.д. без особливої їх диференціації. У Великій Британії (Англія, Уельс, Шотландія, Ірландія) до цього часу немає єдиної статистики злочинності і судимості, хоча і друкується ряд статистичних збірників, в яких з різних боків висвітлюється діяльність системи кримінальної юстиції.
По-четверте, значна різниця у повноті охоплення статистичними показниками явищ, що реєструються. У деяких країнах друкуються відносно повні дані про всі виявлені злочини, у інших – вибіркові дані про злочини.
По-п`яте, нерідко із статистичних збірників не вдається з`ясувати наскільки повна і вичерпна ця інформація.
По-шосте, складнощі порівняльно-статистичного аналізу злочинності у міжнародному масштабі обумовлюються і змінами чинного законодавства, які вносять істотні корективи в статистичні дані, а також змінами в організації структурної побудови правоохоронних і судових органів.
Однак, не зважаючи на всі ці ускладнення порівняльно-статистичне вивчення злочинності у міжнародному масштабі дає можливість для виявлення основних тенденцій динаміки злочинності у світі, її структури і особливостей регіональних проявів.
Розглянемо стисло систему організації статистичного обліку у деяких зарубіжних країнах.
США
Сполучені Штати Америки – країна з достатньо розвинутою, але далеко не повною кримінально-правовою статистикою. Статистика США децентралізована. Окрім ФБР статистичний облік злочинності в країні проводять понад десятка інших організацій: Національна служба інформації по кримінальній юстиції і кримінальній статистиці, Національний інститут по зловживанню наркотиками, Управління федеральних тюрем США, Управління судами США, Національна рада по злочинності і деліктвентності, Національний інститут правосуддя і попередження злочинності неповнолітніх, Інститут права і соціальних досліджень, Служба пробації і т.д.
Система державної статистики США будується за принципом створення так званих “фокусних точок”, тобто збирання даних здійснюється у певних відомствах і переважно про тяжкі злочини.
У США збирання статистичних даних про злочинність здійснюється на двох рівнях: на рівні штатів і на федеральному рівні. Звіти надаються відповідними агентствами штатів до ФБР. ФБР публікує кримінальну інформацію у різному вигляді. Але основним є щорічник – “Єдиний звіт про злочинність. Злочинність у США (UniformCrimeReports. CrimeintheUnitedStates)”. В ньому у федеральному масштабі і в розрізі окремих штатів публікуються відомості:
1) відносно восьми видах індексних (найбільш небезпечних) злочинах (вбивства, зґвалтування, грабежі, розбійні напади, злочини з проникненням у приміщення, крадіжки, крадіжки автомобілів, підпалювання);
2) показники про розкриті злочини;
3) відомості про арешти по 21 видах злочинної поведінки, у тому числі стосовно індексних злочинів;
4) відомості про працівників правоохоронних органів.
Окрім того адміністрація США не обмежується збиранням офіційної статистики про індексну злочинність. З 70-х років у країні систематично (1 раз в рік) проводиться репрезентативне вибіркове опитування населення з метою виявлення осіб, які стали жертвами злочинів і не зверталися у правоохоронні органи (в цілях встановлення латентної злочинності). Одержані дані Міністерство юстиції публікує у загальному довіднику і в спеціальному збірнику про кримінальну віктимізацію в країні.
Германія
В Германії існує чотири самостійні інформаційні підсистеми статистичного обліку злочинності, які регулярно публікуються у розгорнутому і стислому вигляді у відповідних збірниках. Це – поліцейська кримінальна статистика; статистика кримінального переслідування (вироки суду); статистика виконання покарань (охоплює осіб, які засуджені до позбавлення волі); статистика осіб умовно засуджених. Кожна із цих систем взаємно доповнює одна іншу. Статистика Германії характеризується найбільшою достовірністю статистичних даних. Важливе значення віддається чіткому визначенню понять, які використовуються для відокремлення одиниць обліку. Одержані статистичні дані відображаються поліцейським відомством в Єдиному щорічному статистичному звіті. Важливою особливістю німецької кримінальної статистики є наявність значної кримінологічної інформації про злочин, особу злочинця, обставини злочину і її жертву, стабільність у друкуванні звітів, їх доступність і добра адаптація до використання.
Франція
У 1825 році Франція встановила першу національну систему кримінальної статистики. В наш час Французький національний інститут статистики і економічних досліджень випускає статистичний щорічник Франції, у якому є глава “Юстиція”. У цій главі зосереджені дані судової і пенітенціарної статистики. Дані поліції про кількість зареєстрованих злочинів не публікуються. Судова статистика містить цифрові дані про кількість осіб, засуджених судами присяжних, виправданих трибунальними і апеляційними судами в метрополіях і заморських територіях. Пенітенціарна статистика містить цифрові дані про кількість і рух засуджених у пенітенціарних установах. Особливістю статистичного обліку у Франції є поділ правопорушень на три категорії – злочини, проступки і порушення, що відповідає структурі судоустрою Франції.
Швеція
В Швеції з 1913 року публікуються офіційні статистичні дані про злочинність. Кримінальна статистика Швеції підрозділяється на: поліцейську, судову і тюремну. Поліцейська статистика найбільш обмежена. В ній містяться дані тільки про кількість злочинів, які стали відомі поліції, і публікується лише з 1950 р. Судова і тюремна статистика представлена більш детальніше: в ній наводяться дані про кількість засуджених по категоріях злочинів, про міри покарання, про вік, стать правопорушників, злочинців-рецидивістів, кількість засуджених, які знаходяться в тюрмах, звільнених і т.д.
Японія
В Японії, так же як і в інших країнах, облік злочинності здійснюється державними органами. Статистичні дані надають: Головне поліцейське управління, органи прокуратури, служби пробації і пенітенціарних органів, секретаріат Верховного суду. Ці органи видають відповідні статистичні збірники своїх відомств. Комплексний науково-дослідний інститут Міністерства юстиції узагальнює статистичні дані та видає у вигляді “Білої книги про злочинність”. Крім того, Головним поліцейським управлінням щорічно видається “Біла книга про поліцію”, в якій висвітлюються різні напрямки діяльності поліції. Поліцейська статистика Японії найбільш достовірна і придатна для статистичного аналізу.
Особливістю японської кримінальної статистики є роздільний облік злочинів, передбачених КК і злочинів, передбачених статутними законами, які не ввійшли до КК. По категоріях злочинів, передбачених КК, облік ведеться як за кількістю злочинів, так і злочинців. По категоріях статутних злочинів враховується тільки кількість справ, переданих до прокуратури.
Країни СНД
В країнах СНД організація кримінально-правової статистики багато в чому аналогічна її організації і функціонуванню в Україні. Різниця полягає лише в структуюванні органів, які здійснюють статистичний облік і звітність про окремі показники в документах первинного обліку. Але в сучасних умовах необхідність побудови чіткої і єдино образної системи кримінально-правової статистики, яка б задовольняла своїми показниками, не тільки оперативні, але й наукові кримінологічні вимоги, особливо відчутна. Інтеграційні процеси в державах СНД, діяльність міждержавних організованих злочинних угрупувань актуалізували необхідність розробки системи показників про злочини для забезпечення міжнародних зіставлень. У Програмі методологічних робіт Статистичного комітету держав СНД і на поточних засіданнях Ради керівників статистичних служб країн-учасників СНД на цю проблему неодноразово зверталась увага.
Таким чином, можна зробити загальний висновок, що для конкретного статистичного аналізу показників міжнародної кримінально-правової статистики необхідно використовувати матеріали економічної, демографічної, соціально-культурної статистики і багато інших матеріалів.
В Україні проводиться робота по вдосконаленню статистичної методології і переходу України на прийняту у міжнародній практиці систему обліку і статистики ринкової економіки відповідно до завдань, які були поставлені в Концепції побудови національної статистики України та Державної програми переходу на міжнародну систему обліку і статистики, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 р.
Список літератури
1. Лунеев В.В. Юридическая статистика: Учебник. – М.: Юристъ, 2009. – 400 с.
2. Постанова Кабінету Міністрів України “Про порядок ведення спеціальної митної статистики” від 12 грудня 2002 р. № 1865. // Урядовий кур`єр 19.12. 2002. – с. 20.
3. Правова статистика: Навч. посібник /О.Г.Кальман, І.0. Христич. – Х.: “Право”, 2008. – 204 с.
4. Правова статистика. Курс лекцій./ О.М. Джужа, Ю.В. Александров, В.В. Василевич та інші. Під заг. ред. О.М. Джужи. – К.: [НАВСУ: Правові джерела], 2007. – 336 с.
5. Савюк Л.К. Правовая статистика: Учебник. – М.: Юристъ, 2009. – 588 с.
6. Словарь криминологических и статистических терминов. // Кальман А.Г., Христич И.А. – Х.: ИИПП АПрН Украины, изд-во “Гимназия”, 2008. – 96 с.
7. Статистика: Підручник/За ред, А.В. Головача, А.М. Єріної, О.В. Козирєва. - К.: Вища шк., 2008. – 623 с.
8. Статистика: Підручник/ С.С. Герасименко, А.В. Головач, А.М. Єріна та ін.; За наук. ред. д-ра екон. наук С.С. Герасименка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2007. – 467 с.
9. Статистичний облік і звітність у правоохоронних органах України// Кальман О.Г., Христич І.О. Науково-практичний посібник. – Х.: ІВПЗ АПрН УКраїни, вид-во “Гимназия”, 2008. – 140 с.
10. Трофімова Г.Г. Правова статистика: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2006. – 75 с.
11. Чернадчук В.Д. Правовая статистика: конспект лекций. – К.: МАУП, 2009. – 72 с.