Таким чином, від виготовлювача до споживача наркотик проходить складний шлях, наприклад, Пакистан — Європа, в якому задіяні різноманітні особи злочинної організації. Очолює її, як правило, раніше засуджений авторитет, котрий добре орієнтується в наркобізнесі, пов'язаний з корумпованими державними чиновниками. Він безпосередньо не займається скупкою або продажем наркотиків, а лише фіксує операції, концентрує і розподіляє прибуток, відмиває «брудні» гроші.
Виробниками сировини і наркотичних засобів виступають різні категорії населення, що займаються вирощуванням наркотичних культур (мак, конопля, кокаїновий кущ, ефедра). Особи, що працюють на фармацевтичних і хімічних підприємствах, викрадають, привласнюють наркотики. Це службовці, інженери, завідувачі складів, рухом наркотичних засобів, тобто грамотні люди, фахівці-хімі-ки, здатні в домашніх умовах організувати хімічне виробництво наркотиків, «підпільний цех».
Скупники — оптовики здійснюють незаконну скупку і реалізацію сировини, готової продукції великими партіями. Це особи, орієнтовані на одержання прибутку і понадприбутків, з великими зв'язками в злочинному світі, ділками-виробниками наркотиків. Оптовик є, як правило, організатором, він фінансує операції, стежить за витратою «чорної каси».
Перевізники — це дрібні збувальники, перекупники, яких використовують оптовики. Перевізниками нерідко є випадкові особи з числа знайомих, родичів, що працюють на залізничному, повітряному транспорті.
Споживачі наркотиків — це особи, що постійно або нерегулярно приймають наркотики, власне наркомани. Нерегулярно приймають наркотики частіше за все молоді люди (учні загальноосвітніх і спеціальних шкіл). Вони характеризуються відсутністю достатньої волі, піддаються впливу хуліганів, легко вступають у контакт з наркоманами, починають приймати наркотики, як правило, через цікавість, бажання відмітитися, одержати «кайф».
Наркоман — це хвора людина, він млявий, малорухомий, украй виснажений, мало цікавиться їжею. Його бажання — це придбання і прийом наркотику. Перебуваючи у пригніченому стані «наркотичного голоду», він може бути агресивним, вчиняє крадіжки, грабежі, проте після прийому наркотиків відчуває полегшення, ейфорію, відчуття припливу сил, спраги діяльності. Ейфорія швидко проходить, наступають апатія, пригніченість, спустошеність, неохайність у зовнішньому вигляді.
2. Особливості порушення кримінальних справ і виникаючі при цьому слідчі ситуації
Особливості порушення кримінальних справ про незаконний обіг наркотичних засобів обумовлені різноманітністю обставин, пов'язаних з поняттям предмета безпосереднього посягання — наркотичними засобами, їх кількістю і способом їх використання для вчинення злочину. Дійсно, на початку розслідування слід не тільки встановити приналежність виявленого об'єкта (твердого, сипучого, рідкого, газоподібного) до групи наркотиків, психотропних речовин, прекурсорів або їх аналогів, а й точно визначити їх кількість, оскільки від розміру наркотичного засобу залежить вид відповідальності — кримінальна чи адміністративна. Крім цього, треба встановити спосіб вчинення злочину, тобто в який спосіб наркотик використовувався як засіб заподіяння шкоди здоров'ю людини.
Незаконний обіг наркотичних речовин характеризується такими способами вчинення, які утворюють одну із ознак злочину. За чинним законодавством розрізняють виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення або пересилання, контрабанду, крадіжку, шахрайство, вимагання, привласнення, розтрату, зловживання, виготовлення і підроблення документів на одержання наркотичних засобів, їх незаконну видачу і введення, організацію і надання приміщень для введення в організм наркотичних засобів.
Спосіб — це вид взаємодії суб'єкта з предметом діяльності, тобто система «злочинець <-> предмет безпосереднього, посягання» (наркотичний засіб). Звідси за способом суб'єктів злочину прийнято поділяти на «своїх» — посадові і матеріально-відповідальні особи (начальники баз, відділів, завідувачи складів, аптек) і «чужих», які не мають доступу до наркотичних засобів. Перші вчиняють злочини шляхом привласнення, розтрати або зловживання посадовим становищем, а другі — шляхом крадіжки, грабежу, вимагання, шахрайства. Таким чином, виникають дві ситуації: «розкрадання» і «крадіжка».
В ситуації «розкрадання» про ознаки злочину слідчому, органу дізнання стає відомо з повідомлень і заяв громадян, керівників підприємств, організацій внаслідок нестачі, виявленої різними перевірками, ревізіями, інвентаризацією, а також із публікацій преси, явки з повинною. Тут ознаки злочину не завжди очевидні і потребують попередньої перевірки.
В ситуації «крадіжка» ознаки злочину частіше за все очевидні, хоча і потребують перевірки. Звідси в такій ситуації кримінальну справу порушують за матеріалами різних відомчих перевірок, ревізій, які керівник підприємства, установи, де виявлена нестача, надсилає в правоохоронні органи.
В ситуації «крадіжка» орган дізнання або слідчий самі переконуються в наявності факту злочину і його ознак. У цьому разі лише іноді (у випадках інсценування) проводиться попередня перевірка. Тому кримінальна справа в ситуації «крадіжка» порушується за фактом виявлення ознак злочину.
Особлива роль у безпосередньому виявленні ознак злочину в справах про незаконний обіг наркотичних засобів відведена органам дізнання, засоби і прийоми збирання інформації в них більш різноманітні, ніж у слідчого. Крім цього, на органи дізнання законом покладені функції виявляти ознаки злочину і осіб, що його вчинили (ст. 103 КПК). Тому в 98 % ознаки злочину виявляють органи дізнання і тільки в 2 % — слідчі після оцінки заяв і повідомлень самостійно1.
' Див.: Одєрип А.В. Расследованиє прсступлсний о нєзаконном обращении наркотичсских средств: Авторсф. дис. ...канд. юрид. наук. X., 1998. С. 8.
Таким чином, поряд із ситуаціями «розкрадання» і «крадіжка» виникає третя, яку умовно можна назвати «оперативні матеріали». За своїм значенням і частотою на першому місці повинна стояти ситуація «оперативні матеріали», а далі «розкрадання» і «крадіжка».
Відповідно до ситуацій, що складаються, кримінальні справи про злочини, пов'язані із незаконним обігом наркотичних засобів, частіше за все порушують:
1) за фактом безпосереднього виявлення ознак злочину — ситуації «оперативні матеріали» і «крадіжка»;
2) за матеріалами різних відомчих перевірок — ситуація «розкрадання».
3. Організаційно-тактичні дії слідчого в типових ситуаціях початкового етапу розслідування
На початковому етапі провадження по справах про незаконний обіг наркотичних засобів слідчий організує проведення слідчих дій: а) за фактом безпосереднього виявлення ознак злочину і б) за матеріалами відомчих перевірок. Розглянемо їх.
А. Організаційні і тактичні дії слідчого при порушенні кримінальної справи за фактом безпосереднього виявлення ознак злочину
При цій формі порушення кримінальної справи мають місце дві слідчі ситуації: «оперативні матеріали» і «крадіжка».
Ситуація «оперативні матеріали» виникає внаслідок оператив-но-розшукової діяльності органу дізнання по виявленню ознак злочину і особи, яка вчинила його, коли орган дізнання або слідчий безпосередньо встановлюють ознаки злочину, наприклад у ході огляду виявленого посіву коноплі, маку та іншої сировини; підпільної «лабораторії» з переробки і кустарного виготовлення наркотичних речовин; при затриманні з доказами збувальника-продав-ця; при огляді на КПП транспорту, особистого багажу; нарешті, при виявленні приміщення, де відбувається незаконне введення наркотиків в організм людини. Огляд місця події в цих випадках дозволяє виявити речовини, схожі на наркотичні, вилучити засоби їх виготовлення (м'ясорубки, сита, склянки для перегонки, нагрівальні прилади, дистилятори, шприци і т. ін.), відібрати зразки і надіслати їх на попереднє дослідження фахівцю.
Хоча виявлені факти очевидні, проте вони не завжди містять ознаки злочину. Наприклад, продавець-збувальник, затриманий з порошкоподібною речовиною білого кольору, заявляє, що це не наркотик, або визнає, що речовина є наркотичною, але вона використовується для власного вживання, знеболювання. В цьому разі необхідна попередня перевірка, яку орган дізнання звичайно проводить протягом доби.
При затриманні проводиться перегляд особистих речей, огляд одягу, де можуть бути виявлені сліди наркотичних речовин або сировини. Затриманого піддають медичному освідуванню.
Отже, в ситуації «оперативні матеріали», розпочинаючи розслідування, слідчий має достатній матеріал для планування слідчих дій. Якщо затриманий підозрюваний, проводяться допит, огляд за місцем проживання, а якщо він не проводився, — медичне освідуван-ня, огляд одягу, призначається хімічна експертиза для встановлення виду, властивостей наркотичної речовини, її походження.
Встановлені свідки, як правило, допитуються перед допитом підозрюваного. Таким чином, у ситуації «оперативні матеріали» проводяться такі невідкладні дії: затримання, освідування, огляд місця події, одягу, допит свідків і підозрюваного.