Смекни!
smekni.com

Тероризм Співробітництво держав у боротьбі з ним 2 (стр. 2 из 3)

ТЕМА 4.

ВИБУХОНЕБЕЗПЕКА ВИРОБНИЦТВ І ВИБУХОЗАХИСТ

Стан та динаміка аварійності в світовій індустрії. Аналіз характерних значних промислових аварій, по­в'язаних з викидами, вибухами та займанням хімічних речовин. Загальні закономірності залежності масшта­бів руйнувань і тяжкості наслідків аварій від кількості, фізико-хімічних властивостей і параметрів пальних ре­човин, що використовуються у технологічній системі.

Основні положення Конвенції 174 від 2 червня 1993 р. Міжнародної організації праці «Про запобі­гання значним промисловим аваріям».

Теоретичні основи механізму горіння та вибуху. Ла­мінарне, дефлаграційне горіння і детонація в різних агрегатних станах: парогазових, дисперсних середо­вищ, сконденсованих вибухових речовин.

Особливості горіння та вибуху в апаратурі, виро­бничому приміщенні, неорганізованих газових викидів у незамкнутому просторі. Механізм горіння аерозолів.

Параметри і властивості, що характеризують вибу-хонебезпеку середовища; фактори, що характеризу­ють небезпеку вибуху, ГОСТ 12.1.010-76 «Взрьіво-безопасность. Общие требования».

Кількісні показники вибухів, що характеризують мас­штаби руйнування, тяжкість наслідків. Тротиловий еквіва­лент; частка участі вибухопожежонебезпечних продук­тів у вибуху, приведена маса; енергетичний потенці­ал вибухонебезпеки, баланс розподілу енергії вибуху.

Основні характеристики вибухонебезпеки хіміко-технологічних процесів;, показники рівня руйнування промислових аварій. Установлені визначення: хіміко-технологічна система, технологічний блок, середови­ще, об'єкт. Значення параметрів: регламентовані, кри­тичні, гранична допустимі; потенційно вибухонебезпеч­ний технологічний об'єкт. Кількісні характеристики гід­родинамічних, тепломасообмінних процесів та їх вплив на рівень вибухонебезпеки. Кількісні показники, що складають енергетичний потенціал вибухонебезпеки. Можливі показники вибухів.

Методи стабілізації процесів та оцінка надійності систем. Фізико-хімічні характеристики речовин, що використовуються в технологічній системі, та їх вплив на вибухонебезпеку; оцінка рівня небезпечності про­цесу; обгрунтованість та надійність способів і засобів контролю допустимої кількості небезпечних речовин;

засоби запобігання критичним значенням параметрів.

Оцінка експлуатаційної надійності та безпеки обладнання, трубопроводів і обгрунтування їх вибору. Поняття про строки служби (ресурсу) і безвідмовної роботи обладнання; обгрунтування вибору ущільнень, методів і засобів запобігання перевищенням тиску. ефективних систем закритого типу для аварійного ски­дання вибухонебезпечних продуктів.

Вибір засобів контролю, управління і протиаварій-ного захисту (ПАЗ). Обгрунтування вибору енергоза­безпечення (енергостійкості) систем контролю, управ­ління і ПАЗ з урахуванням характеру технологічного процесу і енергетичного потенціалу об'єкта,

Локалізація аварій, захист персоналу від уражень, будинків і споруд від руйнування.

Поблочні моделі виникнення і розвитку аварій; тех­нічні засоби і послідовність аварійного відключення технологічних блоків. Методи і послідовність локаліза­ції аварій при різних схемах їх розвитку.

, Методи оцінки інтенсивності впливу ударної хвилі на об'єкти при можливому вибуху. Основні принципи розрахунку зон за рівнями небезпеки та їх класифі­кація.

Обгрунтованість розміщення вибухонебезпечних технологічних об'єктів на території підприємства. Стій­кість будинків і споруд до дії ударної хвилі. Технічні та організаційні заходи щодо захисту персоналу від дії ударної хвилі та вторинних факторів вибуху.

Основні напрямки в удосконаленні технологічних процесів, розробці сучасного обладнання, засобів контролю, управління і протиаварійного захисту, швидкодійної та регулювальної апаратури. Підвищен­ня якості сировини, матеріалів та обладнання.

Раціональне планування території підприємства.

Вибір та використання ефективних і надійних, пе­реважно на базі ЕОМ і мікропроцесорної техніки, за­собів контролю, регулювання та протиаварійного за­хисту.

Запобігання аварійній розгерметизації технологіч­них систем, займанню аварійних викидів.

Вимоги щодо професійного добору та навчання персоналу для виробництв підвищеної вибухонебез­пеки.

ТЕМА 5.

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

Основні нормативні документи, що регламенту­ють роботу із забезпечення пожежної безпеки об'єк­тів: Закон України «Про пожежну безпеку», стандар­ти, будівельні норми та правила, Правила пожежної

безпеки та інше. Обов'язки керівника підприємства та інших посадових осіб щодо забезпечення пожеж­ної безпеки об'єкта та окремих дільниць виробни­цтва.


Порядок організації і робота добровільної пожеж­ної дружини. Положення про добровільні пожежні дру­жини. Обов'язки членів добровільних пожежних дру­жин щодо запобігання пожежам та їх гасіння. Пільги та заохочення, встановлені для них.

Порядок створення та роботи пожежно-технічної комісії. Типове положення про пожежно-технічні комісії.

Кримінальна, адміністративна, матеріальна та дис­циплінарна відповідальність громадян, посадових та юридичних осіб за порушення вимог пожежної безпе­ки та виникнення пожежі.

Коротка характеристика виробництва та пожежна небезпека технологічного процесу, сировини, готової продукції, агрегатів, установок тощо.

Основні причини пожеж: порушення технологічних регламентів і несправність виробничого обладнання, іскри електрогазозварювальних робіт і необережне поводження з вогнем, іскри котельних та інших уста­новок, порушення правил користування інструментами і електронагрівальними приладами. Заходи пожежної безпеки, яких необхідно додержуватись перед почат­ком роботи, під час роботи та по її закінченні з ме­тою запобігання пожежам.

Утримання території підприємства, протипожежні розриви, джерела протипожежного водопостачання, протипожежний режим на об'єкті.

Основні вимоги пожежної безпеки в будівлях і при­міщеннях, при експлуатації електрообладнання, опа­лювальних приладів, систем вентиляції, при проведен­ні електрогазозварювальних, паяльних та інших вогне­вих робіт, при фарбуванні, знежирюванні та митті ви­робів і обладнання.

Вимоги пожежної безпеки в лабораторіях, архівах, складських приміщеннях, гаражах, на складах збері­гання хімічних речовин, паливно-мастильних матеріа­лів, при роботі з пожежовибухонебезпечними матері­алами, в приміщеннях з масовим перебуванням людей (клубах, поліклініках, їдальнях тощо).

Основні вимоги до утримання шляхів евакуації, ав­

томатичних систем пожежогасіння і автоматичної по­жежної сигналізації.

Призначення та місцезнаходження на об'єкті засо­бів пожежогасіння, протипожежного обладнання та ін­вентарю (иоіногасники, внутрішні пожежні крани, боч­ки з водою, ящики з піском, стаціонарні установки по­жежогасіння). Загальні уявлення про спринклерне і дренчерне обладнання, автоматичну пожежну сигналі­зацію, вуглекислотні, порошкові, газові та інші уста­новки пожежогасіння.

Порядок утримання на об'єкті засобів пожежога­сіння влітку та взимку.

Правила використання вогнегасних засобів, проти­пожежного інвентарю і обладнання для пожежога­сіння.

Засоби зв'язку і сповіщення про пожежу, що наяв­ні на об'єкті, в цеху, місця розташування телефонів, пристроїв для подачі звукових сигналів пожежної три­воги. Правила використання цих засобів у разі виник­нення пожежі.

Дії працівників при виявленні в цеху чи на терито­рії об'єкта задимлення, загорання або пожежі.

Порядок повідомлення про пожежу в пожежну охо­рону, газорятувальну та інші аварійні служби, органі­зація зустрічі пожежних частин, команд чи добровіль­них пожежних дружин. Виключення при необхідності технологічного обладнання, комунікацій, електроуста­новок та вентиляції. Гасіння пожежі наявними на об'єк­ті засобами пожежогасіння, порядок включення стаці­онарних установок, евакуації людей і матеріальних цінностей.

Дії працівників після прибуття пожежних підрозділів (надання допомоги в прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконан­ня інших робіт за розпорядженнями керівника гасіння пожежі)

Розслідування та облік пожеж, розробка заходів щодо запобігання пожежам та загибелі людей на них.

ТЕМА 6.

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА

Статистичні відомості про стан виробничого елек-тротравматизму. Основні причини та шляхи зниження його рівня.

Електричний струм, одиниці вимірювання струму:

сили, напруги, потужності, частоти, опору. Постійний та змінний струм, їх шкідлива дія на організм людини. Не­безпечні величини електроструму, напруги. Залежність дії електроструму на людину від тривалості дії, умов середовища, метеорологічних факторів, фізичного ста­ну людини. Поняття напруги кроку та дотику. Статич­на і наведена напруга. Дія електромагнітних полів, за­соби захисту від них.

Будова промислових електроустановок та їх еле­менти: електричні станції, підстанції, розподільні при­строї, перетворювачі електроенергії; повітряні та ка­бельні лінії електропередач напругою понад 1000 В;

розподільні електромережі напругою до 1000 В.

Розподіл електроустановок за класами напруги:

0,4 кВ; 6-Ю кВ; 35 кВ; ПО-1150 кВ. Особливості бу­дови та сфера застосування.

Охоронні зони електромереж напругою до і понад 1000 В. Допустимі (безпечні) відстані до струмопровід-них частин діючого обладнання, що перебувають під напругою.

Класифікація виробничих приміщень щодо небезпе­ки ураження працівників електричним струмом.

Колективні та індивідуальні засоби захисту в елек­троустановках. Порядок їх використання, зберігання та обліку. Періодичність та види випробувань. Плака­ти та знаки безпеки, що використовуються в електро­установках.

Заземлення та занулення електроустановок, їх за­хист; найбільш ,:: іустимі величини опору, від чого во­ни залежать.