МОЛЬ МЕБЛЕВА (Tіneola furcіferella) Це невеликий метелик (розмах крил- 1 -1,5 див) з жовтуватими або темно-жовтими передніми крилами і жовтувато-сірі задніми; обидві пари крил блискучі, з помітним золотавим відтінком. Самка відкладає яйця протягом двох тижнів і за цей час може відкласти до 300 яєць. Розвиток проходить швидко: цикл одного покоління продовжується від 2 до 4 місяців. За рік змінюється до 4 поколінь, і тому літаючих метеликів можна бачити майже цілий рік. Гусениці линяють 6-8 разів. Вони плетуть шовкові трубчасті ходи, вплітаючи в них залишки їжі й екскременти. Окукливание відбувається наприкінці ходу в пухкому коконі. Лялечка розвивається від 7 до 18 днів.
АПОЛЛОН (Parnassіus apolo) звичайний у нас із усіх кавалерів, що не мають залозисті хвостиків на задніх крилах. Він досягає в розмаху крил 7-9 див; передні крила білі, по краях прозорі, як стекло, з чорними плямами; задні крила білі з двома червоними з білою серединою вічками, облямованими чорним. Метелика звичайно не торкають птаха. Про своїй "неїстівності" вона попереджає сама: якщо неї потривожити, вона валиться на землю, розпинає крила, демонструючи червоні плями. При цьому вона скребе ніжками по нижній стороні крил, відтворюючи шиплячий
звук.
П'ЯДАК ЗИМОВА (Operophtera brumata) многоядна: її гусениці можуть ушкоджувати понад 100 деревні породи. Тому вони шкодять не тільки в лісах і парках, але й у плодових садах. У метеликів різко виражений статевий диморфізм. Самці мають нормально розвиті крила, що досягають у розмаху 2-2,5 див, жовтувато- або бурувато-сірого кольору з темними, хвилястими поперечними лініями. У самок же крила сильно укорочені, і вони нездатні літати. У нас цей вид розповсюджений усюди, крім північних районів. Частіше шкодить у нечорноземній смузі. Метелика виходять дуже пізно - наприкінці вересня, а на півдні навіть у листопаду. Вони відкладають зимуючі яйця в складки кори біля бруньок, звичайно на вершинах дерев. Гусениці отрождаются в період набрякання бруньок. Вони вгризаються в бруньки, а потім починають об'їдати листи. Дорослі гусениці ясно-зеленого кольору з зеленою головою і 3 білими лініями з боків тіла; довжина їх близько 2 див. При масовому розмноженні вони сильно ушкоджують яблуні, груші й інші плодові дерева, а в лісах - дуби, ільмові й інші породи. Ушкоджені ділянки мають жалюгідний вигляд: дерева коштують оголеною, обплутаною павутиною, а гусениці гронами звисають з гілок на павутинках. Наприкінці травня - червні гусениці окукливаются в ґрунті на глибині до 10 див або в лісовій підстилці біля стовбурів дерев у коконі з ґрунту. Лялечка розвивається біля чотирьох місяців.
П'ЯДАК КРЫЖОВНИКОВАЯ (Abraxas grossularіata) її гусеницю часто можна зустріти в наших садах. Вона біла у великих чорних плямах на спині, з жовтими боками в чорних плямах і крапках. Так само строкато пофарбована і метелик: крила білі в чорних і жовтих плямах (розмах - близько 4 див), чорні плями маються і на жовтому черевці. Метелика літають у червні - липні і на нижній стороні листів смородини або аґрусу відкладають яйця, з яких через 12 днів виходять молоді гусениці. Вони харчуються до кінця літа, потім скріплюють шелковинками лист, падають разом з ним на землю і там зимують. Навесні вони знову піднімаються на рослини і закінчують своє харчування. Окукливаются прямо на листах або стеблах, прикріплюючи до них шелковинками.
Сімейство БАБОЧКИ-ПЕСТРЯНКИ (Zygaenіdae) Їм дане дуже влучна назва; воно цілком відповідає характерові фарбування їхніх крил, що звичайно відрізняється різко кидається в очі строкатістю. Таке строкате фарбування носить явно демонстраційний характер і добре сполучиться з поводженням метеликів. Пестрянок можна зустріти вдень при сонячному світлі на будь-якому лузі. У них важкий, уповільнений політ; вони незграбно перелітають з однієї квітки на іншій. Якщо метелика піймати, він "прикидається мертвої" і при цьому виділяє крапельку жовтої неприємно пахне рідини, що робить її неїстівної для птахів. Також неїстівні і їхні гусениці. Тому вони звичайно живуть відкрито на рослинах, переважно на бобових. Тільки на перших фазах деякі з них є мінерами. Дійсні мінери зустрічаються рідко.
Сімейство БІЛЯВКИ (Pіerіdae) Так само як вітрильники, відносяться до булавоусым чешуекрылым. Вони широко відомі по тим представникам сімейства, у яких крила дійсно білого кольору. Неправильно було б думати, що усі білявки білі. Ще більш різноманітна і ярка фарбування в тропічних видів білявок, де багато форм стають майже чорними, зберігаючи окремі яскраві плями.
Сімейство БРАЖНИКИ (Sphіngіdae) Здебільшого великі метелики з товстим тулубом, звичайно звуженим до заднього кінця, і характерними товстими вусиками веретеновидной форми. Передні крила вузьким і довгі, найчастіше з рівним краєм; у зубчаток (Smerіnthus) їхній зовнішній край хвилястий і навіть зазубрений. Задні крила короткі. В даний час відомо понад 1200 видів цього сімейства, що особливо багато представлене в Америці. На території колишнього СРСР поширено близько 50 видів. Багато хто з них мають своєрідне фарбування крил, що сполучить у собі елементи захисного і демонстраційного фарбування. Досягається це в такий спосіб. Верхня сторона передніх крил у цьому випадку пофарбована в тьмяні, сіруваті або коричнюваті тони з неясним малюнком, що розчленовує поверхню, у виді темних, часто зиґзаґоподібних смуг. Задні ж крила мають зверху яскраве фарбування. Більшість бражників літає в сумерках, деякі з них літають удень, Великі 16-ногие гусениці бражників дуже своєрідні, завдяки тому що на задньому кінці в них мається щільний виріст у виді рогу. Пофарбовано вони в зелені або сірі тони, часто з косими смугами, спрямованими позаду наперед. Дуже красива гусениця олеандрового бражника, що досягає в довжину 10 див: вона зеленого кольору, з білою бічною смугою і білими крапками, з боків третього грудного кільця два великих білих вічка з чорно-синьою облямівкою. Своєрідні загрозливі пози гусениць бражників, що вони приймають при наближенні ворогів. Гусениці бражників живуть як на трав'янистої, так і на деревній рослинності. Дуже часто російська назва виду відповідає назві кормової рослини. Так, дійсно, олеандровий бражник розвивається на олеандрі, сосновий - на сосні і рідше на ялині, молочайный - на молочаї, жимолостева шмелевидка - на жимолості і т.д. Перезимовують бражники у фазі лялечки в землі або в рослинному покриві. Лялечка бражників відрізняється тим, що на задньої кінці в неї мається узвишшя у виді рогу, якого позбавлені тільки деякі види.
Сімейство ГОЛУБЯНКИ (Lycaenіdae) Так називають невеликих булавоусых метеликів, що рідко перевищують у розмаху 2,5-3,5 див, із трохи укороченими передніми ногами, але без щіточки на гомілках. Це одні з найпоширеніших денних метеликів, яких завжди можна зустріти на лугах, полях, лісових галявинах і просто на дорозі. У Європейській частині Росії вони представлені більш ніж 60 видами. Центральне місце серед них займає рід голубянок (Lycaena); у них верхня сторона крил пофарбована в блакитний, синій або чорно-бурий колір; нижня сторона найчастіше сіра або білувата з дрібними глазчатыми плямами. Гусениці голубянок знизу плоскі, із сильно опуклою спиною, покриті тонкими, короткими волосками; за своєю формою нагадують мокриць. Живуть на бобових рослинах. Лялечки підперезані.
Сімейство КАВАЛЕРИ (Papіlіonіdae) або вітрильники. Це типові булавоусые, або денні, метелика. Від інших представників цієї групи чешуекрылых їх легко відрізнити за дуже характерною ознакою: внутрішній край задніх крил вирізаний і не прилягає до черевця. Крім того, у переважної більшості видів задні крила витягнуті в довгі "хвостики", що додає особливу изящность загальному контурові крил; передні ноги розвиті нормально. Сімейство містить у собі близько 20 пологів і 500 видів, розповсюджених майже по усьому світлу. Найбільша розмаїтість форм, до того ж найбільш великих і яскравих, зустрічається в тропічних країнах. Одні з найкрасивіших видів багато представлені в Індо-Малайській області й в Океанії. Славляться своєю красою і південноамериканськими кавалерами, що відрізняються великою розмаїтістю фарбувань. Тут можна зустріти саме різне розцвічення крил - від яскраво-жовтогарячої в сполученні з чорною і жовтим (Papіlіo zagreus) до оксамитово-чорної з червоною і білою плямами (Eurytіdes lysіthous). Особливе місце в сімействі займає рід дійсних кавалерів (Papіlіo): на його частку приходиться близько 40% від загального числа видів. З них 4 види зустрічаються в Росії