Смекни!
smekni.com

Упаковка товарів та вантажів (стр. 3 из 4)

Вироби, які підлягають консервації, повинні мати температуру, таку саму або вище температури приміщення для консервації. Різке коливання температури при консервації виробів не допускається, тому що це може викликати конденсацію вологи на поверхні, яка консервується.

Переривати роботу під час консервації на окремих її етапах категорично заборонено. У період консервації не допускається проведення таких робіт, при яких поверхня, що підлягає консервації, може забруднюватись металевими, лакофарбовими та іншим порохом.

Захисний комплекс пакування товарів у загальному вигляді складається послідовно з трьох основних процесів:

- консервації;

- загортання в папір, тканину або інший матеріал;

- пакування в тару.

Залежно від властивостей товару можуть застосовуватися всі процеси або окремі з них.

Консервація й упаковка товарів повинна забезпечити зберігання товару упродовж гарантійних термінів, які встановлені технічними вимогами:

а) для предметів точної механіки, вимірювальних приладів, оптичних виробів й інструменту — 12 місяців від дати випуску до дати надходження до споживача або до місця навантаження й перевезення їх за кордон;

б) для серійних машин і апаратів, для малих і середніх пристроїв — 24 місяці від дати випуску до дати надходження до споживача або з моменту навантаження та перетину кордону країни;

в) для великих машин, великих установок та іншого машинобудівного обладнання — 36 місяців від дати випуску до дати надходження до спожива ча або перетину кордону країни.

Консервація проводиться спеціальними цеховими робітниками, які отримали відповідний інструктаж, під керівництвом особи, відповідальної за консервацію з дотриманням вимог охорони праці і протипожежної безпеки.

Вироби, які призначені для експорту, підлягають у процесі виробництва проміжній консервації, а перед упакуванням — викінчувальній консервації.

Вироби, які після випробувань не підлягають розбиранню для консервації, слід збирати із застосуванням змазок для викінчувальної консервації.

Усі захисні змазки слід попередньо перевіряти на відповідність технічним умовам. В замовленнях на змазки для консервації виробів обов'язково повинно бути вказано призначення змазки. На етикетці тари змазки, яка постачається для консервації, повинне бути відповідне маркування: індекс "Т" для товарів призначених для поставляння та роботи в умовах тропіків, індекс "S" для товарів, призначених для роботи в умовах півночі.

Вибираючи консервуючі матеріали для експорту, слід керуватися "Загальними технічними умовами на виготовлення машин, приладів і обладнання, що відправляються в країни з тропічним кліматом або на північ з низькими температурами".

Викінчувальна консервація проводиться після обкатування й приймання машини, верстата або агрегату безпосередньо після підготовки поверхні.

Консерваційна змазка наноситься суцільним рівномірним шаром на знежирену, чисту, суху поверхню деталі або вузла.

Змазка на консервованій поверхні наноситься в два шари з попередньо витримкою змазки в розплавленому стані упродовж 1,5...2 годин. Температура розплавленої змазки повинна бути 110... 120°, а при нанесенні другого шару — на 20.. .30° С нижче, ніж при нанесенні першого.

Другий шар наноситься тільки після повного охолодження першого до температури навколишнього повітря.

Леткі інгібітори застосовуються як самостійний засіб захисту від корозії чорних металів або як додатковий засіб захисту до масляної і нітритної консервації, що підвищує надійність консервації.

Леткі інгібітори мають вигляд порошків або рідин. Пакувальний папір та інші матеріали (ящики, коробки) просочуються розчинниками інгібіторів з подальшим їх просушуванням.

Дотикання виробів з кольорових металів до леткого інгібітора, до паперу, просоченого летким інгібітором або до його розчину, не допускається.

Допускається упакування виробів з кольорових металів в один ящик з виробами з чорних металів, законсервованих летким інгібітором, але в окремих згортках з попереднім покриттям поверхні кольорових металів авіамаслом або при їх масляній консервації.

Вироби з чорних матеріалів із застосуванням інгібованого паперу консервують так:

а) великі вироби загортаються в інгібований папір з подальшим укладанням у вологонепроникні плівки. За відсутності на інгібованому паперілатексної плівки загорнуті вироби додатково упаковуються в парафіно ваний папір;

б) дрібні вироби упаковуються по декілька штук в інгібований папір або насипом в тару, яка виложена бітумінованим або інгібованим папером шаром інгібітора всередину. В окремих випадках при упакуванні насипом шари виробів перекладають листами інгібованого паперу;

в) особливо відповідальні вироби, законсервовані летким інгібітором для тропічного клімату на основі уротроніну, після перев'язування згортка шпагатом, його оброблюють зануренням в розплавлені суміші технічного вазеліну і петролатума з церезином.

При консервації порошкоподібним летучим інгібітором вироби укладають на лист парафінованого паперу і посипають порошком інгібітора через сито.

Відкриті поверхні, які покриті консервованими мастилами для захисту нанесених мастил від механічних пошкоджень, повинні акуратно завертатись у два шари парафінованого паперу.

Для упакування відповідальних і високочутливих до корозії виробів слід застосовувати герметичну упаковку в чохол із полімерних плівок або металеву тару.

Для погашення ударних або вібраційних навантажень, які шкідливо відбиваються на виробах під час упакування або транспортування, повинні застосовуватися спеціальні амортизуючі прокладки або пристосування.

Широко використовують прокладки з гофрованого картону. Вони мають різну форму. Поширені прості і складні плоскі, із повітряними прошарками, вкладиші, кутові складні прокладки й інше.

Прокладки, виконані з гофрованого картону, завдяки пружності складок мають великий опір зминанню. Гофрований картон використовується трьох типів: двошаровий, тришаровий і п'ятишаровий (рис. 1).

Рис. 1. Гофрований картон: 1 двошаровий, 2 тришаровий, 3 п'ятишаровий

Плоскі прокладки з гофрованого картону застосовуються для вирівнювання незначних виступів і нерівностей поверхні, а також у тих випадках, коли всередині тари необхідно відділити один виріб від іншого для запобігання пошкодженням. З метою амортизації для упаковуванні виробів легкої ваги може бути використаний гофрований або крипирований папір, здатний поглинати динамічні навантаження, яким піддається тара в процесі транспортування.

Для захисту крихких предметів від ударів, поштовхів і вібрації та старанно оброблених поверхонь виробів від пошкоджень і подряпин, а також для захисту виступаючих частин виробів застосовують такі текстильні амортизуючі матеріали:

- войлок технічний;

- вата бавовнянопаперова;

- волокнисті відходи бавовняно-прядильних заводів;

- тканини тарні, пакувальні.

Войлок для амортизуючих прокладок випускається різної товщини й щільності і може застосовуватися як прокладковий матеріал для широкого асортименту експортних товарів. Вата й бавовна (волокнисті відходи бавовнянопря-дильних заводів) можуть бути використані як амортизуючий матеріал при упакуванні предметів легкої ваги. Вони легко набувають потрібної форми і володіють високою еластичністю й пружністю.

При виготовленні різного роду футлярів (для упакування точних приладів, коштовностей, прикрас, парфумерії) у поєднанні з картоном і ватою застосовують як амортизуючі й одночасно декоративні матеріали бархат і шовк.

Як амортизуючий прокладковий матеріал можуть бути використані негігроскопічні полімерні матеріали: пінопласти, міпора, обрізки плівок із поліхлорвінілу, поліамідів, поліетилену та ін. З пінопласту виготовляють засоби для перевезення легкопошкоджуваних виробів.

Пінопласти є надзвичайно пружними матеріалами і служать ідеальними прокладковими і амортизуючими матеріалами для упаковки легкопошкоджувальних інструментів, точних приладів, скла й фарфору. Пінопластам з полістиролу й поліуретану може надаватися форма, яка відповідає конфігурації пакувального товару. Полімерні матеріали служать одночасно і як ізоляційний матеріал, який оберігає виріб від температурних впливів.

Для амортизації прокладки застосовується також дерев'яна стружка з вологістю не більше 12 %. Прокладки й амортизатори зі стружки повинні бути обгорнуті з усіх боків водонепроникним папером.

Складовими елементами упаковки, яка крім основних функцій збереження кількості і якості товару повинна бути важливим чинником захисту про-жції від підроблення, є етикетки, товарні знаки, штрихове кодування, голографічні та термоіндикаторні зображення.

Етикетка являє собою елемент упаковки тарного зображення, нанесені на неї невеликого розміру, різної конфігурації із паперу, тканини, полімерних юшок або багатошарових композиційних матеріалів. Вона містить текстову графічну інформацію, необхідні відомості про основні властивості продукції, її ідентифікації.

Геометрична форма, графічне оформлення і текстова інформація етикетка безпосередньо пов'язані з товаром, видом матеріалу і конфігурацією упаковки. Матеріал і конфігурація упаковки відіграють основну роль при виборі продуктивних особливостей і технології виготовлення етикеток. Кожний тип упаковки має власну етикетку, яка відрізняється зовнішнім виглядом і функціональним призначенням.

Розрізняють ідентифікації товару і виробника. Елементами ідентифікації є точна і лаконічна його назва, яка розміщується у центральній зоні виконана чітким шрифтом, яскравими, приємними для зору фарбами, а художнє чи фотографічне зображення товару або символу торгової марки асоціюють з цим товаром. Виробника ідентифікують за зображенням фірмових знаків, логотипів, повних назв, емблем тощо. Сучасним і надійним способом візуальної і автоматизованої ідентифікації є нанесення штрих-кодів і змінного маркування, яке містить відомості про виробника, порядковий номер етикетки, дату виготовлення, номер партії тощо. За змістом інформацію про товар на етикетці можна поділити на довільно-зв'язкову. Довільна інформація включає різноманітні елементи художнього оформлення. Обов'язкова інформація регламентована документами бракований товар.