1) організація збуту продукції - участь у підготовці прогнозів, проектів перспективних і поточних планів виробництва і реалізації продукції, у проведенні маркетингових досліджень по вивченню попиту на продукцію підприємства, перспектив розвитку ринків збуту; узгодження умов постачань; виконання плану реалізації продукції; постійне відстеження ринку своєї продукції, покупка зразків продукції, вироблених підприємствами-конкурентами.
2) формування збутової мережі - підготовка і висновок договорів на реалізацію продукції; планування постачань продукції відповідно до укладених договорів; створення і підтримка інформаційної бази даних про:
· кількість покупців кожного виду продукції;
· покупців (організаційно-правові форми; реквізити; номери телефонів; прізвища керівників і провідних спеціалістів покупців; умови виробництва, ціни на продукцію, аналогічну виробленій підприємством ін.).
· конкурентів (найменування підприємств, їх географічне положення; відомості про випуск аналогічної (замінної) продукції, географію й обсяги продажів; ціни, упакування, види відвантажень; перспективи розширення продажів конкурентами; їхню рекламу).
3) організація оптової торгівлі - уживання заходів по забезпеченню своєчасної оплати поставленої продукції; облік виконання замовлень і договорів, відвантаження і залишків нереалізованої готової продукції; вивчення вимог покупців до якості, упакування й асортименту продукції.
4) облік відвантаженої продукції - приймання готової продукції на склади, сортування, комплектація; визначення потреби в транспортних засобах, механізованих навантажувальних засобах, тарі і робочій силі для відвантаження продукції; розробка інструкцій про знижки, терміни й умови платежів; підготовка звітів про причини прострочення передачі готової продукції виробничими підрозділами і транспортним відділом.
5) Збір і систематизація оперативної інформації про:
- обсяги запасів продукції на складах;
- терміни виконання замовлень;
- ціни на всі види продукції і граничні розміри знижок;
- терміни одержання продукції споживачами з моменту відвантаження;
- вартість транспортування.
Крім цього, відділ збуту та постачання у сфері збуту ВАТ «ТерА» розглядає претензії споживачів, що надходять на підприємство, і підготовляє відповіді на пред'явлені позови та врегульовує взаємини з контрагентами, веделистування і прийом представників з питань реалізації продукції і розрахунків з ними.
Начальник відділу збуту та постачання ВАТ «ТерА» підписує збутові, товарно-супровідні документи, а також вносить пропозиції у відділ кадрів і керівництву підприємства про переміщення працівників відділу, їх заохочення за успішну роботу, а також пропозиції про накладання стягнень на працівників, що порушують трудову дисципліну.
На ВАТ «ТерА» дорсить низька плинність кадрів. Дану ситуацію можна пояснити тим, що адміністрація підприємства досить ретельно підбирає кадрів і належно оцінює їх працю. За професіоналізм та наполегливу працю для фірми адміністрація організовує спеціальні бонуси для своїх працівників – премії, додаткові відпустки. Загалом, на ВАТ «ТерА» досить добре налагоджена система соціального захисту працюючих та досить комфортні умови для працівників при виконанні робочих завдань.
Продукція ВАТ «ТерА» на сьогодні містить 8 асортиментних груп. Однак, незважаючи на те, займає лідируючі позиції по їх збуту в Тернопільській області. Це можна пояснити тим, що на підприємстві чітко відслідкоівані виробничі процеси з метою оптимізації витратна виготовлення кондитерських виробів та забезпечення їх високих споживчих та якісних властивостей. Тобто фірма при мінімальних цінах виробу для споживача прагне продати товар високої якості.
Протягом свого існування ВАТ «ТерА» зуміла завоювати на ринк4 Тернопільщини досить міцні позиції. На ринку Тернопільської області кондитерська фабрика «ТерА» займає близько 37% ринку галузі. Це порівняно досить велика ринкова частка, так як конитерська галузь Тернопільщини представлена досить великою кількістю конкурентів. Разом зі значною часткою ринк підприємство володіє Торговою Маркою, яка відома не лише поза межами області, але і закордоном.
Оптимальний асортимент продукції ВАТ «ТерА» дозволяє якнайповніше задовольняти потреби споживачів у кондитерських виробах. Так, до асормтиенту кондитерських виробів фабрики, належать досить відомі всім види кондитерських виробів (цукерки, пряники, сушка, вафлі тощо), які мають дуже багато різновидів та особивості свого виготовлення.
Споживач завжди задоволений продукцією, яку пропонує ВАТ «ТеРА», оскільки асортимент цих виробів мітить високі споживчі та смакові якості.
Посередники і постачальники, з якими співпрацює кондитерська фабрика, підбираються досить ретельно, з метою забезпечити довготривалу співпрацую. Так, основними вимогами до постачальників у кондитерської фабрики є наступні: надійність поставок, стабільні умови оплати якісна сировина, доступна ціна.
Серед посередників, ВАТ «ТерА» обирає тих, які мають зручне розташування, велику кількість продаж ,можливість ефективно представляти продукцію підприємства.
З метою розробюкит нового товару підприємством часто проводяться маркетингові дослідження з приводу вивчення думки споживачів та їх оцінки новинок-продукції.
Імідж підприємства ВАТ «ТерА» досиьь високий не лише серед клієнтів, і бізнес-партнерів, але і серед конкурентів.
При здійсненні своєї цінової політики підприємство намагається встановлювати ціни- собівартість виготовлення продукції плюс реалізаційні витрати плюс ПДВ плюс 15% прибутку.
Підприємство має свій збутовий відділ – відділ збуту та постачання, а також відділ логістики, які відповідають за збут товару та працюють досить злагоджено та ефективно.
Отже, з усього вище вказано можна зробити исновко, що маркетинговий потенціал підприємства ВАТ «ТерА» є чималий. Високому потенціалу підприємства ВАТ «ТерА» сприяють чималі маркетингові ресурси та діяльність самого підприємства – репутація та якість виробів, задоволеність споживачів, та попит на продукцію, яку виготовляє підприємство.
Отже, з усього вище сказаного можна зробити наступні висновки
Під маркетинговим потенціалом розуміють сукупність внутрішніх можливостей та зовнішніх шансів задовольняти потреби споживачів та отримувати на цій основі максимальні економічні вигоди.
Маркетинговий потенціал підприємства визначається його реальними можливостями в тій чи іншій сфері соціально-економічної діяльності, причому не лише реалізованими, але й нереалізованими з певних причин.
Ігнорування маркетингового стратегічного аналізу під час розроблення маркетингової стратегії призводить до прийняття необґрунтованих стратегічних рішень, застосування стратегії пасивного пристосування до ринкових змін, неможливості адекватного реагування на зміни маркетингового середовища фірми.
Організацією маркетингової та збутової діяльності на підприємстві ВАТ «ТерА» займається відділ постачання та збуту. Начальник відділу збуту та постачання ВАТ «ТерА» підписує збутові, товарно-супровідні документи, а також вносить пропозиції у відділ кадрів і керівництву підприємства про переміщення працівників відділу, їх заохочення за успішну роботу, а також пропозиції про накладання стягнень на працівників, що порушують трудову дисципліну.
Маркетинговий потенціал підприємства ВАТ «ТерА» є чималий, про це свідчать чималі маркетингові ресурси та діяльність самого підприємства – репутація та якість виробів, задоволеність споживачів, та попит на продукцію, яку виготовляє підприємство.
Збут слід розглядати в якості найважливішого інструменту маркетингової діяльності, на якому грунтується конкурентна перевага підприємства на ринку. В сучасних умовах функціонування торговельних підприємств на ринку, що характеризуються підвищеним рівнем ризику і невизначеністю, використання маркетингового підходу до організації збутової діяльності є єдиною і необхідною передумовою її вдосконалення, що забезпечить їм не тільки короткочасний комерційний успіх, але й посилить стратегічне спрямування.
З аналізу показників діяльності ВАТ «ТерА» у 2010 році видно, що продажі кондитерської продукції підприємства суттєво впали. Швидше за все, це пов’язано з тим, що на складі підприємства були значні запаси готової продукції. А це у свою чергу свідчить про неефективність існуючих каналів розподілу на ВАТ «Тера».
Дистрибуцією кондитерських виробів ВАТ «ТерА» займається тернопільський оптовий дистриб’ютор – компанія ТОВ «Тера Гурт». Зважаючи на продажі цього року та прибутки, підприємство-виробник потребує удосконалення своєї збутової діяльності.
У зв’язку з цим даною курсовою роботою пропонуються наступні шляхи вирішення удосконалення збуту на підприємстві-виробнику:
- реорганізація відділу постачання та відділу збуту;
- розширення збутової мережі підприємства шляхом відкриття кіоску кондитерських виробів;
- пошук дистриб’юторів у інших західних областях України.
Отже, на підприємстві ВАТ «Тера» немає окремого відділу збуту – натомість є відділ збуту та відділ постачання. Збутовою діяльністю на підприємстві здійснюють два менеджери та рекламіст.
До обов’язків менеджерів по збуту входять планування обсягів збуту, планування знижок, укладання договорів із замовниками.
Рекламіст займається висвітленням діяльності підприємства у місцевій пресі та телебаченні, а також в інтернеті, організовує та погоджує з начальством план рекламних кампаній, формує позитивний імідж підприємства серед населення Тернопільської області.