Контрсиловий потенціал ВТО і пониження оперативної готовності СЯС
Протягом вже декількох років висловлюється ідея взаємного зниження оперативної готовності стратегічних ядерних сил з метою запобігання ненавмисних пусків стратегічних балістичних ракет. Поки вона реалізована лише частково в домовленостях між Росією і США. Зокрема, згідно нью-йоркським угодам, деактивації підлягають МБР, які будуть ліквідовані відповідно до Договору СНВ-2. Проте, ідея залишається популярною, і цілком вірогідно, що вона все частіше обговорюватиметься в майбутніх переговорах. Проте, в умовах, коли звичайне ВТО володітиме контрсиловим потенціалом, пониження оперативної готовності стратегічних комплексів (навіть симетричне) тільки усилюватиме дисбаланс в стратегічних озброєннях. В усякому разі, Росії слід дуже зважено і обережно вибирати заходи по взаємному пониженню оперативної готовності. І ці заходи неодмінно повинні будуть супроводжуватися односторонніми обмеженнями на неядерні озброєння США. Вони можуть включати деактивацію або навіть ліквідацію стратегічних носіїв, переорієнтованих на "неядерні" задачі, обмеження на райони їх базування і зони патрулювання, а також заходи транспарентності, які виключали б можливість раптового обеззброюючого удару звичайною зброєю з боку США.
Проблема КРМБ на підводних човнах
Результати, одержані в справжній роботі, в черговий раз підкреслюють важливість обліку в стратегічному балансі розгорнених КРМБ великій дальності, а особливо КРМБ на підводних човнах. Росія неодноразово піднімала це питання, але США продовжують наполегливо наполягати на тому, щоб він залишався зовні рамок переговорів по скороченню стратегічних наступальних озброєнь. Представляється, що частковий компроміс по цій проблемі, проте, можливий. Зокрема, США можуть згодитися на контрольовану ліквідацію ядерних боєзарядів КРМБ в обмін на поступки Росії в області скорочення тактичної ядерної зброї. Не випадково відповідний пункт був зафіксований в домовленостях Хельсінкі Президентів США і Росії в 1997 р. Цей захід дозволив би на якийсь час зняти проблему крилатих ракет і не враховувати розгорнені КРМБ в рамках СНВ-3. Проте, в більш довгостроковому плані вона представляється недостатньою, оскільки в перспективі будуть створені КРМБ, здатні перенацілюватися у польоті. Радикальне рішення проблеми – ліквідація КРМБ, як у випадку з балістичними ракетами, – представляється нереальним.
Одним з шляхів рішення проблеми може виявитися пропозиція заборонити розгортати більше 18 пускових установок КРМБ (включаючи і торпедні апарати) на підводних човнах. Всі існуючі і перспективні багатоцільові ПЛА США, не підпадатимуть під це обмеження, але воно дозволить перекрити шлях планам переобладнання ПЛАРБ типа “Ohio” в носії КРМБ. Як відомо, до 2005 р., закінчаться терміни експлуатації всіх БРПЛ "Trident I", і поки ВМС США не планує закупівлю нових балістичних ракет для чотирьох підводних човнів. Можливо, що політичне керівництво США ухвалить рішення переобладнати ці ПЛАРБ в носії крилатих ракет. Зараз в США існує могутня підтримка на користь ухвалення саме такого рішення. Кожна з переобладнаних ПЛАРБ зможе нести до 154 КРМБ. Таким чином, на чотирьох ПЛАРБ можна буде розмістити більше КРМБ, ніж на всій решті багатоцільових ПЛА США.
У будь-якому випадку, на переговорах по СНВ-3 доля "зайвих" 4 ПЛАРБ США може виявитися достатньо гострим предметом для обговорення. В тому випадку, якщо США заблокують заборону на максимальну кількість КРМБ, яка можна розвернути на одному підводному човні, вони напевно наполягатимуть на можливості переобладнання ПЛАРБ без вирізки ракетних відсіків. Як відомо, згідно положенням Договору СНВ-1, за човнами продовжуватимуть зараховуватися по 24 ПУ БРПЛ, якщо не проробляти цієї процедури. З другого боку, переобладнання ПЛАРБ в ПЛАРК з вирізкою ракетного відсіку і його заміною, як потрібен Договором СНВ-1, приведе до значних фінансових витрат.
Можливо, що США запропонують спростити процедури ліквідації ПУ ПЛАРБ. Росією ця пропозиція зустріне, найімовірніше, неоднозначно. Річ у тому, що одна з животрепетних російських проблем – утилізація атомних підводних човнів, і ця проблема може стати істотною перешкодою у виконанні договірних зобов'язань по СНВ-1, а також і у віддаленішій перспективі. Спрощення процедур ліквідації ПУ БРПЛ дозволило б обробляти в першу чергу не стратегічні, а багатоцільові атомні підводні човни першого і другого поколінь, які вже багато років чекають утилізації і представляють небезпеку для навколишнього середовища. Окрім цього, Росія зберегла б можливість законсервувати стратегічні підводні човни, що виводяться з бойового складу, для того, щоб модернізувати і переобладнати в носії крилатих ракет в майбутньому. З цих причин, представляється, що можливі пропозиції США за процедурами ліквідації ПУ БРПЛ повинні бути ретельно зважені.
Паралельно з обмеженням на кількість розгортаних КРМБ Росії слід добиватися і обмежень на райони патрулювання багатоцільових ПЛА. Ці заходи направлені на те, щоб запобігти можливості скритного розгортання значної частини підводних човнів США поблизу території РФ. Наприклад, можна б було встановити обмеження на кількість ПЛА, що знаходяться в межах 1000 км зони від побережжя. При цьому були б розв'язані і інші проблеми, які неодноразово підіймалися Росією на переговорах – заборона скритної протичовнової діяльності в районах розгортання і патрулювання ПЛАРБ, а також запобігання зіткнень атомних підводних човнів. Як відомо, однієї з причин, перешкоджаючих рішенню вказаних проблем, є відсутність адвекватних технічних засобів верифікації. Безумовно, повністю контролювати підводну обстановку на всій акваторії, де діятимуть обмеження по розгортанню ПЛА, представляється нереальним. Проте, існуючі національні технічні засоби контролю дозволять в якій то ступені цю задачу виконувати. У будь-якому випадку, навіть односторонні зобов'язання обмежити активність ПЛА поблизу територій один одного зняли б гостроту проблеми.
Контрсиловий потенціал ВТО і розширення НАТО
Процес розширення НАТО на схід створює принципово нову геополітичну обстановку навкруги європейської частини Росії. Як відомо, в 1999 р. новими членами НАТО сталі Чехія, Польща і Угорщина. При розміщенні тактичної авіації на території нових членів, зона її досяжності на території Росії розшириться більш ніж на 400 км на схід, і потенційними об'єктами атаки можуть стати бази стратегічних сил в Козельське, Виползово, Тейково, Костромі. Ще більш небезпечними представляються плани включення до складу НАТО прибалтійських країн. Наприклад, тактична авіація, розміщена в Естонії, загрожуватиме базам Юрья, Йошкар-ола, Татіщево. Загрозу для стратегічних баз на Південному Уралі (Домбаровській) і в середній смузі Росії (Татіщево, Козельськ) представляє і можливе розширення НАТО на південний схід - як відомо, про своє бажання приєднатися до блоку НАТО заявили Азербайджан і Грузія. Хоча в даний час відсутні які-небудь підстави припускати, що в перспективі Казахстан буде вороже набудований по відношенню до Росії і припуститься розміщення авіації НАТО на своїй території, проте, слід підкреслити, що такий поворот подій мав би украй негативні наслідки для виживаюча СЯС в умовах превентивної дії високоточною зброєю. Ряд об'єктів розгортання СЯС - Татіщево, Барнаул, Алейськ, Ужур, Красноярськ, Канськ знаходиться в межах досяжності тактичній авіації при базуванні на території Казахстану. Більш того, такі об'єкти як Домбаровській і Картали, розташовані безпосередньо поблизу російсько-казахстанської межі.
Мабуть, Росія не буде в змозі запобігти подальшому розширенню НАТО на схід, також як і у випадку з країнами центральної Європи. Проте, разом з вимогою нерозміщення ядерної зброї, Росія має право також вимагати обмежень на розміщення тактичної і розвідувальної авіації на територіях нових членів НАТО. Найбільш актуальне введення таких обмежень по відношенню до прибалтійських країн, на які не розповсюджуються квоти за договором про обмеження звичайних сил в Європі.
Існуюче в арсеналі США ВТО може володіти здатністю поразки російських ШПУ МБР при прямому попаданні. Проте, точність його поки недостатня, для того, щоб надійно вражати ШПУ однією-двома одиницями. Звичайне ВТО володітиме контрсиловим потенціалом проти шахт МБР, якщо вдасться створити кінетичні або тандемні кумулятивні боєприпаси, здатні пробивати шар гомогенної сталі завтовшки 2-3м. і підвищити точність доставки до 1-2 м. Представляється, що ці технічні задачі будуть вирішені в найближчому десятиріччі
Вражаюче дію і точність існуючих типів ВТО США достатні для знищення рухомих ґрунтових ракетних комплексів. В перспективі США можуть придбати здатність здійснювати практично безперервний моніторинг мобільних ракет наземного базування з космосу, що приведе до підвищення уразливості наземної становлячої російських СЯС.
Високоточна зброя США є в перспективі потенційно набагато більш небезпечною для російського ядерного арсеналу, ніж планована національна протиракетна оборона. Також і як в питанні по ПРО, Росія повинна чітко визначити своє відношення до нарощування потенціалу ВТО Позиція Росії по відношенню до стратегічного балансу сил виглядала б в цьому випадку більш послідовною, ніж зараз, коли постійно підкреслюється чинник ПРО, а чинник ВТО практично не береться до уваги