Смекни!
smekni.com

Виробнича програма підприємства (стр. 3 из 4)

Фактична потужність відображає виробничу можливість підприємства в кожний момент його роботи.

Нормальна виробнича потужність – це очікувальний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства потягом кількох років або операційних циклів з урахування запланованого обслуговування виробництва.

Резервна – це існуюча потужність, але не задіяна. Така резервна потужність подекуди забезпечує підприємству відносну гнучкість, тобто можливість переходити на виробництво нової або модернізованої продукції. Як правило, така потреба диктується динамікою вимог ринку, зміною структури його попиту.

2.2 Методика обчислення виробничої потужності у різних видах виробництва

Виробнича потужність підрозділів виражена безпосередньо в обсязі продукції. За умов кількох груп устаткування, виробнича потужність визначається лімітуючою групою, якщо не передбачається заходів щодо її розширення. Виробнича потужність підрозділів обчислюється для умов однопродуктового виробництва за формулою: Тр*М0/Т0 .

Виробнича потужність системи взаємопов’язаних машин, що працюють за єдиним регламентованим ритмом обчислюється: Nв.п. = Тр*60/Г.

На практиці використовується й обернена величина цього показника. Останній показує, наскільки пропускна спроможність покриває завантаження устаткування і має назву коефіцієнта пропускної спроможності(виробничої потужності). Завантаження устаткування обчислюється на основі планового обсягу продукції і затрат часу на її обробку: Т = І*А.

Пропускна спроможність устаткування певної технологічної групи визначається як добуток часу роботи одного агрегату на їх кількість:

Тр = Тн*(1-(р/100)). Це формула загальна. Якщо можна точніше передбачити тривалість потрібного ремонту в робочий час, то ця величина просто віднімається від Тн. Коли такий ремонт не припадає на плановий період, то Тр = Тн: Тн = (Дрt3 – Дсt2)*К3.

Виробнича потужність токарної групи верстатів дає змогу виконати виробничу програму, і при цьому ефективно використовується устаткування. Аналогічно виконується розрахунки по їхніх групах. Але, як бачимо, свердлильна група устаткування перевантажена. Тут треба шукати резерви для того, щоб виконати заплановану роботу: перерозподіл роботи між підрозділами, часткова робота в 3 зміну, зниження витрат часу тощо. Шліфувальна група устаткування, навпаки, недозавантажена. Щоправда, тут верстатів небагато, і, можливо, їх недостатня завантаженість тимчасова. Отже, такі обчислення дають підставу для більш широких міркувань і прийняття відповідних рішень й у тому числі інвестиційних.

Визначають інші види виробничої потужності, а саме: вхідна потужність, тобто на початок розрахункового періоду (року, місяця), вхідна – на кінець його.

Важливим також є, якими одиницями вимірюється виробнична потужність. Коли виготовляється один вид виробу, то застосовують, як правило, натуральні одиниці (штуки, тонни, метри тощо). Якщо ж продукція різноманітна, то можливо, а деколи і необхідно використовувати вартісні одиниці (грн.), що дає можливість визначати сумарну величину виробничої потужності.

Виробнича потужність на кінець року визначається за формулою:

Мк = Мn + Мв – Мл,

деМк - виробнича потужність на кінець року;

Мn - виробнича потужність на початок року;

Мв - ввід виробничої потужності в результаті нового будівництва і розширення підприємства, його технічного переозброєння, введення додаткового обладнання, організаційних заходів, що змінюють трудомісткість продукції;

Мл - зменшення потужності внаслідок ліквідації (вибуття) обладнання, виробничих площ.

Мср = Мn + ∑Мв * rв/12 - ∑ Мл * rл/12,

де Мв – потужність, введена протягом року;

rв – кількість місяців до кінця року ії введеної потужності;

Мл – потужність, ліквідації (вибуття) потужності протягом року;

rл - кількість місяців з моменту ліквідації (вибуття) потужності до кінця року;

12 - кількість місяців в році.

Наприклад: на початок року підприємством задіяні п’ять одиниць обладнання з річною продуктивністю 15тис. штук виробів кожний. 1 квітня дві одиниці обладнання були демонтовані, 1 травня було встановлену нова одиницю обладнання з продуктивністю 20 тис. штук, з 1 жовтня – ще одну аналогічну. Визначити середньорічну потужність (Мср) підприємства.

Мср = 5 * 15 – 2 * 15 * /12 + 20 * 1 /12 + 20 * 1 * 3/10 = 70,83 тис. шт. в рік.

Очевидним є те, що виробнича потужність підприємства як прояв використання можливостей значної частини його капіталу формується не тільки його активною частиною-обладнанням, яке бере безпосередню участь у виготовленні продукції, але сюди також відноситься і пасивна частина – вартість виробничих площ, на яких воно поставлене, а також вартість допоміжних об’єктів (складів, побутових приміщень тощо), які забезпечують виробничий процес.

Таким чином, якщо краще використовується обладнання, це означає, що і задіяні відповідні виробничі і допоміжні площі також дають більшу економічну віддачу. Виходить, що сумарна ефективність використання основного капіталу підприємства охоплює значно ширші границі.

2.3 Принцип виробничої потужності підприємства

Виробнича потужність підприємства – це його потенційна здатність виготовляти певну кількість конкретної продукції в одиницю часу (рік, місяць). Вона формується через задіяння основних засобів і тому ефективність її використання одночасно відображає також і раціональність «віддачі» обладнання, виробничих площ, тобто всього основного капіталу.

Виробнича потужність підприємства створюється за принципом: що буде вироблятися і скільки. Такі вихідні дані використовуються для визначення кількості необхідного обладнання. Кожний виробничий підрозділ (цех, дільниця) застосовує відповідно профільоване (спеціалізоване) обладнання, тому його виробнича потужність є оригінальною (не взаємозаміною). Виходячи з цього, виробнича потужність підприємства в цілому не може бути в цілому арифметичною сумою потужностей окремих його підрозділів, вона визначається на рівні виробничої можливості підрозділу (цеху, дільниці) тобто «вузького місця» з врахуванням впровадження відповідних техніко організаційних заходів.

Особливо важливим є «комплектування» виробничої потужності підприємства з мінімальними витратами. Це забезпечується тоді, коли виробничу потужність підприємства в цілому «нарощують» суворо послідовним «розблокуванням вузьких місць»,впроваджуючи техніко-організаційні заходи екстенсивного й інтенсивного характеру. Вони, відповідно, забезпечують краще використання потужностей в часі (скорочення пристроїв) і зменшення витрат часу (праці) на одиницю продукції. Таким чином досягається залучення резервних можливостей інших підрозділів (цехів, дільниць).

В практиці підприємств економічно доцільним є раціональне формування виробничої програми на плановий період. Для цього першочергово враховується величина і якість ринкового попиту, наявні виробничі потужності, а також фінансові можливості підприємства. Важливість такого завдання полягає в забезпеченні мінімальних витрат на одиницю продукції, тоді при активному збуті продукції одержують оптимальну масу прибутку.


3. Напрямки підвищення ефективності діяльності підприємства в ринковому середовищі

3.1 Напрямки підвищення ефективності функціонування підприємства

Становлення ринково орієнтованої системи господарювання та розвиток досконалих конкурентних відносин між її суб’єктами в Україні вимагають впровадження одночасно керівного і керованого організаційно-економічного механізму, здатного забезпечити стабільне ефективне високоприбуткове функціонування найважливіших структурних одиниць – промислових підприємств – та мобільно інтенсифікувати відтворювальні процеси як на локальному, так і на глобальному рівнях.

Отже, на практиці важливо знайти дійові напрямки підвищення ефективності функціонування підприємства. Для розв’язання цього завдання певного значення набуває класифікація чинників його зростання. Взагалі всі чинники підвищення ефективності функціонування підприємств зводяться до трьох напрямків:

управління витратами і ресурсами;

напрямки розвитку і удосконалення виробництва та іншої діяльності;

напрямки удосконалення системи управління підприємством та всіма видами його діяльності.

До першої групи мобілізації чинників можна віднести такі заходи щодо підвищення поточної виробничої діяльності підприємства: зростання продуктивності праці, зменшення зарплатоємності виготовлення продукції (тобто економія витрат живої праці); зниження загальної ресурсомісткості виробництва (зменшення енергоємності, фондомісткості, матеріаломісткості тощо). Все спонукає підприємство до раціонального використання природно-сировинних ресурсів. Активна мобілізація вказаних факторів передбачає здійснення заходів, як: прискорення впровадження результатів науково-технічного та організаційного прогресу в практику діяльності підприємства; удосконалення організаційної та виробничої систем управління, форм і методів організації діяльності для забезпечення їх вимогам сучасності. Всі визначені напрямки власне представляють другий напрям мобілізації факторів підвищення ефективності господарювання підприємства.

Але найважливішою значення набувають чинники, визначені третьою групою, оскільки їх мобілізація передбачає визначення місця реалізації в системі управління діяльністю. Тут доцільно розглядати внутрішні та зовнішні відносно до підприємства фактори. Адже факторами внутрішнього середовища можливо оперувати на рівні підприємства, а от зовнішніми факторами середовища неможливо, оскільки вони потребують зазвичай суттєвих структурних зрушень, розгалуження інфраструктури підприємства, залучення інституціональних механізмів для забезпечення належних передумов функціонування підприємства, і взагалі – удосконалення та розробки дієвих державних економічних та соціальних програм розвитку суспільства.