Смекни!
smekni.com

Організаційно-правові форми екологічного контролю (стр. 2 из 4)

Відомчий екологічний контроль здійснюється міністерствами, державними комітетами і відомствами в особі їх спеціальних підрозділів-управлінь або відділів охорони природи.

Мета відомчого контролю - забезпечити виконання планів заходів, правил і нормативів охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів, приписів уповноважених державних органів на підвідомчих об'єктах контролю. До таких об'єктів належать: підприємства, організації та установи, організаційно підпорядковані даному міністерству, відомству; в ряді випадків не підлеглі, але знаходяться на території (землях, наданих у користування) міністерства, державного комітету, відомства і обслуговують його потреби.

Особливості відомчого контролю такі: а) контроль ведеться відносно підвідомчих об'єктів; б) органи відомчого контролю знаходяться в підпорядкуванні міністерства, відомства, діяльність підприємств, організацій і установ якого вони контролюють; в) права цих органів давати обов'язкові висновків, вказівки, розпорядження про усунення порушень і т.п. поширюються, як правило, тільки на керівників, посадових осіб та інших працівників системи даного міністерства.

Виробничий екологічний контроль проводиться спеціальними структурними підрозділами підприємств, об'єднань та інших господарських суб'єктів - санітарно-промисловими лабораторіями, відділами охорони природи і т.п.

Правову основу виробничого контролю заклало постанову ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 5 липня 1968 "Про заходи щодо подальшого поліпшення охорони здоров'я і розвитку медичної науки в країні", яким було передбачено організувати на промислових підприємствах лабораторії або відділення у складі заводських лабораторій для постійного контролю за дотриманням санітарно-гігієнічних нормативів в цехах і на інших виробничих ділянках, а також за забрудненням атмосферного повітря, грунту та водойм промисловими викидами; положення про природоохоронної службі конкретного підприємства, які затверджуються їх керівником, на основі Типового положення, що затверджується відповідним міністерством.

Мета громадського контролю (у тому вигляді, як вона визначена у чинному законодавстві) - надати сприяння державним органам у проведенні заходів з охорони природи і раціонального використання природних ресурсів.

Правову основу участі громадськості в охороні навколишнього середовища становлять Конституція РФ, яка закріпила обов'язок громадян берегти природу (ст.55), їх право об'єднуватися в громадські організації (ст. 36) і право громадян брати участь в управлінні державними і громадськими справами (ст.37).

Громадський екологічний контроль за чинним законодавством здійснюється громадськими об'єднаннями, трудовими колективами та громадянами в рамках їх участі в управлінні охороною природи і раціональним природокористуванням.

Органи громадського контролю можуть бути: спеціальними і поєднують функції охорони природи з основною діяльністю; галузевими та універсальними, тобто здійснюють комплекс природоохоронних заходів; республіканськими і місцевими.

Спеціальними універсальними організаціями є товариства охорони природи. До галузевих органів громадського контролю належать громадські рибоохорона, мисливська, лісова і санітарна інспекції.

2. Контроль як гарантія ефективності механізму охорони навколишнього середовища

Не можна з упевненістю стверджувати, що в даний час екологічний контроль гарантує досягнення цілей охорони навколишнього природного середовища і природокористування. І тому необхідно з'ясувати, що потрібно для того, щоб він став такою гарантією. Однією з відповідей на це запитання буде потреба в налагодженні та вдосконаленні механізму екологічного контролю.

В якості основних його механізмів виділяють: організаційний, економічний, правовий механізми екологічного контролю. Нам необхідно розглянути кожен з перелічених вище механізмів екологічного контролю, характеристика яких полегшить реалізацію потенційних можливостей екологічного контролю у забезпеченні безпеки життя і здоров'я людини.

Легше за все визначити роль і місце контролю в організаційному, управлінському механізмі в даній сфері. Традиційно контроль - один із способів забезпечення законності в державному управлінні природокористуванням і охороною навколишнього природного середовища. Він має власні цілі і зміст, одночасно забезпечує виконання інших управлінських функцій - його органи поставляють зібрану в процесі контролю інформацію, необхідну для прийняття управлінських рішень у рамках функцій організації, обліку, планування, експертизи, керівництва, координації у цій сфері. Крім того, контрольні органи виявляють і припиняють порушення спеціальних правил, норм і нормативів, без чого неможлива реалізація, наприклад, такої функції, як регулювання природокористування і викидів у навколишнє середовище. Слід зазначити, що в процесі контролю застосовуються заходи адміністративного примусу, ведуться їх статистика, аналіз причин, що при правильній постановці справи створює основу для застосування інших заходів юридичної відповідальності - кримінальної, цивільно-правової, дисциплінарної, необхідних для ефективної реалізації зазначених вище функцій регулювання, експертизи.

Складніше з визначенням позицій контролю в механізмі правового регулювання екологічних відносин. Цей механізм включає чотири елементи.

Перший - норми права: а) спеціальні - еколого-правові; б) екологізованих, що регулюють господарську діяльність, трудові та службові відносини, що складаються в процесі її виконання; в) норми-гарантії, що забезпечують реалізацію екологічних і екологізованих господарсько-правових) приписів.

Другий елемент аналізованого механізму - еколого-правові відносини, які представляють собою зв'язок між людьми, що характеризується наявністю їх взаємних прав та обов'язків з охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Третій елемент - акти застосування права, необхідні в тих випадках, коли суб'єкти не хочуть вступати в правовідносини або, вступивши в них, не виконують покладені на них обов'язки.

Четвертий елемент - реальну поведінку суб'єктів відповідно до вимог еколого-правових норм. Крім того, мало закріпити в спеціальному законодавстві норми, що регулюють тільки державний контроль, як зараз. Закон повинен створювати базу і для регулювання інших видів екологічного контролю, насамперед виробничого і суспільного.

Що стосується місця контролю в економічному механізмі охорони навколишнього середовища і природокористування, то почати, мабуть, потрібно з визначення останнього, оскільки єдність в його розумінні поки відсутній, але тим не менш необхідно відзначити, що він не зводиться лише до економічного стимулювання, а включає ще ряд елементів-фінансову базу, екобізнес, екоринок.

При уважному розгляді видно, що і в процесі економічного стимулювання, і в процесі створення і функціонування екологічної фінансової бази контроль присутній або його наявність у різних формах мається на увазі. Проте це - не звична адміністративна діяльність. Це контроль банківський, через кредити, податки, ціни і т.п. Контроль тут швидше за все повинен служити адміністративної основою для включення економічних важелів і будуватися на поєднанні адміністративних та економічних методів, співвідношення яких - питання міри в залежності від конкретної екологічної та економічної ситуації.

Підсумовуючи вищесказане слід зазначити, що точна налагодження роботи механізму екологічного контролю, виявлення взаємозв'язку і взаємозалежності між його елементами, забезпечення чіткої взаємодії між ними є тими обов'язковими передумовами, за наявності яких можна говорити про перехід екологічного контролю на новий якісний рівень, коли він стане твердою гарантією ефективності механізму охорони навколишнього середовища.


II. ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ

Екологічний контроль як спосіб організаційно-правового забезпечення раціонального природокористування і збереження екологічної системи відрізняється від моніторингу тим, що являє собою активне втручання за фактами виявлених відхилень на предмет їх усунення, у той час як моніторинг обмежується збором інформації. На відміну від екологічного контролю, який представляє собою, як було показано вище, один з видів організаційно-управлінської, адміністративної діяльності відповідних органів держави, відомств, підприємств або громадськості, екологічний моніторинг має специфічні цілі, завдання, об'єкти, форми і методи проведення.

Стаття 22 закону "Про охорону навколишнього середовища" визначає екологічний моніторинг як систему спостережень за станом навколишнього середовища для своєчасної оцінки можливих змін фізичних, хімічних і біологічних процесів, рівня забруднення атмосферного повітря, грунту, водних та інших природних об'єктів, попередження та усунення негативних явищ, а також забезпечення зацікавлених організацій і населення поточної та екстреної інформацією про охорону навколишнього середовища та прогнозування її стану.

Необхідність формування системи моніторингу навколишнього середовища зумовлена ​​тим, що для забезпечення якості навколишнього середовища вже недостатньо її здатності до саморегулювання, самоочищення. Необхідна цілеспрямована діяльність людини - управління якістю навколишнього природного середовища. Таке управління неможливе без інформації, отриманої в процесі спостереження, оцінки і прогнозу стану навколишнього природного середовища, несприятливого впливу її чинників на здоров'я населення.